LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Historia
Uppdaterad 2011-11-11
Historia finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.
| Tillbaka till Leopolds Antikvariat | Tillbaka till Böcker | Beställningsinformation |
| Back to Leopolds Antikvariat | Back to Books | How to order |
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
A
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
8.428 |
Wilhelm Agrell. Alliansfri tills vidare. Ett svenskt säkerhetsdilemma. Förlag: Natur och Kultur 1994. Förlagsband. |
80 |
|
10.317 |
Axel Ahlman. Kampen om Nord- och Sydpolen. Fotoill. Förlag: Baltiska 1927. Halvfranskt band. |
160 |
B
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
7.210 |
Margareta Beckman. Jean-Baptiste Bernadotte. Från revolutionssoldat till svensk kronprins. ill. Förlag: Prisma 2003. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
|
5.847 |
Antony Beevor. Berlin. Slutstriden 1945. Fotoill. Förlag: Historiska Media 2002. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
6.762 |
Ulf Beijbom - Rolf Johansson. Drömmen om Amerika. Fotoill. Förlag: Forum 1971. Illustrerat pappband. |
120 |
|
8.803 |
Agne Beijer. Drottningholms slottsteater på Lovisa Ulrikas och Gustaf III:s tid. Fotoill. Förlag: Liber 1981. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
|
6.211 |
Folke Bernadotte. Slutet. Mina humanitära förhandlingar i Tyskland våren 1945 och deras politiska följder. Fotoill. Förlag: Norstedts 1945. Andra upplagan. Häftad. |
Såld |
|
6.763 |
Bjørn Bjørnsen. Norge 9 april 1940. Tyska invasionen timme för timme. Fotoill. Förlag: Atlantis 1979. Förlagsband. |
120 |
|
10.334 |
Gerhard Boldt. Hitlers sista dagar. Fotoill. Förlag: Aldus 1973. Häftad. |
90 |
|
7.815 |
Bomber över England. Fotoill. Utgiven av Neutrala Institutets förlag 1941. Häftad. 23 sidor. |
60 |
|
10.173 |
Edward Bulwer-Lytton. Pompejis sista dagar. ill. Förlag: Hjertas 1909. Inbunden. |
90 |
|
6.769 |
Göran Burenhult. Iherir. Klippmålningar från stenåldern i Centralsahara. Fotoill. Förlag: Sture 1982. Förlagsband med skyddsomslag. |
220 |
C
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
8.610 |
Tim Clayton & Phil Craig. Trafalgar. Männen, slaget, stormen. ill. Förlag: Fahrenheit 2005. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
6.757 |
Robert Cook. Grekerna före Alexander. Från järnåldern till högklassisk tid. Fotoill. Förlag: Bonniers 1963. Förlagsband. |
80 |
D
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.799 |
Hans Dahlberg. I Sverige under 2:a världskriget. Fotoill. Förlag: Bonniers 1989. Förlagsband. |
90 |
|
9.680 |
Saul David. Militära misstag. ill. Förlag: Historiska Media 1999. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
6.935 |
Len Deighton. Battle of Britain. Fotoill. Förlag: George Rainbird Ltd 1980. Förlagsband med skyddsomslag. Engelsk text. |
160 |
|
10.275 |
Paul Dowswell. Sanna historier om första världskriget. ill. Förlag: Historiska Media 2005. Förlagsband. |
80 |
E
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
10.324 |
Axel Edström. Fynden på Vitön. Minnesutställning över S. A. Andrée, Nils Strindberg och Knut Fraenkel anordnad i Liljevalchs konsthall januari 1931. Fotoill. Katalog nr: 90. Häftad. Namnteckning på pärmen. |
90 |
|
6.761 |
red: Erland Ehnmark. Världens stora religioner. Fotoill. Förlag: Bra Böcker 1966. Förkortad och bearbetad. Förlagsband. |
160 |
|
4.271 |
