LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Uppdaterad 2010-10-15
| Tillbaka till Leopolds Antikvariat | Tillbaka till Böcker | Beställningsinformation |
| Back to Leopolds Antikvariat | Back to Books | How to order |
Reducerat porto tillkommer med 20 kr per bok vid förskottsbetalning till vårt postgirokonto 57 45 85 - 6 och leverans inom Sverige .
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
Tillbaka till Topografi Södermanland
| Beställn. nr | Bidrag till Södermanlands äldre kulturhistoria utgivna av Södermanlands Fornminnesförening | Pris kr |
| 4131 | Häfte I, 1877. H. Aminson, redaktör, bl.a. Emil Öberg: Folkvisor med melodier, G. Ericsson: Ordlista öfver Åkers och Ö.-Rekarne härads folkspråk, Ordspråk, Ordstäf, Ordspråkslika talesätt, Gåtor, Ordlekar, Vidskepelse, Besvärjelse och läsning. Nött och söndrigt häfte, komplett, 118 sidor | 300 |
| 4132 | Häfte II, 1881. H. Aminson, redaktör, bl.a. Om Härads kyrka med 2 planscher, Emil Öberg: Folkvisor och melodier till dessa folkvisor, G. Ericsson: Ordlista öfver Åkers och Ö-Rekarne härads folkspråk, Gåtor från samma härad, Vidskepelse: Besvärjelse och läsning vid sjukdomar, Sägner, Häfte, söndrigt omslag, 116 sidor | 250 |
| 4133 | Häfte III, 1882. H. Aminson, redaktör, bl.a. Joh. Wahlfisk: Strengnäs domkyrkas ursprungliga utseende med tre planscher, G. Ericsson: Folkvisor, G. Ericsson: Ordlista öfver Åkers och Ö. Rekarne härads folkspråk, Gåtor, Ordspråk, Ordstäf, Besvärjelse och läsning. Häftad, övre delen av omslaget bortklippt, 120 sidor | 250 |
| 4134 | Häfte IV, 1883. H. Aminson, redaktör, bl.a. fortsättning av Folkvisor, Ordlista, Gåtor och Vidskepelse: Besvärjelse och Läsning. Vidskepelse: Menniskors Sjukdomar och deras Botemedel, Vidskepliga Bruk och Märkelsedagar vid jordbruket, Sägner. Häftad, övre delen av omslaget bortklippt, 116 sidor | 250 |
| 4135 | Häfte V, 1884. H. Aminson, redaktör, bl.a. Runstenar, avslutad ordlista af G. Ericsson, fortsättning af Folkvisor, Gåtor, Ordspråk, Ordstäf och Sägner. Om ladugården och dess skötsel. Häftad, övre delen av omslaget bortklippt, 112 sidor | 250 |
| 4136 | Häfte VI, 1886. Joh. Wahlfisk, redaktör, bl.a. fortsättning af Folkvisor, Ordspråk, Ordspråkslika talesätt och Ordlekar. Vidskepelse: Om hafvande qvinnor, barnaföderskor och småbarn, Sägner om natur-myther m.m.: Vattnens rådande, Jordandar, Skogens rådande, Bergens rådande, Menniskors förskapning, Troll och trollpackor, Nergräfda skatters skyddsandar, Gasta, dödingar, glo-suggor och Spöken. Nött och söndrigt häfte, 128 sidor | Såld |
| 4.137 | Häfte VII, 1889. Joh. Wahlfisk, redaktör, bl.a. Kyrkorna i Sotholms härad, Österhaninge, Vesterhaninge. Griselda-sagan i textil framställning å duk i Strengnäs kyrkomuseum. Folkvisor (fortsättning), Fåglarna i folkets tro och diktning, Märkelsetecken af fåglarna, särskildt flyttfåglarna, Mythiska föreställningar om fåglarna i öfvrigt, Fåglarnas talegåfva, Hvarjehanda vidskepliga föreställningar om fåglarna, Ordstäf tagna ur fågelverlden, Fågellekar, Barnlekar och Vaggvisor med bilder ur fågelverlden. Häftad, övre delen av omslaget bortklippt, 152 sidor | Såld |
