Serie: Alfa Olymp-skylt Sportserie..........Sverige........30-talet

Antal: 1-270+............Svart-vita

Format: 26x43 mm

Alfa bilder förekom från sent  30-tal till 60-talet. Bilderna låg i tablett askar med Alfa tabletter . De flesta serier var små svart-vita fotografier men senare bilder förekom i färg.

Bilderna har beskrivande text och resultat på baksidan.

 

 Tillbaka till Samlarbilder Beställningsinformation
  Back to Collectible cards  How to order

Kontakta oss via leopoldsantik@gmail.com med förfrågan eller beställning.

Vid beställning ange Serie- och best.nr

Pris 20 kr/st om ej annat har angivits ..............SEK 20 each or the price below

 Rödmarkerade eller ej namngivna är slut förnärvarande

 

Best. nr Namn Best. nr Namn Best. nr Namn Best. nr Namn
1. Owens (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i löpning 100 meter. 2. Metcalfe (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i löpning 100 meter. 3. Osendarp (Holland) Olympisk Bronsmedaljör i löpning 100 meter. 4. Owens (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i löpning 200 meter.
5. Robinson (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i löpning 200 meter. 6. Osendarp (Holland) Olympisk Bronsmedaljör i löpning 200 meter. 7. Williams (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i löpning 400 meter. 8. Brown (England) Olympisk Silvermedaljör i löpning 400 meter.
9. Lu Valle (U.S.A) Olympisk Bronsmedaljör i löpning 400 meter. 10. Woodruff (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i löpning 800 meter. 11. Lanzi (Italien) Olympisk Silvermedaljör i löpning 800 meter. 12.
13. Lovelock (Nya Zeeland) Olympisk Guldmedaljör i löpning 1.500 meter. 14. Cunningham (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i löpning 1.500 meter. 15. Beccali (Italien) Olympisk Bronsmedaljör i löpning 1.500 meter. 16. Höckert (Finland) Olympisk Guldmedaljör i löpning 5.000 meter.
17. Lehtinen (Finland) Olympisk Silvermedaljör i löpning 5.000 meter. 18. Jonsson (Sverige) Olympisk Bronsmedaljör i löpning 5.000 meter. 19. Salminen (Finland) Olympisk Guldmedaljör i löpning 10.000 meter. 20.
21. Isohollo (Finland) Olympisk Bronsmedaljör i löpning 10.000 meter. 22. Isohollo (Finland) Olympisk Guldmedaljör i steeplechase           3.000 meter. 23. Tuominen (Finland) Olympisk Silvermedaljör i steeplechase          3.000 meter. 24. Dompert (Tyskland) Olympisk Bronsmedaljör i steeplechase         3.000 meter.
25. Son (Japan) Olympisk  Guldmedaljör i Marathonlöpning. 26. Harper (England) Olympisk Silvermedaljör i Marathonlöpning. 27. Nan (Japan) Olympisk Bronsmedaljör i Marathonlöpning. 28. Towns (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i Häcklöpning 110 meter.
29. Finlay (England) Olympisk Silvermedaljör i Häcklöpning 110 meter. 30. Pollard (U.S.A) Olympisk Bronsmedaljör i Häcklöpning 110 meter. 31. Hardin (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i Häcklöpning 400 meter. 32. Loaring (Canada) Olympisk Silvermedaljör i Häcklöpning 400 meter.
33. White (Fillipinerna) Olympisk Bronsmedaljör i Häcklöpning 400 meter. 34. Owens, Metcalfe, Draper, Wykoff (U.S.A) Olympiska Guldmedaljörer i Stafett 4x100 meter. 35. Ragni, Mariani, Caldana, Gonelli (Italien) Olympiska Silvermedaljörer i Stafett 4x100 meter. 36. Roberts, Rampling, Wolff, Brown (England) Olympiska Guldmedaljörer i Stafett 4x400 meter.
37. 38. Cagle, Young, O´Brien, Fitch (U.S.A) Olympiska Silvermedaljörer i Stafettlöpning 4x400 meter. 39. Harbig, Voigt, Stulpnagel, Hamann (Tyskland). Olympiska Bronsmedaljörer i Stafettlöpning 4x400 meter. 40. Johnson (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i Höjdhopp.
41. Albritton (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i Höjdhopp. 42. Thurber (U.S.A) Olympisk Bronsmedaljör i Höjdhopp. 43. Owens (U.S.A) Olympisk Guldmedaljörer i Längdhopp. 44. Long (Tyskland) Olympisk Silvermedaljör i Längdhopp
45. Tajima (Japan) Olympisk Bronsmedaljör i Längdhopp 46. Meadows (U.S.A) Olympisk Guldmedaljörer i Stavhopp. 47. Nishida (Japan) Olympisk Silvermedaljör i Stavhopp 48. Oe (Japan) Olympisk  Bronsmedaljör i Stavhopp.
49. Tajima (Japan) Olympisk Guldmedaljör i Trestegshopp. 50. Harada (Japan) Olympisk Silvermedaljör i Trestegshopp. 51. Metcalfe (Australien) Olympisk Bronsmedaljör i Trestegshopp. 52. Woellke (Tyskland) Olympisk Guldmedaljör i Kulstötning.

