LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Uppdaterad 2010-07-13
Lyrik
Lyriken finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.
| Tillbaka till Leopolds Antikvariat | Tillbaka till Böcker | Beställningsinformation |
| Back to Leopolds Antikvariat | Back to Books | How to order |
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
A
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.468 |
Per Ahlmark. Visum. Dikter. Förlag: Bonniers 1983. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
|
9.467 |
Carlos Alvarez. Ord som piskor. Dikter i svensk tolkning av Kjell A. Johansson. Med ett företal av Andrés Sorel. Förlag: FIB:s 1964. Häftad. Ouppsprättad. |
60 |
|
9.466 |
Bengt Anderberg. Nattljus. Valda dikter 1945-1985. Med efterord av Carl Magnus von Seth. Förlag: Bra Böcker 1985. Förlagsband. |
60 |
|
9.588 |
Dan Andersson. Ballader och spelmansvisor. Ett urval av Nils Ferlin. Illustrationer av Mats Nilsson. Förlag: FIB:s 1954. Inbunden. |
60 |
|
9.660 |
Dan Andersson. Efterskörd. Av vers och prosa. Urval och förord av Alf Ahlberg. Förlag: Tidens 1929 originalupplaga. Förlagsband. |
160 |
|
9.659 |
Dan Andersson. Kolvaktarens visor. Förlag: Niloe 1990 faksimilupplaga. Bibliofilupplaga i 999 exemplar varav denna nr 8. Skinnband med guldsnitt runt om. |
120 |
|
9.647 |
Dan Andersson. Visor och ballader. Teckningar av Einar Forseth. Förlag: Tidens 1956 åttonde upplagan. Förlagsband. |
140 |
|
9.586 |
E. J. Andersson. Några dikter. Förlag: Gustaf Carlsons 1901. Häftad. |
160 |
|
9.473 |
Rune Andersson. Mässa för skilda själar. En dikt. Förlag: Bonniers 1980. Häftad. |
120 |
|
9.464 |
Martin Anfält. Offerlågor. Dikter. Förlag: Carlsons 1915. Förlagsband. |
120 |
|
9.465 |
Stellan Arvidson. Gränslandet. Dikter. Förlag: Bonniers 1929 originalupplaga. Häftad. Ouppsprättad. |
60 |
|
9.655 |
Karl Asplund. Att överleva. Dikter. Förlag: Bonniers 1948. Förlagsband. Något nötta pärmar. Dedikation av författaren. |
140 |
|
9.462 |
Karl Asplund. Dagen kommer. Dikter. Förlag: Bonniers 1943 originalupplaga. Häftad. |
80 |
|
9.461 |
Karl Asplund. Det brinner en eld. Dikter. Förlag: Bonniers 1940 originalupplaga. Förlagsband. Namnteckning. |
80 |
|
9.469 |
Karl Asplund. Eko. Versöversättningar. Förlag: Bonniers 1948. Häftad. Namnteckning. |
60 |
|
9.510 |
Torbjörn Axelman. Blå Eld. Dikter från Själsö 1961-1981. Illustrerad av författaren. Utgiven av Hanse Production 1980. Dedikation av författaren. Häftad. |
90 |
B
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.657 |
Kaj Beckman. Liten lyrikstund. En antologi. Illustrerad av författaren. Förlag: Sveriges Radio 1968. Förlagsband. |
60 |
|
9.504 |
Frans G. Bengtsson. Tärningkast och Legenden om babel. Förlag: Bonniers 1944 originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. |
120 |
|
9.474 |
Stig Berg. Fôlkprat. Samlingsvolym. Förlag: NWT:s 1988 niondeupplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
9.480 |
Greta Bergholmen. Under stjärnorna. Dikter. Förlag: Bonniers 1925. Häftad. Namnteckning. |
90 |
|
9.475 |
Bo Bergman. Blott ett är ditt. Dikter. Förlag: Bonniers 1960. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
|
9.476 |
Bo Bergman. Gamla gudar. Dikter. Förlag: Bonniers 1939 originalupplaga. Förlagets dekorerade helklotband med främre och bakre omslag inbunden. Exlibris. |
90 |
|
9.477 |
