LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Uppdaterad 2012-02-09
Böckerna finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
A
| Beställn nr |
Pris kr |
|
|
3.333 |
Nils Lindgren. GAN. Gösta Adrian-Nilsson. 1949. ill. i färg och svartvitt. Dekorerad klotband. |
Såld |
|
3.920 |
Karl Asplund. Ivar Arosenius. Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 37. ill. i färg och svartvitt. 1949. Halvfranskt band med övre guldsnitt. |
350 |
|
8.496 |
1880-årene i nordisk maleri. Nasjonalgalleriet 24. august-13. oktober 1985. ill. Häftad. Norsk text. |
140 |
B
| Beställn nr |
Pris kr |
|
|
8.463 |
Oskar Bergman 1879-1963. Minnesutställning. ill. Sveriges allmänna konstförening konstakademin 1972. Häftad. |
Såld |
|
8.472 |
Martin Strömberg. Oskar Bergman. ill. Förlag: Bonniers 1976. Förlagsband. |
80 |
|
8.774 |
Torsten Bergmark. Ögonblick av närvaro. En konstnärernas konsthistoria. Förlag: Gidlunds 1989. Förlagsband. |
90 |
|
9.800 |
Inga Zachau. Prins Eugen det öppna landskapets skildrare. ill. Förlag: Signum 1991. Förlagsband med skyddsomslag. |
220 |
|
4.095 |
Per Bjurström. Tre decennier svensk grafik. SAK-publikation LXXXV. ill. i färg och svartvitt. 1976. Blått halvfranskt band med övre guldsnitt och främre omslag, fint skick. |
180 |
|
10.260 |
Bohemer och Akademister. Redaktör: Akke Kumlien. Skrift utgiven av Konstnärsklubben vid dess 75-årsjubileum 1931. ill. Förlag: Norstedts. Förlagsband med främre omslag inbunden. |
140 |
|
8.497 |
Aron Borelius - Harald Sallberg. 50 nutida svenska grafiker. En presentation av svenska svart-vitt-grafiker med biografiska data mm. ill. Förlag: Folket i Bild 1952. Förlagsband. Namnteckning. |
80 |
|
9.750 |
Johan Borgen. Kunsten i Oslo rådhus. Saerutgave av kunsten idag. Utgiven av Galleri Per Oslo. Förlagsband med skinnrygg. Norsk text. |
140 |
|
9.671 |
Rudolf Zeitler. Stig Borglind. En svensk grafiker. Med oeuvrekatalog och 48 planscher. Förlag: Hugo Gebers 1948. Förlagsband. |
380 |
|
8.773 |
R. Broby-Johansen. Liv i konsten. Förord av Lena Larsson. ill. Förlag: Rabén & Sjögren 1990. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
7.440 |
red: Lars Erik Böttiger - Bo Vahlne. John Böttiger. Konsthistoriker och museiman. Fotoill. Skrifter från Kungl. Husgerådskammaren 2004. Förlagsband. |
140 |
C
| Beställn nr |
Pris kr |
|
9.065 |
Axel L. Romdahl. Gustaf Cederström. ill. Förlag: Bonniers 1935. Linnéband. Främre omslag inbunden. Namnteckning. |
140 |
|
9.019 |
Marc Chagall. Moderna Museets utställningskatalog nr: 177. ill. Utgiven av Moderna Museet 1982. Inbunden. Namnteckning. |
90 |
|
3.921 |
Marc Chagall - Oskar Kokoschka. Erasmusprisen, Charlottenborg 22.10 - 13.11 1960. Dubbelkatalog, ill. i färg och svartvitt. Häftad. |
120 |
|
4.107 |
Stig Claeson (Slas). Målade Porträtt. 62 st fotografier i färg av oljemålningar. Förlag: Winbergs 1991 1.500 ex. Förlagsband med skyddsomslag. |
280 |
|
8.500 |
Stig Claesson. På landet. ill. Förlag: Lars-Åke Winberg 1993. Upplaga 1.000 ex. Förlagsband. |
Såld |
|
8.501 |