 

53. Bärlund (Finland) Olympisk Silvermedaljör i Kulstötning. 54. Stöck (Tyskland) Olympisk Bronsmedaljör i Kulstötning. 55. Carpenter (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i Diskuskastning. 56. Dunn (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i Diskuskastning.
57. Oberweger (Italien) Olympisk Bronsmedaljör i Diskuskastning. 58. Stöck (Tyskland) Olympisk Guldmedaljör i Spjutkastning. 59. Nikkanen (Finland) Olympisk Silvermedaljör i Spjutkastning. 60. Toivonen (Finland) Olympisk Bronsmedaljör i Spjutkastning.
61. Hein (Tyskland) Olympisk Guldmedaljör i Släggkastning. 62. Blask (Tyskland) Olympisk Silvermedaljör i Släggkastning. 63. Warngård (Sverige) Olympisk Bronsmedaljör i Släggkastning. 64. Morris (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i Tiokamp.
65. Clark (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i Tiokamp. 66. Parker (U.S.A) Olympisk Bronsmedaljör i Tiokamp. 67. Handrick (Tyskland) Olympisk Guldmedaljör i Modern Femkamp. 68. Leonard (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i Modern Femkamp.
69. Abba (Italien) Olympisk Bronsmedaljör i Modern Femkamp. 70. Whitlock (England) Olympisk Guldmedaljör i Gång 50.000 meter. 71. Schwab (Schweiz) Olympisk Silvermedaljör i Gång 50.000 meter. 72. Bubenko (Lettland) Olympisk Bronsmedaljör i Gång 50.000 meter.
73. Stephens (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i Löpning 100 meter (damer) 74. Walasiewics (Polen) Olympisk Silvermedaljör i Löpning 100 meter (damer) 75. 76. Rogers, Stephens, Bland, Robinson (U.S.A) Olympiska Guldmedlajörer i Stafettlöpning      4x100 meter (damer)
77. Hiscock, Brown, Burke, Olney (England) Olympiska Silvermedaljörer i Stafettlöpning 4x100 meter (damer) 78. Nielsen (Norge) Olympisk Bronsmedaljör i Boxning (Tungvikt) 79. Csak (Ungern) Olympisk Guldmedaljör i Höjdhopp (damer) 80. Odam (England) Olympisk Silvermedaljör i Höjdhopp (damer)
81. Kaun (Tyskland) Olympisk Bronsmedaljörer i Höjdhopp (damer) 82. 83. Wajsovna (Polen) Olympisk Silvermedaljör i Diskuskastning (damer) 84. Mollenhauer (Tyskland) Olympisk Bronsmedaljör i Diskuskastning (damer)
85. Fleischer (Tyskland) Olympisk Guldmedaljör i Spjutkastning (damer) 86. 87. Kwasniewska (Polen) Olympisk Bronsmedaljör i Spjutkastning (damer) 88. Valla (Italien) Olympisk Guldmedaljör i Häcklöpning 80 meter (damer)
89. Steuer (Tyskland) Olympisk Silvermedaljör i Häcklöpning 80 meter (damer) 90. Taylor (Canada) Olympisk Bronsmedaljör i Häcklöpning 80 meter (damer) 91. Zombori (Ungern) Olympisk Guldmedaljör i Fri Brottning. (Bantamvikt) 92. Flood (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i Fri Brottning. (Bantamvikt)
93. Herbert (Tyskland) Olympisk Bronsmedaljör i Fri Brottning. (Bantamvikt) 94. Pihlajamäki (Finland) Olympisk Guldmedaljör i Fri Brottning. (Fjädervikt) 95. Brookshaw, Cameron, Dollson, Meagher (Canada) Olympiska Bronsmedaljörer i Stafettlöpning    4x100 meter. (damer) 96. Jönsson (Sverige) Olympisk Bronsmedaljör i Fri Brottning (Fjädervikt)
97. Karpaty (Ungern) Olympisk Guldmedaljör i Fri Brottning. (Lättvikt) 98. 99. 100. Lewis (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i Fri Brottning. (Weltervikt)