Bo Bergman. Väntan. Dikter. Förlag: Bonniers 1957 originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. |
160 |
|
9.632 |
Prins Wilhelm (Bernadotte). Ond Tid. Förlag: Norstedts 1942. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. |
120 |
|
9.449 |
Prins Wilhelm (Bernadotte). Släckta fyrar. Dikter. Förlag: Norstedts 1916. Inbunden med främre omslag. |
160 |
|
9.448 |
Prins Wilhelm (Bernadotte). Tropik. Förlag: Norstedts 1959 originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. |
60 |
|
9.472 |
Prins Wilhelm (Bernadotte). Verklighetens skuggbilder. Dikter. Förlag: Norstedts 1955. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation av Prins Wilhelm. |
Såld |
|
9.628 |
Carl Boberg. På öde tomter. Berättelser och sånger. Förlag: Sanningsvittnets 1911. Linné band i silver. |
120 |
|
9.479 |
Nils Bolander. I stenbrottet. Dikter. Förlag: SKD:s 1934 andraupplagan. Häftad. Namnteckning. |
60 |
|
9.499 |
Karin Boye. Dikter. Förlag: Bonniers 1945 sjätte-sjunde tusendet. Linnéband med främre omslag inbunden. Namnteckning. |
90 |
|
9.344 |
Wilhelm von Braun. Borup. Poetisk kalender. Förlag: Bonnier 1860. Inbunden. |
140 |
|
9.478 |
Ernst C:son Bredberg. Bortom bergen. Dikter. Förlag: F. C. Askerbergs 1916. Förlagsband. Något nötta pärmar. |
80 |
|
9.481 |
Ernst Brunner. Söderväggar. Dikter. Förlag: Bonniers 1980 originalupplaga. Häftad. Ouppsprättad. |
60 |
|
9.463 |
(Johan Börjesson). Kärlek och poesi. Utgiven av C.A. Bagge Stockholm 1849. Ganska nött med fläckiga sidor. Guldpräglad titeltryck och ramverk på frampärmen. |
500 |
D
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.645 |
Ann Margret Dahlquist-Ljungberg. Rapport om öar. Dikter. Förlag: Bonniers 1957 originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. |
60 |
|
9.377 |
Valdemar Dalquist. Vardagsvers. Förlag: Hugo Gebers 1936 tredje upplagan. Häftad. Något nött. Namnteckning. |
Såld |
E
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.646 |
Johannes Edfelt. Under saturnus. Dikter. Förlag: Bonniers 1956 originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. |
60 |
|
9.345 |
Gunnar Ekelöf. Diwan över Fursten av Emgión. Förlag: Bonniers 1965. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
|
9.336 |
Gunnar Ekelöf. En Mölna-Elegi. Metamorfoser. ill. Förlag: Bonniers 1960. Häftad. |
90 |
|
9.643 |
Gunnar Ekelöf. Sorgen och stjärnan. Förlag: Bonniers 1936 originalupplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. |
360 |
|
9.509 |
Ragnar Ekström. Östgötabukett. Illustrationer av Inga Ekström. Utgiven av Östgöta-böcker 1977. Häftad. |
60 |
|
9.493 |
Ingeborg Erixson. Främling i eget landskap. Förlag: Bonniers 1951 originalupplaga. Häftad. Dedikation av författaren. |
80 |
|
9.494 |
Salvador Espriu. Tjurskinnet och andra dikter. Tolkning från katalanskan av Arne Lundgren och Lluís Solanes. Förlag: Forum 1975. Förlagsband. |
60 |
|
9.641 |
Teresia Eurén. Höstsådd. Dikter. Förlag: Lindblads 1921. Häftad. Namnteckning. |
90 |
F
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.642 |
Daniel Fallström. Vita Syrener. Dikter 1903-1905. Förlag: Åhlén & Åkerlunds 1926. Förlagsband. Tryckt dedikation. |
60 |
|
9.492 |
F. Fehr. Evighetsblommor. En samling religiösa dikter. Nyare Svenska författare. 35st illustrationer af C. Larsson. Förlag: Fritzes 1881. Förlagets gulddekorerade klotband med röda snitt. Namnteckning. |
90 |
|
9.633 |
