LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
A - L M - Ö
Uppdaterad 2012-02-07
| Tillbaka till Leopolds Antikvariat | Tillbaka till Böcker | Beställningsinformation |
| Back to Leopolds Antikvariat | Back to Books | How to order |
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
Memoarer - Biografier - Monografier finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.
A
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 9.060 | AGA 40 år 1904-1944. Ansvarig utgivare R. von Heidenstam. Organ för gasaccumulator nr: 59 1944. Fotoill. Häftad. |
120 |
| 8.144 | AGA 50 år 1904-1954. En minnesskrift utgiven av Svenska AB Gasaccumulator. Fotoill. Inbunden. |
140 |
| 9.911 | AGA och dess tillverkningar. Fotoill. 1937. Häftad. |
260 |
| 9.250 | P. G. Ahnfelt. Studentminnen. I urval samt med inledning och kommentar av Per Erik Wahlund. Förlag: Natur och Kultur 1963. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris. |
60 |
| 7.328 | Joachim von Schwartzenfeldt. Alexander. Världens herre. Förlag: Saga 1961. Förlagsband. |
80 |
| 8.103 | Muhammad Ali. Den störste. Min egen berättelse tillsammans med Richard Durman. Förlag: Norstedts 1976. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 3.821 | Ett världsföretag växer fram Alfa-Laval 100 år 1883-1983. Del I Torsten Gårdlund: Förhistoria och uppbyggnad. Del II Martin Fritz: Konsolidering och expansion. illustrerad. 1983, 2 st klotband i kassett, 352+600 sidor, nyskick |
220 |
| 9.306 | Allers förlag 100 år 1894-1994. En kulturhistoria. Text Sven Bergquist. Fotoill. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. |
120 |
| 8.455 | Sven Almqvist. Almqvist & Wiksell. Ett boktryckeriföretags historia. Perioden 1839-1910. Fotoill. Förlag: Awe/Gebers 1979. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 2.681 | Stikkan. Den börsnoterade refrängsångaren. Hela historien berättad av Oscar Hedlund mfl. Fotoill. Förlag: Sweden Musics AB 1983. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 6.926 | Waldemar Bernhard. En bok om Dan Andersson. Fotoill. Förlag: KF 1941. Förlagsband. |
60 |
| 2.028 | E. R. Gummerus. En bilderbok om Dan Andersson. 1975, 2:a upplagan. inb. med skyddsomalg. fotoillustrationer. Dan Andersson-Sällskapets Skrifter 5. |
80 |
| 5.137 | Birger Andréen. Gyllne stad med pärleportar. Förlag: Evangeliipress 1968. Inbunden med skyddsomslag. |
60 |
| 2.031 | Maya Angelou. Jag vet varför burfågeln sjunger. Förlag: Bra Böcker 1976. Förlagsband. |
Såld |
| 2.032 | Seved Apelqvist. Kanske med andra ögon. 1951. inb. tillskrift av förf. |
80 |
| 2.683 | Albert J. McCarthy. Louis Armstrong. Förlaget Hörsta. ill, 1960 , inb |
60 |
| 2.033 | Carl-Axel Olsson. J. Sigfrid Edström (ASEA). inför hundraårsdagen av hans födelse den 21 november 1870. fotoillustrationer. 1970. inb. |
40 |
| 3.841 | Karl Asplund. Konst, kännare, köpmän. ill. 1962, ryggklotband med skyddsomslag, främre omslag medbundet. notering och namnteckning på försättsbladet |
Såld |
| 8.357 | Astaire Dancing. The musical films. John Mueller. Fotoill. Förlag: Alfred A. Knopf 1985. 440 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. |
400 |
| 8.620 | Carol Shields. Jane Austen. Porträtt. Förlag: Bonniers 2002. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 8.361 | Thomas G. Aylesworth. Broadway to Hollywood. Musicals from stage to screen. Fotoill. Förlag: Bison Books 1985. Förlagsband med skyddsomslag. |
190 |
B
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 2.036 | Lauren Bacall. Jag själv. fotoillustrationer. 1979. inb. med skyddsomslag. Namnteckning. |
120 |
| 2.038 | H. Arnold Barton. En svensk-amerikansk krönika 1981. häftad. |
80 |
| 2.039 | Vicki Baum. Allt var annorlunda. Minnen. fotoillustrationer. 1963. inb. namnteckning. titelfältet på ryggen nött. |
80 |
| 10.078 | Tjugosex konstnärer om materialet. Där av fotograferade och namnkunniga svenska konstnärer uttalar sig om Beckers normalfärger. Fotoill. Förlag: Norstedts 1939. Skinnband. |
120 |
| 2.040 | Theodor von Frimmel. Ludwig van Beethoven. Berühmte Musiker Lebens- und Charakterbilder, XIII. illustrationer. Berlin 1903. inb. nött. |
120 |
| 2.041 | Göran Hassler. Bellman. Illustrationer av Peter Dahl. En antologi med notskrift och musikarrangemang av Ulf Bagge. Litteratur Främjandet. 1989. inb. |
60 |
