Serie: Cloetta-Sportserie..........Sverige........30-talet

Antal: 1-160+............Svart-vita

Format: 28x49 mm

Samlandet av filmstjärnor förekom redan sent på 20-talet men var mycket vanligt under 30-talet. Greta Garbo och Shirley Temple var 2 stora favoriter. Oftast låg bilderna i choklad eller karamell/tuggummipaket etc. De flesta serier var små svart-vita fotografier med även tryckta svart-vita bilder förekommer.

Sportbilder med reklam Tag det rätta tag Cloetta på baksidan. Utgivna av Veckojournalen AB Cloetta. Dubbel nummer finns.

 

 Tillbaka till Samlarbilder Beställningsinformation
  Back to Collectible cards  How to order

Kontakta oss via leopoldsantik@gmail.com med förfrågan eller beställning.

Vid beställning ange Serie- och best.nr

Pris 20 kr/st om ej annat har angivits ..............SEK 20 each or the price below

 Rödmarkerade eller ej namngivna är slut förnärvarande

 

 Best. nr Namn  Best. nr Namn  Best. nr Namn  Best. nr Namn
1. Carl Westergren                (Malmö)                  Tungviktsbrottare 2. Sigge Lindberg                 (Sverige)                                Målvakt i BOIS Landskrona 3. Helmuth Körning            (Tyskland)                                  Tysk sprintermästare 4. Nisse Ramm                     (Sverige)                                 Svensk tungviktsmästare efter H. P.
5. Pete Desjardins                 (U.S.A.)                               Världens främste svikthoppare 6. E. Ny och E. Pruje.             Sverige - Finland                          Två fina 1500 m löpare 7. Jansson, Lindblad, Andersson (Sverige)                                 Svensk rekordtrio 8. Fru Eva Dickson               (Sverige)                                    Känd dam bilist
9. "Abu" Norsk sexa              (Norge)                                          En av Norges bästa seglare 10. Henry Lindblad               (Sverige)                                 Svensk mästare i stavhopp 11. E. Penttilä                       (Finland)                               Världens främste spjutkastare 1931 12. Gillis Grafström               (Sverige)                       Världsmästare i konståkning
13. Selén, Carlsson               (Sverige)                                      Två kända 10.000 m löpare 14. Johan Gröttumsbraaten     (Norge)                          Framstående norsk backlöpare 15. Emil Hirschfeld             (Tyskland)                    Världsmästare i kulstötning 16. Fred. J. Perry                 (England)                              Englands näst bäste tennisspelare
17. E. Sörenson                    (Sverige)                                 Svensk mästare i längdhopp 1931 18. Matti Järvinen                 (Finland)                                  Världs rekord hållare i spjutkastning 19. Harri Larva.                    (Finland)                                    Finsk 800 m löpare 20. Mr. G. i tennisdräkt.        Världens främste oldboy i tennis
21. Bengt Sjöstedt                (Finland)                                     Finsk häcklöpare 22. Max Schmeling            (Tyskland)                    Världsmästare i tungvikt 23. Spencer Sparks                       (U. S. A.)                        Amerikansk sprinter 24. K. Järvinen.                    (Finland)                         Framstående kulstötare
