LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Uppdaterad 2010-09-09
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
G
| Beställn. nr |
Pris kr | |
| 8.170 | Ernest K. Gann. Mellan himmel och hav. Förlag: Bonniers/Svalan 1956. Förlagsband. |
90 |
| 7.430 | Anna Gavalda. Tillsammans är man mindre ensam. Förlag: Bonniers 2005. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 5.851 | Gustaf AF Geijerstam. Den eviga gåtan. Förlag: Bonniers 1914 Tredje upplaga. Häftad. | 60 |
| 5.830 | Gösta AF Geijerstam. Iva Storgården. Ett livsöde. Förlag: Åhlén & Söners 1933. Klotband med marmorerad övre snitt. | 80 |
| 6.592 | Ragnar af Geijerstam. Detta edert förbund. Förlag: Wahlströms 1956. Halvfranskt band med marmorerad övre snitt. Namnteckning. | Såld |
| 7.530 | Elizabeth George. För hennes eget bästa. Förlag: Prisma 1993. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 7.523 | Elizabeth George. Till minnet av Edward. Förlag: Prisma 1991. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 7.013 | Anthony Gilbert. Katastrofen på Freyne. Förlag: Åhlén & Söners 1933. Halvfranskt band med övre marmorerad snitt. |
80 |
| 7.488 | Jascha Golowanjuk. Paraplymakarens barn. Förlag: Wahlström & Widstrand 1973. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 7.556 | Joanne Greenberg. De rättfärdigas väg. Förlag: Wahlström & Widstrand 1980. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 7.571 | Graham Greene. Brighton Rock. Förlag: Norstedts 1978. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 7.569 | Graham Greene. Den mänskliga faktorn. Förlag: Norstedts 1978. Förlagsband. |
80 |
| 7.570 | Graham Greene. Den stillsamme amerikanen. Förlag: Norstedts 1978. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 7.572 | Graham Greene. Dr Fischer, Genéve eller Bombpartyt. Förlag: Norstedts 1982. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 7.567 | Graham Greene. Honorärkonsuln. Förlag: Norstedts 1978. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 7.568 | Graham Greene. Komedianterna. Förlag: Norstedts 1978. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 7.615 | Elias Grip. Indiska folksagor. Förlag: Norstedt 1924 orginal upplaga. Inbunden. Namnteckning. |
90 |
| 9.912 | Martin Grip. Glada knallehistorier. Teckningar av Gustav Strömberg. Förlag: Wahlström & Widstrand 1958. Häftad. |
90 |
| 7.298 | John Grisham. Domarens brev. Förlag: Bonniers 2002. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 9.724 | John Grisham. Testamentet. Förlag: Bonniers 1999. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 8.869 | Kevin Guilfoile. Skuggfigurer. Thriller. Förlag: Natur och Kultur 2006. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 5.837 | Jan Guillou. Den demokratiske terroristen. Förlag: Norstedts 1989. Häftad/Pocket. | 50 |
| 5.838 | Jan Guillou. Den enda segern. Coq Rouge VIII. Förlag: Bonniers 1994. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.839 | Jan Guillou. En medborgare höjd över varje misstanke. Coq Rouge X. Förlag: UBK 1996. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.840 | Jan Guillou. Fiendens fiende. Coq Rouge . Förlag: Bra Böcker 1989. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.853 | Jan Guillou. I hennes majestäts tjänst. Coq Rouge IX. Förlag: Norstedts 1994. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.841 | Jan Guillou. I nationens intresse. Coq Rouge . Förlag: Norstedts 1989. Förlagsband. | 80 |