Nils Ferlin. En gammal cylinderhatt. Förlag: Bonniers 1962. Häftad. Namnteckning. |
90 |
|
9.491 |
Nils-Magnus Folcke. Mannen från bergen. Dikter. Förlag: Norstedts 1924. Häftad. |
60 |
|
9.495 |
Harald Forss. Bortöver havets långa smärta. Förlag: Harald Forss´s 1945 originalupplaga. Häftad. Ouppsprättad. |
80 |
|
9.497 |
Harald Forss. Inferno Paradiso. Dikter. Förlag: Rabén & Sjögren 1977 originalupplaga. Häftad. |
60 |
|
9.496 |
Harald Forss. Rannsakan. Förlag: Bonniers 1946 originalupplaga. Häftad. Ouppsprättad. |
60 |
|
9.502 |
Edvard Forssberg. Dikter. Förlag: Tullbergs 1906. Förlagets gulddekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. 676 numrerade exemplar varav denna 458. Namnteckning. |
240 |
|
9.490 |
Lars Forssell. Det möjliga. Dikter. Förlag: Bonniers 1974 originalupplaga. Häftad. Ouppsprättad. |
80 |
|
9.498 |
Karl-Erik Forsslund. Skörd och sägen. Dikter. Förlag: Wahlström & Widstrand 1922. Häftad. |
140 |
|
9.501 |
Urval och förord Anders Frostenson. Svenska Psalmer. Teckningar av Mark Sylwan. Förlag: Wahlström & Widstrand 1954. Förlagsband med skyddsomslag. Främre och bakre omslag inbunden. |
90 |
|
9.503 |
Gustaf Fröding. Dikter. I urval och med inledning av Harry Martinson. Illustrationer av Gunnar Lindvall. Förlag: Bonniers 1950. Förlagsband. |
60 |
G
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.518 |
Göran Greider. Världen efter kommunismen. Dikter. Förlag: Bonniers 2000. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation av författaren. |
80 |
|
9.471 |
Bertel Gripenberg. Gallergrinden. Dikter. Förlag: Helios 1905. Förlagsband. |
120 |
|
9.398 |
Bertel Gripenberg. Skuggspel. Förlag: Lilius & Hertzberg 1912. Inbunden med främre omslag. |
120 |
|
9.351 |
Helmer Grundström. Och ängens blomma dör. Förlag: Lts 1977 original upplaga. Ouppsprättad. Häftad. |
60 |
|
9.354 |
Hjalmar Gullberg. Den heliga vägen och andra tolkningar av främmande lyrik. Förlag: Norstedts 1949 originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. |
80 |
|
9.355 |
Hjalmar Gullberg. 100 dikter. Ett urval ur sex versböcker. Förlag: Norstedts 1940 tredje upplaga. Häftad. |
90 |
|
9.353 |
Hjalmar Gullberg. Själens dunkla natt och andra tolkningar av främmande lyrik. Förlag: Norstedts 1956. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. |
80 |
|
9.352 |
Hjalmar Gullberg. Terziner i okonstens tid. Förlag: Norstedts 1958 originalupplaga. Häftad. |
80 |
|
9.350 |
Brita Ysabel Gustafson. den blå asken. Dikter. Förlag: Holger Schildts 1937 original upplaga. Häftad. Exlibris. Dedikation av författaren. |
90 |
|
9.349 |
Berndt Gustafsson. Född 1920. Dikter. Med efterskrift av Anne-Marie Thunberg. Förlag: Gummessons 1976 andra upplagan 6:e tusendet. Häftad. Med dedikation och dikt av Bo Setterlind. |
80 |
H
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.746 |
Gunnar Harding. Salongsstycken. Kring Dante Gabriel Rossetti. Dikter. Förlag: Wahlström & Widstrand 2001. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
9.459 |
Nils-Åke Hasselmark. Innan mörkren. Dikter. Förlag: Norstedts 1958. Häftad. |
120 |
|
9.621 |
Tor Hedberg. Sånger och sagor. Förlag: Bonniers 1908. Halvfranskt band med marmorerad snitt runt om. Namnteckning. |
80 |
|
9.589 |
Benkt-Erik Hedin. Nya dikter och en sång. Förlag: Fripress 1988. Häftad. Namnteckning. |
60 |
|
9.653 |
