LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Uppdaterad 2011-12-27
| Tillbaka till Leopolds Antikvariat | Tillbaka till Böcker | Beställningsinformation |
| Back to Leopolds Antikvariat | Back to Books | How to order |
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
| Beställn. nr |
Pris kr | |
| 4.440 | Frej Alsterlind. Det glada tjugotalet. Händelser och gestalter i Stora Kil 1920-1932 samt från skilda tider. illustrerad, 1979, dekorerat klotband med främre omslag medbundet | Såld |
| 4.441 | Frej Alsterlind. Fryken och Hyn. Händelser och gestalter i Stora Kil 1900-1920. illustrerad, 1978, dekorerat klotband med främre omslag medbundet | Såld |
| 7.201 | Bengt Berg. På väg genom Värmland. Foto: Staffan Jofjell. Förlag: LTs 1989. Förlagsband. | 80 |
| 7.661 | Bokstavligt och bildligt talat om Karlskoga. ill. Utgiven av Karlskoga bibliotek 1995. Förlagsband med skyddsomslag. | 120 |
| 3.794 | 222 sevärdheter i Värmland. illustrationer och översiktskarta. 1981 3:e upplagan, häftad | 60 |
| 3.722 | Tidtabell N:o 21 för bantågen å Nora - Karlskoga Jernväg från och med den 1 juni 1881. Persontåg Nora - Otterbäcken. Blandadt tåg Nora - Karlskoga. Godståg Striberg - Nora - Otterbäcken. häftad, 8 sidor | 300 |
| 3.881 | N:o 32. Tidtabell för bantågen å Nora-Karlskoga, Nora-Ervalla och Vikern-Möckelns Jernvägar från och med den 1 Oktober 1886. inb. 22 sidor | Såld |
| 1.119 | Apertin. En bilderbok. Åke Wiberg. 1961. inb. 346 sidor | Såld |
| 1.121 | Genombrottstider i Bergslagen, några minnesanteckningar av Gerard de Geer. 1951. illustrerad. klotband. | Såld |
| 1.122 | Bergslagsrapsodi. Gerard de Geer. 1953. illustrerad. tillskrift. häftad. 230 sidor | Såld |
| 4.940 | Billerud 1883-1983. En kort resumé över de hundra åren och en blick mot framtiden. ill. Förlag: VF 1983. förlagsband | 60 |
| 2.992 | Hemifrå. Dekter på värmlannsmål uttå Sten V Brandberg. 1985. häftad | 60 |
| 3.068 | Bofors. Ett sekel i försvarets tjänst 1883-1983. Företagshistoria. ill. 1983. Inbunden. | 60 |
| 10.038 | Owe Carlson - Kjell Eliasson. Munkfors - Ransäter. Bilder från förr. Fotoill. Förlag: Herrhults 1997. Förlagsband. Namnstämpel. | 240 |
| 10.039 | Owe Carlson - Kjell Eliasson. Munkfors - Ransäter del II. Bilder från förr. Fotoill. Förlag: Herrhults 2000. Förlagsband. | 240 |
| 6.941 | Från N. Rådabygden i Värmland. En serie föredrag. Fotoill. Utgiven av Hagfors Föreläsnings- och Hembygdsförening 1943. Inbunden. Exlibris. Något nött rygg. | 120 |
| 6.537 | Börje Furtenbach. Värmländsk beredskap. Fotoill. Förlag: Egils 1947. Häftad. Namnteckning. | 120 |
| 2.994 | Memoarer av Einar Hagenrot. (Hagen i Karsbol, Frykeruds socken). ill. häftad, 34 sidor | Såld |
| 2.109 | Rut Liedgren. Folkets Hus, Gersheden. Skrifter från Skansen 1. illustrerad. 1964. häftad | Såld |
| 5.360 | Bengt Hallgren. Röster i Värmland. En antologi. ill. Förlag: En bok för alla 1994. Förlagsband. | 60 |
| 1.126 | Hammarö församlings historia. Hilmer Ramström. 1968. illustrerad. inb. namnteckning. 210 sidor | Såld |
