Serie: Svart-vita OS Sportserien..........Sverige........60-talet

Antal: 1-100............Svart-vita

Format: 39x66 mm

Sportbilder med OS hjältar från 60-talet, blank baksida.

 

 Tillbaka till Samlarbilder Beställningsinformation
  Back to Collectible cards  How to order

Kontakta oss via leopoldsantik@gmail.com med förfrågan eller beställning.

Vid beställning ange Serie- och best.nr

Pris 20 kr/st om ej annat har angivits ..............SEK 20 each or the price below

 Rödmarkerade eller ej namngivna är slut förnärvarande

 

 Best. nr Namn  Best. nr Namn  Best. nr Namn  Best. nr Namn
1. Armin Hary                 Tyskland                       Löpning 100 m 2. Carney, Berutti, Seye   Löpning 200 m 3. Gert Fredriksson       Kanot 4. Santa Maria                 Real Madrid                    Fotboll
5. Shavlakadze                     Sovjet                                 Höjdhopp 6. Ingemar Johansson            Boxning 7. Jane Cederqvist               Simning 400 m 8. John Thomas                     USA                                      Höjdhopp
9. Dallas Long                       USA                                 Kulstötning 10. Bikila Abebe                    Etiopien                                   Maraton 11. Floyd Patterson               USA                                      Boxning 12. Armin Hary                   Tyskland                                100 m final
13. Dan Waern                 Löpning 1500 m 14. Raimondo D´Inzeo           Italien                                    Ridning 15. Ray Norton                     USA                                      Löpn. 100, 200 m 16. Ingemar Johansson          Boxning
17. Don Bragg                      USA                                     Stavhopp 18. Else-Marie Lindmark         Kanot 19. Ferenc Puskas              Real Madrid                   Fotboll 20. Al Cantello                       USA                     Spjutkastning
21. Dave Sime                  USA                             Löpning 100 m 22. S. Krzyszkowiak            Polen                     Hinderlöpning 23. Gert Fredriksson        Kanot 24. Gunnar Tjörnebo             Hinderlöpning
25. Rafer Johnson             USA                            Tiokamp 26. Agne Simonsson             Real Madrid                     Fotboll 27. Vlassov                    Sovjet                   Tyngdlyftning 28. Bibbi Segerström     Simning 400 m
29. Lee Calhoun               USA                                   110 m häck 30. Brumel, Shavlakadze, Thomas                       Höjdhopp 31. von Saltza, Fraser, Steward                        Simning 100 m 32. Floyd och Ingo        Boxning
33. Henri S:t Cyr  Dressyrridning 34. Livio Berutti                Italien                              Löpning 200 m 35. Murray Halberg            Nya Zeeland                 Löpning 5000 m 36. D. Burleson                USA                             Löpning 1500 m
37. Bill Alley                     USA                     Spjutkastning 38. Sven-Olof Sjödelius     Kanot 39. Armin Hary           Tyskland                       Löpning 100 m 40. Bill Nieder                  USA                                  Kula och diskus
41. Ingemar Johansson  Boxning 42. Don Bragg                     USA                             Stavhopp 43. John Thomas              USA                          Höjdhopp 44. Gary Tobian               USA                            Simhopp
45. Don Thompson      England                             Gång 46. Ingrid Krämer         Tyskland                        Simhopp 47. Wilma Rudolph            USA                                Löpn. 100, 200 m 48. Rink Babka                USA                   Diskuskastning
49. Sante Gaiardoni          Italien                               Cykel 50. Ferenc Puskas,          Sigge Parling                  Fotboll 51. Del Sol                         Real Madrid                   Fotboll 52. Cederqvist, von Saltza, Lagerberg                      Simning 400 m

 

53. Jerome                   Kanada                         Löpning 100 m 54. Rudenkov                    Sovjet                     Släggkastning 55. John Ljunggren            Gång 56. Yang, Johnson, Kutsnetzov                 Tiokamp
57. Sam Hall och Gary Tobian USA                            Simhopp 58. Yolanda Balas         Rumänien                     Höjdhopp 59. P. Snell, M. Halberg        N. Zeeland                        Löpn. 800, 5000 m 60. Joe Louis och Floyd Patterson                       Boxning
61. Barbara Jones             USA                             Löpning 100 m 62. Dawn Fraser          Australien                         Simning 63. Herb Elliott          Australien                      Löpning 1500 m 64. Heine, Rudolph, Hyman  Löpning 100 m
65. V. Tsibulenko           Sovjet                   Spjutkastning 66. Rose, Konrads, Breen  Simning 1500 m 67. Sergej Filatov               Sovjet                    Dressyrridning 68. Peter Radford         England                         Löpning 100 m
69. Astachova                Sovjet                       Gymnastik 70. Stig Pettersson       Höjdhopp 71. B. Mårtensson o.            U.-B. Wieslander             Löpn. 100, 200 m 72. M. Singh och                 K. Kaufmann               Löpning 400 m
73. Larson, Dewitt,          Dos Santos                  Simning 100 m 74. Benveuti och Radonyac Italien, Sovjet                             Boxning 75. Sam Hall                      USA                            Simhopp 76. Armin Hary            Tyskland                       Löpning 100 m
77. Otis Davis                   USA                             Löpning 400 m 78. Mike Troy                     USA                                Simning 79. Herb Elliot           Australien                      Löpning 1500 m 80. J. Gulbrandsen           Norge                                 400 m häck
81. Chris von Saltza           USA                             Simning 400 m 82. Sime, Hary, Radford  Löpning 100 m 83. Floyd och Ingo        Boxning 84. Wilma Rudolph            USA                                Löpn. 100, 200 m
85. Peter Snell                       Nya Zeeland                   Löpning 800 m 86. Pope, Krämer, Ferris Svikthopp 87. Cushman, Davis, Howard 400 m häck 88. IIse och John Konrads Australien                      Simning
89. A. Hary och J. Owens Löpning 100 m 90. Floyd Patterson              USA                               Boxning 91. L. Calhoun och W. May USA                                Löpn. 110 m häck 92. M. Rose               Australien                      Simning 1500 m
93. Shavlakadze              Sovjet                        Höjdhopp 94. Yamanaka, Rose, Konrads Simning 95. Glenn Davis                 USA                                   400 m häck 96. USA:s stafettlag         4x100 m damer
97. Hunter                     USA                             Simning 98. W. Kreuger             Tyskland                 Spjutkastning 99. Rafer Johnson              USA                            Tiokamp 100. Bill Nieder                 USA                        Kulstötning

 

 Tillbaka till Samlarbilder Beställningsinformation
  Back to Collectible cards  How to order