LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Topografi Dalarna
Uppdaterad 2012-01-27
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
| Beställn. nr |
Pris kr | |
| 6.116 | N. Göran Algård. Dalarna-Sveriges hjärta. Fotoill. Förlag: Gerhards 1987. Förlagsband med skyddsomslag. | 120 |
| 6.632 | red: Hans Bauer. Svenska Turistföreningens Årsskrift 1997. Dalarna. Fotoill. Utgiven av STF 1997. Förlagsband. | 80 |
| 5.508 | Borlänge. Studie av ett brukssamhälle. Mats Hellspong. Fotoill. Utgiven av Dalarnas museum 1973. Häftad. | 60 |
| 6.037 | Johan-Olov Johansson. Brofors. Järnarbetarfackföreningen. En skildring från arbetarrörelsens genombrottsår. Förlag: Folket i bild 1946. Förlagsband. | Såld |
| 3.721 | Tidtabell No 35 för Frövi - Ludvika och Bånghammar - Kloten Jernvägar från och med den 15 november 1881. Inb. med kartongpärmar, 8 sidor | 300 |
| 3.868 | Taxa för trafiken å Södra Dalarnes Jernväg. 1880. häftad, 32 sidor | 280 |
| 3.869 | Tidtabell N:o 6 för bantågen å Södra Dalarnes Jernväg från och med den 15 Maj 1883. inb. med kartongpärmar, 10 sidor | 300 |
| 4.445 | Viktor Gustafson. Jaktminnen från Dalarnas finnskogar med förord av Gunnar Brusewitz. ill. med teckningar i färg av författaren. Nordiska Museet 1984, förlagsband | 160 |
| 4.959 | Roland Andersson. Byar och fäbodar i Rättviks kommun. Kulturhistorisk miljöanalys. ill. 1987. häftad | Såld |
| 2.176 | Torgny Lindgren. Anteckningar om myntgravörer i Avesta. Särtryck av Nordisk Numismatisk Årskrift 1944. häftad, 8 sidor | Såld |
| 2.177 | Gerda Boethius m.fl. Bonäsgården. Utarbetad med anledning av Anders Diös 70-årsdag den 21 februari 1961. Illustrationer i färg och svart-vitt. 1961. häftad. tejprester på försättsbladet | 60 |
| 2.178 | Kungl. Gustav Adolfs Akademien. Från fyra kulturdagar i Bonäs bygdegård den 26-29 juni 1967. Illustrerad. häftad | 40 |
| 3.182 | Stig Björklund. Från Bonäs Bygdegård 1973. Från kulturdagarna den 25-27 juni 1973 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. ill. 1974, häftad | Såld |
| 2.179 | Kungl. Gustav Adolfs Akademien. Bonäs bygdegård. Tillkomst och användning. Gäster och händelser åren 1965-1976. Färgillustrationer. 1977. häftad. tillskrift av Anders Diös. | 60 |
| 5.478 | Hugh Brandon-Cox. Hovran -Svensk fågelsjö. Fotoill. Förlag: Tidens 1968. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 2.181 | Alf Ahlberg. Brunnsviks Folkhögskolas historia. del I och II. Illustrerad. 1952 och 1956. häftade. 2 volymer | Såld |
| 9.133 | Falun. Kopparstaden. Fotoill. Svensk-Engelsk-Tysk och Fransk text. Förlag: Falu Nya Boktryckeri AB 1966. Förlagsband. | Såld |
| 3.790 | Carl Larsson i By. En Dalasockens historia. Kulturhistorisk beskrivning av By i Folkare härad II. Folkets arbetsliv, tro och sed. ill. 1939, häftad, något nött | Såld |
| 4.376 | Karl-Erik Forsslund. Med Dalälven från källorna till havet. I-III. 1918-1934, Musik, kolorerade planscher och andra illustrationer. Inbundna i 10 halvfranska band med gulddekor på pärm och rygg. Främre omslag medbundet i band 3-8 och 10 ej i band 1, 2 och 9. blekta ryggar | Såld |
| 2.659 | Sverige del IV. De Svenska Landskapen skildrade i ord av svenska författare och i bilder av Eigil Schwab. Dalarna av Harry Blomberg, Värmland av Jalmar Furuskog, Västergötland av Axel Romdahl och Blekinge av Severin Schiöler. 1939. färgplanscher, rött halvfranskt band med övre guldsnitt | 300 |