Bo Enander. Nationernas historia. En världshistoria från forntiden till nu. illustrerad. 1936-37. 4 st klotband, 1 band med fläckad rygg. |
120 |
|
6.150 |
Peter Englund. Brev från nollpunkten. Fotoill. Förlag: Atlantis 1996. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
5.781 |
Peter Englund. Förflutenhetens landskap. Historiska Essäer. Förlag: Atlantis 1994 Tredje upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
7.707 |
Peter Englund. Tystnadens historia och andra essäer. Fotoill. Förlag: Atlantis 2003. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
7.688 |
Lars Enkler. Folken runt Östersjön. Glimtar ur vår gemensamma historia. Frimärksillustrationer. Förlag: Hjalmarsson & Högberg 2004 första upplaga andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Ny. |
Såld |
|
7.208 |
Lars Ericson m.fl. Svenska slagfält. ill. Förlag: Wahlström & Widstrand 2003. Förlagsband. |
240 |
F
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
8.451 |
Camille Flammarion. Bebodda världar. ill. Förlag: Björck & Börjesson 1911. Inbunden. Exlibris. |
90 |
|
6.922 |
Nils-Olof Franzén. Dreyfus affären. Fotoill. Förlag: Ordfront 1983. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
10.116 |
Arvid Fredborg. Bakom stålvallen. Som svensk korrespondent i Berlin 1941-43. Förlag: Norstedts 1943 tolfte upplagan. Häftad. Dedikation av författaren. |
180 |
|
6.631 |
Tore Frängsmyr. Ostindiska kompaniet. Människorna, äventyret och den ekonomiska drömmen. Fotoill. Förlag: Bra böcker 1976. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
8.999 |
Emil Färnström. Om källorna till 1571 års kyrkoordning. Särskilt med hänsyn till Tyska kyrkoordningen. Utgiven av Diakonistyrelsen 1935. Häftad. Ouppskuren. |
80 |
G
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
7.428 |
Pierre Gaxotte. Ludvig XIV:s Frankrike. Fotoill. Förlag: Gebers 1950. Inbunden med guldemblem på pärmen. Främre omslag inbunden. |
160 |
|
5.442 |
Louise De Geer. Minnen. Förlag: Norstedt 1892. Senare delen. Klotband med guldtryck. |
240 |
|
7.808 |
Göran Graninger mm. Emigranter. En bok om den stora utvandringen till Amerika. ill. Förlag: Bra Böcker 1971. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
5.833 |
Jan Guillou. Arvet efter Arn. Förlag: Pirat 2001. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
5.834 |
Jan Guillou. Riket vid vägens slut. Förlag: Pirat 2000. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
5.835 |
Jan Guillou. Tempelriddaren. Förlag: Norstedts 1999. Förlagsband. |
80 |
|
5.836 |
Jan Guillou. Vägen till Jerusalem. Förlag: Norstedts 1999. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
6.767 |
KW Gullers & CA Nycop. då. Våra beredskapsår 1939-1945. Fotoill. Förlag: Bra Böcker 1975. Förlagsband. |
80 |
H
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.725 |
Maja Hagerman. Spåren av kungens män. Om när Sverige blev ett kristet rike i skiftet mellan vikingatid och medeltid. Fotoill. Förlag: Prisma 1999. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
6.760 |
Thorkild Hansen. Kunglig sjökapten. Jens Munk mannen som på Kristian IV:s order för snart 350 år sedan seglade i Hudson Bay på spaning efter Nordvästpassagen. Illustrerad med 14 samtida träsnitt och kopparstick samt 1 karta. Förlag: Bra Böcker 1979. Förlagsband. |
80 |
|
8.609 |
Anders Hansson. Armfeldts karoliner. Fotoill. Förlag: Prisma 2003. Förlagsband med skyddsomslag. |
190 |
|
4.946 |