25. Erik Ny                          (Sverige)                                    1500 m löpare I. K. Mode 26. Rudolf Svensson             (Sverige)                               Brottare. Världsmästare i lätt tungvikt 27. Sten Pettersson               (Sverige)                       Rekordhållare i häck 400 m 28. Paavo Nurmi                   (Finland)                               Flerfaldig olympiamästare
29. George Kojac                         (U. S. A.)                             Världens främste ryggsimmare 30. Olle Hallberg                  (Sverige)                                 Svensk rekord hållare i längdhopp 31. Per Kaufelt                     (Sverige)                                   "Pära" Center i A. I. K. Stockholm 32. Pat. O´Callaghan.              (Irland)                           Framstående släggkastare
33. Sonja Henie.                    (Norge)                    Världsmästarinna i konståkning 34. H. M. Osborne.              (U.S.A.)                          Amerikansk höjdhoppare 35. Arne Borg - Miss Riggins (Sverige) (U. S. A.)              Flerfaldig världsmästare i simning 36. Jules Ladoumégue - Erik Ny        (Frankrike) (Sverige)                    Två belåtna idrottsmän
37. George Splitz.                         (U. S. A.)                        Amerikansk världsmästare i höjdhopp 38. A. Toivonen                    (Finland)                    Marathonlöpare 39. William Tilden - Jean Borotra  (U. S. A.) (Frankrike)     Framstående tennisduo 40. Alexis Kivi                      (Finland)                       Diskuskastare olympisk pristagare
41. Istvan Daranyi                 (Ungern)                                Ungersk diskuskastare - kulstötning 42.A. Nils Wallin                  (Sverige)                                 Svensk mästare i kanotpaddling 42.B. Axel Cadier.               (Sverige)                         Framstående mellanvikts brottare från Borås 43. Ole Stenen                       (Norge)                           Längdlöpare på skidor
44. Frank Wykoff , Charles Paddock (U. S. A.)                             Sprinters 45. Young Stribling.                       (U. S. A.)                  Tungviktsboxare 46. Olle Eriksson                  (Sverige)                 Världsmästarskytt från Örebro 47. Bertil och Bengt Uggla.   (Sverige)                       Framgångsrikt brödarpar i fäktning
48. Magnusson, Toumainen  (Sverige) (Finland)                        Två 5.000 m löpare 49. Eddie Tolan.                            (U. S. A.)                  Sprinterfenomen från Staterna 50. Ivan Lindgren                 (Sverige)                                     God skidlöpare Lycksele IF 51. Sven Eriksson                 (Sverige)                                      Styv back- hoppare. Selångers SK
52.A. Jonath.                         (Tyskland)                      Framstående sprinter 52.B. Helen Wills.                         (U. S. A.)                 Världsmästarinna i tennis        

