LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Uppdaterad 2011-10-04
Reseskildringar finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.
| Tillbaka till Leopolds Antikvariat | Tillbaka till Böcker | Beställningsinformation |
| Back to Leopolds Antikvariat | Back to Books | How to order |
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
A
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
7.831 |
Hans Alfredson - Kim Meurling. Bästa vägen till Muckle Flugga. Notiser kring en resa till Island, Färöarna, Orkney och Shettland. Fotoill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1976. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
8.427 |
Roald Amundsen. Genom luften till 88 grader nordlig bredd. Fotoill. Förlag: Bonniers 1925. Förlagsband. |
180 |
|
5.157 |
S.A. Andrée - Nils Strindberg - Knut Fraenkel. Med Örnen mot polen. Andrées polarexpedition år 1897. Utgiven på grundval av sommaren 1930 på Vitön funna anteckningar av Svenska Sällskapet för Antropologi och Geografi. Fotoill + Karta. Förlag: Bonniers 1930. Inbunden med guldtext. Exlibris. |
260 |
|
5.439 |
Erik Asklund. Berömda berättare från de sju haven. Teckningar av Eric Palmquist. Förlag: Folket i Bild 1954. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. |
80 |
B
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
7.836 |
Percy Backlund. Orientalisk Vagabond. Fotoill. Förlag: Siesta 1957. Av denna bok har bundits en exklusiv upplaga av 40 exemplar, varav detta nr: 28. Namngiven. Rött skinnband. |
120 |
|
5.310 |
Sven Barthel. Atlant. Med en återkomst. Fotoill. Förlag: Bonniers 1963. Förlagsband med skyddsomslag främre omslag inbunden. |
120 |
|
6.484 |
Sten Bergman. Det fagra landet. Strövtåg i Japan. Fotoill. Förlag: Bonniers 1964. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
|
5.160 |
Sten Bergman. De tusen öarna i fjärran östern. Skildringar från en forskningsfärd till kurilerna. Karta. Förlag: Bonniers 1948. Förlagsband. |
180 |
|
10.458 |
Sten Bergman. Vildar och paradisfåglar. Skildringar från en forskningsfärd till Nya Guinea. Fotoill. Förlag: Bonniers 1950 elfte-tjugonde tusendet. Förlagsband. |
90 |
|
5.210 |
Lars Bergquist. Isvandring med Nordenskiöld. Dagbok 10 maj-6 september 1980. Fotoill. Förlag: Norstedt 1981. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
5.161 |
Jörgen Bitsch. På motorcykel till Kapstaden. Fotoill. Förlag: Folket i bild 1953. Förlagsband. |
Såld |
|
5.178 |
Rolf Blomberg. Tropisk utsikt. Förlag: Bra Böcker 1977. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
|
10.459 |
Rolf Blomberg. Sydvart. Fotoill. Förlag: Tidens 1953 22:a-31:a tusendet. Förlagsband. Exlibris. |
60 |
|
10.460 |
Rolf Blomberg. Vildar. En berättelse om aucaindianerna i Ecuador. Fotoill. Förlag: Bra Böcker 1969. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
|
5.209 |
James Boswell. Dagbok i London 1762-1763. Med företal av Christopher Morley. Förlag: Natur och Kultur 1951. Förlagsband. |
120 |
C
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
5.230 |
Reginald Campbell. Döden i Tigerdalen. En spännande skildring från Djungeln. Förlag: Åhlén & Söners 1932. Dekorativt halvfranskt band med fem upphöjda bind. |
80 |
D
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
5.224 |
Georg Dahl. Guld och vilt. Äventyr i Colombia. Fotoill med 61 bilder. Förlag: Natur och Kultur 1938. Halvfranskt band med ryggtitel i guld samt marmorerade snitt runt om. |
160 |
|
5.175 |
Bengt Danielsson. Den lyckliga ön. Fotoill. Förlag: Bonniers 1953. Förlagsband. |
60 |
|
6.295 |
Bengt Danielsson. I Söderhavet. Fotoill. Förlag: Bra Böcker 1986. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
E
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
8.939 |