Sven Hedin. Från fronten i väster. September-November 1914. Med 300 bilder samt 4 kartor. Förlag: Bonniers 1915. Inbunden i rött kartongband. Exlibris. |
80 |
|
4.945 |
Sven Hedin. Kriget mot Ryssland. Minnen från fronten i öster mars-augusti 1915. Med över 400 bilder samt 11 kartor. Förlag: Bonniers 1915. Inbunden i rött kartongband. |
80 |
|
7.608 |
Peter Heigl. Die US-Armee in Nurnberg auf Hitlers "Reichsparteitagsgelände". The U.S. Army in Nuremberg on Hitler´s Nazi Party Rally Grounds. Fotoill. Engelsk och Tysk text. 2005. Häftad. |
90 |
|
7.091 |
Alf Henriksson. Alla Tider. En världshistoria. Teckningar av Björn Berg. Förlag: Trevi 1996 Tredje tryckningen. Förlagsband. |
Såld |
|
7.809 |
Alf Henrikson. Byzantinsk historia år 326 till år 1453. Med teckningar av Björn Berg. Förlag: Atlantis 1988. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. |
140 |
|
4.861 |
Alf Henrikson. Ekot av ett skott. Förlag: Bra Böcker 1986. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
9.891 |
Alf Henrikson. En skandinavisk historia. Norge & Sverige under 1000 år. Med teckningar av Ulf Aas. Förlag: Atlantis 1992. Förlagsband. Namnteckning. |
80 |
|
7.807 |
Harald Heyman. Frankrike i krig. Med ett hundratal illustrationer. Förlag: Hugo Gebers 1916. Halvfranskt band. Nött. |
90 |
|
7.814 |
Emil Hildebrand. Sveriges Historia. Intill tjugonde seklet 1859-1900. Förlag: Norstedts 1909. Inbunden med gulddekor på pärm och rygg. |
140 |
|
5.400 |
red: Karl Hildebrand - Axel Fredenholm. Svenskarna i Amerika. Populär historisk skildring i ord och bild av Svenskarnas liv och underbara öden i Förenta Staterna och Canada. ill. Förlag: Historiska 1926. Klotband 367 sid. |
350 |
|
9.156 |
H. Hjärne. Karl XII. ill. Förlag: Ljus 1900. Inbunden. |
120 |
|
6.766 |
Wilhelm Holmqvist. Vikingar. På Helgö och Birka. Fotoill: Karl-Erik Granath. Utgiven av Svenska Bokhandlareföreningen 1980. Förlagsband. |
90 |
|
7.816 |
David Howarth. Dagen D. Den allierade invasionen i Normandie den 6 juni 1944. Förlag: Prisma 1976. Förlagsband. |
90 |
|
8.098 |
red: Bo Hugemark. I orkanens öga. 1941 - Osäker neutralitet. Fotoill. Förlag: Probus 1992. Förlagsband. |
120 |
I
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.907 |
Helge Ingstad. Västervägen till Vinland. Hur man fann vikingarnas boplatser i Nordamerika. Fotoill. Förlag: Forum 1965. Förlagsband. Namnteckning. |
120 |
J
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
8.767 |
Alf R. Jacobsen. Scharnhorst. Ett slagskepps undergång. Förlag: Natur och Kultur 2006. Förlagsband med skyddsomslag. |
240 |
|
8.377 |
Alf W. Johansson. Per Albin och kriget. Samlingsregeringen och utrikespolitiken under andra världskriget. ill. Förlag: Tidens 1995 andra tryckningen. Häftad. |
80 |
|
8.985 |
Erik Jonson. Skärgårdskriget 1719. En bok om rysshärjningarna invid Stockholm. ill. Förlag: Raben & Sjögren 1961. Häftad. Ouppsprättad. |
Såld |
K
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
8.613 |
Phillip Knightley. The First Casualty. The War Correspondent as Hero, Propagandist and Myth Maker from Crimea to Vietnam. Förlag: Andre Deutsch 1975. Förlagsband med skyddsomslag. Engelsk text. |
120 |
L
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
8.997 |
red: Julius Lagus - Tauno Karilas - Hannes Raikkala. Vi stod redo. Bildverk om skyddskårsorganisationen åren 1917-1944. Fotoill. Förlag: Hata 1967. Förlagsband. |
260 |
|
6.768 |
