LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Uppdaterad 2011-12-22
| Tillbaka till Leopolds Antikvariat | Tillbaka till Böcker | Beställningsinformation |
| Back to Leopolds Antikvariat | Back to Books | How to order |
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
| Beställn. nr |
Pris kr | |
| 4.381 | Karl Ahlenius och Arvid Kempe. Sverige IV. Geografisk topografisk statistisk beskrifning under medverkan av flera författare. Fjärde delen omfattar: Södermanlands, Stockholms och Uppsala län samt Stockholm.. Illustrerad, 1909, grönt klotband, 954 sidor | 240 |
| 4.855 | Bobby Andström. Drömresan genom Sverige. ill, Förlag: Wahlström & Widstrand 1994. text på Svenska, Engelska, Tyska och Franska. förlagsband | Såld |
| 6.126 | Bobby Andström. Sverige-Sweden-Schweden. Panorama. Fotoill. Förlag: Askild & Kärnekull 1983. Svensk-Engelsk och Tysk text. Förlagsband. | 60 |
| 7.631 | Alla tiders Landskap. Fotoill. Utgiven av STF 1994. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
| 4.472 | Riksantikvarieämbetet. Förteckning över byggnadsminnesmärken som tillhör staten eller står under statsmyndighets eller statsinstitutions omedelbara inseende. Redigering: Gunnar Sillén. fotoill. 1976, häftad, 384 sidor, notering på titelbladet | 120 |
| 2.669 | Ejnar Berg och Jan von Konow. Vyer från Hedar, Moar och Slätter. Arméns mötesplatser och deras bebyggelse. illustrerad med vykort. 1996. inbunden, 224 sidor | 340 |
| 6.883 | Rich Bergström - O. A Stridsberg. En bok om Sverige. Förra delen. Land och folk. Illustrerad. Förlag: Fahlcrantz 1893. Klotband. | 140 |
| 7.991 | red: Anders Billow. Årets bilder 1948/49. Ur STF:s bildskörd 1948. Förlag: STF 1948. Förlagsband. |
80 |
| 6.303 | Arne Biörnstad & Ingemar Liman. Förr i tiden. Sverige för 100 år sedan. 113 fotografier av Mogens Didrichsen. Förlag: Forum 1971. Förlagsband. | 80 |
| 4.417 | Ivan Bratt. En gammal landsväg berättar. illustrerad, 19992, förlagsband | 120 |
| 9.754 | Erik Dahlberg. Svecia Antiqua et Hodierna. Sverige i forntid och nutid. Nationalupplaga. Med kort beskrivande text av Aron Rydfors. ill. Förlag: Fröléen 1924. Förlagsband. |
240 |
| 10.201 | K. W. Gullers. Gullers Sverige. Text: Eric Linklater. Bildurval: Stieg Trenter. Fotoill. Förlag: Gebers 1964. Förlagsband. |
90 |
| 6.289 | Verner von Heidenstam. Landskap. Dikt och bild. Med ett förord av Kate Bang och en inledning av Carl Fehrman. Foto Jan Mark. Förlag: Allhems 1959. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 10.140 | Hembygdsminnen. 24 författare berättar. Redaktör: Rune Ruhnbro. Fotoill. Förlag: AB Wiken 1984. Förlagsband. |
90 |
| 7.670 | 100 flygbilder över Sverige. Med bildtexter på 6 språk. Fotoill. Förlag: Esselte 1990. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
| 10.328 | Olle Häger - Hans Villius. Svart på Vitt. Fotoill. Förlag: Natur och Kultur 1991. Förlagsband. |
Såld |
| 6.258 | Sune Jonsson. Jordabok. Odlingsbilder 1971-75. Fotoill. Förlag: LTs 1976. Förlagsband. | 140 |
| 10.470 | Maria och Johan Kindblom. Klassiska Hotell äkta Pensionat. En resehandbok. Bild: Jonas Karlsson. Förlag: STF 1994. Förlagsband. |
120 |
| 2.805 | Edvard Matz. Mälardalens sällsamheter. ill. 1978. inb. | 90 |
| 7.602 | Landskapen i våra hjärtan. Upptäck ditt landskap dess gränser, natur och historia. Fotoill. Förlag: Liber 2006. Förlagsband. |
160 |
| 6.489 | Hans Lidman. Bortom stigarna. Från fiskevatten och björnstigar. Fotoill. Förlag: Folket i bild 1956. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 6.302 | Svante Lundgren. En vecka - en vår. Fotoill. Förlag: Nordisk rotogravyr 1961. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation av författaren. | 140 |