Stig Claesson. Yngve Frejs landskap. ill. Förlag: Lars-Åke Winberg 1991. Upplaga 2.500 ex. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
9.057 |
Camille Claudel. 1864-1943. ill. Millesgården 1989. Häftad. Namnteckning. |
140 |
D
| Beställn nr |
Pris kr |
|
3.922 |
Ur Fritz von Dardels album. Bilder ur sällskaps- och militärlifvet från adertonhundratalets midt. 30 planscher i färg och svartvitt. 1915. Förlagets klotband, Tvär 4:o. |
220 |
|
9.048 |
Karl Asplund. Nils Dardell. SAK-publikation LXVI. ill. Förlag: Norstedts 1958. Häftad. Ouppskuren. |
80 |
|
4.617 |
Karl Asplund. Nils Dardell. SAK-publikation LXVII. ill. Förlag: Norstedts 1958. Häftad. |
80 |
|
3.923 |
Degas. Mit 48 Farbtfeln und 6 Abbildungen in Text. Spring Books London 1963. Förlagets klotband med skyddsomslag. |
280 |
|
3.954 |
Dresdner Galerie. 120 Meisterwerke des 15. bis 18. Jahrhunderts. Auswahl und einführung von Wolfgang Balzer.VEB E. A. Seemann Buch und Kunstverlag, Leipzig, 1956, Diese ist nr 27 von 45 Exemplare in Leder handgebunden Entwurf und Einband: Jürgen Böhlke, Nationales Druckhaus, Berlin. |
900 |
|
5.239 |
Drottningholm. red: Boo von Malmborg. En konstbok från Nationalmuseum. ill. Förlag: Rabén & Sjögren 1966. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
E
| Beställn nr |
Pris kr |
|
8.608 |
red: Hans Eklund. Fem Stockholmsmålare. Naiv och intim konst. ill. Förlag: Allhems 1951. Förlagsband. Namnstämpel. |
140 |
|
7.318 |
Carl Eldh. Svenska skulpturens Store mästare. En Minnesskrift. ill. 1956. Häftad. Namnteckning. |
120 |
|
3.967 |
Helge Kjellin. Christian Eriksson. SAK-publikation LXII. ill. 1953. Blått halvfranskt band med övre guldsnitt och främre omslag. Blekt rygg. |
180 |
|
8.465 |
Sven Erixson. Retrospektiv utställning anordnad av Sveriges allmänna konstförening och Liljevalchs konsthall 12 okt - 12 nov 1961. ill. Katalog 246. Häftad. |
60 |
|
8.458 |
Sven Erixson. Ulf Linde inleder med "Till X:et". Moderna Museet 8/11 1969 - 6/1 1970. Utställningen anordnad av Moderna Museets vänner 1969. ill. Häftad med skyddsomslag. |
120 |
F
| Beställn nr |
Pris kr |
|
3.968 |
Viggo Loos. Victor Forsell. SAK-publikation LX. ill. i färg och svartvitt. 1951. Blått halvfranskt band med övre guldsnitt och främre omslag. Blekt rygg. |
220 |
|
6.847 |
Max J. Friedländer. Konst och Konstkännare. Illustrerad med 40 planscher. Förlag: Natur och Kultur 1948. Häftad. Ouppskuren. |
80 |
|
6.329 |
Gustaf Fröding. 25 konstnärer illustrerar. Förlag: Bra Böcker 1977. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
G
| Beställn nr |
Pris kr |
|
|
3.970 |
Gauguin. Herausgegeben und eingeleitet von Ronald Alley. Mit 48 Farbtafeln und 6 Abbildungen im Text. Spring Books London 1961. Klotband med skyddsomslag. |
280 |
|
8.118 |
Gauguin. Alan Bowness. ill. Förlag: Wahlströms & Widstrand 1975. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
8.478 |
van gogh. Gaston Diehl. ill. Tysk text. Förlag: Sudwest Munchen. Förlagsband. Namnteckning. |
60 |
|
3.969 |
Vincent van Gogh. Eingeleitet und erläutert von A. M. Hammacher. Mit 48 Farbtafeln und 9 Abbildungen im Text. Spring Books London. 1961. Klotband med skyddsomslag. |