Ernst Liljedahl. Sverige och kriget. Fotoill. Förlag: Lindblads 1915 Andra upplagan. Inbunden. |
Såld |
|
4.272 |
Erik Lindorm. Ny Svensk Historia. Gustaf V och hans tid 1907-1947. En bokfilm. ill. 1979, 4 st röda klotband med skyddsomslag. Nyskick. |
Såld |
|
4.679 |
Erik Lindorm. Ny Svensk historia Oscar II och hans tid. En bokfilm. ill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1934. Inbunden med främre omslag. |
120 |
|
4.680 |
Erik Lindorm. Ny Svensk historia Gustav II och hans tid. En bokfilm. ill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1936. Inbunden med främre omslag. |
120 |
|
9.909 |
Herman Lindqvist. En vandring genom den Svenska historien. Foto: Sören Hallgren och Peter Segermark. Nordiska museet och Statens Historiska museum i samarbete med Länsmuseerna. Förlag: AB Wiken 1993. Förlagsband. |
Såld |
|
6.552 |
Herman Lindqvist. Historien om Sverige. Från islossning till kungarike. Fotoill. Förlag: Norstedts 1992. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
9.764 |
Herman Lindqvist. Historien om Sverige. Gustav Vasa och hans söner och döttrar. Fotoill. Förlag: Norstedts 1995. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
9.763 |
Herman Lindqvist. Historien om Sverige. När riket sprängdes och Bernadotte blev kung. Fotoill. Förlag: Norstedts 1998. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
9.762 |
Herman Lindqvist. Historien om Sverige. När Sverige blev stormakt. Fotoill. Förlag: Norstedts 1995. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
7.812 |
Eva Lips. Vad Hitler gjort oss. Ett personligt vittnesbörd om Tredje riket. Förlag: Tidens 1939 andra upplagan. Förlagsband. |
Såld |
|
7.811 |
Lars Ljungmark. Svenskarna i Winnipeg. Porten till prärien 1872-1940. Fotoill. Utgiven av Emigrantinstitutets vänner 1994. Förlagsband. |
90 |
|
7.810 |
Stanley Loomis. Den farliga vänskapen. Marie Antoinette. Axel von Fersen och flykten till Varennes. ill. Förlag: Bonniers 1973. Förlagsband. |
80 |
|
6.870 |
John Lukacs. Duellen. Den åttio dagar långa kampen mellan Churchill och Hitler. Förlag: Pan 2002. Häftad. |
80 |
|
10.474 |
John Lukacs. Juni 1941. Hitler och Stalin. Förlag: Prisma 2007. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
|
10.115 |
Artur Lundkvist. Krigarens dikt. En berättelse om Alexander den Store. Förlag: Bonniers 1976. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation av författaren. |
120 |
|
8.331 |
Fredrik N:son Luning. Gulfkriget. Fotoill. Meddelanden från Militärhistoriska avdelningen vid Militärhögskolan Nr 7. 1994. Häftad. |
60 |
|
8.094 |
Birgit Lönn. I skuggan av ett silververk. Människoöden under stormaktstiden. Förlag: Svenska 2004. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
M
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.721 |
Einar Malm. De kämpade förgäves. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1967. Förlagsband. |
140 |
|
4.354 |
Vilhelm Moberg. Min svenska historia berättad för folket. Från Oden till Engelbrekt. ou. 1970. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
4.355 |
Vilhelm Moberg. Min svenska historia berättad för folket. Från Engelbrekt till och med Dacke. ou. 1971. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
6.068 |
Fabian Månsson. Skrifter I-VI. Minnesupplaga. 1938. Rättfärdiggörelsen genom tron. Skildringar från den frikyrkliga rörelsens enombrott, Sancte Eriks gård, del I-III. Skildringar från medeltidens senare skede, Gustaf Vasa och Nils Dacke, del I-II. Historisk skildring om bondeklassens undergång och herregårdens födelse. 6 bruna halvfranska band med övre guldsnitt. |