 

101. Andersson (Sverige) Olympisk Silvermedaljör i Fri Brottning. (Weltervikt) 102. Schleimer (Canada) Olympisk Bronsmedaljör i Fri Brottning (Weltervikt) 103. Poilvè (Frankrike) Olympisk Guldmedaljör i Fri Brottning  (Mellanvikt) 104. Voliva (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i Fri Brottning (Mellanvikt)
105. Kirecci (Turkiet) Olympisk Bronsmedaljör i Fri Brottning (Mellanvikt) 106. Fridell (Sverige) Olympisk Guldmedaljör i Fri Brottning             (Lätt Tungvikt) 107. Neo (Estland) Olympisk Silvermedaljör i Fri Brottning            (Lätt Tungvikt) 108. Siebert (Tyskland) Olympisk Bronsmedaljör i Fri Brottning           (Lätt Tungvikt)
109. Palusalu (Estland) Olympisk Guldmedaljör i Fri Brottning    (Tungvikt) 110. Klapuch (Tjeckoslovakien) Olympisk Silvermedaljör i Fri Brottning (Tungvikt) 111. Nyström (Finland) Olympisk Bronsmedaljör i Fri Brottning   (Tungvikt) 112. Lörinz (Ungern) Olympisk Guldmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Bantamvikt)
113. Svensson (Sverige) Olympisk Silvermedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Bantamvikt) 114. Brendel (Tyskland) Olympisk Bronsmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Bantamvikt) 115. Erkan (Turkiet) Olympisk Guldmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Fjädervikt) 116. Reini (Finland) Olympisk Silvermedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Fjädervikt)
117. Karlsson (Sverige) Olympisk Bronsmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Fjädervikt) 118. Koskela (Finland) Olympisk Guldmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Lättvikt) 119. Hering (Tyskland) Olympisk Silvermedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Lättvikt) 120. Väli (Estland) Olympisk Bronsmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Lättvikt)
121. Svedberg (Sverige) Olympisk Guldmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Mellanvikt A) 122. Schäfer (Tyskland) Olympisk Silvermedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Mellanvikt A) 123. Virtanen (Finland) Olympisk Bronsmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Mellanvikt A) 124. Johansson (Sverige) Olympisk Guldmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Mellanvikt B)
125. 126. Palotas (Ungern) Olympisk Bronsmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Mellanvikt B) 127. Cadier (Sverige) Olympisk Guldmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Lätt Tungvikt) 128. Bietags (Lettland) Olympisk Silvermedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Lätt Tungvikt)
129. Neo (Estland) Olympisk Bronsmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Lätt Tungvikt) 130. Palusalu (Estland) Olympisk Guldmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Tungvikt) 131. Nyman (Sverige) Olympisk Silvermedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Tungvikt) 132. Hornfischer (Tyskland) Olympisk Bronsmedaljör i Grekisk-Romersk Brottning (Tungvikt)
133. 134. Matta (Italien) Olympisk Silvermedaljör i Boxning (Flugvikt) 135. Laurie (U.S.A) Olympisk Bronsmedaljör i Boxning (Flugvikt) 136. Sergo (Italien) Olympisk Guldmedaljör i Boxning (Bantamvikt)
137. Wilson (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i Boxning (Bantamvikt) 138. Ortiz (Mexico) Olympisk Bronsmedaljör i Boxning (Bantamvikt) 139. Casanovas (Argentina) Olympisk Guldmedaljör i Boxning (Fjädervikt). 140. Catterall (Sydafrika) Olympisk Silvermedaljör i Boxning (Fjädervikt)
141. 142. Harangyi (Ungern) Olympisk Guldmedaljör i Boxning (Lättvikt) 143. Stepulov (Estland) Olympisk Silvermedaljör i Boxning (Lättvikt) 144. Ågren (Sverige) Olympisk Bronsmedaljör i Boxning (Lättvikt)
145. Suvio (Finland) Olympisk Guldmedaljör i Boxning (Weltervikt) 146. 147. Petersen (Danmark) Olympisk Bronsmedaljör i Boxning (Weltervikt) 148. Despeaux (Frankrike) Olympisk Guldmedaljör i Boxning (Mellanvikt)
149. Tiller (Norge) Olympisk Silvermedaljör i Boxning (Mellanvikt) 150. Villareal (Argentina) Olympisk Bronsmedaljör i Boxning (Mellanvikt) 151. 152.