| 5.408 | red: Magnus Lundqvist. Det moderna Sverige. Landet. Hur naturkrafterna format landskapet, Vårt växlande väder, Växterna, Djuren, Berg, skogar och vattendrag i människans tjänst och Den misshandlade naturen. ill. Förlag: Bonniers 1969. Förlagsband. Namnteckning. | 80 |
| 5.409 | red: Magnus Lundqvist. Det moderna Sverige. Samhället. Människorna och bebyggelsen, Tal och skrift, dialekter och ortnamn, Från självhushåll till industri, Handel och sjöfart, Färdvägar och samfärdsmedel, Hur landet är indelat. ill. Förlag: Bonniers 1969. Förlagsband. Namnteckning. | 80 |
| 5.661 | Lars P. Nelson. En upptäcktsresa genom Sverige. Reseberättelser. 174 st illustrationer. Förlag: Norstedt & Söner 1918. Inbunden. | 380 |
| 5.410 | red: Olof Nordström. Det moderna Sverige. Götaland nord. Göteborg, Bohuslän, Dalsland, Västergötland och Östergötland. ill. Förlag: Bonniers 1970. Förlagsband. Namnteckning. | 80 |
| 5.407 | red: Olof Nordström. Det moderna Sverige. Götaland syd. Skåne, Blekinge, Halland, Småland, Öland och Gotland. ill. Förlag: Bonniers 1970. Förlagsband. Namnteckning. | 80 |
| 5.411 | red: Olof Nordström. Det moderna Sverige. Norrland. Gästrikland, Hälsingland, Medelpad/Ångermanland, Härjedalen, Jämtland, Västerbottens län och Norrbottens län. ill. Förlag: Bonniers 1970. Förlagsband. Namnteckning. | 80 |
| 5.412 | red: Olof Nordström. Det moderna Sverige. Svealand. Stockholm, Uppland, Södermanland, Närke/Västmanland, Värmland och Dalarna. ill. Förlag: Bonniers 1970. Förlagsband. Namnteckning. | 80 |
| 2.940 | Carl-Eric Ohlén. Sverige. Under 1800-talet. Fotoill. Förlag: Bra Böcker 1972. Förlagsband. | 60 |
| 6.488 | red: Carl Oldertz - Bo Rosén. Sveriges nationalparker. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1961. Förlagsband med skyddsomslag. | Såld |
| 3.532 | Sven O. Bergkvist. Teckningar av Bert Olls. Dert gamla fiskeläget. 1969, kartongband med skyddsomslag | 120 |
| 3.533 | Guld och gröna skogar. Den tekniska revolutionen inom skogsbruket. 1972, kartongband med skyddsomslag | 120 |
| 3.537 | Strandhugg på västkusten. 1974, kartongband | 80 |
| 3.534 | Text och teckningar av Bert Olls. I fiskgjusens rike. 1966, kartongband med skyddsomslag | 120 |
| 3.535 | Så sant som det är sagt. Bygdeoriginal i text och bild. 1973, kartongband med skyddsomslag | Såld |
| 3.536 | Flottare, rallare och smeder. 1974, kartongband med skyddsomslag | 90 |
| 3.538 | Skrönor om jakt och fiske. 1977, kartongband med skyddsomslag | 90 |
| 3.539 | Året i byn. 1978, kartongband med skyddsomslag | 90 |
| 3.540 | Flottaren. 1981, kartongband, ryggen skadad | 40 |
| 3.541 | Så firades julen förr. Illustrationer i färg och svartvitt. 1984, kartongband, fläckad pärm | 40 |
| 3.542 | Rallaren. 1987, kartongband | 120 |
| 3.543 | Bergsmäns rike. Årskrönika från Bergslagen. 1992, kartongband. Tillskrift av författaren | 150 |
| 6.273 | Stockkanot och vätternskuta. Förlag: Rabén & Sjögren 1967. Kartongband. | 80 |
| 4.856 | Rolf Edberg. De glittrande vattnens land. ill, Förlag: Norstedts 1980. förlagsband.med.skyddsomslag. | 120 |
| 4.933 | Carl Falkman. Vallfart i eget land. ill, Förlag: Wiken 1986. förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 10.511 | Rolf Olson. Pressfotograf. Ögonblick ur historien. När pressfotografen kom till de svenska landsortstidningarna. Företal: Carl-Adam Nycop. Fotoill. Förlag: Carlssons 1991. Förlagsband. |
120 |
| 10.357 | Yngve Rollof. Sveriges inre vattenvägar del 1. Skåne-Blekinge-Halland-Småland. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1977. Förlagsband. Namnlapp. |
120 |
| 10.358 | Yngve Rollof. Sveriges inre vattenvägar del 2. Medelpad-Ångermanland-Västerbotten-Norrbotten. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1978. Förlagsband. |