| 9.804 | Jan Guillou. Tjuvarnas marknad. Förlag: Pirat 2004. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 5.842 | Jan Guillou. Vendetta. Coq Rouge VI. Förlag: Norstedts 1991. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.856 | Berit Gullberg. Elfrida. Förlag: Bonniers 1980. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. | 80 |
| 5.831 | Berit Gullberg. Lifsens krona. Förlag: Bonniers 1986. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 8.856 | Gunnar Gunnarsson. Borgsläkten I-II. Ormarr Örlygsson den danska frun på Hof. Gäst den enögde den unga örnen. Förlag: Norstedt 1924 andra upplagan. Inbunden i två delar med bägge främre omslagen. |
120 |
| 5.852 | Emmy Gustaf-Janson. Tempelbygget. Förlag: Åhlén & Åkerlund 1916. Häftad. Något nött. | 80 |
| 3.281 | Gösta Gustaf-Janson. Då lasten var en häxa. 2:a Rydsholmsboken. Förlag: Bonniers 1969. Förlagsband med skyddsomslag. | Såld |
| 3.280 | Gösta Gustaf-Janson. Då oskulden och friden. 1.a Rydsholmsboken. Förlag: Bonniers 1968. Förlagsband. | 80 |
| 3.272 | Gösta Gustaf-Janson. Goda vänner trogna grannar. Förlag: Bonniers 1955. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. | 90 |
| 3.269 | Gösta Gustaf-Janson. Gubben kommer. Förlag: Bonnierbiblioteket 1955. Förlagsband med skyddsomslag. | 120 |
| 3.278 | Gösta Gustaf-Janson. Hotell Mylinge. Förlag: Bonniers 1965. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 3.282 | Gösta Gustaf-Janson. I sommarns friska vind. 3:e Rydsholmsboken. Förlag: Bonniers 1970. Häftad. | 80 |
| 3.268 | Gösta Gustaf-Janson. Kapitulation?-Nej!. Förlag: Bonniers 1932 Första upplaga. Häftad. Något nött. | 90 |
| 3.274 | Gösta Gustaf-Janson. Kastanjeprinsessan. Förlag: Bonniers 1961. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. Inklistrad tidningsrecension. | 80 |
| 3.290 | Gösta Gustaf-Janson. Konsuln gör helt om. Förlag: Bonniers 1975. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 3.276 | Gösta Gustaf-Janson. Kung Vankelmod. Förlag: Bonniers 1963. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. | 80 |
| 3.273 | Gösta Gustaf-Janson. Kärlekens decimaler. Förlag: Bonniers 1959. Förlagsband med skyddsomslag. | 90 |
| 3.285 | Gösta Gustaf-Janson. Mosters millioner. Förlag: Bonniers 1979. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 3.358 | Gösta Gustaf-Janson. PärleMor. Förlag: Bonniers 1960. Förlagsband med främre omslag inbunden. Namnteckning. | 80 |
| 3.275 | Gösta Gustaf-Janson. Råtunaleken. Förlag: Bonniers 1962. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. | 80 |
| 3.271 | Gösta Gustaf-Janson. Stampen. Förlag: Bonniers 1951. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. | 120 |
| 3.270 | Gösta Gustaf-Janson. Stora famnen. Förlag: Bonnierbiblioteket 1958. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris. | 120 |
| 3.277 | Gösta Gustaf-Janson. Tofflan byter hamn. Förlag: Bonniers 1968. Förlagsband. Namnteckning. | 80 |
| 3.284 | Gösta Gustaf-Janson. Tungt i den branta backen. 5:e Rydsholmsboken. Förlag: Bonniers 1972. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 3.279 | Gösta Gustaf-Janson. Ängeln som inte kunde flyga fel. Förlag: Bonniers 1967. Förlagsband. | 80 |
| 4.956 | Gösta Gustaf-Janson. Över onda och goda. Förlag: Bonniers 1957. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 70 |