| 4.850 | Hammarö. En hembygdsbok. ill. utgiven av Hammarö Köping 1957. klotband. 803 sidor. | 160 |
| 10.188 | Elis Hasselstig. Boken om Lekvattnet. Fotoill. 1995. Linnéband. Namnteckning. |
140 |
| 9.419 | Nathan Hedin. Från vägarnas och viddernas Värmland. Fotoill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1951. Häftad. Något nött omslag. |
140 |
| 10.443 | Nils Helger. Gåsborns socken. Hembygdsbeskrivning i historisk framställning. Fotoill. Förlag: Eget 1951. Inbunden med främre omslag. |
180 |
| 6.078 | Richard Holmström. Värmland. Foto: Erik Liljeroth. Förlag: Allhems 1966. Förlagsband. | 80 |
| 9.609 | Leif Höök. Arvika i gamla vykort. Vykortsillustrationer. Förlag: Europeiskt Bibliotek 1995. Förlagsband. |
Såld |
| 9.637 | Bengt Jägergren - Rosa Laurinsson. Årjäng i gamla vykort. Vykortsillustrationer. Förlag: Europeiskt Bibliotek 1998. Förlagsband. |
Såld |
| 10.347 | Lars Kaarberg. Det frejdade landskapet Värmland. I det svenska väldet. Gradualavhandling. Utgiven av Nya Wermlands-tidning 1929. Häftad. |
140 |
| 3.085 | A. G. Petersson. Karlskoga klockare- kyrkvärds- och kyrkvaktarekrönika. ill, 1929, häftad | 120 |
| 4.364 | Henry Jacobsson m.fl. Karlskoga folkhögskola. 100 år i bildningens tjänst. Illustrerad i färg och svartvitt, 1982, förlagsband | Såld |
| 9.115 | Bernt Jansson. Trälbåtarna. Pråmtrafiken mellan Munkfors och Deje under 1800-talets senare del. Fotoill. Förlag: Arkeo 1995. Häftad. | 80 |
| 9.682 | Rolf Jansson. Stålbadet i Degerfors. En lönsamhet till döds. Förlag: Hjalmarson & Högberg 2002. Förlagsband med skyddsomslag. | 90 |
| 1.127 | Karlstad ur natursynpunkt. Lorentz Bolin. 1948. illuatrerad. häftad. tillskrift. 114 sidor | 60 |
| 1.128 | Karlstads stifts bok 1969-70. Red. Gunnar Magnusson. inb. illustrerad. 250 sidor | Såld |
| 1.129 | Carlstads stads historia under de 50 åren närmast före branden 1865 utarbetad af C.E. Nygren. 1914. illustrerad. grönt halvfranskt band med främre omslag. 2 sidor fläckade | Såld |
| 1.130 | Kvarteret Almen. Personer och händelser kring ett gammalt Karlstadskvarter. Sigurd Gustavson. Carlstads-Gillets skriftserie N:o 3. 1948. illustrerad. 72 sidor | 40 |
| 1.131 | Vid Karlstads Domkyrkas 200-årshögtid den 2 juli 1930. Några minnen omkring Karlstads Domkyrka från tvenne århundraden av Bror A. Larson och Christian Haller. Karlstads Domkyrkas byggmästare av C.V. Bromander. illustrerad. häftad. 32+22 sidor. | 40 |
| 1.132 | Minnesspånor från hyvelbänken. En Karlstadssnickare berättar. Carl Olsen. Värmlands Museums småskrifter 10. 1974. illustrerad. 132 sidor | 70 |
| 1.133 | Karlstads stift i ord och bild. Red. Erik Palin m.fl. 1952. rött något nött halvfranskt band med övre guldsnitt. utvikningskarta. illustrerad. 849+20 sid. | Såld |
| 1.134 | Ingen var den andre lik. K.Hugo Segerborg. Berättelser från Värmlands metropol under 1800-talets sista decennier. Carlstads-Gillets Skriftserie N:o 5. 1951. illustrerad. klotband. 344 sidor | 160 |