280 |
|
8.117 |
Van Gogh. ill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1975. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
4.109 |
Goya. Eingeleitet und erläutert von Bernard Myers. Mit 49 Farbtafeln und 9 Abbildungen. Spring Books London 1964. Förlagsband med skyddsomslag. |
260 |
|
8.035 |
Olle Granath. Svensk konst efter 1945. En konstkritisk essä. Fotoill. Förlag: Bonniers 1977. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
5.507 |
Eric Grate. Pontus Grate - Ragnar von Holten. Sveriges allmänna konstförening publikation Ixxxvii. Utgiven av SAK 1978. Häftad. Ouppskuren. |
80 |
|
10.456 |
J. P. Hodin. Isaac Grünewald. ill. Förlag: Ljus 1949. Förlagsband med främre omslag inbunden. |
180 |
|
3.971 |
Sven Löwstedt. Folke Gullbys Grafik. Samtliga verk från åren 1938 till 1976 är reproducerade i skala 1:1. 1979. Klotband. Nyskick. |
650 |
H
| Beställn nr |
Pris kr |
|
|
7.404 |
red: Elisabeth Haitto Connah. Den här boken handlar om en konstsamling och ett k-märkt hus i Stockholms Frihamn. Fotoill. Utgiven av SalusAnsvar 1999 i 3000 ex. Inbunden med skyddsomslag. |
260 |
|
8.555 |
Eric Hallström. ill. Av Lennart Seth. Utgiven av Sveriges Allmänna Konstförening Publ. Lxxvi. Häftad. Ouppskuren. |
90 |
|
10.104 |
Gunn Hasvén. Huvudets flykt. Illustrerad av författaren. Förlag: Croquis 1998. Häftad. |
60 |
|
4.618 |
Anders Hedvall. Bohuslän i Konsten. SAK-publikation LXIV. ill. 1956. Häftad. |
80 |
|
9.066 |
Hanna Hegardt. Studier i västsvensk kyrklig konst. Västsvenska kyrkotakmålningar. Från sextonhundratalets slut till omkr 1800. Fotoill. Utgiven av Göteborgs jubileumspublikationer MCMXXIII. Häftad. |
140 |
|
8.474 |
Olle Hjortzberg. Retrospektiv utställning 14 nov - 6 dec 1942. ill. Utgiven av Kungl. Akademien för de fria konsterna. Häftad. |
80 |
|
6.518 |
Artur Lundkvist. CO Hultén. Fågelsyner och urskogshot. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation 92. ill. Utgiven av SAK 1983. Förlagsband. |
120 |
|
7.434 |
Göran Alm. Carl Hårleman. och den Svenska rokokon. Fotoill. Förlag: Signum 1993. Förlagsband med skyddsomslag. |
180 |
J
| Beställn nr |
Pris kr |
|
4.130 |
Bo Bjelfvenstam. Ernst Jacobsson. Arkitekt. Oscarian. Jude. Med inledning av Fredric Bedoire. illustrerad. 1991. illustrerat pappband. |
140 |
|
3.972 |
Erik Blomberg. Ernst Josephsons konst. Sveriges Allmänna Konstförenings Publikation LXV. ill. i färg och svartvitt. 1956. Klotband med främre omslag medbundet, |
180 |
K
| Beställn nr |
Pris kr |
|
|
3.974 |
Paul Klee. Die Zweitschermaschine und andere Grotesken. ill. i färg och svartvitt. 1989. Eulenspiegel Verlag Berlin. Klotband med skyddsomslag. |
340 |
|
8.480 |
Konstnärernas Stockholm. Liljevalchs 27 september - 3 november 1963. ill. Häftad. |
60 |
|
10.110 |
Kosta Bodas sjätte sinne. Kosta Boda Djurgården Vandringsutställning 1986. Fotoill. Häftad med skyddsomslag. |
140 |
L
| Beställn nr |
Pris kr |
|
4.127 |
Carl Larsson. Etsningar - bokillustrationer, etchings - book illustrations, Radierungen - Buchillustrationen. Förord av Stig Ranström. svensk, engelsk och tysk text. 1976. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