Tom Hedlund. På diktens vägar genom Sverige. Bild: Ulrika Palme. Förlag: Ordfront 1998. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
9.630 |
Frank Heller. Ballader till bröderna. Illustrerad av Kurt Jungstedt. Förlag: Bonniers 1951. Häftad. |
80 |
|
9.347 |
Folke Hellgren. Ballader från staden. Förlag: Tidens 1943. Häftad. |
80 |
I
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.506 |
Folke Isaksson. Tecken och under. Dikter. Förlag: Bonniers 1981 originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
J
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.654 |
Stig Järrel. Limerickar. och annat på vers. Förlag: Dala 1990. Häftad. Dedikation av Stig Järrel och Hasse Alfredsson. |
140 |
K
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.458 |
Erik Axel Karlfeldt. Flora och Bellona. Förlag: Wahlström & Widstrand 1937 minnesupplaga. Halvfransktband med övre guldsnitt. |
80 |
|
9.457 |
Erik Axel Karlfeldt. Flora och Pomona. Förlag: Wahlström & Widstrand 1937 minnesupplaga. Halvfransktband med övre guldsnitt. |
60 |
|
9.585 |
Erik Axel Karlfeldt. Fridolins Poesi och Dalmålningar på rim. Förlag: Wahlström & Widstrand 1905. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning. |
90 |
|
9.514 |
Erik Axel Karlfeldt. Fridolins visor och andra dikter. Förlag: Wahlström & Widstrand 1949. Minnesupplaga. Häftad. |
90 |
|
9.516 |
Erik Axel Karlfeldt. Hösthorn. Förlag: Wahlström & Widstrand 1949. Minnesupplaga. Häftad. |
80 |
|
9.584 |
Erik Axel Karlfeldt. Karlfeldts dikter. ill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1948 tjugonde-tjugusjätte tusendet. Halvfranskt band med övre guldsnitt. Främre omslag inbunden. |
140 |
|
9.507 |
Erik Axel Karlfeldt. Vildmarks- och kärleksvisor. Förlag: Wahlström & Widstrand 1922 åttonde upplagan. Förlagsband. Namnteckning. |
60 |
|
9.423 |
red: Hanne Kaufmann - Tage La Cour. Lyre og slagtoj. I anledning af Dansk Forfatterforenings 75-års jubilaeum 1894-1969. ill. Förlag: Lademann 1969. Förlagsband med kassett. 1200 exemplar varav denna nr 495. Dansk text. |
120 |
|
9.634 |
Bengt af Klintberg. Jättar och vättar. En antologi dikter om folktrons väsen. Illustrationer av John Bauer och andra konstnärer. Förlag: Brombergs 1986. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
L
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.656 |
Olof Lagercrantz. Linjer. Teckningar av Martin Lamm. Förlag: Wahlström & Widstrand 1962 andra upplagan. Häftad. |
60 |
|
9.515 |
Olof Lagercrantz. Svenska lyriker. Förlag: Wahlström & Widstrand 1961 andra upplagan. Häftad. |
80 |
|
9.513 |
Pär Lagerkvist. Aftonland. Förlag: Bonniers 1953 sjätte-tolfte tusendet. Häftad. |
80 |
|
9.442 |
Pär Lagerkvist. Dikter. Förlag: Bonniers 1945. Förlagsband. |
120 |
|
9.511 |
Pär Lagerkvist. Motiv. Förlag: Bonniers 1965. Häftad. |
60 |
|
9.512 |
Oscar Levertin. Legender och visor. Dikter. Förlag: Bonniers 1907 tredje upplagan. Inbunden. Namnteckning. |
120 |
|
9.374 |
Siw Liljeqvist. En blå himmel. Dikter. Utgiven av FIB 1962 i 1.500 exemplar. Häftad. |
120 |
|
9.405 |
red: Göran Lindblad. P*A*N. Vers och prosa. Fotoill. Förlag: Norstedts 1926. Förlagsband med främre omslag inbunden. |
80 |
|
9.460 |
red: Erik Lindegren och Karl Vennberg. 40-talslyrik. Förlag: Bonniers 1946. Häftad. |
60 |
|
9.500 |
Erik Lindorm. Dikter. Förlag: Bonniers 1944 fjärde-femte tusendet. Linnéband med främre omslag inbunden. |
90 |
|
9.447 |
