Serie: Coralli-Sportserie typ 1..........Sverige........30-talet

Antal: 1-131+............Svart-vita

Format: 28x49 mm

Samlandet av filmstjärnor förekom redan sent på 20-talet men var mycket vanligt under 30-talet. Greta Garbo och Shirley Temple var 2 stora favoriter. Oftast låg bilderna i choklad eller karamell/tuggummipaket etc. De flesta serier var små svart-vita fotografier med även tryckta svart-vita bilder förekommer.

Serien finns med röd och svart baksida

 Tillbaka till Samlarbilder Beställningsinformation
  Back to Collectible cards  How to order

Kontakta oss via leopoldsantik@gmail.com med förfrågan eller beställning.

Vid beställning ange Serie- och best.nr

Pris 20 kr/st om ej annat har angivits ..............SEK 20 each or the price below

 Rödmarkerade eller ej namngivna är slut förnärvarande

 

Best. nr Namn

Best. nr Namn Best. nr Namn Best. nr Namn
1. 2. Erik Lindberg            (Helsingborgs Idrottsförening) 3. 4. Sigge Olsson              (Helsingborgs Idrottsförening)
5. 6. 7. 8.
9. 10. 11. Albin Dahl                (Helsingborgs Idrottsförening) 12. Ragnar Gustafsson     (Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap)
13. Alf Hjelm                     (Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap) 14. Allan Mathiasson       (Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap) 15. Long-John Nilsson      (Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap) 16. Nils Andreasson          (Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap)
17. Rune Wenzel               (Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap) 18. Karl Johnsson             (Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap) 19. Herbert Lundgren       (Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap) 20. Olle Bengtsson            (Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap)
21. 22. Gustaf Gustafsson      (Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap) 23. Erik Granath                   (Örgryte Idrottssällskap) 24. Everth Hansson               (Örgryte Idrottssällskap)
25. Per Nordström                (Örgryte Idrottssällskap) 26. Rolf Gardtman                (Örgryte Idrottssällskap) 27. Carl Thorin                      (Örgryte Idrottssällskap) 28. Gottfrid Carlsson            (Örgryte Idrottssällskap)
29. Allan Billing                     (Örgryte Idrottssällskap) 30. Carl Erik Holmberg        (Örgryte Idrottssällskap) 31. Otto Andersson               (Örgryte Idrottssällskap) 32. Sven Rydell                     (Örgryte Idrottssällskap)
33. Harry Zachrisson            (Örgryte Idrottssällskap) 34. Gunnar Rydberg       (Göteborgs-Kamraterna) 35. Algot Bergström        (Göteborgs-Kamraterna) 36. Erik Hyssén               (Göteborgs-Kamraterna)
37. Ernst Andersson        (Göteborgs-Kamraterna) 38. Filip Johansson          (Göteborgs-Kamraterna) 39. Gösta Andersson       (Göteborgs-Kamraterna) 40. Herbert Samuelsson  (Göteborgs-Kamraterna)
41. Ernst Östlund            (Göteborgs-Kamraterna) 42. Anders Rydberg        (Göteborgs-Kamraterna) 43. Torild Larsson           (Göteborgs-Kamraterna) 44. Arthur Bengtsson      (Göteborgs-Kamraterna)
45. 46. 47. 48.
49. 50. 51. Hugo Sjögren                (Allmänna Idrottsklubben, Stockholm) 52.

 

53. 54. 55. Gävle-Nilsson               (Allmänna Idrottsklubben, Stockholm) 56. Erik Hedihn       (Idrottsföreningen Elfsborg Borås)
57. Sven Jonasson   (Idrottsföreningen Elfsborg, Borås) 58. Sven Zachrisson (Idrottsföreningen Elfsborg Borås) 59. Thure Claesson (Idrottsföreningen Elfsborg Borås) 60. Bror Ljunggren  (Idrottsföreningen Elfsborg Borås)
61. Nils Andersson  (Idrottsföreningen Elfsborg Borås) 62. Gösta Nordström (Idrottsföreningen Elfsborg Borås) 63. Knut Bergkvist  (Idrottsföreningen Elfsborg Borås 64. Erik Jonasson    (Idrottsföreningen Elfsborg, Borås
65. Erik Lager         (Idrottsföreningen Elfsborg, Borås) 66. Folke Fredenlund (Idrottsföreningen Elfsborg, Borås) 67. Hacke Dahl               (Landskrona Boll- och Idrottssällskap) 68. Henning Linder         (Landskrona Boll- och Idrottssällskap)
69. Nisse Svensson         (Landskrona Boll- och Idrottssällskap) 70. John Nilsson             (Landskrona Boll- och Idrottssällskap) 71. Sven Branting           (Landskrona Boll- och Idrottssällskap) 72. Satte (Axel) Johansson (Landskrona Boll- och Idrottssällskap)
73. Helge Jönsson          (Landskrona Boll- och Idrottssällskap) 74. Erik Linder                (Landskrona Boll- och Idrottssällskap) 75. Sigge Lindberg          (Landskrona Boll- och Idrottssällskap) 76. Carl Huldt                  (Landskrona Boll- och Idrottssällskap)
77. Svante Kvist             (Landskrona Boll- och Idrottssällskap) 78. 79. 80. Torsten Lindskog           (Malmö-Kamraterna)
81. 82. 83. 84.
85. 86. 87. 88.
89. 90. 91. Gunnar Marthinsson       (Malmö Fotbollförening) 92. Hans Håkansson              (Malmö Fotbollförening)
93. Erik ("Kick") Svensson  (Malmö Fotbollförening) 94. Andreas Nilsson               (Malmö Fotbollförening) 95. Carl Ahlberg                     (Malmö Fotbollförening) 96. Henry Dahl                       (Malmö Fotbollförening)
97. 98. Erik Eckard                      (Malmö Fotbollförening) 99. Algot Christoffersson      (Malmö Fotbollförening) 100. David Karlsson   (Hallstahammar Sportklubb)

 

101. Alvar Johansson (Hallstahammar Sportklubb) 102. John Söderkvist  (Hallstahammar Sportklubb) 103. Bertil Andersson (Hallstahammar Sportklubb) 104. Harald Åhman     (Hallstahammar Sportklubb)
105. Gustav Arvidsson (Hallstahammar Sportklubb) 106. Karl Karlsson     (Hallstahammar Sportklubb) 107. Gurra Berg.         (Hallstahammar Sportklubb) 108. Martin Larsson   (Hallstahammar Sportklubb)
109. Nils Berggren     (Hallstahammar Sportklubb) 110. Rune Lindström  (Hallstahammar Sportklubb) 111. 112.
113. 114. 115. 116.
117. 118. 119. 120.
121. 122. 123. Markus Andersson (Idrottsklubben Sleipner Norrköping) 124.
125. Tore Keller         (Idrottsklubben Sleipner, Norrköping) 126. 127. 128. Orlof Siljeholm    (Idrottsklubben Sleipner Norrköping)
129. 130. John Dahlskog    (Idrottsklubben Sleipner, Norrköping) 131. Erik (Jana) Jansson (Idrottsklubben Sleipner Norrköping)  

 

 Tillbaka till Samlarbilder Beställningsinformation
  Back to Collectible cards  How to order