8.494 |
Carl Larsson. Huvudred: Torsten Gunnarsson. ill. Förlag: Bra Böcker 1994 första upplagan andra tryckningen. Förlagsband. |
140 |
|
3.736 |
Carl G. Laurin. Sverige genom konstnärsögon. ill. i färg och svartvitt. 1911. Blått dekorerat klotband. |
120 |
|
4.108 |
Lautrec. Toulouse-Lautrec. Eingeleitet und erläutert von Denys Sutton. Paul Hamlyn London 1962. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
9.049 |
Folke Lalander. Franco Leidi. The Other Side. Om Franco Leidis Imaginära Porträtt. Fotoill. Förlag: Paletten. Förlagsband med skyddsomslag. Engelsk text. |
180 |
|
8.477 |
General Consul Erik Ljungberg´s collection. ill. Engelsk text. 1939. The book is printed in 350 copies. These is number 137. Häftad. Ouppsprättad. |
160 |
|
5.629 |
Sven Ljungberg. Pictor. Med 62 trägravyrer av författaren. Förlag: Bonniers 1974. Förlagsband. |
Såld |
|
5.628 |
Sven Ljungberg. Tyngst i Småland. Med trägravyrer av författaren. Förlag: Bonniers 1982. Förlagsband. |
120 |
|
3.219 |
Viggo Loos. Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885. SAK-publ. LIV. ill. 1945. Häftad. Ouppskuren. |
120 |
|
4.619 |
Erik Lundberg. Albertus Pictor. SAK-publikation LXX. ill. 1961. Häftad. |
80 |
|
3.975 |
Gunnar Jungmarker. Birger Lundquist. Sveriges Allmänna Konstförenings Publikation 1xxx. ill. 1971. Klotband med skyddsomslag. |
180 |
|
3.976 |
Eugen Wretholm. Evert Lundquist. Sveriges Allmäss Konstförenings Publikation LXXXVI. ill i färg och svartvitt. 1977. Halvfranskt band med övre guldsnitt och främre omslag medbundet. |
220 |
|
6.626 |
Sven Lundqvist. Skulptör och bildhuggare. Pehr Hasselrot. Fotoill. Förlag: Carlsson 1988. Förlagsband. Namnteckning. |
220 |
M
| Beställn nr |
Pris kr |
|
|
3.211 |
Inledning Robert Murray. Kronprinsens Barnabok. En reproduktion av bilderna i det av Elias Martin illuminerade exemplaret. Samfundet Pro Fide et Christianismo. Färgill. 1971. Verbum. Häftad. |
40 |
|
8.466 |
Elias Martin och hans krets. Natur och människor i Gustaf III:s Sverige. Liljevalchs Konsthall april-maj 1950. ill. Nationalmusei utställningskatalog nr 168. Häftad. |
60 |
|
9.056 |
Henri Matisse. 1869-1954. Färgens Mästare. Volkmar Essers. ill. Förlag: Benedikt Taschen. Häftad. |
90 |
|
8.535 |
Piotr Michalowski. Eingeleitet von Jerzy Sienkiewics. ill. Förlag: Auriga 1959. Bibliofilupplaga nr 9 av 100. Helfransktband med guldsnitt runt om. Tysk text. |
360 |
|
10.397 |
Michelangelo. Roberto Salvini. ill. Förlag: Bra Böcker 1979. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
8.476 |
Henry Miller i Sverige. Med förord av Marianne Särman. ill. Förlag: AB Wiken 1983. Förlagsband. |
120 |
|
3.186 |
Henrik Cornell. Carl Milles. Hans verk. SAK-publikation LXXII. ill. i färg och svartvitt. 1963. Blått halvfranskt band med övre guldsnitt och främre omslag. |
220 |
|
3.208 |
Sixten Strömbom. Carl Milles. Särtryck ur Nutidsmänniskan och konsten 1948. ill. 1953. Häftad. 48 sidor. |
40 |
|
8.460 |