| 6.820 | Lars Gustafsson. Bernard Foys tredje rockad. Förlag: Norstedts 1986. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.850 | Lars Gyllensten. Sokrates död. Förlag: Bonniers 1960 Första upplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. Namnteckning. | 60 |
| 5.829 | Lars Görling. 491. Förlag: Bonniers 1964. Förlagsband. | 60 |
H
| Beställn. nr |
Pris kr | |
| 6.596 | Lennart Hagerfors. Triumfen. Förlag: Norstedts 1993. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 6.824 | Alex Haley. Rötter. Berättelsen om en amerikansk familj. Förlag: Rabén & Sjögren 1978. Förlagsband. |
120 |
| 5.892 | Per Hallström. De fyra elementerna. Berättelser. Förlag: Bonniers 1906. Halvfransktband med marmorerad snitt runt om. | 80 |
| 6.593 | Per Hallström. En skälmroman - En gammal historia. Förlag: Vårt Hem 1930. Inbunden. | 60 |
| 5.900 | Per Hallström. Händelser. Noveller. Förlag: Bonniers 1927. Häftad. | 60 |
| 5.899 | Per Hallström. Leonora. och andra noveller. Förlag: Bonniers 1928. Häftad. | 60 |
| 6.032 | Per Hallström. Våren. En roman från 1890-talet. Förlag: Wahlström & Widstrand 1898 Orginal upplaga. Inbunden. Namnteckning | 240 |
| 5.865 | Waldemar Hammenhög. Den eviga kärleken. Inledning till ett drama. Förlag: Wahlström & Widstrand 1957 Första upplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. Namnteckning. | 80 |
| 5.902 | Waldemar Hammenhög. Esther och Albert. Förlag: Natur och Kultur 1930. Förlagsband. | 120 |
| 5.906 | Waldemar Hammenhög. Hustru eller Lakej. Förlag: Natur och Kultur 1936. Häftad. Nött. | 60 |
| 5.901 | Waldemar Hammenhög. Kärälskeliga vänner. Förlag: Wahlström & Widstrand 1940. Halvfranskt band. Namnteckning. | 160 |
| 5.867 | Waldemar Hammenhög. Pettersson & Bendel. Förlag: Natur och Kultur 1954. Häftad. Ouppskuren. | 80 |
| 5.907 | Waldemar Hammenhög. Regeringsgatan. Förlag: Wahlström & Widstrand 1959. Häftad. Något nött. | 80 |
| 5.905 | Waldemar Hammenhög. Anna Sevardt. Förlag: Saxon & Lindströms 1942. Förlagsband. | 60 |
| 5.903 | Waldemar Hammenhög. Svenske Apollo. Förlag: Natur och Kultur 1935. Förlagsband. | 80 |
| 5.904 | Waldemar Hammenhög. Älsken varandra. Förlag: Wahlström & Widstrand 1955 Andra upplagan. Förlagsband. | 80 |
| 9.264 | Martin A. Hansen. Påskklockan och andra noveller. Förlag: Forum 1975. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 7.484 | Pamela Hansford Johnson. Vår jordiska svaghet. Förlag: Bonniers 1964. Förlagsband. |
60 |
| 5.868 | Eino Hanski. Barfotamiljonärer. Förlag: Bra Böcker 1978. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.881 | Eino Hanski. Brödrabataljonen. Förlag: Bra Böcker 1979. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.872 | Eino Hanski. Drömlös. Förlag: Bra Böcker 1987. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. | 60 |
| 5.882 | Eino Hanski. Levande skuggor. Förlag: Bra Böcker 1984. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.858 | Eino Hanski. Timmar av frihet. Förlag: Bra Böcker 1975. Förlagsband. | 60 |
| 6.153 | Anderz Harning. Mogadondalen. Förlag: Rabén & Sjögren 1982. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 7.566 | Jaroslav Hasek. Den tappre soldaten Svejks äventyr. ill. Förlag: Tidens 1955. Förlagsband. |
90 |
| 8.959 | Sven Hassel. Marschbataljon. Förlag: Berghs 1986. Förlagsband. |
60 |