400 |
|
10.276 |
Jukka L. Mäkelä. OsKus Fjärrpatruller. Förlag: Rabén & Sjögren 1969. Häftad. |
120 |
N
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
2.662 |
red: Edvin Nilgert. Uppslagsverket Vårt Sekel 1900 - 1960. En bokfilm i ord och bild. 1960. Ljusbrunt halvfranskt band med övre guldsnitt. Numrerad upplaga |
150 |
|
8.987 |
Norge under järnhål. En bildserie om Norge före och efter 9 april 1940. Fotoill. Utgiven av Nordisk Rotogravyr 1942. Häftad. |
140 |
|
7.209 |
red: Hans Norman. Skärgårdsflottan. Uppbyggnad, militär användning och förankring i det svenska samhället 1700-1824. ill. Förlag: Historiska media 2000. Förlagsband med skyddsomslag. |
240 |
|
6.086 |
Carl-Adam Nycop. Våra beredskapsår 1939-1945. Fotoill av KW Gullers. Förlag: Bra Böcker 1975. Fotoillustrerad omslagspärm. |
80 |
|
2.661 |
Gustaf Näsström, Forna dagars Sverige i 3 delar, Kulturhistorisk bilderbok, Del I om Hedenhös och Medeltid, del II om Vasatid och Karolinsk tid, del III om Frihetstid och Gustaviansk tid. illustrerad. 1948, 1955, 1962, 3 ljusbruna halvfranska band med övre guldsnitt, skyddsomslag och kassett. |
900 |
O
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
5.406 |
Lars Orup. Nya världen och dess upptäckare. Den långa raden av upptäcksresor över farofyllda hav, längs främmande kuster och genom okänt land, som är ämnet för denna bok. ill. Förlag: Bra Böcker 1969. Förlagsband. |
80 |
P
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
8.172 |
Boris Pankin. De sista hundra dagarna. Sovjetunionens dramatiska upplösning. Förlag: Bra Böcker 1992. Förlagsband. |
90 |
|
9.116 |
Pilgrimstapeten. Från medeltid till nutid längs Klarälven Trysilelva och Gaula upp till den 1000-åriga staden Trondheim och Olav den heliges grav. Fotoill. Utgiven av Nordvärmlands Jakt och Fiske museum. Förlagsband. |
120 |
R
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
7.093 |
T. Talbot Rice. ICONS. ill. Utgiven av Studio Editions 1990. Engelsk text. Förlagsband med skyddsomslag. |
340 |
|
9.883 |
Angela Rundquist. Blått blod och liljevita händer. En etnologisk studie av aristokratiska kvinnor 1850-1900. Fotoill. Förlag: Carlssons 1989. Förlagsband. Namnteckning. |
120 |
|
10.416 |
N. Rudnitzky. Erfarenheter bland ryska krigsfångar i Tyskland. Fotoill. Förlag: Evang. Fosterlands-Stiftelsen 1916. Inbunden. Något nött. |
160 |
|
6.575 |
Cornelius Ryan. Slutstriden. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945. Fotoill. Förlag: Bonniers 1966. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
S
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
10.446 |
Allan Sandström. Fortsättningskriget 1941-1944. Förlag: Libris 1991. Förlagsband. |
120 |
|
10.001 |
Allan Sandström. Officerarna som fick nog. Anjalamännen och Gustaf III:s ryska krig 1788-1790. Förlag: Libris 1996. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
|
8.345 |
Fredrik Schutz. Från fornborgar till flygfält. Ur anläggningsarbetenas historia i vårt land. Fotoill. Förlag: Byggförlaget 1978. Förlagsband med skyddsomslag. Namnlapp. |
120 |
|
7.341 |
Gerhart Seger. Koncentrationslägret. Oranienburg. Den första autentiska skildringen av ett koncentrationsläger. Förlag: Tidens 1934. Inbunden med främre omslag. Exlibris. |
80 |
|
8.268 |
