LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Topografi Västmanland
Uppdaterad 2011-05-05
Vid förskottsbetalning till vårt postgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
| Beställn. nr |
Pris kr | |
| 9.117 | Torsten Bergman. Solbrinken. 130 år av kamp för minoritetsskolan på Lojobacke. Fotoill. 1998. Häftad. | 140 |
| 6.532 | Ernst Blom. Ernst Bloms Västerås. Bilder från 1895-1945. Fotoill. Utgiven av Västerås kommun 1967. Häftad. | Såld |
| 2.319 | A. G. Bäckström. Strömsholm förr och nu. Under medverkan av olika författare. illustrerad. 1924. häftad. nött. tillskrift av författaren | Såld |
| 2.302 | C. W. Böttiger. Från skolan och studentlivet. Självbiografiska anteckningar från Västerås och Uppsala. 1961. inbunden | 60 |
| 3.142 | Sven Drakenberg. Västerås. Teckningar av Nunne von Unge. Förlag: Bonniers. Förlagsband. | 90 |
| 2.325 | Västmanlands fornminnesförenings årsskrift XXIV. 1936. Redaktör: Sven Drakenberg. bl.a. Jan Erik Anderbjörk: Gravundersökningar vid Vedby gård i Badelunda socken och Ruth Rosenius-Högman: Stenåldersfynden från Väster Färnebo socken. illustrerad. 1936. häftad | 60 |
| 3.137 | Västmanlands fornminnesförenings årsskrift XLI. 1958-1959 . Redaktör: Sven Drakenberg. bl.a. Erik Forssman: Medeltida träskulpturer från Västmanland och Nils Nygren: Kakel och kakelugnsmakare i Västerås. illustrerad. 1959, häftad | 60 |
| 3.138 | Västmanlands fornminnesförenings årsskrift XLII. 1960. Redaktör: Sven Drakenberg. bl.a. Henry Simonsson: En nyfunnen hällristning i Munktorp socken och Å. Nisbeth: Schatullmakare i Köping och Kungsör. illustrerad. 1960. häftad | Såld |
| 3.139 | Västmanlands fornminnesförening 100 år. Årsskrift XLIII. Del I och II. 1961. Redaktör: Sven Drakenberg. bl.a. Richard Dybecks självbiografiska anteckningar. illustrerad. 1961. häftad 2 delar | Såld |
| 3.140 | Västmanlands fornminnesförenings årsskrift XLIV. 1962 Redaktör: Sven Drakenberg. bl.a. Assar Jansson: Ur Sala gruvbys historia. ill. 1963. häftad | Såld |
| 2.326 | Västmanlands fornminnesförenings årsskrift XLVI. 1965-1966. Redaktör: Sven Drakenberg. bl.a. Lars Löfstrand: Västmanlands stenålder och Gustav Cederwall: Några perspektiv på Västmanland i Sveriges historia. illustrerad. 1966. häftad | Såld |
| 2.327 | Västmanlands fornminnesförenings årsskrift XLVII. 1967-1968. Redaktör: Sven Drakenberg. bl.a. Sigurd Wallin: Västmanland, självhushåll och konsthantverk och Anne Bohlin: Västmanlands bronsålder. illustrerad. 1968. häftad | 60 |
| 3.141 | Ekeberg - Hasselblad - Pihl. Västra Västmanland. Läsebok för skola och hem. Hembygdsböckerna. Västmanland II. ill. 1923. inb. | Såld |
| 8.885 | Örnulf Tigerstedt. Fagerstabrukens historia. Kavalkad. Fotoill. Förlag: Almqvist & Wiksell 1957. Klotband. |
200 |
| 8.886 | E. Söderlund - P. E. Wretblad. Fagerstabrukens historia. Nittonhundratalet. Fotoill. Förlag: Almqvist & Wiksell 1957. Klotband. |
200 |
