LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Uppdaterad 2012-02-07
| Tillbaka till Leopolds Antikvariat | Tillbaka till Böcker | Beställningsinformation |
| Back to Leopolds Antikvariat | Back to Books | How to order |
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
4.409 |
Editor and Publisher: L. Scott Bailey. Automobile Quarterly. Volume V, Number.2, 1966, ill. i färg och svartvitt, förlagsband | Såld |
|
4.087 |
Björn Bergwik. Motorreparationer, II Dieselmotorer. rikt illustrerad, 1954, brunt gulddekorerat halvfranskt band, 778 sidor, fint skick | 400 |
|
10.238 |
George Bishop. Bilen genom tiderna. Fotoill. Utgiven av Svenska Bokhandlareföreningen 1977. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
4.094 |
Robert Bosch GmbH. Kraftfahr Technisches Taschenbuch. 19. Auflage, 1984, VDI Verlag, illustrerad, förlagsband, 708 sidor | 140 |
|
7.697 |
red: Barbro Bursell - Annette Rosengren. Drömmen om Bilen. Fotoill. Fataburen 1997. Utgiven av Nordiska Museet 1996. Förlagsband. |
Såld |
|
7.623 |
Ivan Bratt. Historier från vägkanten. Fotoill. Förlag: Axplock 1993. Förlagsband. |
160 |
|
9.487 |
Den moderna Motorcykeln. För svenska förhållanden utarbetad på grundval av "Motor Cycles and How to Manage Them" samt en kort orientering om motorcykelindustri och motorcykelsport av Nils Tengberg. Illustrerad med 60 teckningar och fotografier, de flesta ur den engelska originalupplagan. Förlag: Forum 1951. Häftad. |
Såld |
|
4.093 |
Vom Motor zum Auto fünf Männer und ihr Werk von Eugen Diesel, Gustav Goldbeck und Friedrich Schildberger. Deutsche Verlags-Anstalt, Stuttgart, illustrerad, 1968, 3:e upplagan, klotband med skyddsomslag, 340 sidor, anteckning på försättbladet. | 120 |
|
7.853 |
Wolf A. Doernhoeffer. Der erfolgreiche Geländefahrer. Ratschläge aus der Praxis fur Kraftfahrzeug- Geländesport. Tysk text. Utgiven av Autotechnische bibliothek 1938. Inbunden. Namnteckning. |
Såld |
|
4.092 |
General Motors Nordiska AB. Handbok för Opel 1962/63 Rekord, Caravan och Leveranssedan. illustrerad, 1963, häftad, nött, anteckningar och uträkningar i texten | 80 |
|
4.406 |
Gert Ekström - Lars Ericson - Lars Olov Karlsson. Alla våra bussar. Fotoill. Förlag: Allt om Hobby 1985. Förlagsband. |
Såld |
|
4.091 |
Gert Ekström - Lars Ericson - Lars Olov Karlsson. Brandbilshistoria. Fotoill. Förlag: Frank Stenvalls 1975. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
4.089 |
Sigvard Engström och Råd Hannerz, huvudredaktörer. Chassiboken, Kraftöverföring. 1959, illustrerad med foton, ritningar och sprängskisser, rött klotband, tillskrift av Sigvard Engström, fint skick | 260 |
|
9.769 |
FIAT Elvahundra. Instruktionsbok. Fotoill. 1956. Häftad. Namnteckning. Något fläckig. |
200 |
|
9.050 |
FIAT 600 D. Instruktionsbok. Standard och Convertible. Fotoill. 1961. Häftad. Namnteckning. |
200 |
|
10.313 |
Form & Funktion. Vår syn på konsten att bygga bilar. Fotoill. Utgiven av Saab Automobile AB 1995. Förlagsband. |
80 |
|
10.314 |
Form & Funktion 1997. Vår syn på konsten att bygga bilar. Fotoill. Utgiven av Saab Automobile AB 1997. Förlagsband. |
80 |
|
7.342 |
Nils Gustafsson. Bilmotorer och motorbränslen. Fotoill. Förlag: Erdheim & C:O 1942. Linnéband. |
180 |
|
10.540 |
Peter Haventon. Volkswagen 60 år i Sverige. Fotoill. Förlag: Bienen & Haventon AB 2008. Förlagsband. |
140 |
|
6.734 |
Huvudred: Bertil Heddelin. Vägar. Dåtid Nutid Framtid. Fotoill. Utgiven av Vägverket 1991. Förlagsband med skyddsomslag. | 160 |
|
4.088 |
The Hillman Motor Car Company Ltd., Coventry. The Hillman Minx Service parts catalogue, 1948 models, publication No. H182, illustrerad med sprängskisser, october 1947, pappband, 130 sidor, nött | 500 |
|
10.239 |
Hans G. Isenberg. Raketer på hjul. Med bil genom ljudvallen. Fotoill. Utgiven av Bilsport 1981. Förlagsband. |
80 |
|
9.879 |
George Johansson. Motorblandning. Fotoill. Förlag: Natur och Kultur 2000. Förlagsband. |
80 |
|
7.852 |
Niels Jonassen. Amerikanska 30-tals bilar. Illustrationer Karl V. Larsen. Förlag: Opal 1996. Förlagsband. |
240 |
|
10.318 |