 

153. Risiglione (Argentina) Olympisk Bronsmedaljör i Boxning (Lätt Tungvikt) 154. Runge (Tyskland) Olympisk Guldmedaljör i Boxning (Tungvikt) 155. Lovell (Argentina) Olympisk Silvermedaljör i Boxning (Tungvikt) 156. Csik (Ungern) Olympisk Guldmedaljör i 100 meter Fritt Simsätt (herrar)
157. Yusa (Japan) Olympisk Silvermedaljör i 100 meter Fritt Simsätt (herrar) 158. Arai (Japan) Olympisk Bronsmedaljör i 100 meter Fritt Simsätt (herrar) 159. Medica (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i 400 meter Fritt Simsätt (herrar) 160. Makino (Japan) Olympisk Bronsmedaljör i 400 meter Fritt Simsätt (herrar)
161. Terada (Japan) Olympisk Guldmedaljör i 1.500 meter Fritt Simsätt (herrar) 162. Kiefer (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i 100 meter Ryggsim (herrar) 163. Hamuro (Japan) Olympisk Guldmedaljör i 200 meter Bröstsim (herrar) 164. Koike (Japan) Olympisk Bronsmedaljör i 200 meter Bröstsim (herrar)
165. Mastenbroek (Holland) Olympisk Guldmedaljör i 100 meter Fritt Simsätt (damer) 166. 167. 168. Hveger (Danmark) Olympisk Silvermedaljör i 400 meter Fritt Simsätt (damer)
169. 170. Mayehata (Japan) Olympisk Guldmedaljör i 200 meter Bröstsim (damer) 171. 172.
173. Root (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i Höga Hopp (herrar) 174. Degener (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i Svikthopp (herrar) 175. Rawls (U. S. A.) Olympisk Silvermedaljör i Svikthopp (herrar) 176. Poynton-Hill (U.S.A) Olympisk Guldmedaljör i Höga Hopp (damer)
177. Köhler (Tyskland) Olympisk Bronsmedaljör i Höga Hopp (damer) 178. Johansson-Bladström (Sverige) Olympiska Guldmedaljörer i Faltbåt 10.000 meter (tvåmans) 179. Hradetzky (Österrike) Olympisk Guldmedaljör i Faltbåt 10.000 meter (enmans) 180.
181. Medica (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i 1.500 meter                   Fritt Simsätt (herrar) 182. 183. Kiyokawa (Japan) Olympisk Bronsmedaljör i 100 meter Ryggsim (herrar) 184. Sietas (Tyskland) Olympisk Silvermedaljör i 200 meter Bröstsim (herrar)
185. 186. 187. 188.
189. Stork (Tyskland) Olympisk Bronsmedaljör i Höga Hopp (herrar) 190. 191. Poynton-Hill (U.S.A) Olympisk Bronsmedaljör i Svikthopp (damer) 192. Dunn (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i Höga Hopp (damer)
193. Van Oyen (Tyskland) Olympisk Guldmedaljör i Silh-skjutning på Pistol 25 meter 194. 195. Ullman (Sverige) Olympisk Guldmedaljör i Precisionsskjutning med Pistol 50 meter 196. Krempel (Tyskland) Olympisk Silvermedaljör i Precisionsskjutning med Pistol 50 meter
197. Rögeberg (Norge) Olympisk Guldmedaljör i Miniatyrgevärsskytte 50m 198. Wevers-Landen (Tyskland) Olympiska Guldmedaljörer i Kanot (tvåmans) 10.000 meter 199. Fahlborg-Larsson (Sverige) Olympiska Bronsmedaljörer i Kanot (tvåmans) 10.000 meter 200. Krebs (Tyskland) Olympisk Guldmedaljör i Kanot (enmans)    10.000 meter

 