| 10.215 | Fagersta kommun. Västanfors och Västervåla socknar. Kulturhistorisk byggnadsinventering. Fotoill + kartor. Utgiven av Västmanlands läns museum 1980. Häftad. Något nött. |
240 |
| ------- | ||
| 2.310 | Jan Glete. ASEA under hundra år 1883-1983. En studie i ett storföretags organisatoriska, tekniska och ekonomiska utveckling. illustrerad. 1983. inbunden | 120 |
| 8.875 | Grythyttan i bild. Fotoill. Utgiven av Grythyttans Hembygdsförening 1976. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris Carl Jan Granqvist med dedikation. | 240 |
| 3.329 | August Hahr. Västmanlands Läns Kungl. Hushållningssällskap 1815-1915.. ill. 1915. häftad. något nött | 120 |
| 2.336 | Björn Hallerdt. Leva i brukssamhälle. En studie över sociala relationer vid Surahammars bruk 1845 - 1920. Svenskt liv och arbete nr 22. Nordiska Museet. illustrerad. 1957. häftad | Såld |
| 2.301 | Ernst Hansson. Arboga sockens historia. illustrerad. 1953. grönt klotband | Såld |
| 2.311 | Västmanland. Redaktion: Richard Holmström och S. Artur Svensson. Allhems Förlag. Illustrationer i färg och svartvitt. 1957. blått klotband med skyddsomslag | 400 |
| 2.312 | Västmanland. Redaktion: Richard Holmström och S. Artur Svensson. Allhems Förlag. Illustrationer i färg och svartvitt. 1957. rött halvfranskt band med övre guldsnitt | 600 |
| 9.608 | Sten Håkansson. Fagersta i gamla vykort. Vykortsillustrationer. Förlag: Europeiskt Bibliotek 1995. Förlagsband. |
Såld |
| 5.125 | Signe Höjer. Kring en bergsmansgård. ill. Förlag: LTs 1969. Andra upplagan. Förlagsband. | 80 |
| 8.795 | Aktiebolaget Kanthal 1931-1941 Hallstahammar. Idén, som födde en svensk världsindustri. Fotoill. Förlag: Esselte 1942. Inbunden. | 140 |
| 2.324 | Västmanlands fornminnesförenings årsskrift XVI. Redaktör: Sven T. Kjellberg. Vallby. Kulturhistoriska notiser. illustrerad. 1926. häftad. lagat omslag | 60 |
| 2.314 | Ernst Bloms Västerås. Bilder från 1895-1945. Redaktionskommitté: Karin Kjelldahl, Ivar Andrén och Gustaf Blomquist. fotoillustrationer. 1967. häftad | 120 |
| 2.303 | Frank Kusán. Bilder av Västerås. Fotoill Jan Gustafsson. Utgiven av Västerås kommun 1989. Förlagsband med skyddsomslag. | 140 |
| 9.953 | Rune Lindström. Järnbruksliv. Om bruksbefolkningens liv och miljö kring Bergslagens hyttor och småbruk. Fotoill. Förlag: Bok och bild 1970. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 4.064 | Skultuna Bruks historia 1607-1860 av Sven Ljung under medverkan av Sigurd Erixon. Skultuna Bruks historia. Del II:I. Illustrerad, 1957, Nordisk Rotogravyr, dekorerat klotband, 292 sidor | 340 |
| 5.845 | Jakob Lundberg. Salabygden. Bilder och berättelser. Fotoill. Förlag: Eget 1953. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. Dedikation av författaren. Blekt rygg. | Såld |
| 2.328 | Oskar Lundberg och Hans Sperber. Härnevi och därmed sammanhängande ortnamn. Om nordisk fruktbarhetskult. Socken i Torstuna härad. 1912. häftad, 50 sidor varav 10 sidor tysk text. ouppskuren | 80 |