| 5.889 | Signe Hasso. Momo. Förlag: Bra Böcker 1977. Förlagsband. | 60 |
| 8.225 | Pamela Hawken. Flygvärdinnan. Förlag: Gebers 1954. Häftad. |
90 |
| 9.789 | Torey L Hayden. Burpojken. Förlag: Legenda 1988. Förlagsband. Namnteckning. |
80 |
| 9.756 | Lian Hearn. Över näktergalens golv. Sagan om klanen Otori. Förlag: Bonniers Carlsen 2004. Förlagsband. |
80 |
| 6.955 | Olle Hedberg. Allt vad du säjer kommer att användas emot dej. Förlag: Norstedts 1964 Orginal upplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 80 |
| 6.952 | Olle Hedberg. Bekänna färg. Förlag: Norstedts 1947 Fjärde upplagan. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. | 80 |
| 6.953 | Olle Hedberg. Dan före dan. Förlag: Norstedts 1948 Orginal upplaga. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. | 90 |
| 6.957 | Olle Hedberg. Den ståndaktige tennsoldaten. Förlag: Norstedts 1972 Orginal upplaga. Förlagsband. | 90 |
| 6.950 | Olle Hedberg. Djur i bur. Förlag: Norstedts 1959 Orginal upplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 90 |
| 5.895 | Olle Hedberg. Dockan dansar klockan slår. Förlag: Norsteds 1955 Fjärde upplagan. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 80 |
| 6.948 | Olle Hedberg. Drömtydning . Förlag: Norstedts 1952 Andra upplagan. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 80 |
| 5.896 | Olle Hedberg. Då bleknar bruden. Förlag: Norstedts 1951. Häftad. | 60 |
| 6.604 | Olle Hedberg. Foto von Blomberg. Förlag: Norstedts 1975. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.874 | Olle Hedberg. Fria på Narri. Förlag: Folket i bild 1943. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.875 | Olle Hedberg. Får jag be om räkningen. Förlag: Vår bok 1960. Förlagsband. | 60 |
| 6.956 | Olle Hedberg. Galna hundar. Förlag: Norstedts 1971 Orginal upplaga. Förlagsband. | 80 |
| 6.951 | Olle Hedberg. Herre, var är du? Förlag: Norstedts 1960 Orginal upplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 90 |
| 6.949 | Olle Hedberg. Häxan i pepparkakshuset. Förlag: Norstedts 1950 Femte upplagan. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 80 |
| 6.954 | Olle Hedberg. I barnens närvaro. Förlag: Norstedts 1961 Orginal upplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 90 |
| 5.859 | Olle Hedberg. Iris och löjtnantshjärta. Förlag: Bra Böcker 1976. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.869 | Olle Hedberg. Josefine eller säg det med blommor. Förlag: Ving 1950. Förlagsband. | 60 |
| 5.883 | Olle Hedberg. Mera vild än tam. Förlag: Norstedts 1949. Häftad. | 60 |
| 6.958 | Olle Hedberg. Mitt liv var en dröm. Förlag: Norstedts 1962 Orginal upplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 90 |
| 5.897 | Olle Hedberg. Sardinens begravning. Förlag: Norstedts 1956 Tredje upplagan. Förlagsband med främre omslag inbunden samt skyddsomslag. | 80 |
| 6.589 | Olle Hedberg. Sista sommarlovet. Förlag: Norstedts 1941 Orginal upplaga. Inbunden med främre och bakre omslag. Namnteckning. | 160 |
| 5.898 | Olle Hedberg. Storken i Sevilla. Förlag: Norstedts 1957 Tredje upplagan. Förlagsband med främre omslag inbunden samt skyddsomslag. | 80 |
| 5.884 | Olle Hedberg. Tänk att ha hela livet framför sej. Förlag: Norstedts 1976. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 6.947 | Olle Hedberg. Vänstra kinden eller en Svensk tiger. Förlag: Norstedts 1954 Orginal upplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 90 |