201. 202. 203. 204. Cämmerer (Tyskland) Olympisk Silvermedaljör i Kanot (enmans)     1.000 meter
205. 206. Horn-Harnisch (Tyskland) Olympisk Silvermedaljör i Faltbåt (tvåmans) 10.000 meter 207. 208.
209. 210. 211. 212.
213. Henie (Norge) Olympisk Guldmedaljör i Konståkning (damer) 214. Colledge (Storbritannien) Olympisk Silvermedaljör i Konståkning (damer) 215. Hultén (Sverige) Olympisk Bronsmedaljör i Konståkning (damer) 216. Herber-Baier (Tyskland) Olympiska Guldmedaljörer i Konståkning (paråkning)
217. 218. Rotter-Szollas (Ungern) Olympiska Bronsmedaljörer i Konståkning (paråkning) 219. 220. Hagen (Norge) Olympisk Silvermedaljör i Skidlöpning 18 km
221. Niemi (Finland) Olympisk Bronsmedaljör i Skidlöpning 18 km 222. B. Ruud (Norge) Olympisk Guldmedaljör i Backlöpning på Skidor 223. Hofsbakken (Norge) Olympisk Silvermedaljör i Kombinerad Skidlöpning 224. Brodahl (Norge) Olympisk Bronsmedaljör i Kombinerad Skidlöpning
225. Pfnür (Tyskland) Olympisk Guldmedaljör i Alpin Kombinerad Skidlöpning (herrar) 226. 227. Cranz (Tyskland) Olympisk Guldmedaljör i Alpin Kombinerad Skidlöpning (damer) 228.
229. 230. 231. Van de Weghe (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i 100 meter Ryggsim (herrar) 232.
233. Flanagan, Mac Jonis, Wolf, Medica (U.S.A) Olympiska Silvermedaljörer i Lagkappsim      4x200 meter (herrar) 234. Grof, Lengyel, Abay Nemes, Csik (Ungern) Olympiska Bronsmedaljörer i Lagkappsim 4x200 meter (herrar) 235. Wayne (U.S.A) Olympisk Silvermedaljör i Svikthopp (herrar) 236. Wingard (U.S.A) Olympisk Bronsmedaljör i 400 meter Fritt Simsätt (damer)
237. 238. Halbsguth, Lohmar, Schmits, Arendt (Tyskland) Olympiska Silvermedaljörer i Lagkappsim       4x100 meter (damer) 239. Ryan, Lapp, Rawls, Mc Keen (U.S.A) Olympiska Bronsmedaljörer i Lagkappsim 4x100 meter (damer) 240. Hax (Tyskland) Olympisk Silvermedaljör i Silh-skjutning på Pistol 25 meter
241. 242. 243. Riedel (U.S.A) Olympisk Bronsmedaljör i Kanot (enmans)  10.000 meter 244. Hradetzky (Österrike) Olympisk Guldmedaljör i Kanot (enmans)      1.000 meter
245. 246. Nievergelt (Schweiz) Olympisk Bronsmedaljör på Cykel Landsväg 247. 248. Nurmela, Karppinen, Lähde, Jalkanen (Finland) Olympiska Guldmedaljörer i Stafettlöpning på Skidor 4x10 km
249. Hagen, Hofsbakken, Brodahl, Iversen (Norge) Olympiska Silvermedaljörer i Stafettlöpning på Skidor 4x10 km 250. 251. Wikström (Sverige) Olympisk Silvermedaljör i Skidlöpning 5 mil 252. Englund (Sverige) Olympisk Bronsmedaljör i Skidlöpning 5 mil

 

253. 254. Hagen (Norge) Olympisk Guldmedaljör i Kombinerad Skidlöpning 255. Allais (Frankrike) Olympisk Bronsmedaljör i Alpin Kombinerad Skidlöpning (herrar) 256. Berzsenyi (Ungern) Olympisk Silvermedaljör i Miniatyrgevärsskytte   50 meter
257. Millard (Amerika) Olympisk Silvermedaljör i Fri Brottning (Fjädervikt) 258. Charpentier, Goujon, Ipebie,       Le Nizerhy (Frankrike) Olympiska Guldmedaljörer på Cykel 100 km (lag) 259. 260.
261. Ballangrud (Norge) Olympisk Guldmedaljör i Hastighetsåkning på Skridskor 500 meter 262. Krog (Norge) Olympisk Silvermedaljör i Hastighetsåkning på Skridskor 500 meter 263. Freisinger (U.S.A) Olympisk Bronsmedaljör i Hastighetsåkning på Skridskor 500 meter 264.
265. Ballangrud (Norge) Olympisk Silvermedaljör i Hastighetsåkning på Skridskor 1.500 meter 266. Vassenius (Finland) Olympisk Bronsmedaljör i Hastighetsåkning på Skridskor 1.500 meter 267. 268.
269. 270. Ballangrud (Norge) Olympisk Guldmedaljör i Hastighetsåkning på Skridskor 10.000 meter     

 

 Tillbaka till Samlarbilder Beställningsinformation
  Back to Collectible cards  How to order