Rafael Lindquist. Ur Rysslands sång del I-II. ill. Förlag: Helios 1904. Gröna linnéband. Dedikation av författaren. Exlibris. |
240 |
|
9.790 |
Nils Ludvig. Trogna grannar och mera sådant. Vers och prosa. Förlag: Gleerups 1961. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
|
9.375 |
Björn Lundegård. Variationer. Dikter. Förlag: Metamorfos 1954 originalupplaga. 500 exemplar varav denna nr 409. Häftad. Ouppskuren. |
80 |
|
9.376 |
Arne Lundgren. Havstulpan. Dikter. Illustrerad av författaren. Förlag: FIB 1955. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
|
9.631 |
Eleonora Luthander. Öfvre Östermalm. Dikter. Förlag: Ord & visor 2003. Häftad. Dedikation av författaren. |
80 |
|
9.372 |
Gustaf Adolf Lysholm. En skådespelares anteckningar. Förlag: Bonniers 1957 originalupplaga. Häftad. |
80 |
|
9.453 |
Harriet Löwenhjelm. Dikter. ill. Förlag: Norstedts 1927 tredje upplagan. Häftad. |
60 |
M
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.373 |
Einar Malm. Bländverk. Förlag: Almqvist & Wiksells 1926 originalupplaga. Häftad. |
80 |
|
9.370 |
Einar Malm. Hundvakt. Dikter. Förlag: Bonniers 1953 originalupplaga. Häftad. Ouppsprättad. |
60 |
|
9.371 |
Einar Malm. Något att förlora. Dikter 1941-45. Förlag: Bonniers 1945 originalupplaga. Förlagets linneband med främre omslag inbunden. |
80 |
|
9.369 |
Einar Malm. Tomter till salu. Dikter. Förlag: Norstedt 1932 originalupplaga. Häftad. |
60 |
|
9.348 |
Bertil Malmberg. Klaviatur. Dikter. Förlag: Bonniers 1955. Häftad. |
60 |
|
9.443 |
Gustaf Malmberg. Vårt Sverige och andra dikter. Norrköping 1914. Häftad. Dedikation av författaren. Namnstämpel. |
180 |
|
9.368 |
Ernst Manker. Lyhört. Dikter. Illustratör Georg Lagerstedt. Förlag: LTs 1952 originalupplaga. Häftad. Ouppsprättad. |
60 |
|
9.365 |
Harry Martinson. Gräsen i Thule. Dikter. Förlag: Bonniers 1958 originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Ouppsprättad. |
80 |
|
9.366 |
Harry Martinson. Vagnen. Dikter. Förlag: Bonniers 1960 originalupplaga. Häftad. |
80 |
|
9.635 |
Gabriela Mistral. Dikter i tolkning av Hjalmar Gullberg. Förlag: Norstedt 1945 andra upplagan. Linné band med främre omslag inbunden. |
90 |
|
9.454 |
Birger Mörner. Mot Aftonglöden. Amatörupplaga. Dekorerad av Pyret (Gabriella Möllerberg). Utgiven av Tullberg 1913. 300 exemplar varav denna nr 172. Häftad. Något fläckig omslag. |
240 |
N
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.363 |
Pablo Neruda. Den mjuka orkanen. Tolkade av Sun Axelsson. Förlag: Bonniers 1971. Häftad. |
90 |
|
9.517 |
Tage Nilsson. Lyrikboken. En svensk antologi. ill. Förlag: Forum 1951. Förlagsband. |
90 |
|
9.364 |
Lars Norén. Den ofullbordade stjärnan. Dikter. Förlag: Bonniers 1979 originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
9.409 |
Emil Norlander. I allvar som i skämt. Allvarsvers och ordensvisor. 1918. Häftad i 600 exemplar. Dedikation av författaren. Lagad rygg. |
180 |
|
9.644 |
Carlino (C R Nyblom). Vers och prosa. Gammalt och nytt. Utgiven W. Schultz Upsala 1870. Halvfranskt band med något nötta pärmar + några fuktfläckar på bladen. |
120 |
|
9.410 |
Bengt E. Nyström. Höstdagjämning. Dikter. Förlag: SKD 1948. Häftad. |
160 |
|
9.411 |
Bengt E. Nyström. Nådatid. Dikter. Förlag: SKD 1940. Häftad. |
60 |
|
9.412 |
Bengt E. Nyström. Rymden klarnar. Dikter. Förlag: SKD 1934. Häftad. |
60 |
|
9.407 |
Ingrid Nyström. Glesnader. och tidigare dikter. Förlag: FIB 1957 recensionsexemplar. Häftad. |