| 4.138 | Häfte VIII, 1895. Joh. Wahlfisk, redaktör, bl.a. Folkvisor, Ett svenskt tapisseri från 1400-talet, Sägner och sagor, Folktro, vidskepliga föreställningar och bruk: Heliga tider och bemärkelsedagar, Bröllop och giftermål, Döende, döde och begrafning, Jagt och fiske, Försigtighetsmått, Förebud, Sätt att vinna åtskilliga önskningsmål, Trolldom och skyddsmedel deremot. Nött och söndrigt häfte, 136 sidor | Såld |
| 4139 | Häfte X, 1899. Folkmusik från Norra Södermanland upptecknade af K. P. Leffler. I. Inledning, Sextondelspolskor, Marscher, Angläser, Kadriljer, Polkor. Häftad, ouppskuren, 124 sidor | Såld |
| 4140 | Häfte XI, 1900. Folkmusik från Norra Södermanland upptecknade af K. P. Leffler. II. Åttondelspolskor och Gammalvalser. Häftad, ouppskuren, 146 sidor | Såld |
| 4141 | Häfte XII, 1903. Strängnäs stads tänkebok för 1590-talet. Utgifven med inledning och anmärkningar af Isak Fehr. häftad, tillskrift på omslaget av förf. 106 sidor | Såld |
| 4.142 | Häfte XIV, 1909. Isak Fehr, redaktör, T. J. Arne: Om det forntida Södermanland. Några bidrag till historien om dess bebyggande med 115 illustrationer. häftad, 80 sidor | Såld |
| 4143 | Häfte XVI, 1915. T. J. Arne: Nya bidrag till Södermanlands förhistoria med 78 illustrationer. nött häfte, 68 sidor | 100 |
| 4144 | Häfte XVII, 1921. Minnesalbum i Strängnäs bibliotek redogörelse av Isak Fehr. Illustrerad, häftad, 64 sidor | 80 |
| 4145 | Häfte XX, 1925. Karl Karlsson Leijonhufvud., redaktör, Medeltida kyrkklockor i Södermanland av Mats Åmark. Södermanlands medeltida kyrkklockor sockenvis beskrivna. Illustrerad, häftad, tillskrift från författaren, 72 sidor | 100 |
| 4146 | Häfte XXI, 1926. Karl Karlsson Leijonhufvud., redaktör, Strängnäs gamla hospital genom tiderna. Häftad, 72 sidor | 80 |
| 4147 | Häfte XXVI, 1933. Karl Karlsson Leijonhufvud., redaktör, bl.a. Erwin Engel: En gammal segelled genom Åkersbygden, Knut G. A. Leijonhufvud: Fornlämningar på Södermanlands Rer:tes övningsområde invid Strängnäs. Illustrerad, häftad, 52 sidor | 80 |
| 4148 | Häfte XXXI, 1938. Karl K:son Leijonhufvud, redaktör, bl.a. Erwin Engel: Åkers kyrka, Jan Erik Anderbjörk: Nybble by på Selaön, Erik K:son Leijonhufvud: Den Flemingska vapenstenen, en främling bland gravarna i Strängnäs domkyrka. illustrerad, nött häfte, 72 sidor | 60 |
| 4149 | Häfte XXXII, 1939. Karl K:son Leijonhufvud, redaktör, bl.a. Gravar och Gravstenar i Strängnäs domkyrka, Magnus Collmar: Jäders korsbackar och kyrkhatt. Illustrerad, häftad, 52 sidor | 60 |
| 4150 | Häfte XXXV, 1942. Karl K:son Leijonhufvud, redaktör, bl.a. Otto Norberg: Domprostgården i Strängnäs, Gustaf A. Klingspor: Två runinristningar vid Stora Sundby, Erwin Engel: Åkers sockens fasta fornlämningar. Illustrerad, häftad, 44 sidor | 60 |
| 4.151 | Häfte XXXVI, 1943. Karl K:son Leijonhufvud, redaktör, bl.a. Agnes Geijer: Kalkkläden under 1600- och 1700-talen, Karl K:son Leijonhufvud: Anteckningar om Strängnäs guldsmeder 1500-1900-talet, Karl Bäckgren: Gårdar och gårdars ägare i Svärta socken. Illustrerad, häftad, nött, 56 sidor | Såld |
Tillbaka till Topografi Södermanland