120 |
| 10.359 | Yngve Rollof. Sveriges inre vattenvägar del 3. Bohuslän-Dalsland-Trollhätte kanal. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1979. Förlagsband. |
Såld |
| 10.360 | Yngve Rollof. Sveriges inre vattenvägar del 4. Västergötland-Östergötland-Göta kanal. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1981. Förlagsband. |
120 |
| 7.819 | Bo Rosén. Våra nationalparker. Fotoill. Förlag: Liber 1962. Förlagsband. |
80 |
| 9.310 | Svenska Lustgårdar. Från Skånes bokskogar i söder till "landet ovan skogsgränsen" i norr. Fotoill. Förlag: ICA 1987. Förlagsband. |
80 |
| 8.619 | Svenska Slott och Herresäten vid 1900-talets början. Västmanland III, Närke V, Östergötland VIII, Södermanland IX. Fyrtiofemte häftet ny följd Kohlswa, Örebro slott, Hylinge, Söderö, Gusum, Södertuna. Fotoill. Förlag: Lundquist 1923. Häftad. Något nött. |
240 |
| 5.110 | I Sverige. Minnen och bilder från mina fäders land. C. A. Swensson. ill. Förlag: Palmquists 1891. Dekorerat klotband. nött. | 140 |
| 2.667 | Anders Billow. Bilder från Sverige, 523 originalfotografier, belysande Natur och Kultur i gången tid och nutid i koppartryck. Svenska Journalen. 1928, inb, exlibris | Såld |
| 2.680 | Sverige sett från luften. Färgfoto: Sven Hörnell. Bildtexter av Kurt Blomberg. Inledande text av Jolo. 1972, kartongband | Såld |
| 2.674 | Redaktionskommitté Arvid Bæckström och Sigurd Wallin m.fl. Gamla Svenska Städer Del I - III, Götaland, Svealand och Norrland. Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgivet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst, illustrerad. 1908-1930, häfte I - IX inbundna i 2 halvfranska band med övre guldsnitt | Såld |
| 2.675 | Redaktionskommitté Sigurd Curman och Axel Nilsson m.fl. Gamla Svenska Städer häfte III, Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgivet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst, illustrerad. 1911, häftad | 60 |
| 4.903 | Sverige- Ett land i norr. Bilder med trettiotal av landets bästa naturfotografer. Förlag:Tjernquist 1984. förlagsband med skyddsomslag, namnteckning | 120 |
| 8.973 | Sverige i färg. Ett bildsvep i färg från svenska bygder. Förlag: AB Grafisk konst. Svensk, Engelsk, Tysk och Fransk text. Linnéband. |
80 |
| 2.660 | Sverige - Land och Folk i 3 delar. Del I : Allmän geografi, Del II: Landskap och kommunblock, Del III: Atlas med register.Redaktionaskommitté: Professorerna Hans W:son Ahlmann, Gunnar Arpi, Gunnar Hoppe och Docent Carl M:son Mannerfelt. illustrerad. 1966. 3 gröna klotband med skyddsomslag. | 400 |
| 8.097 | Sverige. Geografien i skildringar och bilder. Av Svenska författare. Fotoill. Förlag: Gleerups 1912. Inbunden med illustrerad pärm. | 180 |
| 2.679 | Lars Madsén. Sverige från ovan. färgfotoillustrationer. Förlag: Bra Böcker 1972. Förlagsband med skyddsomslag. | 120 |
| 7.312 | Ann Katrin Pihl Atmer. Sommarnöjen vid vattnet. Foto: Jan Tham. Förlag: Bonniers 2004. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 5.220 | Prins Wilhelm. Svenskt land. Fotoill. Förlag: Norstedt 1952 femte upplagan. Förlagsband med främre omslag inbunden. Pappersomslag. | 120 |
| 2.664 | Svenska Orter. Atlas över Sverige med ortbeskrivning, del1 som omfattar Malmöhus- , Kristianstads-, Blekinge och Kronbergs län, större delen av Hallands och Kalmar län samt de södra delarna av Älvsborgs, Jönköpings och Gotlands län.illustrerad, 1932, 3 bruna halvfranska band, något nötta och fläckade ryggar | Såld |
| 5.113 | Svenskar - Swedes. Människor i Sverige ser på sig själva genom kameraögat. ill. Förlag: Sveriges Radio 1970. Förlagsband. | 60 |
| 2.672 | Sverige från luften. Flygfoto: K.W. Gullers, Text: Gustf Munthe. inb. 1948. | 140 |