| 9.702 | Marianne Nyström. Lovisa Bellman född Grönlund. En bok om Carl Michael Bellmans hustru. ill. Förlag: Stockholmia 1995. Förlagsband. |
160 |
| 9.137 | Bellmanssällskapet. Ur Bellmans värld och Fredmans. En uppsatssamling. ill. Förlag: Carlssons 1991. Förlagsband. |
90 |
| 10.159 | Ingmar Bergman. Den goda viljan. Ingmar Bergmans berättelse om sina föräldrar. Förlag: Norstedts 1991. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 2.043 | Ingrid Bergman och Alan Burgess. Mitt liv. fotoillustrationer. Förlag: Norstedts 1981 andra upplagan. Förlagsband. |
80 |
| 9.797 | Inga Zachau. Prins Eugen (Bernadotte). Nationalromantiker. ill. Förlag: Signum 1989. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. |
160 |
| 2.046 | Folke Bernadotte. Människor jag mött. med illustrationer av Mark Sylwan. 1947. häftad. |
80 |
| 3.842 | Folke Bernadotte. Människor jag mött. med illustrationer av Mark Sylwan. 1947. halvklotband. |
Såld |
| 2.047 | Kerstin Bernadotte. Ett så´nt liv! Fotoill. Förlag: Bonniers 1975. Förlagsband. |
80 |
| 2.049 | Lennart Bernadotte. "Käre prins, godnatt!" fotoillustrationer. 1977. inbunden. |
80 |
| 2.051 | Marianne Bernadotte. Glimtar och scener. fotoillustrationer. 1986. inb. med skyddsomslag. Namnteckning. |
80 |
| 2.054 | Claude Berri. Den gamle och pojken. fotoillustrationer. 1971. inb. med skyddsomslag. |
60 |
| 2.055 | Bo Beskow. Krokodilens middag. 1969. inb. med skyddsomslag. |
80 |
| 10.430 | Carl Bildt. Uppdrag fred. Fotoill. Förlag: Norstedts 1998. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 6.959 | Sven Stolpe. Birgitta i Rom. ill. Förlag: Askild & Kärnekull 1973 Femte upplagan. Förlagsband. |
Såld |
| 2.056 | Furst Otto von Bismarck. Ur Bismarcks brefväxling. 1902. inb. nött. |
80 |
| 10.414 | Viktor Rydberg. Om nakenhet och klädselsätt. Med anledning af striden om Oscar Björcks frismålningar i Operakällaren. Biografi över Oscar Björk. Förlag: Bonniers 1895 originalupplaga. Privat inbunden med främre omslag. Något nött. |
90 |
| 7.673 | Thorkild Björnvig. Pakten. Min vänskap med Karen Blixen. Förlag: Forum 1986. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 9.101 | Erland Boethius. Målarettan 100 år. Fotoill. 1984. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 9.829 | Gösta Bohman. Sagan om Gunnel. I Alzheimers skugga. Förlag: Bonniers 1999. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 2.061 | Zeth Höglund. Hjalmar Branting och hans livsgärning. illustrerad. 1939. 3:e förkortade upplagan. halvfranskt band med övre guldsnitt. |
160 |
| 2.062 | Torsten Nothin. Från Branting till Erlander. illustrerad. 1955. 4:e uppl. inb. med skyddsomslag. |
80 |
| 2.063 | Zeth Höglund och Sten Sjöberg. Hjalmar Branting och Fredrik Sterky. Banerförare. illustrerad. inb. i en volym. FiB. |
60 |
| 5.571 | Sven Broman. Det handlar om kärlek och sensationer. Från Kramforsbruden till Greta Garbo. Minnen från ett liv i tidningsvärlden. Fotoill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1993. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 10.279 | Juliet Barker. Familjen Bronté. En brevbiografi. Fotoill. Förlag: Bonniers 2004. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 10.082 | William Söderskog. Från Vänern till oceanerna. En bok om Axel och Dan Broström. Fotoill. Förlag: Zindermans 1964. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 7.432 | Tore Browaldh. Motlut och medvind. Fotoill. Förlag: Norstedts 1984. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 2.066 | Irja Browallius. Plats på scenen. 1952. inb. |
60 |
| 4.633 | Göran Brunius. Komiska konturer. Tecknade ur minnet. Illustrerad, 1975, förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 4.262 | Folke Gustavson. Boken om Pauline Brunius. Utgiven av de Kungl. teatrarna på Pauline Brunius' 60-årsdag den 10 febr. 1941. illustrerad. linneband med främre omslag medbundet. |
180 |
| 6.283 | Gunnar Brusewitz. Den otåliga pennan. Bildligt talat. Illustrerad av författaren. Förlag: Wahlström & Widstrand 1996. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
| 6.284 | Gunnar Brusewitz. Vågens barn. Bildminnen och minnesbilder. Illustrerad av författaren. Förlag: Wahlström & Widstrand 1994. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
| 10.068 | Elsa Björkman-Goldschmidt. Elsa Brändström. En biografi. Fotoill. Förlag: Norstedts 1969. Förlagsband. |
90 |