Claude Monet 1840-1926. In aid of the British Empire Cancer Campaign 14th June - 30th July 1954. ill. Utgiven av Marlborough 1954. Engelsk text. Häftad. |
160 |
|
9.322 |
Ulrich Bischoff. Edvard Munch 1863-1944. ill. Utgiven av Benedikt Taschen 1990. Häftad. |
80 |
|
9.076 |
Edvard Munch 1863-1944. Liljevalchs & Kulturhuset 25 mars - 15 maj 1977. Fotoill. Medföljer nummerkatalog. Häftad. |
140 |
|
4.109 |
Johan H. Langaard og Reidar Revold. Edvard Munch. Aula-dekorasjonene. Et billedverk. Illustrationer i färg och svartvitt. 1960. Linneband med skinnrygg och skyddsomslag. |
450 |
|
8.498 |
Edvard Munch. Jean Selz. ill. Förlag: Crown Publishers 1974. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
8.600 |
Petr Wittlich. Edvard Munch. ill. Förlag: Prisma 1987. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
7.292 |
Bernard S. Myers. The history of ART. Architecture, Painting, Sculpture. With over Twelve hundred illustrations. Förlag: Viscount 1985. Förlagsband med skyddsomslag. |
300 |
|
9.047 |
Leo Swane. Nils Möllerberg. SAK-publikation LXVIII. ill. Förlag: Norstedts 1959. Häftad. Ouppsprättad. |
80 |
N
| Beställn nr |
Pris kr |
|
|
2.656 |
Gabriele Schor. The prints of Barnett Newman 1961 - 1969. Verlag Gerd Hatje, illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Nyskick. |
360 |
|
10.413 |
Nils Nilsson Skum 1872-1951. Foto: Ernst Manker. Utgiven av Prins Eugens Waldemarsudde 1980. Häftad. |
80 |
|
8.499 |
Göran M. Silfverstolpe. Vera Nilsson. ill. Utgiven av Sveriges Allmänna Konstförening Publ. 95. 1986. Förlagsband. |
90 |
|
8.598 |
Emil Nolde 1867-1956. Målningar, grafik. ill. Utgiven av Moderna Museet Stockholm 14 jan - 15 feb 1967. Häftad. |
90 |
|
8.597 |
Georg Nordensvan. Svensk konst och Svenska konstnärer 19 de århundradet. ill. Del 1. Från Gustav III till Karl XV. Del 2. Från Karl XV till sekelslutet. Förlag: Bonniers 1925, 1928. 2 st klotband med gulddekor. |
400 |
|
4.096 |
Ulf Hård af Segerstad. Herman Norrman. SAK-publikation LVII. ill. i färg och svartvitt. 1948. Blått halvfranskt band med övre guldsnitt och främre omslag. Blekt och nött rygg. |
120 |
|
4.497 |
Bo Lindwall. Olle Nyman. SAK-publikation 94. ill. i färg och svartvitt. 1985. Dekorerat förlagsband. |
Såld |
|
6.332 |
Mamsell Josabeth Sjöberg. Gustaf Näsström. ill. Förlag: Norstedts 1954. Inbunden. |
90 |
O
| Beställn nr |
Pris kr |
|
3.189 |
Onni Okkonen. Finnish art. with 208 plates. 1946. inb. med skyddsomslag. Tillskrift. |
140 |
|
3.966 |
Onni Okkonen. Finsk konst. med 208 bilder. 1946 3:e upplagan, inb. nött och fläckad rygg och pärm. Tillskrift. |
90 |
|
8.461 |
Olle Olsson Hagalund. 1904-1972 Minnesutställning. ill. Utgiven av Liljevalchs 1972. Häftad. |
80 |
P
| Beställn nr |
Pris kr |
|
4.097 |
Folke Holmér. Torsten Palm. SAK-publikation LVIII. ill. i färg och svartvitt. 1949. Blått halvfranskt band med övre guldsnitt och främre omslag. Blekt och nött rygg. |
120 |
|
8.594 |
Alf Liedholm. Einar Palme. En generationsförmedlare. Illustrerad i texten samt 28 planscher, delvis monterade. Förlag: Medéns 1951. Häftad. Dedikation samt signerad orginalteckning, självporträtt. |