| 2.670 | Gunnar Schalin redaktör. Sverige 100 flygbilder. färgfotografier 1985. engelsk, fransk, tysk, finsk och svensk text | Såld |
| 3.495 | Eigil Schwab. Sverige del I. De Svenska Landskapen skildrade i ord av svenska författare och i bilder. Del I omfattar Södermanland, Närke, Västmanland och Uppland, illustrerad med färgplanscher, 1936, klotband | 250 |
| 3.496 | Eigil Schwab. Sverige del II. De Svenska Landskapen skildrade i ord av svenska författare och i bilder. Del II omfattar Medelpad, Ångermanland, Härjedlen och Jämtland, illustrerad med färgplanscher, 1937, klotband | 250 |
| 2.658 | Eigil Schwab. Sverige del IV. De Svenska Landskapen skildrade i ord av svenska författare och i bilder. Del IV omfattar Dalarna, Värmland, Västergötland och Blekinge, illustrerad med färgplanscher, 1939. rött halvfranskt band med övre guldsnitt | 300 |
| 2.676 | 15000 mil genom Sverige. Text: Karl-Aage Schwartzkopf och Annika Svahnström, Bild: Åke Mokvist, 1974, kartongband | 40 |
| 2.671 | Sverige, ett bildverk. Foto: Otto Siegner. 1960. klotband med skyddsomslag | Såld |
| 2.678 | Bo Setterlind. Sverige/Sweden/Schweden. Svensk, engelsk och tysk text. Foto Giovanni Trimboli och Göran Algård. 173. inbunden med nött skyddsomslag. namnteckning | 50 |
| 4.944 | Lennart Sundström. The Face of Sweden. A pictorial rhapsody with the collaboration of Sweden´s foremost photographers. fotoill. Förlag: Lindqvists 1948. förlagsband. Engelsk text | 80 |
| 9.898 | Bengt G. Söderberg. Herresäten och kungaslott i Sverige. 250 färgbilder ur verket Slott och herresäten i Sverige. Förlag: Allhems 1975. Förlagsband. |
Såld |
| 2.677 | Staffan Söderblom. Resa till gläntorna. Sexon rum i svenska landskap. Bilder av Jn-Håkan Dahlström och andra. 1985, kartongband | 40 |
| 8.976 | Ulf Sörenson. Resan till sevärdheten. Fotoill. Förlag: STF 1989. Förlagsband. |
Såld |
| 2..668 | Rolf Thaning, Sverige. färgfotografier. 1980, inb. med skyddsomslag. | 60 |
| 2.666 | Olof Thaning, redaktör. Sverige. Svenska Turistföreningen, N:o 62, fotoill. 1917, klotband, textat namn | 60 |
| 2.665 | Olof Thaning, redaktör. Sverige. En bilderbok från Svenska turistföreningen med förord av H.K.H. Prins Wilhelm. fotoillustrationer. 1956. inb. exlibris | 60 |
| 6.248 | red: Olof Thaning. Sverigeboken. Fotoill. Förlag: Bra böcker 1983 Andra upplagan. Förlagsband. | Såld |
| 4.948 | red: Olof Thaning. Tusen sevärdheter i Sverige. ill. Förlag: STF 1960. häftad | 50 |
| 10.189 | Thorborg Tryggvesdotter Thyselius. Fäbodvall. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1963. Förlagsband. |
90 |
| 6.884 | Rolf Yrlid. Svenska diktarhem. En kulturhistoriskt bilderbok med 32 svenska författarmiljöer från 1600-talet fram till våra dagar, från Svedberg och Linné till Piraten och Ahlin. Fotoill. Förlag: Svalan 1965. Förlagsband. | 80 |
| 10.150 | Helge V. Qvistorff. Resa i Sverige med H.C. Andersen. Fotoill. Förlag: Jysk lokalhistoriska 1996. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 4.951 | Bruno Wiklund. Fäbodlandet. Västernorrlands län. teckningar av författaren. Förlag: Svensk Byggtjänst 1987. förlagsband med skyddsomslag | 180 |
| 3.081 | Alf Åberg: Kungaslott och adelsborgar från Vasatiden. ill- av Ola Terje, 1966, inb. | 80 |
| 8.988 | Vårt Land. En skildring i ord och bild. Gust. A. Aldén mm. ill. Förlag: Fahlcrantz 1888. Inbunden. | 360 |
| 4.312 | Eva Wigström, AVE. Från Herresäten och Bondgårdar. Sägner och berättelser med talrika illustrationer. 1900, dekorerat klotband, 960 sidor, nött, namnteckning | Såld |
| 5.659 | red: Knut Öhrström. Sverige i bilder. Fotoalbum med Svensk, Engelsk och Tysk text. 9:de editionen. Förlag: Facktidskriftsförlaget 1937. Häftad. | 80 |