| 5.911 | Tor Hedberg. På andras vägnar - En vårmorgon. Två komedier. Förlag: Fritzes 1940. Exlibris. Häftad. | 60 |
| 5.910 | Ingemar Hedenius. De gamle och lögnen. Förlag: Bonniers 1978. Häftad. | 80 |
| 5.870 | Gustav Hedenvind-Eriksson. Silverskogen sydväst om månen. Förlag: Bonniers 1956. Förlagsband. | 60 |
| 5.894 | Verner von Heidenstam. Endymion. Förlag: Bonniers 1889 Första upplaga. Inbunden. Nött rygg. | 150 |
| 5.893 | Verner von Heidenstam. Karolinerna. Förlag: Bonniers 1932. Halvfransktband med övre guldsnitt. Namnteckning | 120 |
| 5.909 | Verner von Heidenstam. Skogen susar. Berättelser och sagor. Förlag: Bonniers 1927 Sjätte upplagan. Häftad. Ouppskuren. | 60 |
| 5.873 | Lars Helgesson. På den säkra sidan. Förlag: Bonniers 1978. Förlagsband. | 60 |
| 9.694 | Björn Hellberg. Club Karaoke. Polisroman. Förlag: Ordupplaget 2004. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 9.713 | Björn Hellberg. Dominans. Polisroman. Förlag: Ordupplaget 2005. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 7.300 | Björn Hellberg. Paria. Polisroman. Förlag: Ordupplaget 2003. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 8.855 | Frank Heller. Europas mest hatade man. En romantisk historia. Förlag: Bonniers 1945 originalupplaga. Halvfransktband med främre omslag inbunden. |
90 |
| 5.862 | Frank Heller. Storhertigens finanser. Förlag: Bonniers 1937. Inbunden. Något nött pärm. | 80 |
| 7.550 | Joseph Heller. God som guld. Förlag: Wahlström & Widstrand 1979. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 7.414 | Marianne Helmér. Under Djurgårdens ekar. Förlag: Harriers 1970. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 5.915 | Gustaf Hellström. Den gången. Förlag: Bonniers 1944. Förlagsband med främre omslag inbunden. | Såld |
| 5.914 | Gustaf Hellström. I morgon är en skälm. Förlag: Bonniers 1952 Orginal upplaga. Häftad. Något nött. | 80 |
| 5.918 | Gustaf Hellström. Kring en kvinna. Förlag: Bonniers 1930 Tredje upplagan. Förlagsband i två delar. | Såld |
| 5.917 | Gustaf Hellström. Storm över Tjurö. Förlag: Bonniers 1942. Förlagsband. | Såld |
| 7.524 | Ernest Hemingway. Att ha och inte ha. Förlag: Svalan 1952. Förlagsband. |
60 |
| 6.945 | Ernest Hemingway. Den gamle och havet. Förlag: Bonniers 1954. Förlagsband. |
80 |
| 7.565 | Ernest Hemingway. Farväl till vapnen. Förlag: Bonniers 1953. Förlagsband. Namnteckning. |
60 |
| 5.871 | Jarl Hemmer. En man och hans samvete. Förlag: Bonniers 1938. Förlagsband. | 120 |
| 7.015 | Anders Henrikson. Den vita fläcken. Förlag: Bonniers 1963. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation av författaren. |
120 |
| 6.157 | Helena Henschen. I skuggan av ett brott. Förlag: Brombergs 2004. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.876 | Hans Hergin. Betala ditt pris. Förlag: Tidens 1960. Förlagsband. | 80 |
| 5.877 | Hans Hergin. När natten är slut. Förlag: Folket i bild 1949. Förlagsband. | 80 |
| 7.459 | Hermann Hesse. Trollkarlens barndom. Fotoill. Förlag: 1989. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 5.890 | Lars Hesslind. Befriaren. Förlag: Bra Böcker 1988. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 9.106 | red: Viveka Heyman. Två engelska renässanstragedier. Häxan i Edmonton - Så synd att hon är sköka eller närmast i blod. Förlag: Forum 1964. Häftad. |
80 |