| 3.066 | Välkommen till Karlstad. En bok till den nyblivna Karlstadsbon. ill, 1977 | 40 |
| 4.363 | Britt Karlsson. Karlstad Solstaden. Bilder från Karlstads kommun. Boken utgiven i samband med Karlstads 400-årsjubileum 1984. Foto: Sture Karlsson. förlagsband | Såld |
| 6.635 | red: Helge Kjellin. Wermlands Brandstodsbolag 1843-1943. Minnesskrift. Fotoill. Utgiven i 1.600 exemplar. Häftad. | 140 |
| 10.037 | Lars Lerin. Axels väg. Fotoill. Förlag: Syntryck 1999. Förlagsband. | 160 |
| 1.135 | När järnet bröt bygd. En krönika över liv och arbete i Lesjöfors under 300 år. Gerard De Geer. 1975. inb. illustrerad. 256 sidor | 220 |
| 3.381 | Bilder från Lundsberg. Lundsbergs skola. Foto: Arvid Carlstedt, 48 st, Nordisk Rotogravyr, 1934, häftad | 240 |
| 9.174 | Axel EM. Löf. Kristinehamn och Varnum. Geografi och Geologi. Fotoill. Särtryck ur del I av Kristinehamns historia 1942. Häftad. | 60 |
| 1.136 | Skogsvård, en redogörelse för skogens vård inom Marma-Långrörs AB av Roland Nellbeck. 1961. fotoillustrationer, teckningar av Gösta Kriland. inb. 86 sidor | 60 |
| 9.903 | Carl Mellkvist. Nor socken. En lokalhistorisk studie och hembygdsbok. Fotoill. Utgiven av Nors hembygdsförening 1963. Linnéband. | 160 |
| 2.995 | Selma Lagerlöf och Mårbacka. En bildkrönika sammanställd av Maja Petré.1958, häftad, 64 sidor | 60 |
| 4.384 | Jan Brunius. Mårbacka. Gårdarnas och släkternas historia. Selma Lagerlöf-Sällskapet, Skrifter 4. ill. 1963, häftad, 152 sidor | Såld |
| 2.108 | Anders Fahlbeck. Mögsjö Dagbok. Verskrönika från Mögsjön, Kalhyttan, Filipstad och Ransäter åren 1793-94. Nordiska Museets Handlingar: 60. illustrerad. 1963. häftad | 240 |
| 6.961 | Stefan Nilson. Karlskogabilder. ill. Utgiven av Karlskoga tidning 1978. Illustrerat pappband. | 160 |
| 10.512 | And. Pallin. Värmland och Dal. Svenska Turistföreningens resehandböcker XIX. 78 illustrationer. 3 kartor och 4 stadsplaner. Utgiven av Svenska Turistföreningen 1923 tredje omarbetade upplagan. Häftad. | 80 |
| 3.524 | Lotten Dahlgren. Ur Ransäters familjearkiv. Dagboks- och brevutdrag. ill. 1923, 3:e upplagan. klotband med främre omslag medbundet | 120 |
| 10.286 | Rottneros. Ett bildalbum med förord av Henrik Cornell och Nathan Hedin. Fotoill. Förlag: Bonniers 1959. Häftad. | 60 |
| 1.140 | Rämmen i dikten. Sammanfattning - Synpunkter av Albert Palmqvist. Filipstads Bergslags Arkiv II:6. särtryck. 1943. 16 sidor | Såld |
| 4.621 | Gösta von Schoultz. Värmland. ill. förlag: Awe/Gebers 1982, förlagsband, namnteckning | Såld |
| 9.114 | Gösta von Schoultz. Värmlands historia. Fotoill. Förlag: Norstedts 1984. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. | 140 |
| 2.610 | Gunnar Sohl. Torsby i gamla vykort. Vykortsillustrationer. Förlag: Europeiskt Bibliotek 1999. Förlagsband. | Såld |
| 1.142 | Den gamla kyrkplatsen. Händelser och gestalter ur Stora Kils kyrkas och sockens historia. Frej Alsterlind. 1955. illustrerad. klotband med främre omslag. 626 sidor | 300 |