Marcus Ehrenpreis. Landet mellan öster och väster. Spanska syner och drömmar. Med vignetter av Gunnar Lindvall. Förlag: Gebers 1927. Häftad. |
120 |
|
5.770 |
Inga Ehrström. Slocknad är elden. Förlag: Bonniers 1955. Förlagsband. |
60 |
|
10.450 |
Anders Eje. Folk, fä och fakirer. Med 51 illustrationer. På 24 planscher. Förlag: Åhlén & Åkerlunds 1927. Linnéband. |
80 |
|
5.205 |
Nils H Eldh. Svart och vitt i Afrika. Fotoill. Förlag: Folket i bild 1953. Förlagsband. Nött band. |
60 |
|
5.201 |
red: Erik "Uncas" Englund och Albin Widén. Spår mot väster. En samling skildringar om Amerikas ursprungliga innevånare. ill. Förlag: Lindqvists 1965. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
7.369 |
Albert Engström. Åt Häcklefjäll. Minnen från en Islandsfärd. Fotoill. Förlag: Lundquists 1913. Skinnband. Något nött pärm. Namnstämpel. |
240 |
|
8.031 |
Lennart Engström. Mexiko. Ingen stannar länge på jorden. Med bilder av Ingemar Lööf. Förlag: Rabén & Sjögren 1984. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
F
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
7.427 |
Per Anders Fogelström. Idyll och explosion. Resor 1948-1970. Förlag: Legus 1992. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
7.830 |
Frans Michael Franzén. Resedagbok 1795-1796. I urval och med inledning av Anders Hernmarck. ill. Förlag: LT:s 1977. Förlagsband med skyddsomslag. | 120 |
G
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
5.227 |
Attilio Gatti. Urskogens sång. Upptäckter och äventyr under min åttonde Afrikanska expedition. 46 st illustrationer. Förlag: Natur och Kultur 1938. Halvfranskt band med ryggtitel i guld samt marmorerade snitt runt om. |
120 |
|
7.828 |
Paul Gauguin. Noa Noa. Resan till Tahiti. Inledning av Anders Österling. ill. Förlag: Bonniers 1943. Förlagsband. |
180 |
|
5.427 |
Sven Gillsäter. Öga mot Öga. En reseskildring. Illustrerad med 23 färgfotografier och 38 bilder i svartvitt. Förlag: Forum 1959. Häftad. |
60 |
|
7.826 |
Arthur Grimble. Ett smycke av öar. Fotoill. Förlag: Bonniers 1953. Förlagsband. |
60 |
|
5.172 |
Karl Gunnarson. Kamratliv och äventyr på Kanadas prärier. Förlag: Folket i Bild 1939. Fjärde upplagan. Förlagsband. |
120 |
|
5.173 |
Karl Gunnarson. Som emigrant i Kanada. Förlag: Folket i Bild 1942. Andra upplagan. Förlagsband. |
120 |
H
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
5.313 |
Eino Hanski-Tore Zetterholm. Den överkörda kängurun. Fotoill av författaren. Förlag: Bra Böcker 1975. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
|
5.314 |
Eino Hanski. Eino Hanski i Sovjet. Med färgfotografier av författaren. Förlag: Bra Böcker 1974. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
6.780 |
Henning Haslund-Christensen. Jabonah. Äventyr och upplevelser bland Centralasiens nomader. Förlag: Bonniers 1947. Förlagsband. |
140 |
|
5.177 |
Sven Hedin. Från Pol till Pol. Genom Asien och Europa. Fotoill. Förlag: Bonniers 1911. Inbunden. |
180 |
|
6.603 |
Thor Heyerdahl. Aku-Aku. Påsköns hemlighet. Fotoill. Förlag: Forum 1957. Klotband. |
120 |
|
5.211 |
Thor Heyerdahl. Expedition Kon-Tiki. Illustrerad av Eric Palmquist. Förlag: Forum 1979. Förlagsband. |
80 |
|
7.832 |
Thor Heyerdahl. Fatuhiva. Tillbaka till naturen. Fotoill. Förlag: Forum 1975. Förlagsband. |
140 |
|
8.769 |
Eric C Hiscock. Västlig horisont. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1972. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
5.134 |
C.G. Hjelm. Genom mina amerikanska glasögon. En frispråkig reseberättelse om Amerika förr och nu. ill. Förlag: Harriers 1949. Bibliofilupplaga med nr 1661. Dedikation av författaren. Inbunden. |
180 |
|
5.176 |
Sverre Holmsen. Vit vilde. Förlag: Folket i Bild 1948. Förlagsband. |
50 |
J
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.865 |