 

53. Douglas Lowe               (England)                             Olympisk 800 m vinnare 54. Svenska bandylaget 1931            (Sverige) 55. J. Warne.                                (U. S. A.)                       Stavhoppare 56. René Lacoste, Henri Cochet (Frankrike)                                   Två av världens skickligaste tennisspelare
57. Gunnar Kalén                 (Sverige)                                        En av landets bästa motorcyklister 58. Gustaf Eriksson              (Sverige)                                      400 m löpare Örgryte 59. David Jack                    (England)                              Världens främste högerinner. Arsenal 60. Stockholmsloppet 1931     Hagsten, Toivonen och Poutanen löpa ut efter första loppet
61. Per Kaufelt                     (Sverige)                                   "Pära" angriper 62. Torsten Johansson          (Sverige)                                  Center i IFK Norrköping 63. Kokkinen, Papp             (Finland) (Ungern)             Mellanvikts brottare 64. Löjtnant Bo Lindman      (Sverige)                              Olympisk femkampsmästare
65. Björn Kugelberg             (Sverige)                               Sprinter. Dubbelmästare 100-200 m 66. "Alibaba"                        (Sverige)                                     Sven Saléns sexa 67. J. G. Lindgren                 (Sverige)                 Långdistanslöpare 68. Erik Lundkvist (Sverige) Olympiasegrare i spjut 1928
69. Folke Andersson            (Sverige)                       Diskuskastare 70. G. Kalén och I. Skeppstedt (Sverige)                                  Kända motorcykelåkare 71. Sven Utterström             (Sverige)                                 Dubbel Holmenkollensegrare 72. Shoore Johnson              (Sverige)                                 Löpare
73. Gene Tunney                    (U.S.A)                                            f. d Världsmästare i tungvikt 74. S. Utterström - P. E. Hedlund (Sverige)                                   Delad seger i vasaloppet 1928 75. P. E. Hedlund                 (Sverige)                              Olympisk segrare 1928 76. John Lindgren                 (Sverige)                         Längdlöpare på skidor
77. "Enskede" Johnsson        (Sverige)                         Framstående etappcyklist 78. Sanfrid Söderqvist          (Sverige)                  Tungviktsbrottare Uddevalla 79. Chester Bowman                     (U. S. A.)                               Sprinter 80. Prins Gustav Adolf, Osiiér, och Ljungkvist                               Kunglig fäktning
81. Gotte Karlsson               (Sverige)                "Solskensboxaren" 82. Per Edlund                     (Sverige)                                 Boxare Härnösand 83. Ramberg, Östberg, Thorén, Garell                                   (Sverige)                                 Svensk tenniskvartett 84. Ivan Ballangrud                (Norge)                      Hastighetsåkare på skridskor
85. O. Vaalamo                    (Finland)                       Diskuskastare 86. Ingvar Lindberg              (Sverige)                      Skridskoåkare Eskilstuna IK 87. Henry Hansen              (Danmark)                    Världsmästare i landsvägsåkning på cykel 88. Sven Thofelt                   (Sverige)                               Världens bäste moderna femkampare
89. P. Nurmi och H. Larva    (Finland)                                    Växla stafett i Stockholms stadslopp 90. Anders Ström                 (Sverige)               Vasaloppssegraren 1931 91. Henry Lindblad               (Sverige)                                 Svensk mästare i stavhopp 92. Tsuruta, Rademacher         (Japan) (Tyskland)    Bröstsimmerskor
93. J. Kuck, E. Hirschfeld och        H. Brix                                          (U. S. A. - Tyskland - U. S. A) Berömd kulstötaretrio 94. Erik Harling                    (Sverige)                                  Duktig bröstsimmare SKK 95. Sabin W. Carr                         (U. S. A.)                       Stavhoppare 96. Filip Johansson               (Sverige)                                  Center i IFK Göteborg
97. Primo Carnera.                 (Italien)                                      Känd tungviktsboxare 98. Maj Eliasson.                  (Sverige)                                        En av Sveriges bästa idrottsflickor. I.F.K. Stockholm 99. K. Karlsson "Vittinge"     (Sverige)                                       Fin diskuskastare 100. Stockholmsloppet 1931        Vid starten

 