HJ. Siilasvuo. Striderna i Suomussalmi. Fotoill. Förlag: Medéns 1940 fjärde upplagan. Häftad. Namnstämpel. Något nött. |
Såld |
|
7.806 |
Otto Sjögren. Allmän världshistoria. Från äldsta tider till våra dagar. Förlag: Fröléen & comp 1910. 4 st halvfranska band. |
250 |
|
5.849 |
Marco Smedberg. Om stridens grunder. Från Waterloo till kryssningsrobotar. Fotoill. Förlag: Page One 1994. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. |
220 |
|
10.329 |
Bertil Stjernfelt. Alarm i Atlantvallen. Fotoill. Utgiven av Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2004. Förlagsband. |
140 |
|
9.147 |
Hodder Stjernswärd. Två kavallerister. Från Sveriges stormaktstid. Fotoill. Förlag: Probus 1996. Förlagsband. Dedikation av författaren. |
90 |
|
10.451 |
Herbert Strang. Kobo. Berättelse från Rysk-Japanska kriget. Med bilder och kartor. Förlag: Gleerups 1905. Illustrerad förlagsband. Exlibris. Något nött. |
120 |
|
3.190 |
August Strindberg. Svenska Folket I och II i helg och söken, i krig och i fred, hemma och ute eller ett tusen år af svenska bildningens och sedernas historia. illustrerad av Carl Larsson. 1978, facsimileutgåva, inb. i 2 band med skyddsomslag. |
160 |
|
6.758 |
Gösta Säflund. Fynden i Tiberiusgrottan. Fotoill. Förlag: Bonniers 1966. Häftad. |
90 |
|
9.954 |
Torgny Säve-Söderbergh. Uppdrag Nubien. Hur världen räddade ett lands kulturminnen. ill. Förlag: Atlantis 1996. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
T
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
10.477 |
Karin Tegenborg Falkdalen. Vasadöttrarna. Fotoill. Förlag: Historiska media 2010. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
|
5.848 |
The rise and fall of the Third Reich. The illustrated chronicle of Hitler´s life and times 1917-1945. Förlag: GE 1997. Engelsk text. Förlagsband med skyddsomslag. Namnlapp. |
240 |
|
8.611 |
Sven Tägil. Europa. Historiens återkomst. ill. Förlag: Gidlunds 1992. Förlagsband. |
120 |
V W X Y Z
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
6.549 |
Sten Wahlström - Jörgen Weibull. Historia på plats. Fotoill. Förlag: Bra Böcker 1990. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
6.765 |
Mika Waltari. Johannes Angelos. Hans dagbok under Konstantinopels belägring år 1453 vid Kristi tidsålders ände. Förlag: Wahlström & Widstrand 1953. Förlagsband. |
120 |
|
4.270 |
H. G. Wells. Wells' världshistoria. Livets och mänsklighetens utveckling. illustrerad, 1923, 2 st klotband, nötta. |
120 |
|
4.773 |
Lars Widding, Magnus Gerne, Åke Andersson. Svenska Äventyr. ill, förlag:Gebers 1975, förlagsband med skyddsomslag. |
150 |
|
4.774 |
Lars Widding, Magnus Gerne, Åke Andersson. Svenska Äventyr 2. ill, förlag: Dagens Nyheter 1976, illustrerat häfte. |
90 |
|
6.127 |
Lars Widding, Magnus Gerne, Åke Andersson. Svenska Äventyr. Tredje boken. ill. Förlag: Norstedts 1979. Illustrerat förlagsband. |
150 |
|
6.213 |
Victor Vinde. Nürnberg i blixtljus. Förlag: Bonniers 1946. Häftad. Namnteckning. |
60 |
|
9.194 |
Voltaire. Karl XII. Förlag: Natur och Kultur 1961. Förlagsband. |
60 |
|
8.612 |
Niklas Zetterling - Anders Frankson. Tjerkassy 44. Inringningen på östfronten. Fotoill. Förlag: Norstedts 2006. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
Å
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
5.271 |
Alf Åberg - Göte Göransson. Karoliner. ill. Förlag: Bra Böcker 1976. Förlagsband. |
160 |
Historia finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.