| 9.088 | Bukowskis. Ett Konsthandelshus i Stockholm 1870-1945. Karl Asplund. Fotoill. Förlag: Norstedts 1945. Häftad. Exlibris. Dedikation av författaren. Något blekt pärm. |
380 |
| 8.586 | Ett ofullbordat porträtt av Fredrik Böök. Under stjärnorna. Förord av Nathan Shachar. Förlag: Atlantis 1998. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
C
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 9.974 | Hans Caldaras. I betraktarens ögon. Memoarer. Fotoill. Förlag: Prisma 2002. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. |
220 |
| 2.069 | Bo Kage Carlson. Vardag i Sovjet. fotoillustrationer av författaren. 1978. inb. med skyddsomslag. |
60 |
| 8.122 | Johnny Cash. Sanningen om mitt liv. Förlag: Harriers 1976. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 2.071 | Ragnar Casparsson. Vårt fattiga liv. fotoillustrationer. 1961. inb. med skyddsomslag. |
80 |
| 2.074 | Ragnar Casparsson. Brinnande horisonter. fotoillustrationer. 1963. 2:a upplagan. inb. med skyddsomslag. |
80 |
| 9.262 | Francois René de Chateaubriand. Minnen från andra sidan graven. Förlag: Forum 1973. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 9.091 | With Love. The autobiography of Maurice Chevalier. Fotoill. Utgiven av Cassel - London 1960. Förlagsband med skyddsomslag. Engelsk text. |
260 |
| 4.634 | August Bondeson. Skollärare John Chronschoughs memoarer från uppväxttiden och seminarieåren. 1905, 2:a upplagan, nött halvklotband, exlibris. |
80 |
| 4.884 | Churchill. århundradets man. ill, Förlag: Det Bästa 1966. häftad 64 st sid. |
40 |
| 8.253 | Winston S. Churchill. Tankar och äventyr. ill. Förlag: Norstedts 1953 fjärde upplagan. Förlagsband med främre skyddsomslag inbunden. |
80 |
| 7.672 | Guy Eden. Porträtt av Churchill. Förord av förste amiralitetslorden Brendan Bracken. Fotoill: Förlag: Skoglunds 1945. Inbunden med främre och bakre omslag. |
120 |
| 2.078 | Jean Claesson. En "storskojares" äventyr. fotoillustrationer och teckningar av Gaston. 1940. klotband. |
180 |
| 10.028 | Björn Landström. Columbus. Historien om Amiralen över Oceanen Don Cristóbal Colón och hans resor den västliga vägen till Indien efter samtida källor återberättad och illustrerade. ill. Förlag: Forum 1966. Förlagsband. |
140 |
| 8.881 | Oscar Hedlund. Cornelis. Scener ur en äventyrares liv. Fotoill. Förlag: Bonniers 2000. Förlagsband med skyddsomslag. |
220 |
| 9.426 | Torsten Gårdlund. Self Made. Holger Crafoord (1908-1982). Industriell förnyare och vidsynt donator. Fotoill. Förlag: Atlantis 1989. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
D
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 8.085 | Erik Wästberg. Gustaf Dalén. En stor svensk. Fotoill. Förlag: Rekolid 1999 faksimilupplaga. Förlagsband. |
140 |
| 9.090 | Ingemar Lindahl. Visit hos excentrisk herre. En bok om Nils Dardel. Förlag: Bonniers 1980. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 7.323 | Thora Dardel. Jag for till Paris. Fotoill. Förlag: T. Fischer & Co 1994. Förlagsband. |
160 |
| 2.084 | Giovanni Boccaccio. Decameron I och II. färgillustrationer av Lucian Zabel. 1947. inb. i två band. |
240 |
| 7.676 | Sven Delblanc. Livets ax. Barndomsminnen. Förlag: Bonniers 1993. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 9.258 | Demosthenes - Cicero. Tre politiska tal. Förlag: Forum 1973. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 8.358 | The Disney studio story. Richard Holliss - Brian Sibley. Fotoill. Förlag: Octopus 1988. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 8.139 | Carl-Ewald Holmqvist. Vi på DN. En bildkrönika 1864-1964. Fotoill. Förlag: Bonniers 1964. Häftad. |
120 |
| 6.731 | Från naturskog till kulturskog. Mo och Domsjö AB:s skogsbruk under 3/4 sekel 1900-1979. Fotoill. Förlag: CEWE 1992. Förlagsband. Namnteckning. |
180 |
E
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 2.088 | Lyman P. Powell. Mary Baker Eddy. en levnadsteckning. Illustrerad. 1931. blått halvfranskt band. numrerad upplaga i 600 ex. |
260 |
| 10.002 | Göran Edman. "Ärligt talat herr utlänning". Framgångsrecept för att lyckas i Japan. En krockkuddes funderingar kåserier och anekdoter efter 25 år som affärsman i landet som fortfarande förbryllar och fascinerar. ill. Utgiven av Sweden-Japan Foundation 2006. Förlagsband. Dedikation av författaren. |
140 |
| 6.490 | Priscilla Beaulieu Presley. med Sandra Harmon. Elvis och Jag. Fotoill. Förlag: Viva 1986. Förlagsband. |
120 |