| 10.015 | Hans Dahlqvist. Borlänge. Stad i förvandling. Fotoill. Förlag: H & D Produktion 1994. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. | 120 |
| 2.980 | Olle Wingborg. Litteratur om Dalarna. Del 5, omfattande litteraturen 1981-1990. Dalarnas fornminnes- och hembygdsförbunds sktifter 32. 1993, blått klotband | Såld |
| 2.919 | Ulf G. Eriksson. Dalarna. ill. 1983, Brevskolan, inb. | Såld |
| 2.949 | Vägvisare till naturen i Dalarna. Utgiven av länsstyrelsen i Kopparbergs län, med karta. ill, 1978, häftad | 40 |
| 2.228 | Linnés Dalaresa. Jämte utlandsresan och bergslagsresan. Med utförliga kommentar. ill. Förlag: Gebers 1953. Inbunden med främre omslag. | 260 |
| 3.231 | Georg Bohm. Dalarna en landskapsguide. I samarbete med STF. ill, 1970, häftad | Såld |
| 3.545 | Gustaf Näsström. Mitt Dalarna. ill. 1972, klotband med skyddsomslag, förlagsstämpel | 80 |
| 3.548 | STF:s resehandbok Dalarna. illustrationer och kartor. Översiktskartan saknas. 1934, 6:e upplagan, rött klotband, namnteckning | Såld |
| 3.549 | STF:s resehandbok XII Dalarna. illustrationer och kartor. 1908, andra upplagan, rött klotband. | 80 |
| 4.155 | STF:s årsskrift 1926. Dalarna, förlagets gulddekorerade blågröna klotband med främre omslag medbundet | 100 |
| 4.574 | STF:s årsskrift 1926. Dalarna, förlagets gröna band. | 80 |
| 3.483 | Dalarnas vapenbok sammanställd av Svante Svärdström till Kopparberg Läns Sparbanks hundraårsminne nittonhundrafemtioett. illustrerad i färg och svartvitt. 1951, häftad, 148 sidor | Såld |
| 3.547 | Red. Tage Nilsson och Ingemar Tunander. I Dalarna. Prosa och poesi.. vinjetter av Einar Norelius. 1952, ryggklotband | Såld |
| 3.786 | Gerda Boëthius. Dalarna. Skildringar av natur, folk och kultur. ill. i färg och svartvitt, 1929, häftad, något nött omslag | Såld |
| 3.546 | Red. Birgitta Dandanell och Göran Rosander. Dalaskogen. fotoill. 1977, häftad | Såld |
| 3.233 | Sigås Eric Andersson. Anteckningar om Dalkarlarnes Frihetssträfvanden under Sextonde och Sjuttonde århundradena jemte hvarjehanda intressanta underrättelser ur gamla arkivhandlingar.. 1896, häftad, 56 sidor, ouppskuren, fläckad | 140 |
| 2.183 | Dalälven - Industrifloden. text: Sven Rydberg, foto: Hans Malmberg. 1957. halvfranskt bnd med övre guldsnitt. | 160 |
| 2.591 | Björn Dybeck. Falun i gamla vykort. Vykortsillustrationer. Förlag: Europeiskt Bibliotek 1999. Förlagsband. | 240 |
| 2.186 | Ernst Lyberg. Borns Hyttegård samt styckegjutarna i Falun. Ur gamla papper om Falun och Dalarna II. 1944. häftad, ouppskuren. något nött omslag | 240 |
| 2.187 | Axel Östberg. Konstförvanter och lärare vid Hälsingetorget. Illustrerad. 1961. häftad med något nött skyddsomslag. numrerad upplaga | 50 |
| 3.226 | Falun - Falu kommun. ill, 1973, kartongband | 60 |
| 3.344 | Brefkort från Finnmarken. Ingår i Dan Andersson Sällskapets Skrifter som årsbok 1989. ill. kartongband | Såld |
| 4.962 | Fågelsjö -by i Orsa finnmark. red: Börje Heggestad. ill. Utgiven av Fågelsjö hembygdsförening 1983. förlagsband med skyddsomslag. | Såld |
| 10.513 | Folkarebygden 1979. Femte årgången. Redaktör Gunnar Rahm. Fotoill. Utgiven av Avesta Kulturnämnd 1979. Häftad. | 80 |
| 2.188 | Olle Björkman och Olof Johansson. Folkärna. En kortfattad orientering om dåtid och nutid. teckningar: Egil Pihlström. 1966. häftad | Såld |
| 2.189 | Olle Björkman och Olof Johansson. Folkärna. Orientering för främlingar. teckningar: Egil Pihlström. 1965. häftad | Såld |
| 2.190 | Karl-Erik Forsslund. En minnesskrift utgiven av Brunnsvikarnas förbund. redaktör Jöran Forsslund. Illustrerad. 1942. häftad. nött | Såld |