| 2.309 | Västerås genom tiderna, del 1. Jan Lundqvist: Västeråstraktens geologiska förhållanden, Bertil Walldén: Västeråstraktens växt- och djurliv, Harry Ståhl: Västeråstraktens ortnamn och Mårten Stenberger: Västeråstraktens förhistoria. illustrerad.1956. inbunden. exlibris | 150 |
| 2.110 | Åke Meyerson. Vapenindustrierna i Arboga under äldre Vasatid. Kungliga Livrustkammaren akter och utredningar 3. illustrerad. 1939. häftad. tillskrift från författaren | 460 |
| 9.753 | Norberg genom 600 år. Studier i en gruvbygds historia. Utgiven av Norbergs Grufförvaltning 1958 genom Kjell Kumlien. Fotoill. Förlagsband. |
Såld |
| 9.980 | Nya anteckningar om Rytterns socken. Redaktör: Olle Ferm mm. ill. Utgiven av Västmanlands läns museum 2002. Häftad. |
90 |
| 2.033 | J. Sigfrid Edström (ASEA). inför hundraårsdagen av hans födelse den 21 november 1870. Formgivare: Carl-Axel Olsson. fotoillustrationer. 1970. inb. | 40 |
| 3.132 | Håkan Olsson. Våra gårdar från Arboga till Sandviken. En kulturhistorisk färd genom 100 års utveckling av nykterhetsrörelsens allmänna samlingslokaler. Illustrerad av Sven Björnson. 1981, inb. med skyddsomslag | Såld |
| 2.323 | Sven Olsson. Parlament i Aros. illustrerad. 1963. häftad | 80 |
| 2.330 | Sven Olsson. Linnea och Livia. VLT:s tidningstomters historia. illustrerad. 1964. häftad | 60 |
| 9.667 | Berit Skoglöf - Mattias Andersson. Hällefors i gamla vykort. Vykortsillustrationer. Förlag: Europeiskt Bibliotek 1997. Förlagsband. | 240 |
| 2.632 | STF:s årsskrift 1918. Västmanland, förlagsband | Såld |
| 4.525 | STF:s årsskrift 1967. Västmanland. ill. Förlagsband | 60 |
| 5.168 | Lennart Sundh. Silverstänk från 50-talets Sala. Fotoill. Förlag: Winbergs 1992. Förlagsband. | Såld |
| 4.418 | Herman Uddén. Västerås stad under femtio år 1875-1925. illustrerad, 1929, halvklotband med främre somslag medbundet, namnteckning | 90 |
| 3.143 | Bertil Waldén. Frövifors Bruk och dess föregångare Frövi Bruk. Minnesskrift. illustrerad. 1951, inbunden | 240 |
| 3.145 | Dolly Vally. Sörbohyttan. En historia från Bergslagen. 1926. inb. namnteckning | 40 |
| 4.857 | K.J. Österberg. Forntidsminnen i Köping. Anteckningar med anledning av fornminnesinventeringen i Köping 1929-1932, Särtryck av en artikelserie i Köpings-posten åren 1932-1934, 50 st illustrationer och 1 karta. Särtrycket föreligger i 150 st exemplar varav detta är 75. ouppskuren, häftad | Såld |
| 8.878 | Ivar Wallensteen. Västerås på femtiotalet. Fotoill. Förlag: Winbergs 2008. Förlagsband. | 220 |
| Beställn. nr | Tågtidtabeller | Pris kr |
| 3.721 | Tidtabell No 35 för Frövi - Ludvika och Bånghammar - Kloten Jernvägar från och med den 15 november 1881. Inb. med kartongpärmar, 8 sidor | 300 |
| 3.722 | Tidtabell N:o 21 för bantågen å Nora - Karlskoga Jernväg från och med den 1 juni 1881. Persontåg Nora - Otterbäcken. Blandadt tåg Nora - Karlskoga. Godståg Striberg - Nora - Otterbäcken. häftad, 8 sidor | 300 |