| 10.348 | Sven-Rune Sundin - Anne-Marie Winberg. Flickskolan i Karlstad. Några minnen. Fotoill. 1966. Häftad. Namnteckningar på baksidan av någon avgångsklass 1966. |
180 |
| 3.604 | Sunnemo socken. Nils Lagerlöf, red. m.fl. ill. 1953. blått klotband med främre och bakre omslag medbundna. nyskick, 632 sidor | 400 |
| 6.965 | Svenska gods och gårdar. Värmland sydvästra delen del II. Fotoill. Utgiven av Svenska gods och gårdar 1944. Halvfransktband. Boken är nött och trasig i ryggen. Samtliga sidor finns. | Såld |
| 7.382 | Säffle Agnetebergs ingesunds folkhögskola 1905-1955. En minnesskrift. Utgiven av Ingesunds folkhögskola 1955. Häftad. Något blekt omslag. |
Såld |
| 4.268 | Einar Nerman. Middagen på Traneholm. Roman i gammal stil. 1968, häftad | Såld |
| 3.074 | Bertil Kumlien. Uddeholms Herrgård. ill. av författaren, 1967, 2:a upplagan, häfte 15 sid. | 30 |
| 4.385 | Uddeholmsverken. Historisk skildring. af D:r Joh. Ax. Almquist. Illustrationer och utvikningsplanscher, 1899, klotband med främre omslag medbundet | 400 |
| 10.346 | Eva Wennerström Hartmann. Värmlands Historier. Förlag: Wahlström & Widstrand 1943. Förlagsband. |
80 |
| 5.516 | Lars Westman. Selma på Mårbacka. Fotoill Reijo Rüster. Förlag: Bonniers 2000. Förlagsband. | 80 |
| 9.420 | Knut Warmland. På mål. Värmländska dialekt dikter i urval. Förlag: NWT 1969. Förlagsband. |
Såld |
| 2.659 | Sverige del IV. De Svenska Landskapen skildrade i ord av svenska författare och i bilder av Eigil Schwab. Dalarna av Harry Blomberg, Värmland av Jalmar Furuskog, Västergötland av Axel Romdahl och Blekinge av Severin Schiöler. 1939. färgplanscher, rött halvfranskt band med övre guldsnitt | 300 |
| 2.888 | Värmländsk Natur. Björn Ehrenroth - Jan Schützer, ill, förlag: 1989 2:a upplaga förlagsband | 60 |
| 2.417 | Värmland. Redaktörer: Richard Holmström - S. Arthur Svensson. Fotoill. Förlag: Allhems 1956. Förlagets röda halvranska band med övre guldsnitt. | 400 |
| 4.366 | Värmland vår hembygd V-1962. Värmlands Hembygdsförbund. Red. Sigurd Gustavson. illustrerad, klotband med främre och bakre omslag medbundet , 164 sidor, nött titelfält | 120 |
| 2.986 | Värmland vår hembygd VI-1965. Värmlands Hembygdsförbund. Red. Sigurd Gustavson. illustrerad, klotband med främre och bakre omslag medbundet , 224 sidor | 120 |
| 2.983 | Värmland vår hembygd 1956 I, Värmlands Hembygdsförbund. Red. Sigurd Gustavson. illustrerad, häftad, 196 sidor | 80 |
| 2.984 | Värmland vår hembygd 1957 II, Värmlands Hembygdsförbund. Red. Sigurd Gustavson. illustrerad, häftad, 244 sidor | 80 |
| 2.985 | Värmland vår hembygd 1960 IV, Värmlands Hembygdsförbund. Red. Sigurd Gustavson. illustrerad, häftad, 264 sidor | Såld |
| 1.150 | Värmlandsbygd. Eva Wenneratröm-Hartmann. 1951. illustrerad. häftad. 152 sidor | Såld |
| 1.151 | Värmland. Allhems små landskapsböcker. Foto: Erik Liljeroth. Bildtexter: Richard Holmström. 1966. rött helklotband med skyddsomslag. | 140 |