| 10.223 | Kaa Eneberg. Tvingade till tystnad. En okänd historia om några svenska familjeöden. Fotoill. Förlag: Hjalmarson & Högberg 2000. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 2.436 | Gerard Fairlie. The Fred Emney story. Hutchinson of London. fotoillustrationer. 1960. inbunden med söndrigt skyddsomslag. namnstämpel. |
60 |
| 7.370 | Helmer Lång. Den unge Albert Engström. ill. Förlag: Bonniers 1959. Förlagsband. |
80 |
| 10.143 | STRIX 1897-1922. Förteckning över alla artiklar som Albert Engström har skrivit och ritat för tidningen Strix. Häftad. |
120 |
| 3.637 | L M Ericsson 100 år. 3 band. Band I: Artur Attman, Jan Kuuse och Ulf Olsson. Pionjärtid, kamp om koncessioner, kris 1876-1932. Band II: Artur Attman och Ulf Olsson. Räddning, Återuppbyggnad, Världsföretag 1932-1976. Band III: Christian Jacobæus. Teletekniskt skapande 1876-1976 3 illustrerade klotband med skyddsomslag. |
360 |
| 5.133 | The Ericsson Chronicle. 125 years in telecommunications. ill. Förlag: Informationsförlaget 2000. Förlagsband med skyddsomslag. |
320 |
| 2.489 | Bo Carlsson. L M Ericssons verkstadsklubb 1898-1948. fotoill. 1948. kartongband. |
Såld |
| 3.638 | Hemming Johansson. Telefonaktiebolaget L. M. Ericsson. I. Från 1876 till 1918. Skildringar ur bolagets historia. illustrerad. 1953, ryggklotband med skyddsomslag. |
180 |
| 9.388 | John Meurling - Richard Jeans. Ericssonkrönikan. 125 år av telekommunikation. Fotoill. Förlag: Informationsförlaget 2000. Förlagsband med skyddsomslag. |
260 |
| 2.091 | Tage Erlander. 1901-1939. illustrerad. 1972. 2:a upplagan. inb. med skyddsomslag. |
80 |
| 2.092 | Tage Erlander. 1940-1949. illustrerad. 1973. 2:a upplagan. inb. med skyddsomslag |
80 |
| 2.093 | Tage Erlander. 1949-1954. illustrerad. 1974. inb. med skyddsomslag. |
Såld |
| 2.094 | Tage Erlander. 1955-1960. illustrerad. 1976. inb. med fläckat skyddsomslag. |
80 |
| 2.095 | Människan och samhället. En bok till Tage Erlander på 50-årsdagen. 1951 inb. |
60 |
| 7.687 | Maj Dahlbäck. Siri von Essen. i verkligheten. Fotoill. Förlag: Natur och kultur 1989. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 7.682 | Sverige (Expressen). Berättelsen om hur Expressen blev Sveriges rikstidning. Fotoill. Förlag: AB Marieberg 1984. Förlagsband med skyddsomslag. Namnlapp. |
120 |
F
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 4.494 | Douglas Fairbanks. Lev livet leende!. ill, Förlag: Åhlén & Åkerlund 1919. häftad, något nött. |
60 |
| 5.123 | Olof Fahlén. Nåsbönderna i Jerusalem. Berättelsen om en märklig utvandring. ill. Förlag: Wiken 1988. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 2.438 | Kjell-Olof Feldt. Alla dessa dagar. I regeringen 1982-1990. Fotoill. Förlag: Norstedts 1991. Förlagsband. |
90 |
| 4.615 | Kjell-Olof Feldt. Rädda Välfärdsstaten. förlag: Norstedts 1994. inbunden med skyddsomslag. |
80 |
| 10.106 | red: Stig Carlson och Axel Liffner. En bok om Nils Ferlin. Fotoill. Förlag: FIB:s Lyrikklubb 1954. Förlagsband. |
80 |
| 9.771 | Nils Ferlin. Får jag lämna några blommor. Illustrerade biografi och visor i arrangemang för piano och gitarr. Fotoill. Förlag: Bonniers 1967. Förlagsband. |
80 |
| 8.356 | The Films of Errol Flynn. Tony Thomas - Rudy Behlmer - Clifford McCarty. Foreword by Greer Garson. Fotoill. Förlag: The Citadel Press 1969. Engelsk text. Förlagsband. |
340 |
| 8.587 | Ingmar Lundkvist. Kulturprosten. Torsten Fogelqvist som DN-publicist och folkbildare. Fotoill. Förlag: Carlssons 2005. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 8.166 | C.S. Forester. Kadett Hornblower. Förlag: Bonniers 1950 fjärde-åttonde tusendet. Förlagsband. |
140 |
| 2.439 | C.S. Forester. Långt före fyrtio. 1969. inbunden. |
60 |
| 8.986 | Fejan Forsslund. En minnesskrift utgiven av Brunnsvikarnes förbund 1949. Redaktör: Jöran Forsslund. Fotoill. Häftad. |
160 |
| 4.009 | Carl Forsstrand. Vid sjuttio år. Minnen och anteckningar från ett växlingsrikt liv. ill. 1924. halvklotband med främre omslag. notering på försättsbladet. |
120 |
| 2.684 | Folke Gustavsson redaktör. Boken om John Forsell. Utgiven av Operan på John Forsells 70-årsdag den 6 nov. 1938. illustrerad. 1938, inbunden med främre omslag. |
140 |
| 2.461 | Syster Heikenskjöld. En resa i familjevagn år 1842. Marie-Louise af Forsells dagboksanteckning. med karta och 27 illustrationer. Förlag: Bonniers 1914. Förlagets klotband. |