| 3.871 | Tidtabell N:o 12 för Bantågen å Wikern-Möckelns Jernväg från och med den 1 Juni 1881. häftad, 14 sidor | Såld |
| 3.872 | Tidtabell N:o 19 för bantågen å Wikern-Möckelns Jernväg från och med den 15 Oktober 1884. häftad, 14 sidor | 300 |
| 3.873 | Köping-Hult Jernväg. Tidtabell N:r 23 från och med den 1 November 1887. häftad, 14 sidor | 300 |
| 3.874 | Köping-Hult Jernväg. Tidtabell N:r 27 från och med den 1 Oktober 1889. häftad, 14 sidor | 300 |
| 3.875 | Köping-Hult Jernväg. Tidtabell N:r 28 från och med den 1 Juni 1890. häftad, 14 sidor | 300 |
| 3.876 | N:o 13. Tidtabell för Oxelösund-Flen-Vestmanlands Jernväg gällande fr.o.m. den 1 Juni 1881. vikblad, 8 sidor | 200 |
| 3.877 | N:o 13. Köping-Hult och Nora-Ervalla Jernvägar. Tidtabell från och med den 15 November 1882. inb. 8 sidor | 300 |
| 3.878 | N:o 14. Tidtabell för bantågen å Oxelösund-Flen-Westmanlands Jernväg från och med den 15 November 1881. inb. med kartongpärmar, 10 sidor | 300 |
| 4.007 | N:o 15. Tidtabell för Oxelösund-Flen-Westmanlands Jernväg fr.o.m. den 15 Maj 1882. vikblad 8 sidor | 200 |
| 3.879 | N:o 16 Tidtabell för bantågen å Oxelösund-Flen-Westmanlands Jernväg från och med den 15 November 1882. inb. med kartongpärmar, 10 sidor | 300 |
| 3.880 | N:o 16. Tidtabell för Oxelösund-Flen-Westmanlands Jernväg frår.o.m. den 15 November 1882. vikblad 8 sidor | 200 |
| Beställn. nr | Pris kr | |
| 2.305 | Arboga-Utställningen 25 maj - 7 juki 1935. Beskrivning över Arboga stad. Katalog över Utställningen. illustrerad. 1935. häftad. fuktfläck på omslaget | 140 |
| 3.132 | Håkan Olsson. Våra gårdar från Arboga till Sandviken. En kulturhistorisk färd genom 100 års utveckling av nykterhetsrörelsens allmänna samlingslokaler. Illustrerad av Sven Björnson. 1981, inb. med skyddsomslag | 80 |
| 3.327 | Från Arosdjäknarnas stad. Arosiana del VII. ill. 1953. häftad | Såld |
| 2.308 | ASEA:s historia 1883-1948. illusterad. 1955-1957. inbundna i 3 band | 240 |
| 2.322 | Baggå. 3 st svartvita fotografier i format 24x30 cm | Såld |
| 4.081 | Taxeringskalender för Fagersta stad år 1956. häftad, 48 sidor | Såld |
| 2.335 | Noraskogs arkiv, 5:e bandet, 3:e häftet. Kulturhistoriska samlingar och anteckningar om Örebro Läns Bergslager. 1907. häftad. loss i häftningen, söndrigt omslag | 160 |
| 2.331 | Katalog över Jubileumstävlingarna vid Strömsholm den 5-7 juli 1918. häftad, 56 sidor, nött | 80 |
| 3.133 | Västerås stiftsbok 1963. ill. häftad | 30 |
| 3.134 | Västerås stiftsbok 1974. ill. häftad | 30 |
| 3.135 | Västerås stiftsbok 76-77. ill. häftad | 30 |
| 3.136 | Västerås stiftsbok 1990/91 ill. kartongband | 40 |
| 3.325 | Svenska Turistföreningens Resehandbok III. Stockholms, Södermanlands, Uppsala, Västmanlands, Örebro och Värmlands län. ill. och kartor. 1898. rött klotband | 90 |
| 9.012 | Västmanland. Mälarbygd-bruksbygd-bergslag. Fotoill + karta. Redaktör: Krister Ström. Utgiven av Länstyrelsen 1992 andra upplagan. Förlagsband. | Såld |