Eyvind Johnson. Resa hösten 1921. Utgiven av Oskar Eriksons Bokhandel AB 1973. Häftad med omslag. |
80 |
|
6.779 |
Eyvind Johnson. Stunder, vågor. Berättelser från resor. Förlag: Bonniers 1965. Inbunden med främre omslag. |
80 |
|
5.195 |
Martin Johnson. Safari. Äventyr från Afrikas fria vidder. Fotoill. Förlag: A.B. Lindqvists 1946. Femte upplagan. Halvfranskt band. Blekt rygg. |
120 |
|
5.194 |
Mike Joslin. Med Mike Joslin i obesegrade djungler. Med illustrationer efter författarens fotografier och teckningar. Förlag: Medéns 1947. Halvfranskt band. Blekt rygg. |
160 |
K
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.828 |
Walter Kaudern. I Celebes obygder del I-II. Med 338 bilder 15 färgplanscher och 18 kartor. Förlag: Bonniers 1921. Förlagsband i två delar. |
340 |
|
7.837 |
Robert Kraft. Amor och Vesta. En spännande kappsegling världen runt. Förlag: Norden 1911. Inbunden. Lagad rygg. Namnteckning. |
180 |
L
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
5.373 |
Björn Landström. Vägen till Indien. Upptäcktsresor till lands och sjöss från expeditionen till Punt 1493 f.Kr. till upptäckten av Godahoppsudden 1488 e.Kr. skildrade i ord och bilder. ill. Förlag: Bra Böcker 1964. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
8.379 |
Sven Lindahl. Vi två fantastiska män i vår flygande maskin. Teckningar av Evert Karlsson. Förlag: Kristall 1968. Förlagsband. |
60 |
|
7.835 |
Curt Lindblad. Expedition Röda havet. Svenska sportdykares äventyr i Röda havet. Fotoill. Förlag: Bonniers 1958. Förlagsband. Namnteckning. |
90 |
|
9.248 |
Per Lindeström. Resa till Nya Sverige. Förlag: Natur och Kultur 1962. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
4.966 |
Herman Lindqvist. Med en gnutta fax. ill. Förlag: Norstedts 1996. Förlagsband. |
60 |
|
4.967 |
Herman Lindqvist. Rapporter från Mittens Rike. ill. Förlag: Bra Böcker 1989. Förlagsband. |
60 |
|
4.968 |
Herman Lindqvist. Europa är vi allihopa. ill. Förlag: Norstedts 1991. Förlagsband. |
60 |
|
9.864 |
Ivar Lo-Johansson. Resa till Nordafrika. Utgiven av H. Sandbergs i Eskilstuna AB 1975. Häftad med omslag. |
60 |
|
5.202 |
Artur Lundkvist. Negerkust. Förlag: Bonniers 1952. Förlagsband. |
80 |
|
5.204 |
Eric Lundqvist. Ingen tobak inget halleluja. En sannfärdig berättelse om missionären Algot Svensons underbara omvändelse på Nya Guinea. Förlag: Bonniers 1956. Förlagsband. |
Såld |
|
5.203 |
Eric Lundqvist. Rani. Boken är en samling berättelser som har tillkommit under dom tjugo år författaren vistats i Indonesien. Förlag: Bonniers 1957. Förlagsband. |
60 |
|
6.011 |
Eric Lundqvist. Sawah. Berättelse från Java. Förlag: Folket i bild 1952. Förlagsband. |
60 |
|
5.212 |
Eric Lundqvist. Vildarna finns i väst. Fotoill. Förlag: Bonniers 1953. Förlagsband. Nött. |
60 |
M
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
8.937 |
Greta Molander. Pass för Amerika! Illustrerad av författaren. Förlag: Steinsviks 1943. Häftad. Ouppskuren. |
140 |
|
5.228 |
Hakan Mörne. Väderbitet sagoland. Fotoill. Förlag: Natur och Kultur 1938. Halvfranskt band med ryggtitel i guld. Marmorerade snitt runt om. |
160 |
N
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.914 |
A.E. Nordenskiöld. Nordostpassagen. Med 60 helsidesillustrationer ur originalupplagan av Nordenskiöld, Vegas färd kring Asien och Europa. Förlag: Niloe 1980 förkortad upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
5.321 |
Karl Rune Nordkvist. Spansk dagbok. Illustrationer av Bengt Ellis. Förlag: Rabén & Sjögren 1961. Ouppskuren. Häftad. Något nött. |
80 |
|
7.417 |
Erik Nordström. Postman i Kina. i trettiofem år. Förord av Hugo von Heidenstam. Fotoill. Förlag: Natur och kultur 1962. Förlagsband. |
Såld |
|
5.223 |