Såld |
| 7.685 | Farley Mowat. Kvinna i dimmornas land. Boken om Dian Fosseys liv och död bland Afrikas bergsgorillor. Fotoill. Förlag: Bra böcker 1988. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 8.344 | red: Bertil Runnberg. Fortifikationen 350 år. 1635-1985. Fotoill. Utgiven av Fortifikationskåren 1986. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 9.256 | Benjamin Franklin. Självbiografi. Förlag: Forum 1964. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 2.442 | J. K. Friedrich. Fyrtio år av en avlidens levnad. En tysk Casanovas äventyr i fransk och preussisk krigstjänst under Napoleonstiden. 1918. Inbunden i 2 något nötta halvfranska band. |
140 |
| 2.443 | Bertil von Friesen. Sällskap på resan. Möten med människor. Fotoillustrationer. 1973. inb. med skyddsomslag. |
Såld |
| 8.998 | Tidningen Fäderneslandet och dess Redaktion. "Fäderneslandets" afslöjade hemligheter. Tryckt i Södertelge 1871. Inbunden. Exlibris. Anteckningar. |
240 |
G
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 8.355 | Clark Gable. Hollywood Portraits. Marie Cahill. Fotoill. Förlag: Magna Books 1992. Engelsk text. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 2.444 | John Bainbridge. Garbo. Fotoill. Förlag: Bonniers 1955. Förlagsband. Något nött. |
80 |
| 7.681 | Oscar Hedlund. Garbo. Fotoill. Förlag: Askild & Kärnekull 1971. Förlagsband. |
Såld |
| 5.443 | Nicolai Gedda. Gåvan är inte gratis. Berättar sitt liv för Aino Sellermark. Fotoill. Förlag: Bonniers 1977. Namnteckning. Förlagsband. |
80 |
| 7.330 | Gerard de Geer. Genombrottstider i Bergslagen. Fotoill. Förlag: Bonniers 1951 Femte-sjätte tusendet. Förlagsband. |
80 |
| 2.445 | W. Gordon Stjernstedt. Två släktled berätta. Erinringar omkring Erik Gustaf Geijer av Anna Lisa Liljebjörn-Geijer och Agnes Giejer-Hamilton. illustrerad. 1947. inb. tillskrift. |
80 |
| 4.639 | Stig Ahlgren. Den okände Karl Gerhard. Fotoill. Förlag: Bonniers 1966. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 9.389 | Karl Gerhard. Katt bland hermeliner. Fotoill. Förlag: Bonniers 1958. Förlagsband. |
60 |
| 4.640 | Karl Ragnar Gierow. Bibliografi 1921 - 1977. Upprättad av Rolf Arvidsson. Utgiven av Svenska Akademien. 1978, förlagsband. |
120 |
| 4.874 | Lawrence och Elisabeth Hanson. Porträtt av Vincent. En bok om Vincent.van Gogh. Förlag: Tidens 1956. förlagsband. |
80 |
| 4.879 | Irving Stone. Han som älskade livet. Den berömda biografin över Vincent van Gogh. Förlag: Wahlström & Widstrand 1994. Förlagsband. |
80 |
| 7.683 | Michail Gorbatjov. Perestrojka. Ett nytt sätt att se på vårt land och världen. Förlag: Forum 1987 andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 9.257 | Maksim Gorkij. Ute i världen. Förlag: Forum 1964. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. |
120 |
| 7.993 | Carl Jan Granqvist. Människan mötena måltiden av Lena Katarina Swanberg. Ur Carl Jans Liv 1946. Förlag: Bonniers 1946. Förlagsband. |
Såld |
| 7.426 | Hans Granqvist. Om bovar, kineser och tibetanska lamor. Delar av en självbiografi. Förlag: Norstedts 1991. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 2.447 | Herbert Grevenius. Dagen efter. Premiärer och Mellanspel 1944 - 1950. fotoillustrationer. 1951. häftad. |
Såld |
| 9.089 | KW Gullers. Bildminnen. 50 år med kameran. Fotoill. Förlag: Bonniers 1984. Förlagsband. Namnteckning. |
120 |
| 2.449 | Stellan Arvidson. Gunnar Gunnarsson islänningen. 1960. häftad. ouppskuren. |
60 |
| 9.308 | Maria & Erik Gunnarsson. Konung Carl XVI Gustafs hovleverantörer. Fotoill. Förlag: Bild & Kultur 1999. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 9.884 | Gerd Ribbing. Gustav III:s hustru. Sofia Magdalena. Fotoill. Förlag: Bonniers 1958. Förlagsband. Namnteckning. |
120 |
| 2.450 | Minnesboken om Gustaf V. Fredskonungen. Världslitteraturens förlag. fotoillustrationer. 1950. häftad. |
60 |
| 2.451 | Redaktör Åke Setterwall. Gustaf V som människa och konung. Minnesbok vid Överstyrelsen för Svenska Röda Korset anordnade Utställningen i Liljevalchs konsthall 21 maj - 19 juni 1938. fotoillustrationer. 1938. häftad. |
80 |
| 9.136 | Carl-Fredrik Palmstierna - Willy Stillert. Kungens böcker. Ett reportage om Gustaf VI Adolfs privata bibliotek. Foto: Fred Lindström. Förlag: Allhems 1962. Förlagsband. |
80 |
| 2.452 | Ernst E. Areen. Gustavianska Konstnärsbref. C. F. Sundvall till A. U. Wertmüller. 1916. häftad. |