101. Edvin Wide, Koivunalho, Nurmi.                                  (Sverige) (Finland)                 Mästarna löpa 1 eng. mil 102. Johnny Weissmüller               (U. S .A.)                                     Flera världsrekord i fritt simsätt 103. Kanotsällskapet Ägir.   (Sverige)                                         Ägirs i Uppsala kanotpaddlingslag 104. E. Madarasz                 (Ungern)                         Framstående diskuskastare
105. Svensson, Sörenson      (Sverige)                       Rekordhållare i tresteg 106. Birger Kraft                  (Sverige)                                      800 m vinnare 107. Vivi-Anne Hultén          (Sverige)                                 Svensk mästarinna i konståkning 108. Ingrid Dott                    (Sverige)                            Simmerska NKK Norrköping
109. Arne Rustadstuen           (Norge)                           Längdlöpare på skidor 110. P. Nurmi och R. Jörgensen (Finland, Norge)                       Nurmi vinner över Jörgensen på  5000 m 111. Van der Scheer,                 Claes Thunberg                    (Holland) (Finland)          Framgångsrikt skridskopar 112. Erik Westerberg t. h.     (Sverige)                            Duktigaste motorcyklist
113. Falck Hansen             (Danmark)                    Världsmästare i bancykelåkning 114. René Lacoste            (Frankrike)                                     En av världens skickligaste tennisspelare 115. Fru Sigrid Fick             (Sverige)                              Mångårig mästarinna i tennis 116. Isohollo, Lehtinen, Nurmi Virtanen                                (Finland)                               Världens bäste 5.000 m löpare
117. Sven Rydell                  (Sverige)                         Vänsterinner i Örgryte 118. Gunnar Andersson        (Sverige)                            Göteborgs boxningsidol 119. Otto von Porat               (Norge)                          Skandinavisk tungviktsschampion 120.(A) Sune Malmström           (Sverige)                        Tennisspelare
120.(B) Sune Malmström     (Sverige)                        Tennisspelare 121. Bernhard Britz              (Sverige)                         Framstående cyklist 122. Anders Rydberg -          "Jompa" Nilsson                                 (Sverige)                                          I. F. K Göteborg - A. I. K 123. Erik Wennström            (Sverige)                        Världsrekord hållare i häck 110 m
124. "Jompa" Nilsson           (Sverige)                            Högerytter i A.I.K Stockholm 125. Thomas                       (England)                                  1.500 m löpare 126. Gunnar Galin                (Sverige)                                  Center i A.I.K Stockholm 127. Per Kaufelt                   (Sverige) "Pära" center i A.I.K Stockholm uppvaktar
128. Arne Johansson            (Sverige)                         Vänsterback i H. I. F. Hälsingborg 129. Jack Dempsey                       (U. S .A)                                            f. d. Världsmästare i tungvikt 130. E. Widlund                   (Sverige) Målvakt i A.I.K Stockholm räddar ett mål 131. Olle Bergvall                 (Sverige)                                    Känd Parisboxare och simmare
132. Fru Greta Molander      (Sverige)                                    Känd dambilist 133. Fru Karin Thunberg Arvidsson (Sverige)                               Sveriges förnämsta dambilist 134. Karl Ebb                      (Finland) Segrare i SvenskGrand Prix vid Rämen 1931 135. Caracciola                      (Italien)                                     Grand Prix tävlare, deltog vid Rämen
136. Thure Johansson           (Sverige)                                    Känd bilnamn segrade utan konkurrens i KAK:s vintertävling 1930 137. Kjell Areskoug             (Sverige)                                  Duktig häcklöpare 400 m 138. Johan Richthoff             (Sverige)                    Olympiamästare tungviktsbrottning 139. Birger Wejdeby            (Sverige)                            Högerinner i Göta, Stockholm
140. Ossian Sköld                (Sverige)                                 Svensk mästare i släggkastning 141. 142. Sven Salén                   (Sverige)                                Landets förnämsta seglare 143. B. Gate                         (Sverige)                  Finnkampsegrare i höjdhopp 1931
144. Ture Mannerfelt            (Sverige)                                  Diskus och längdhopp 145. Ivar Johansson              (Sverige)                               Världens främste mellanviktsbrottare 146. Edvin Wide                  (Sverige)                                     "Den flygande folkskolläraren 147. S. Norrby                     (Sverige)                         Framstående kulstötare
148. Sune Malmström            (Sverige)                                     Styv tennisspelare 149. Helge Jansson               (Sverige)                      Mångkampare 150. Löjtnant Francke          (Sverige)                                Skicklig ryttare 151.(A) Brantingska laget          (Sverige)                                Landets förnämsta roddarlag
151.(B) Harry Eklund           (Sverige)                                 Boxare 152. Åke Nyberg                 (Sverige)                           Högerback i AIK Stockholm 153. Knut Kroon                  (Sverige)                          Vänsterytter i HIF Hälsingborg 154. "Hyttan" Karlsson         (Sverige)                            Högerinner i Västerås Sportklubb
155. Nils Rosén                    (Sverige)                            Centerhalv i HIF Hälsingborg 156. Pat. O´Callaghan             (Irland)                            Släggkastare och kulstötare 157. 158.
159. 160. Sven Olof Bennström.   (Sverige)                                 Segrare i Rämenloppet 1932    

 

 Tillbaka till Samlarbilder Beställningsinformation
  Back to Collectible cards  How to order