Erik Nyström. Det nyaste Kina. Fotoill med 52 bilder. Förlag: Natur och Kultur 1936. Halvfranskt band med ryggtitel i guld samt marmorerade snitt runt om. |
160 |
O
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
5.158 |
Åke Ohlmarks. Resa till Israel. Landet som skapade bibeln. Fotoill. Förlag: Termac. Bibliofilupplaga med nr: 266 av 300. Lyxband med guldtext. |
120 |
R
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
9.296 |
James Reynolds. Äventyrets Spanien. ill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1958. Häftad. |
60 |
|
8.768 |
John och Marie Christine Ridgway. Jorden runt. Kappseglingen 1977-78. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1979. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
5.225 |
Hans Ruin. Gycklare och Apostlar. Fotoill. Förlag: Natur och Kultur 1935. Tredje upplagan. Halvfranskt band med ryggtitel i guld samt marmorerade snitt runt om. |
120 |
|
5.208 |
Oscar Rundblom. Kina tur och retur. En färd till Fjärran Östern våren 1946. Fotoill. Förlag: SKD 1946. Häftad. |
80 |
S
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
6.353 |
Göran Schildt. Ikaros hav. Fotoill. Förlag: Bonniers 1965. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
|
10.027 |
Göran Schildt. I Odysseus kölvatten. Fotoill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1955 sjätte upplagan. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. |
90 |
|
7.829 |
Sigfrid Siwertz. Lata Latituder. Fotoill. Förlag: Bonniers 1924. Halvfranskt band med främre omslag inbunden. Namnteckning. |
90 |
|
9.316 |
Henning Sjöström. Dagbok från Djungelklostret. Bearbetad av Ernst Sjöström. Förlag: Sjöström & Sjöström 1968. Förlagsband. |
160 |
|
5.322 |
Sture Stiernlöf. Det brinnande korset. En bok om Sydstaterna. Fotoill. Förlag: Prisma 1968. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
|
9.973 |
Richard Swartz. Hos oss i Sovinjak. Teckningar av Stig Claesson. Förlag: Prisma 2001. Förlagsband med skyddsomslag. |
180 |
|
3.164 |
Svenning. Från Lappland till Sahara. pr apostlahästar 30.000 kilometer genom 25 länder och 2 världsdelar. ill. Förlag: Eget 1934. 2:upplagan. häftad. |
80 |
T
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
5.307 |
Evert Taube. Svarta tjurar. Med fotografiska illustrationer av Marianne Greenwood. Förlag: Rabén & Sjögren 1958. Linnéband. |
Såld |
|
5.222 |
Erik Therman. Bland Noider och Nomader. Fotoill. Förlag: Natur och Kultur 1940. Halvfranskt band med ryggtitel i guld samt marmorerade snitt runt om. |
350 |
|
5.428 |
Uno Thorburn. Med Fidra på världsomsegling. Med förord av Sune Tamm. Fotoill + karta. Förlag: Bonniers 1938. Halvfranskband med marmorerade pärmar och övre guldsnitt. |
250 |
|
9.279 |
Alice Trolle. Bland sårade. Intryck från en resa krigsåret 1915. Förlag: Åhlén & Åkerlund 1916. Halvfranskt band med marmorerad snitt runt om. Främre omslag inbunden. Exlibris. |
140 |
U V W
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
6.748 |
Viola Wahlstedt. Jag älskade Volodja. Fotoill. Förlag: Folket i bild 1955. Förlagsband. |
60 |
|
5.303 |
Waldenström P. Nya färder i Amerikas Förenta Stater. Med 190 illustrationer. Förlag: Normans 1902. Klotband med gulddekor. Namnteckning. |
220 |
|
7.833 |
Tor Weckström. Brusande eskapad. Fotoill. Förlag: Lindqvists 1956. Förlagsband. |
60 |
|
7.834 |
Jules Verne. Jorden runt på 80 dagar. Förkortad och bearbetad. Förlag: Lindqvists 1960. Förlagsband. |
Såld |
|
6.581 |
Prins Wilhelm. Skärvor från fyra världsdelar. Fotoill. Förlag: Norstedts 1949 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Främre och bakre omslag inbunden. |
120 |
Å
| Beställn. nr |
Pris kr |
|
|
8.852 |
red: Bo E. Åkermark. Drömmen om transsibiriska järnvägen. Förlag: Askild & Kärnekull 1972. Förlagsband. |
140 |
Reseskildringar finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.