80 |
| 4.641 | Jan Gustafson. Åsums pågen. En folklig sjukdomsbotare under senare delen av 1800-talet. Fotoill. Förlag: LTs 1981. Häftad. |
80 |
| 5.138 | Axel Gustafsson. Livsbilder del 1. ill. Förlag: Harriers 1983. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 5.139 | Axel Gustafsson. Livsbilder del 2. ill. Förlag: Harriers 1984. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 9.418 | Beth Hennings. Gustav III. En biografi. Fotoill. Förlag: Norstedt 1957 andra upplagan. Förlagsband med främre omslag inbunden. |
120 |
| 10.170 | Carl Björkholm. Johan Gutenberg till 500 årsminnet av uppfinningen av boktryckarkonsten. ill. 1940. Inbunden. Utgiven i 1.500 exemplar. |
80 |
| 2.795 | Göteborgs Stadsteater vid Götaplatsen 60 år 1934-1994, ill. häfte 64 sid. |
60 |
H
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 8.601 | Stig Hadenius. Svensk politik under 1900-talet. Konflikt och samförstånd. Förlag: Hjalmarson & Högberg 2000 Femte upplagan. Förlagsband. |
90 |
| 8.236 | Wilhelm Haglund. Levebröd. Strövtåg i minnet och brukshistorien. Fotoill. Förlag: Askild & Kärnekull 1978 andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation av författaren. |
Såld |
| 2.456 | Per Sörensson. Generalfälttygmästaren Hugo Hamilton. En karolinsk krigare och landshöfding. Skrifter utgifna af Hamiltonska Släktföreningen I. illustrerad. 1915. nött halvfranskt band. tillskrift från författaren. |
80 |
| 2.457 | Emery Kelen. Dag Hammarskjöld. 1966. inbunden. namnteckning. |
Såld |
| 8.990 | Handeln flyttar inomhus. En bok inomhus köpcentrum i Stockholms förorter. Fotoill. Utgiven av JM 1993. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 9.380 | Hans Haste i samverkan med Per Lind. Ett värn vi oss dana. Människor och händelser ur socialdemokratins historia i Stockholm. Fotoill. Utgiven av Stockholms arbetarekommun i anledning av dess 85-åriga verksamhet 1985. Förlagsband. |
140 |
| 3.639 | Alfr. L. Hedin. Svante Hedin. Minnen från hans enskilda och offentliga lif med tre porträtt. 1898. halvklotband med främre omslag medbundet. |
80 |
| 2.617 | Verner von Heidenstam. När kastanjerna blommade. Minnen från Olshammar. illustrerad. 1941 Nionde-tolfte tusendet. klotband med främre och bakre omslag. |
120 |
| 3.640 | Erik von Heland. Ett kvarts sekel 1894-1919. ill. 1968, häftad, namnteckning, obetydlig skada på omslaget. |
40 |
| 8.140 | Birgit Gejvall. Med Herzogs under 100 år. Teckningar av Bertil Kumlien. Förlag: Esselte 1962. Häftad. |
80 |
| 3.845 | Axel Hirsch. Minnen som dröjt kvar. Förlag: Hökerbergs 1953. Förlagsband med främre omslag inbunden. |
Såld |
| 7.327 | Konrad Heiden. Der Fuhrer. Hitlers väg till makten. Förlag: Tidens 1944. Förlagsband med främre omslag inbunden. Namnteckning. |
Såld |
| 2.463 | C. G. Hjelm. Sådant är livet. 1966. inb. med nött skyddsomslag. |
60 |
| 7.675 | Anita Goldman. I själen alltid ren. Om Sigrid Hjertén. Fotoill. Förlag: Natur och kultur 1995 andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
| 9.255 | W. H. Hudson. I fjärran land och för länge sen. Förlag: Natur och Kultur 1961. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 8.833 | Hufvudstaden 75 år. 1915-1990. Fotoill. Förlagsband. |
140 |
| 9.571 | red: Bert Carpelan mm. Hufvudstaden. En bildbok vid Hufvudstadens 110-årsjubileum den 5 december 1974. Fotoill. Inbunden. |
90 |
| 8.126 | Hans Kuntzel. Ett förlagsjubileum - 75 år. Några minnesanteckningar med anledning av Hugo Gebers Förlag AB:s sjuttiofemåriga verksamhet. Förlag: Almqvist & Wiksell 1954. Förlagsband. |
80 |
| 2.466 | Berndt Hult. Europas röda arméer. 1953. häftad. |
60 |
| 8.877 | Uppfinnarna från Nyköping. Historien om bröderna Hult och utombordsmotorn Archimedes. Fotoill. Förlag: Winbergs 2008. Förlagsband. |
260 |
| 9.332 | Lennart Hyland. Hylands album. Ett glatt liv i glada bilder. Fotoill. Utgiven av Sveriges Radios förlag 1988. Förlagsband. |
60 |
| 9.095 | Asta Bolin. Den tusende natten. Om konstnären Einar Hylanders liv och arbete. Fotoill. Förlag: Prisma 2000. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 2.467 | Arvid G. Hansen. Viggo Hørup og hans samtid. 1952. häftad. tillskrift av författaren. |
60 |
I