Robert Lacey. Ford. En bildynasti. Fotoill. Förlag: Legenda 1988. Förlagsband. |
140 |
|
9.488 |
Ferrers Leigh. The Book of the Velocette. A guide for owners and prospective owners of the le and single-cylinder models up to 1955. ill. Utgiven av Pitman´s motor-cyclists library. Inbunden. Namnteckning och namnstämpel. |
180 |
|
9.765 |
red: Harry Ljungberg. M-boken 1 1958. Motormännens riksförbund. Fotoill. Förlag: Ehlins 1958. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. |
80 |
|
9.766 |
red: Harry Ljungberg. M-boken 2. Motormännens riksförbund med Ms billexikon del 1 bilfabrikat. Fotoill. Förlag: Ehlins 1960. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. |
80 |
|
9.767 |
red: Harry Ljungberg. M-boken 4. Motormännens riksförbund med Ms billexikon del 4 biljuridik. Fotoill. Förlag: Ehlins 1964. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. |
80 |
|
9.768 |
red: Harry Ljungberg. M-boken 6. Motormännens riksförbund det gäller ditt körkort. Fotoill. Förlag: Ehlins 1969. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. |
80 |
|
8.119 |
Mercedes-Benz 190 c. Instruktionsbok. Häftad. Nött. |
200 |
|
8.121 |
Mercedes-Benz Type 190c-190Dc. Catalog C 1964. Instruktionsbok. Häftad. Nött. |
200 |
|
8.120 |
Mercedes-Benz Type 230-250. Catalog A 1968. Instruktionsbok. Häftad. Nyskick |
300 |
|
10.045 |
Omnibustrafiken och linjetrafiken med lastbilar i Sverige del I-II. Redigerad av Harald Nielsen och Börje Falck. Fotoill. Förlag: Svenska Yrkesförlaget 1938-39. Förlagets blåa halvfranskaband i två delar. |
Såld |
|
10.311 |
Ernst Nilson. Åkare-Bilhandlare-Sportsman. Hågkomster och händelser nedtecknade av honom själv. Fotoill. 1972. Inbunden med övre guldsnitt. |
160 |
|
9.734 |
OPEL Kadett E 1985-1988. 1,3 - 1,6 - 1,8 - 2,0. Reparationshandbok. Fotoill. 1989. Inbunden. Något nött i ryggen. |
80 |
|
5.233 |
Opel Rekord 1962. Caravan och Leveranssedan. Handbok. Fotoill. Utgiven av GM 1962. Häftad. Något nött. | 200 |
|
7.343 |
L. Porse. Dieselmotorer för bilar. Reparationsteknik. Fotoill. Förlag: Teknografiska 1948. Inbunden. |
160 |
|
5.413 |
SAAB 99. 1969-1979. Reparationshandbok. Modeller: Saloon, L, GL, LC, LE, EMS och Turbo. Motorer: 1709, 1854 och 1985 cc. Förlag: Haynes 1988. Förlagsband. | 160 |
|
9.832 |
Bengt Sandelius. Förgasarmotorer för bilar. Reparationsteknik. Fotoill. Utgiven av Tekno´s handböcker publikation 23-V 1959 femte upplagan. Inbunden. Namnteckning. |
300 |
|
4.901 |
Scania 100 år. 1891-1991. Ett sekel industri- och fordonshistoria. Fotoill. Förlag: Streiffert 1991. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
|
9.733 |
Michael Sedgwick. Bilen 1930-1950. Historia - Konstruktion - Utveckling. Fotoill. Förlag: Forum 1979. Förlagsband med skyddsomslag. |
340 |
|
9.735 |
Skoda Octavia. 1998 till april 2004 bensin- & dieselmotorer. Varje handbok baseras på en fullständig isärtagning och hopsättning. Fotoill. Utgiven av Haynes Gör-det-själv handbok 2006. Förlagsband. |
220 |
|
9.833 |
Carl Skånberg. Våra motorfordons elektriska utrustning. Grunderna det praktiska utförandet samt skötsel vård och reparationer av allt som tillhör elektricitetens användning å bilar motorcyklar och motorbåtar. Med 325 illustrationer. Förlag: Saxon & Lindströms 1954 fjärde tillökade upplagan. Förlagsband. |
160 |
|
4.084 |
Stensland/Johnsson. Bilen. Dess konstruktion och verkningssätt. illustererad med foton, utvikningsplansch och sprängskisser, 1947, klotband | Såld |
|
9.489 |
Nils Tengberg. Du och din mc. Handbok i motorcykelns vård, körning och trimning. Fotoill. Förlag: Forum 1955. Förlagsband. |
190 |
|
9.601 |
Olle Wilson. Full tank. En bok om våra bensinstationer från Svensk-Engelska Mineralolje AB till Preem. Fotoill. Förlag: Kartago 2008. Förlagsband. |
320 |
|
9.878 |
Volvo 1927-1988. Fotoill. Utgiven av Volvo Personvagnar AB 1988. Förlagsband. |
90 |
|
9.825 |
Volvo PV 444 K. Instruktionsbok. Fotoill. 1956. Häftad. Något nött. |
200 |
|
7.689 |
Huvudred: Paul Åberg. Den stora automobilboken. Praktisk handbok i automobilkunskap. Del I-II. Fotoill. Förlag: Natur och kultur 1947. Halvfranska band med övre marmorerad snitt. | 400 |