360 |
|
4.457 |
Palmgren Nils. Det moderna svenska måleriet, del I-II, ill, förlag.AB. Svensk.litteratur.1948 andra upplagan, Förlagets två gröna halvfranska band med rik linjedekor i guld, övre guldsnitt. |
450 |
|
8.596 |
Gaston Diehl. Picasso. ill. Förlag: Allhems 1964 andra upplagan. Linnéband. |
Såld |
|
3.332 |
Picassos Grafik. Inledning och urval av Bernhard Geiser. Biografi och dokumentation av Hans Bolliger. 1955. ill. Dekorerad klotband. |
360 |
|
3.331 |
Per-Olov Zennström. Pablo Picasso. 1948. ill i färg och svartvitt. Häftad. |
140 |
|
4.100 |
L'æuvre gravé de Picasso. Introduction et choix de Bernhard Geiser. Traduction de Gustave Roud. Documentation de Hans Bolliger. Illustrerad, 1955, La Guilde du livre, Lausanne. Förlagsband med nött skyddsomslag. 168 sidor. |
240 |
|
4.126 |
Carl Gustaf Pilo och hans förhållande till den samtida porträttkonsten i Sverige och Danmark. Ett bidrag till den skandinaviska konsthistorien af Osvald Sirén. illustrerad, 1902, linneband, bundet av Hovbokbindare F Beck & Son, namnteckning och exlibris |
380 |
|
4.129 |
Georg Pauli. Prins Eugen. Hans konst och hans närmaste konstnärskrets. ill. Utgiven av Husmodern 1934. Dekorerat klotband. |
120 |
R
| Beställn nr |
Pris kr |
|
|
4.456 |
Hoppe Ragnar. Nutida Svenskt måleri, del I-II, ill, förlag Esselte 1948 tredje upplaga, Förlagets två gröna halvfranska band med rik linjedekor i guld, övre guldsnitt. |
Såld |
|
8.464 |
Rembrandt. Nationalmuseum Stockholm 12 januari - 15 april 1956. ill. Nationalmusei utställningskatloger nr 231. 1956. Häftad. |
80 |
|
7.768 |
Rembrandt. J. Bolten - H. Bolten Rempt. ill. Förlag: Bra Böcker 1978. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
8.479 |
Von Michael Kitson. Rembrandt. Mit funfzig Farbtafeln. Förlag: Pawlak 1975. Förlagsband med skyddsomslag. Tysk text. |
220 |
|
4.101 |
Walther Scheidig. Rembrandt som tecknare, del 2, 1962, illustrerad med 174 teckningar. Förlagsband med helt guldsnitt. tysk text, 284 sidor, fint skick. |
340 |
|
4.128 |
Dr G. Knuttel Wzn Rembrandt som etsare med 52 reproduktioner i hel skala, 1955. Kartongband med skyddsomslag. |
140 |
|
8.595 |
Janice Anderson. Renoir. The life and works. ill. Förlag: Parragon 1994. Förlagsband med skyddsomslag. Engelsk text. |
80 |
|
4.102 |
Renoir. Eingeleitet und Erläuterung Colin Hayes. Mit 48 Farbtafeln. Spring Books London 1961. Förlagsband med skyddsomslag. |
260 |
|
4.103 |
Renoir. Farbige Gemäldewiedergaben Mappe 125. Acht Farbige Gemäldewiedergaben. VEB E E Seemann Verlag, Leipzig. pappband med knytband. |
80 |
|
6.328 |
Renoir. Jens Thiis. Den franska kvinnans målare. Förlag: Bonniers 1944. Inbunden. |
90 |
|
9.276 |
Torsten Renqvist. Konstnären, jorden och tiden. ill. Beate Sydhoff. Utgiven av Sveriges allmänna konstförening publ. 93. Förlagsband. |
90 |
|
4.104 |
Foto Magnus Rietz. Illustrerad med färgfoton, klotband, 212 sidor. |
Såld |
|
4.110 |
Axel Fridell. Några anteckningar av Björn von Rosen. illustrerad i färg och svartvitt, 1951, dekorerat kartongband, 64 sidor. |
260 |
|
9.885 |