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 4.886 | Lee Iacocca-Sonny Kleinfield. Iacocca. rakt på sak. ill, Förlag: Svenska.Dagbladet 1988. förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 10.436 | Idrottskamrater minns. En bukett idrottsminnen sammanställda och utgivna av Föreningen RV (Riksidrottsförbundets Vänner) i samarbete med Sveriges Riksidrottsförbund. Fotoill. Förlag: Norstedts 1977. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 8.832 | Investor. 1916-1991. Fotoill. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
J
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 4.851 | Sven Jerring. På min våglängd. Fotoill. Förlag: Wahlström 1944 andra upplagan. Häftad. Något nött rygg. |
90 |
| 4.642 | Torsten Althin. C. E. Johansson 1864 - 1943 Måttens Mästare. Illustrerad, 1947, Nordisk Rotogravyr, inbunden. |
160 |
| 2.470 | Axel Jonxson. Förteckning öfver samtliga Frimurarebröder i IX provinsen 1918. inbunden. |
60 |
| 7.686 | Erland Josephson. Sannings lekar. Förlag: Brombergs 1990. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
| 7.674 | Brenda Maddox. Nora. En bok om Nora och James Joyce. Fotoill. Förlag: Legenda 1989. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
| 9.267 | Sallustius. Catilina Jugurtha. Förlag: Forum 1969. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 10.424 | Eric Wennerholm - Ernst-Hugo Järegård. Ernst-Hugo. Inte lik någon annan. Fotoill. Förlag: Bonniers 1984. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
K
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 8.621 | Jonathan Kaplan. När livet kallar. Kirurg i katastrofområden. Förlag: Wahlströms 2003. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 6.988 | Karolinska Mediko-Kirurgiska Institutets Historia 1910-1960. Utgiven med anledning av institutets hundrafemtioårsdag av dess lärarkollegium. Fotoill. Förlag: Almqvist & Wiksell 1960. Inbunden i fyra band. |
500 |
| 6.548 | Uno Myggan Ericson - Karin Kavli. Karin Kavli. Från Kassandra till Farmor. Fotoill. Förlag: Bonniers 1984. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. |
Såld |
| 2.473 | Carl Magnus Schybergson. Johan Kemp. En aktiv patriot i Finland 1881-1941. 1942. häftad. 84 sidor. tillskrift av författaren. |
60 |
| 8.933 | Alice Trolle. Personliga minnen av Ellen Key. Fotoillustrationer av Goodwin 1927. Häftad. Något nött omslag. |
240 |
| 10.172 | Sven T. Kjellbergs tryckta skrifter 1912-1962. Förteckning upprättad till 70-årsdagen den 22 juni 1962. Fotoill. Inbunden. Exlibris. |
80 |
| 8.252 | Sten von Euler-Chelpin. Släkten Kjersén. Genealogiska föreningens släktböcker 13. 1972. Häftad. |
50 |
| 9.670 | Olof H. Selling. Robert Wilhelm Kolbe 1882 10/1-1960 9/3. Särtryck ur Svensk Botanisk Tidskrift Bd 56, H. 1. Uppsala 1962. Häftad på 10 sidor. Namnteckning. |
80 |
| 8.123 | Kommerskollegium och Näringslivet. Minnesskrift utarbetad av Sven Gerentz på uppdrag av Kungl. Kommerskollegium till erinran om Kollegii 300-åriga ämbetsförvaltning 1651-1951. ill. Förlag: Nordisk Rotogravyr 1951. Häftad. Namnteckning. |
180 |
| 9.826 | Tanken och handen. Konstfack 150 år. Fotoill. Förlag: Page One Publishing 1994. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
| 4.644 | Torsten Kreuger. Sanningen om Ivar Kreuger. Händelserna kring Ivar Kreugers sista år. Förord av Robert Kristensson. Fotoill. Förlag: Samtid och Framtid 1970 sjunde upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 9.759 | Claes Lindskog. Ivar Kreuger. En storsvensk dröm. Fotoill. Förlag: Askild & Kärnekull 1970. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 4.822 | Robert Shaplen. Kreuger. Geni och svindlare. Fotoill. Förlag: Tiden 1961. Häftad. Något nött omslag. |
Såld |
| 2.476 | Knut Martin. Kungen kommer. fotoillustrationer. 1943. häftad. nött. |
60 |
| 2.477 | Knut A. Beckman. En drottning med temperament. Christina av Sverige i Rom. 1943. häftad, nött. |
60 |
| 4.888 | Sven Stolpe. Drottning Kristina. Efter Tronavsägelsen. ill. Förlag: Bonniers 1961. förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 7.439 | Bertil Kugelberg. Från en central utsiktspunkt. Fotoill. Förlag: Norstedts 1986. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 7.438 | Bertil Kugelberg. Upp i vind. Fotoill. Förlag: Norstedts 1985. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 9.836 | Kungl. Sjökrigsskolan 1867-1942 del I-II. Minnesskrift utgiven med anledning av Kungl. Sjökrigsskolans 75-årsjubileum hösten 1942. Redaktörer Aug. Giron - Georg Hafström. Fotoill. Förlag: AB J. O. Öberg & son 1942. Linnéband i två delar. |