| 9.384 | Ingalill Hellman och Stigbjörn Bergensten. Dalhalla. Ett musikaliskt mirakel. Foto: Martin Litens. Förlag: Gullers 2001. Förlagsband. Namnteckning. | 180 |
| 9.568 | Jan Gabrielsson. Det sällsamma Dalarna. Uppslagsbok för tillresande. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1980 andra omarbetade upplagan. Förlagsband. |
120 |
| 3.227 | Erik Yvell redaktör. Bokboden -ett nummer om Gagnef i helg och söcken. ill. 1998, Nr 2-3, häftad | 40 |
| 10.535 | Gamla Falukamrater. Årsskrifter. År: 1955, 1956, 1957, 1958, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968/69, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000, 2001, 2002. Fotoill. Utgiven av Föreningen Gamla Falukamrater. Häftade. | 40:-/st |
| 8.963 | Kultur- och Industrimässan i Borlänge 4-27 juli 1952. Huvudkatalog. ill. Häftad. | 140 |
| 3.181 | Kopparbergs län. Generalstabens Litografiska Anstalts Öfversiktskartor. 1915, fläckad klotpärm | 140 |
| 10.468 | Korså bruk i ord och bild. Minnesbok. Fotoill + kartor. Utgiven av Föreningen Korsåvännerna 1977. Inbunden. | 240 |
| 2.196 | Mapp med 12 st bruntonade Leksands bilder i format c:a 14x20 cm. 1920-talet | 180 |
| 2.199 | Gunnar Harding. Luffaren Svart Hästen och det hemska rånmordet i Leksand. Illustrerad. Förlag: Wahlström & Widstrand 1977. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 10.466 | Carl von Linnés. Dalaresa. Förlag: Natur och kultur 1964 andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 4.310 | Olle Veirulf, redaktör. Malung. Ur en sockens historia, tredje delen. Malungs skinnare ett månghundraårigt hantverk, dess utövning och möte med den moderna tiden. illustrerad, 1976, klotband med skyddsomslag, 466 sidor, grammofonskiva ingår | Såld |
| 3.224 | Mora i bild. fotoill i färg och svartvitt, kartongband | 60 |
| 2.200 | Enoch Grad redaktör m.fl. Morgårdshammar. En gammal industri i Väster Bergslagen. Privattryck för Morgårdshammars Mek. Verkstads AB i femhundra exemplar. 1931. halvklotband, något nött | Såld |
| 1.058 | Orsa i gamla vykort av Mikael Stålberg och Monica Granlund. Förlag: Europeiskt Bibliotek. inbunden. 76 bild- sidor med förklarande text | Såld |
| 7.037 | red: Axel L. Romdahl - Sigurd Erixon - Cyrillus Johansson - Johan Lundberg. En bok om Rödfärg. Fotoill. Utgiven av Stora Kopparbergs AB 1932. Häftad. |
140 |
| 6.584 | Rättvik. red: Gunnar Ekström - Georg Landberg - Anders Vikar. I:1-I:2 Socknen och kommunen. II Natur och näringar. III Folkligt kulturliv organisationer. IV Rättvik i dikt och konst. Fotoill. Utgiven av Rättviks socknen 1966, 1967, 1961, 1959, 1963. Klotband med skyddsomslag i 5 delar. | Såld |
| 2.202 | Johan Nordling. Siljan. En bok om Sveriges hjärta del I och II. inbunden i klotband med främre omslag, 2 volymer. 1908. Fritzes En-kroneböcker | 120 |
| 2.203 | Johan Nordling. Siljan. En bok om Sveriges hjärta del I och II. inbunden i ett klotband. 1908. namnteckning. | Såld |
| 10.014 | Claes von Rettig. Arbetets röster Bergslagen. Om arbete, kamp och framtid i Horndal, ett bruk i Dalarna. 1986. Fotoill. Förlagsband med skyddsomslag. | 120 |
| 3.544 | Bo Rosén. Siljansbygden i närbild. Färdvägar och vandringsleder. ill. 1965, häftad med skyddsomslag | 40 |
| 2.205 | Bo Rosén. Siljansbygden. Färdvägar och vandringsleder. 1982. häftad | 30 |
| 3.484 | Axel Gjöres. Bruket vid Barken. Smedjebackens valsverk genom hundra år. illustrerad. 1956, ryggklotband 196 sidor, tillskrift av författaren | 250 |