Sixten Rönnow. Svensk teknik och industri i konsten. ill. Utgiven av Maskinaktiebolaget Karlebo 1943. Halvfranskt band med övre guldsnitt. Namnteckning. |
180 |
S
| Beställn nr |
Pris kr |
|
|
8.481 |
Karl Hultén. Harald Sallberg. Svenska Konstnärer. ill. Förlag: Bokkonst 1944. Häftad. Namnlapp. |
80 |
|
10.071 |
Douglas Feuk. Ulrik Samuelson. ill. Utgiven av Sveriges allmänna konstförening pub.106. Förlagsband. |
90 |
|
10.105 |
Främlingsfolket. En antologi kring Börje Sandelins bilder. Med förord av Folke Edwards. Förlag: Wahlströms & Widstrand 1968. Häftad. |
140 |
|
5.572 |
Timo Valjakka. Johan Scott. ill. Förlag: Atlantis 2001. Förlagsband med skyddsomslag. |
260 |
|
8.473 |
Gunnar Mascoll Silfverstolpe. Helgsmål. Konst, Lyrik och Berättelser. ill. Förlag: Victor Pettersons Bokindustri AB 1924. Förlagets dekorerade halvpergamentband. |
140 |
|
3.218 |
Sten Karling. Axel Sjöberg. SAK-publikation LXIX. ill. 1960. Häftad. |
80 |
|
7.319 |
Skapande patienter. Bilder ur Karolinska Institutets psykiatriska samling. 13 september - 20 oktober 1991. Utgiven av Prins Eugens Waldemarsudde 1991. Häftad. |
Såld |
|
6.550 |
red: Mailis Stensman. "Konsten är på väg att bliva allas". Statens konstråd 1937-1987. Fotoill. Utgiven av Statens konstråd 1987. Förlagsband. |
80 |
|
4.242 |
Folke Holmér. Stockholm sett av 1900-talets målare. SAK.Publikation LXXI. 1962. illustrerad i färg och svartvitt , utvikningsbar panoramabild. Klotband med främre omslag medbundet. |
180 |
|
8.599 |
Stora konstboken. ill. Förlag: Reader´s digest 1966. Förlagsband. |
120 |
|
8.980 |
Ardy Struwer. "Prints". Fotoill. Häftad. |
160 |
|
6.587 |
Sixten Strömbom. Nationalmusei mästerverk. Med företal av Erik Wettergren. ill. Förlag: Bonniers 1949. Halvfransktband. |
160 |
|
7.911 |
En liten skrift om Roland Svensson. -med stentryck under fyra decennier. Förlag: Grafioteket 1980. Häftad. |
60 |
T
| Beställn nr |
Pris kr |
|
8.462 |
J.M.W. Turner. Akvareller, Målningar, Grafik. Nationalmuseum Stockholm 10 februari - 6 maj 1984. ill. Häftad. |
140 |
UVWXYZ
| Beställn nr |
Pris kr |
|
9.063 |
Marika Wachtmeister. Konsten på Wanås. ill. Förlag: Byggförlaget Kultur 2001. Förlagsband med skyddsomslag. |
380 |
|
8.459 |
Anders Zorn. 1860 - 1960. Minnesutställning. ill. Nationalmuseum/Stockholm 2 september - 23 oktober 1960. Nationalmusei utställningskatalog nr 261. Häftad. |
90 |
|
8.495 |
Zorn. Svensk målare i världen. Hans Henrik Brummer. ill. Förlag: Bonniers 1975. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
4.111 |
Albert Engström. Anders Zorn. illustrationer i färg och svartvitt. 1942. Ryggklotband. 96 sidor. |
240 |
|
8.475 |
Axel L. Romdahl. Anders Zorn som etsare. 100 etsningar i reproduktion. Förlag: Svenska Andelsförlaget 1923. Häftad. |
280 |
Å
| Beställn nr |
Pris kr |
|
7.373 |
Lasse Åberg. En bilderbok. Fotoill. Förlag: Atlantis 1982. Förlagsband. |
140 |
Böckerna finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.
| Tillbaka till Leopolds Antikvariat | Tillbaka till Böcker | Beställningsinformation |
| Back to Leopolds Antikvariat | Back to Books | How to order |