| 7.514 | Tobias Hill. Kärleken till stenar. Förlag: Natur och kultur 2006. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 5.916 | Ella Hillbäck. Cirkusvagnen. Förlag: Rabén & Sjögren 1959 Orginal upplaga. Ouppskuren. Häftad. | 80 |
| 8.274 | Tony Hillerman. Mörka vinden. Förlag: Legenda 1991. Förlagsband. |
140 |
| 7.393 | Sigurd Hoel. Fjorton dagar före frostnätterna. Förlag: Bonniers 1950. Förlagsband. Namnteckning. |
60 |
| 9.243 | Ludvig Holberg. Odysseus von Ithacien eller en tysk komedi. Förlag: Natur och Kultur 1964. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 5.912 | Viveca Hollmerus. Dagblind. Förlag: Söderströms 1952 Orginal upplaga. Häftad. Dedikation av författaren. | 80 |
| 7.299 | Hans Holmér. Loppan. Polisroman. Förlag: Wahlström & Widstrand 1990. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 5.913 | Viveca Hollmerus. Glasflötet. Förlag: Söderströms 1951 Orginal upplaga. Häftad. Ouppskuren. Dedikation av författaren. | 80 |
| 6.221 | Ragnar Holmström. Flyktingarna. Förlag: Saxon & Lindströms 1952. Förlagsband. Namnteckning. | 60 |
| 5.860 | Victoria Holt. Konungarnas förbannelse. Förlag: Wahlström & Widstrand 1975. Förlagsband. | 60 |
| 7.481 | Victoria Holt. Ormens gift. Förlag: Bonniers 1992. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 5.864 | Harald Hornborg. Ödemarksprästen. Förlag: Folket i bild 1947. Häftad. | 60 |
| 9.146 | Red: Nick Hornby. Samtal med en ängel. Förlag: Forum 2002. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
| 7.501 | Susan Howatch. Penmarric. Förlag: Vår Bok 1986. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 6.608 | Owe Husáhr. Gör mitt mörker ljust. Förlag: Norstedts 1945. Häftad. | 140 |
| 5.861 | Owe Husáhr. Tre hjältar. Med inledning av Karl-Fredrik Björn. Förlag: Folket i bild 1959. Förlagsband. | 80 |
| 9.720 | Nils Hydén. Kungens Blå Gossar. Roman från Karl XII:s sista år. Med öfver hundra originalillustrationer av Pelle Malmborg. Förlag: E. A. Weijmers 1900. Illustrerad klotband med marmorerad snitt runt om. |
260 |
| 5.891 | Jan Håkansson. Jag -en Överhund. Humoresker. Förlag: VårBok 1984. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.857 | Kristian - Jonas Hållén. Välkommen till Vårby gård. En bok om Kristian. Fotoill av Maud Nycander. Förlag: Tidens 1995. Förlagsband med skyddsomslag. | Såld |
| 5.863 | Björn-Erik Höijer. Bergfinken. Förlag: Folket i bild 1947. Halvfranskt band. | 90 |
| 5.886 | Björn-Erik Höijer. Djävulens kalsonger. Förlag: Bonniers 1974. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.885 | Björn-Erik Höijer. Innan änkorna kom. Förlag: Bonniers 1955. Förlagsband. Namnteckning. | 60 |
| 5.888 | Bertil Hökby. Salaligan. En roman. Förlag: Wahlström & Widstrand 1969. Förlagsband. | Såld |
| 5.866 | Marianne Höök. Vän av ordning. Förlag: Rabén & Sjögren 1968. Häftad/Pocket. | Såld |
I
| Beställn. nr | Titel | Pris kr |
| 7.562 | Hammond Innes. SOS i Antarktis. Förlag: Bonniers 1955. Förlagsband. |
60 |
| 5.919 | Harry Iseborg. Bukett till Birgit. Förlag: Folket i bild 1959. Förlagsband. |
60 |
| 7.411 | Ulla Isaksson. Paradistorg. Förlag: Bonniers 1983. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
J
| Beställn. nr |
Pris kr | |
| 5.933 | Odd Jacobsson. Torsken. Förlag: Prisma 1979. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation av författaren. | 80 |