60 |
|
9.508 |
Pälle Näver. I Vättehagen. Ett urplock poetiska utsvävningar. Förlag: Sländan Stenberga 1953 originalupplaga. Häftad. Dedikation av författaren. |
140 |
O
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.408 |
Rune Pär Olofsson. Solhjul. Dikter. Förlag: SKDB 1952 originalupplaga. Häftad. |
60 |
|
9.403 |
Peter Ortman. Berättelsen om Nollnoll Noll 18.10.1969. Förlag: Bonniers 1975. Häftad. |
80 |
|
9.402 |
K. G. Ossiannilsson. Hjärtat sjunger. Nya dikter. Förlag: Bonniers 1927. Häftad. |
80 |
|
9.404 |
K. G. Ossiannilsson. Sång. Nya dikter. Förlag: Bonniers 1925 originalupplaga. Häftad. |
90 |
P
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.505 |
Saint-John Perse. Jord Vindar Hav. Tolkningar av Erik Lindegren. Förlag: Bonniers 1960 tredje-sjunde tusendet. Häftad med skyddsomslag. |
80 |
|
9.406 |
Ann Pihlgren. De undanstökade åren. Vardagsdikter. Förlag: Trevi 1979 originalupplaga. Häftad. |
60 |
|
9.401 |
Jarl Pousar. Dikter. Förlag: Schildts 1965 originalupplaga. Häftad. |
120 |
|
9.400 |
Jarl Pousar. Slängkäft. Förlag: Schildts 1967 originalupplaga. Häftad. |
180 |
R
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.346 |
Greta Rodenstam. Samklang. Dikter. 1983 första upplaga. Häftad. |
60 |
|
9.629 |
Viktor Rydberg. Dikter. Förlag: Bonniers 1925 tjugonde upplagan. Inbunden. |
80 |
|
9.470 |
Viktor Rydberg. Skrifter I. Dikter. Förlag: Bonniers 1899 tredje upplagan. Förlagets dekorerade ljusgröna klotband med helt guldsnitt. Namnteckning. |
80 |
|
9.399 |
Jan Ränkedahl. Vilstenen. Dikter. Förlag: Bonniers 1980. Häftad. Ouppskuren. |
80 |
S
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.397 |
Harald Schiller. Dikter om kärleken och döden. Förlag: Wahlström & Widstrand 1936. Häftad. Ouppsprättad. |
120 |
|
9.417 |
Elias Sehlstedt. Samlade Sånger och Visor del I-IV. Gammalt och nytt. Förlag: Bonniers 1863 andra upplagan. Fyra delar bundna i två guldornerade band med marmorerad snitt runt om. |
460 |
|
9.416 |
Sten Selander. Avsked. Efterlämnade dikter. Förlag: Bonniers 1957 originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
9.519 |
Sten Selander. Den unga lyriken. En antologi. Förlag: Bonniers 1945 fjortonde upplagan. Halvfransktband med övre guldsnitt. Främre omslag inbunden. |
60 |
|
9.414 |
red: Bo Setterlind. Fågelpoesi. En antologi. Etsningar av Göran Brunius. Förlag: FIB:s 1962. Förlagsband. |
120 |
|
9.415 |
Bo Setterlind. Också fåglarna är fångar i sorgespelet. Dikter. Förlag: Bonniers 1975. Häftad. Ouppsprättad. |
60 |
|
9.455 |
Bo Setterlind. På detta stoftkorn. Dikter. Förlag: Bonniers 1974. Häftad. Ouppskuren. |
60 |
|
9.413 |
Östen Sjöstrand. Återvändo. Dikter. Förlag: Bonniers 1953 originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. |
60 |
|
9.591 |
Johan Skog. Psaltarspel. Dikter. Förlag: Halls. Inbunden. |
120 |
|
9.431 |
Carl Snoilsky. Nya dikter. 1879-1880. Förlag: Jos Seligmann 1881 originalupplaga. Förlagets dekorerade skinnryggband med klotpärmar. Helt guldsnitt. |
280 |
|
9.343 |
Carl Snoilsky. Svenska bilder. Med förklarande noter av C. von Friesen. Förlag: Hugo Gebers 1917. Halvfransktband. Namnteckning. |
60 |
|
9.590 |
Carl Snoilsky. Svenska bilder. Med förklarande noter av Gustav H. Kökeritz. Förlag: Hugo Gebers 1949. Häftad. Namnteckning. |
60 |
|
9.432 |