| 1.155 | Dalarna Värmland Bergslagen. Svenska Turistföreningens Resehandbok. 1945. rött klotband. kartan saknas | 50 |
| 1.156 | Värmland och Dalsland. Svenska Turistföreningens Resehandbok. 1936. rött klotband. kartan saknas | Såld |
| 2.988 | Värmland i litteraturen. Red. Åke Isling m.fl. Värmlandsförfattare från Tegnér till nutid. Sobers landskapsböcker. ill. 1985. förlagsband | Såld |
| 2.989 | Humor från Bergslagen och Värmland. Sammanställd av Leif Beckman. Illustrerad av Bert Olls. 1962. klotband med skyddsomslag | Såld |
| 3.063 | Gustaf Schröder: Pekka Huskoinen. En drivar-finnes liv i Värmlands och Dalarnas skogar. 1923, inb. med främre omslag | Såld |
| 3.065 | Värmland. Brevskolan: En landskapsbok om Värmland. ill. 1988, inbunden | 60 |
| 3.067 | Nationen och Hembygden. Skriftserie utgiven av Värmlands nation i Uppsala. ill. 1960, häftad, 2 st band | 120 |
| 3.071 | Lennart Pernestrand. Värmlänska författarsällskapet, Antologi 1978. Lyrik- och prosabidrag av 33 författare med värmländsk anknytning. 1978, häftad, bläckskrift på omslaget | 40 |
| 3.072 | Rolf Edberg. Strövtåg. Författarens sammanställning av artiklar och föredrag från sina tio år som landshövding i Värmland. ill 1977, inb. med skyddsomslag | 60 |
| 3.073 | Leif Kihlström. Värmland en landskapsguide. Utgiven i samarbete med STF. ill. 1970, häftad | 30 |
| 3.075 | Börje Furtenbach. Värmlänska Karl XII-minnen. Särtryck ur Värmland förr och nu 1974. häfte 7 sidor, namnteckning av författaren. | Såld |
| 3.076 | Arvid Bæckström. Skalderminnen i Värmland. Särtryck ur Värmland Förr och Nu 1944, dedikation av författaren | 40 |
| 3.316 | Mårten Sjöbeck. Värmland och Gästrikland, Hälsingland. Färdvägar och vandringsstigar utgående från statsbanorna. fotoill. och kartor. 1934 och 1939. inb. i grönt klotband med främre omslag medbundet | Såld |
| 3.325 | Svenska Turistföreningens Resehandbok III. Stockholms, Södermanlands, Uppsala, Västmanlands, Örebro och Värmlands län. ill. och kartor. 1898. rött klotband | Såld |
| 4.156 | STF:s årsskrift 1928. Värmland, förlagets gulddekorerade blågröna klotband med främre omslag medbundet | Såld |
| 4.576 | STF:s årsskrift 1928. Värmland, förlagsband | 80 |
| 3.525 | STFs årsskrift 1985. Värmland. illustrerad. redaktör: Margareta Elg, förlag:.Esselte, förlagsband | 80 |
| 3.526 | Frödings Värmland. Text: Stellan Ahkström, Foto: Göran Algård. 1967, klotband | Såld |
| 3.527 | Värmland. Axel Eliassons Konstförlags album nr 83 med 116 st bruntonade bilder. häftad | Såld |
| 3.747 | Värmland det sköna. Bild: Hans Hammarskiöld, Text: Eva Wennerström-Hartmann. 1951, ryggklotband | 120 |
| 4.365 | Thomas Pettersson. ...skola vi färga hela Värmland rött... En historia kring den socialdemokratiska arbetarrörelsens uppkomst och utveckling i Värmland. illustrerad, 1992, förlagsband | 80 |
| 4.362 | Lars-Erik Melldahl och Gunnar Hedin. Värmlänningarna bygger. Värmlands Byggmästareförening 1916-1991. fotoillustrationer. 1991, förlagsband, inklistrad namnetikett | Såld |