180 |
L
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
| 9.786 | Herman Lagercrantz. I skilda världar. Berättar om sina minnen. Förlag: Norstedts 1945 andra upplagan. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. |
90 |
| 6.030 | Pekka Langer. Fars lila olle. Ett präktigt illustrerat memoarverk. Förlag: Bonniers 1957 Orginal upplaga. Häftad. |
120 |
| 6.545 | Bilder ur Lanthandelns historia. Sammanställda av J. Ejdestam - Nathan Hedin - Erik Nygren. Utgivna av Aktiebolaget Hakon Swenson till dess 25-årsjubileum. Fotoill. Förlag: Ica 1965 Andra upplagan. Förlagsband. |
90 |
| 9.183 | Käbi Laretei. Vem spelar jag för? Förlag: Bonniers 1970. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation av författaren. |
160 |
| 8.938 | Elin Wägner. Hans Larsson. Tal vid inträdet i Svenska akademin den 20 december 1944. Förlag: Bonniers 1944. Häftad. |
60 |
| 4.645 | Under order. Kommendör Karl Larssons minnen II. Andra samlingen 1912-1928. illustrerad, 1947, klotband. |
80 |
| 4.245 | Lena Larsson. Varje människa är ett skåp. illustrerad i färg och scartvitt, 1991, format 26x22 cm, förlagsband med skyddsomslag. |
180 |
| 10.433 | Ulf Larsson. Kvartingen som sprängdes. Förlag: Tidens 1995. Förlagsband. |
80 |
| 8.454 | T. E. Lawrence. Slagen till slant. En dagbok från RAF-depån mellan augusti och december 1922 jämnte senare anteckningar av 352087 A/c ROSS. Förlag: Bonniers 1955 tredje-fjärde tusendet. Inbunden med främre och bakre omslag. |
120 |
| 8.362 | Richard Lawton. Grand Illusions. With a text by Hugo Leckey. Fotoill. Förlag: Octobus Books 1973. Engelsk text. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 9.317 | Anne Charlotte Leffler. En självbiografi. Grundad på dagböcker och brev. Förlag: Bonniers 1922. Halvfranskt band med främre omslag inbunden. Nött pärm. |
180 |
| 2.480 | Anna-Greta Leijon. Alla rosor ska inte tuktas!. illustrerad. 1991. inbunden med skyddsomslag. Dedikation av författaren. |
140 |
| 9.792 | Doris Lessing. Under huden. Del 1 av min självbiografi 1919-1949. Fotoill. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 8.128 | Carl Sandburg. Abraham Lincoln. Demokrat - Människovän. Fotoill. Förlag: Natur och Kultur 1944. Häftad. Namnteckning. Något nött. |
90 |
| 10.461 | Charles A. Lindbergh. Ett liv. Mina övertygelsers självbiografi. Fotoill. Förlag: Lindfors 1982. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
| 8.378 | Hans Lindblad. Jag var för snäll. Fotoill. Förlag: T. Fischer 1994. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 5.245 | Astrid från Vimmerby. En memoar om Astrid Lindgren av Lena Törnqvist. Fotoill. Förlag: Eriksson & Lindgren 1998. Förlagsband. |
120 |
| 4.969 | Herman Lindqvist. På landet i Paris. Förlag: Norstedts 1992. Förlagsband. |
60 |
| 2.487 | Ulla Lindström. Och regeringen satt kvar! Ur min politiska dagbok 1960-1967. ill. 1970. inb. med skyddsomslag. |
80 |
| 2.488 | Knut Barr. Linnés Nemesis Divina. 1923. häftad. |
120 |
| 3.740 | Sven A. Hansson. Birger och Fredrik Ljungström - uppfinnare. Svenska Turbin Aktiebolaget Ljungström. ill. 1955, halvklotband. |
140 |
| 2.490 | Prins Leopold av Loewenstein. Älska har sin tid, dö har sin. 1972. inb. med skyddsomslag. namnteckning. |
60 |
| 8.145 | LKAB. En introduktion. Fotoill. 1968. Häftad. |
120 |
| 6.650 | Ivar Lo-Johansson. Asfalt. Memoarer. Förlag: Bonniers 1979. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 7.944 | Robert Eriksson. Adolf H Lundin. Med olja i ådrorna och guld i blick. Förlag: Selln 2003. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 2.492 | Alf Henrikson. En samling folk. 50 karikatyrer av Birger Lundquist. 1943. häftad. |
240 |
| 9.882 | Gamla Lundsbergare 1896-1963. Matrikel upprättad av styrelsen för föreningen gamla Lundsbergare. Fotoill. 1963. Häftad. |
80 |
| 7.684 | Martin Luther King Jr. Vägen heter icke-våld. Fotoill. Förlag: Gummessons 1964 tredje upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 9.111 | Helmer Lång. De litterära Nobelprisen 1901-1983. Teckningar: B.O Wennerberg. Förlag: Bra Böcker 1984. Förlagsband. |
60 |
A - L M - Ö
Memoarer - Biografier - Monografier finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.
| Tillbaka till Leopolds Antikvariat | Tillbaka till Böcker | Beställningsinformation |
| Back to Leopolds Antikvariat | Back to Books | How to order |