Robert Henrik Spens. Dikter. Förlag: AB Akademiska 1909. Förlagsband. |
120 |
|
9.439 |
Alma Stenberg. Solbjälkar. Dikter. Förlag: AB Seelig & Co 1942. Häftad. Ouppsprättad. Dedikation av författaren. |
90 |
|
9.436 |
Bernt Stenberg. Inomskärs. Dikter. Förlag: Bonniers 1979. Häftad. |
140 |
|
9.437 |
Oscar Stjerne. Visor som tystna. Efterlämnade dikter. Förlag: Åhlén & Åkerlund 1918. Häftad. |
80 |
|
9.438 |
Ragnar Strömberg. Som ett folk. Dikter. Förlag: Norstedts 1976 originalupplaga. Häftad. |
90 |
|
9.367 |
Moderna diktare i Studiekamraten. Urval av dikter införda under åren 1921-1938. Utgiven av Studiekamraten 1938. Häftad. Namnteckning. |
60 |
|
9.427 |
Karl Sundén. Dikter från Täby Centrum. Förlag: Bonniers 1979. Häftad. Ouppskuren. |
60 |
|
9.428 |
Nils Svanberg. Lågan. Förlag: Bonniers 1926 originalupplaga. Häftad. |
60 |
|
9.429 |
Göran Svenning. Saltsjöstänk. Skärgårdssånger. Förlag: Åhlén & Åkerlund 1911. Förlagsband. |
160 |
|
9.430 |
Axel B. Svensson. Abiesers vinbärgning. Förlag: Nya väktarens 1943. Häftad. Dedikation av författaren. |
120 |
T
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.456 |
Esaias Tegnér. Lyriska dikter i urval. och med förklaringar av Bernhard Risberg. Förlag: Saxon & Lindströms 1929. Halvfransktband med marmorerad snitt runt om. |
80 |
|
9.334 |
Esaias Tegnérs. Samlade skrifter. Del I-IV. Förlag: Norstedts 1847 första upplaga. Inbunden i 6st band. Nött. |
460 |
|
9.587 |
Adolf Thomander. Furusus. Dikter och sånger. Förlag: Sanningsvittnets Förlagsexpedition 1905. Inbunden. |
180 |
|
9.636 |
Tomas Tranströmer. Dikter. 1954-1989. Förlag: Bonniers 1998. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
9.433 |
Tomas Tranströmer. Hemlig heter på vägen. Dikter. Förlag: Bonniers 1958. Häftad. |
160 |
|
9.434 |
Tomas Tranströmer. Klanger och spår. Dikter. Förlag: Bonniers 1966. Häftad. Ouppskuren. |
160 |
|
9.435 |
Tomas Tranströmer. Mörkerseende. Förlag: Författarförlaget 1970 originalupplaga. Häftad. |
90 |
V W
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.425 |
Johan David Valerius. Vitterhets-försök. Första häftet. Utgiven av Ecksteinska boktryckeriet 1831 original upplaga. Halvfranskt band med guldornerad rygg. |
600 |
|
9.424 |
Karl Vennberg. Visa solen ditt ansikte. Dikter. Förlag: Bonniers 1978. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
|
9.446 |
A:lfr-d V:stl-nd (Alfred Vestlund) Guldregn. Poesi. Med inledande studium av Nils Hasselskog. Förlag: Wahlström & Widstrand 1935 andra upplagan. Häftad. |
120 |
|
9.452 |
Albert Viksten. Hårda män. Dikter. Förlag: Tidens 1926. Häftad. Något fläckig omslag. |
60 |
|
9.445 |
C. D. af Wirsén. Visor, Romanser och Ballader samt andra dikter. Förlag: Gebers 1899. Förlagets dekorerade klotband med helt guldsnitt. |
90 |
|
9.450 |
Beppe Wolgers. Episod i Vikens kapell. Om en händelse i somras. Dikter. Förlag: Bonniers 1973 originalupplaga. Häftad. Ouppsprättad. |
320 |
|
9.451 |
Beppe Wolgers. Röster från Vattudalen. Dikter. Förlag: Bonniers 1972 originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
9.444 |
Fredrik Wulff. Till mina kära. Lund 1915. Grönt skinnband med guldsnitt runt om. Något blekt rygg. |
160 |
Å
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.658 |
Sonja Åkesson. Dikter. Inledning av Heidi von Born. Förlag: En bok för alla 1994. Förlagsband. |
90 |
Lyriken finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.