| 5.935 | Knut Jaensson. Essayer. Förlag: Bonniers 1946. Häftad. Namnteckning. Något nött. | 60 |
| 6.749 | Gustaf Janson. Affären Costa Negra. Förlag: Åhlén & Åkerlund 1926. Minnesupplaga. Inbunden. | 80 |
| 7.381 | Tove Jansson. Den ärliga bedragaren. Förlag: Bonniers 1982. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 6.147 | P.C. Jersild. Den femtionde frälsaren. Förlag: Bonniers 1984. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 6.741 | P.C. Jersild. En gammal kärlek. Förlag: Bonniers 1995. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.936 | P.C. Jersild. En levande själ. Förlag: Bonniers 1980. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 6.146 | P.C. Jersild. Fem hjärtan i en tändsticksask. Sedeskildring. Förlag: Bonniers 1989. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 6.145 | P.C. Jersild. Grisjakten. Förlag: Bonniers 1983. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.926 | P.C. Jersild. Prins valiant och konsum. Förlag: Bonniers 1966 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. | 120 |
| 8.862 | Joseph Joffo. Kulpåsen. Förlag: Bra Böcker 1977. Förlagband med skyddsomslag. |
Såld |
| 7.563 | Adrian Johansen. Sällsamma vägar. Förlag: Harriers 1967. Förlagsband. |
90 |
| 5.924 | Elsie Johansson. Kvinnan som mötte en hund. Förlag: Bonniers 2000. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 6.894 | Karl Erik Johansson. Bergakungen. En dokumentär roman om Hjalmar Lundbohm. Förlag: Proprius 1993. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 7.267 | Karl Erik Johansson. Frestelsens berg. En roman om Kiruna-Lasse. Förlagsband med skyddsomslag. Inklistrad förlagsartikel om boken. |
Såld |
| 5.921 | Wilhelm Johansson. Vackra Ingrid. Förlag: Komet 1965. Förlagsband. | 80 |
| 5.927 | Eyvind Johnson. Dagbok från Schweiz. Förlag: Bonniers 1949 Orginal upplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 140 |
| 5.932 | Eyvind Johnson. Drömmar om rosor och eld. Förlag: Bonniers 1949. Förlagsband. Namnteckning. | 90 |
| 7.389 | Eyvind Johnson. Kommentar till ett stjärnfall. Förlag: Bonniers 1950. Förlagsband. Namnteckning. |
60 |
| 5.931 | Eyvind Johnson. Nu var det 1914. Förlag: Bonniers 1943. Förlagsband. | 60 |
| 5.928 | Eyvind Johnson. Några steg mot tystnaden. En roman om fångna. Förlag: Bonniers 1973 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. | 90 |
| 5.930 | Eyvind Johnson. Se dig inte om. Förlag: Bonniers 1965. Häftad. Ouppskuren. | 90 |
| 5.929 | Eyvind Johnson. Slutspel i ungdomen. Förlag: Bonniers 1966. Förlagsband med skyddsomslag. | 120 |
| 6.602 | Eyvind Johnson. Soldatens återkomst. Förlag: Bonniers 1950 Folkupplaga. Häftad. Ouppskuren. | 90 |
| 5.920 | Eyvind Johnson. Stad i mörker. Förlag: Bonniers 1947. Förlagsband. Något nött. Namnteckning. | 80 |
| 8.095 | Sven Arne Jones. Pälle Nävers Saga. Fotoill. Förlag: Zindermans 1982. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
| 8.036 | Erica Jong. Serenissima. En Venedig-roman. Förlag: Bra Böcker 1987. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 5.922 | Thorsten Jonsson. Konvoj. Förlag: Bonniers 1949. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.923 | Karin Juel. Prostens dotter. Förlag: Wahlströms 1961. Förlagsband med övre marmorerad snitt. | 80 |
| 5.934 | Karin Juel. Tre fäder. Förlag: Komet 1967. Förlagsband. | 80 |