| 3.551 | Sool-öen 1979, En krönika. Sollerö Hembygdsförening. illustrerad, 1979, häftad, tillskrift | Såld |
| 3.552 | Sool-Öen 1980, En krönika. Sollerö Hembygdsförening. illustrerad, 1980, häftad, tillskrift | Såld |
| 3.553 | Sool-Öen 1981, En krönika. Sollerö Hembygdsförening. illustrerad, 1981, häftad, tillskrift | Såld |
| 2.112 | Sten Lundwall. Stjärnsundsuren. Väggurtillverkningen vid ett 1700-talsbruk. Nordiska Museets Handlingar: 35. Illustrerad. 1949. häftad med skyddsomslag | 400 |
| 2.207 | Stora Kopparberg. Fotoill. 1963. Inbunden. Namnstämpel. | 80 |
| 2.208 | Stora Kopparbergs Bergslags AB, Falun. häfte med fotoillustrationer, tysk text, 1915. inbunden med knytband | 160 |
| 2.209 | Text: Sven Rydberg. Bild: Peter Gullers. 1000 år vid Stora Kopparberget. 1979. inbunden. tillskrift | 60 |
| 2.210 | En krönika om Stora Kopparberg från begynnelsen till våra dagar. 1975. inbunden, kassett | 60 |
| 3.144 | Stora Kopparberg. engelsk text. fotoill i färg och svartvitt | Såld |
| 3.232 | Sten Lindroth redaktör. Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag. En historisk översikt. ill, 1949, häftad, 44 sidor | Såld |
| 3.234 | Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag. Från koppargruva till storindustri. ill, 1958, häftad, 40 sidor, utvikningskarta | Såld |
| 2.211 | Text: Ulf Hård af Segerstad. Färgbilder: Karl-Erik Granath. Carl Larssongården. Konstnärshemmet i Sundborn. 1974. inbunden | Såld |
| 3.550 | Särna - Idre 300 år. En hembygdsbok. illustrerad, 1945, häftad | 160 |
| 2.212 | Stadsfullmäktigevalet i Säter den 19 December 1908. Af Arvid Ulrich. Borgmästare i Säter. Särtryck ur Säters Tidning. 8 sidor | Såld |
| 2.213 | Stadsfullmäktigevalet i Säter den 28 maj 1909. Af Arvid Ulrich. Borgmästare i Säter. Särtryck ur Säters Tidning. 6 sidor | 30 |
| 9.033 | red: Svante Svärdström. Dala Gymnasist Förening 100 år. 1868-1968. Minnesskrift. Fotoill. Utgiven av Dala Gymnasistförening och Föreningen Gamla Falukamrater 1967. Häftad. |
80 |
| 2.215 | Söderbärke kyrka. Minnesskrift med anledning av 200-årsminnet av den nya kyrkans byggnad.. Illustrerad. 1935. häftad. 80 sidor | 40 |
| 6.256 | red: Olof Thaning. STF årsskrift 1972 Dalarna. Förlagsband. | 80 |
| 2.220 | Knut Eklund. Lovsång i tempel och natur. Utgiven av kyrkorådet i Stora Tuna församling.1968. Illustrerad. klotband. namnteckning. tillskrift av fotografen, | 60 |
| 10.316 | red: Olle Veirulf. Dalarna. Ett vida berömt landskap. Fotoill. Förlag: AB Svensk Litteratur 1951. Förlagsband. | 240 |
| 2.221 | Wåmhus kyrka, Minnesskrift med anledning av restaureringen 1953-1954. Illustrerad. 1957. inbunden. tillskrift av Anders Diös | 60 |
| 2.222 | Rune Lindström. En Rimkrönika om Frost Matts Mattssons Fabrik i Östnors by och Mora socken vid dess hundraårsjubileum den 12 juni 1965. Illustrerad. 1965. inbunden | 60 |
| 2.225 | Turisternas Dalarna. Ingår i Dalarnas Hembygdsbok 1976. bl.a Sigvard Montelius: Resenärer i Dalarna före järnvägens tid och Olga Strösova: Vykortet som turistpropaganda. Illustrerad. 1976. häftad | Såld |
| 2.226 | Harry Blomberg. Dalarna. 1950. inbunden med främre omslag. exlibris | Såld |
| 2.229 | Svante Svärdström. Dalmålningar i urval. 1957. Illustrationer i färg och svart-vitt. inb. med skyddsomslag | Såld |
| 2.230 | Ömans Dalaprickar med limerickar. "Här mågen I se och beskåda de män som i Dalarna råda". häftad. utan årtal | Såld |