| 6.606 | Gabriel Jönsson. Än sjunger Öresund. Illustrerad av Ralph Bergholtz. Förlag: Bonniers 1954. Inbunden med främre omslag. | 90 |
K
| Beställn. nr | Pris kr | |
| 8.582 | Ferenc Karinthy. Epepe. Förlag: Bra böcker 1980. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 5.942 | Otto Karl-Oskarsson. Alla älvens timmer. Förlag: Bonniers 1949 Orginal upplaga. Förlagsband. | 80 |
| 9.249 | Gottfried Keller. Romeo och Julia i byn. Fru Regel Amrain och hennes yngste son. Förlag: Natur och Kultur 1958. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 8.946 | Lauren Kelly. Tag mig, tag mig med dig. Spänningsroman. Förlag: Wahlström & Widstrand 2005. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 8.240 | Yasar Kemal. Hav av eld. Förlag: Gidlunds 1989. Förlagsband. |
80 |
| 9.018 | Judith Kerr. När Hitler stal den skära kaninen. Illustrerad av författaren. Förlag: Berghs 1987 tredje upplagan. Förlagsband. |
60 |
| 9.788 | Marian Keyes. När Lucy Sullivan skulle gifta sig. Förlag: Norstedts 2000. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 5.944 | Christer Kihlman. Dyre prins. Förlag: Wahlström & Widstrand 1975. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 7.372 | Christer Kihlman. Livs drömmen rena. Bok om maktlöshet. Förlag: Alba 1982. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 5.941 | Else Kleen (Gwen). Släktens kvinnor. Förlag: Norsteds 1914 Tredje upplagan. Inbunden med främre omslag. | 120 |
| 7.020 | Axel Klinckowström. Klinckan berättar om böcker och vänner. Fotoill. Förlag: Bonniers 1934. Inbunden i två band. Främre omslag inbunden. Exlibris. |
Såld |
| 7.339 | Axel Klinckowström. Klinckans minnen. Skildringar och erinringar från mitt forskar- och färdeliv i när och fjärran. Senare delen. Fotoill. Förlag: Bonniers 1934. Inbunden med främre omslag. |
160 |
| 9.247 | Sophie von Knorring. Illusionerna. Förlag: Natur och Kultur 1965. Förlagsband. |
80 |
| 7.549 | Henry Konn. Född i en lövhydda. Förlag: Bonniers 1973. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
| 8.291 | Tadeusz Konwicki. Vargmonstret. Förlag: Bra Böcker 1980. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 8.238 | Jaan Kross. Romanen om Rakvere. Förlag: Fripress 1988. Förlagsband. |
80 |
| 5.943 | Agnes von Krusenstjerna. Kvinnogatan. Förlag: Bonniers 1950. Förlagsband. | 60 |
| 7.398 | Astrid Kähr. Calmare nyckel. Förlag: Folket i bild 1945. Förlagsband. Namnteckning. |
60 |
| 5.938 | Sture Källberg. Agnarna i vinden. Vandringen till städerna, del I. Förlag: Norstedts 1976. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.940 | Sture Källberg. Den röda älven. Vandringen till städerna, del III. Förlag: Norstedts 1979. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.939 | Sture Källberg. I flock och ensam. Vandringen till städerna, del II. Förlag: Norstedts 1977. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
L
| Beställn. nr | Pris kr | |
| 7.564 | Choderlos de Laclos. Farliga förbindelser. Del I-II. Förlag: Forum 1955. Häftad i två delar. Ouppskuren. |
120 |
| 6.595 | Olof Lagercrantz. Att läsa Proust. Förlag: Wahlström & Widstrand 1992. Förlagsband med skyddsomslag. | 90 |
| 6.010 | Olof Lagercrantz. Dagbok. Förlag: Wahlström & Widstrand 1954. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. | 80 |
| 6.009 | Olof Lagercrantz. Från helvetet till paradiset. En bok om Dante och hans komedi. Förlag: Wahlström & Widstrand 1964 Andra upplagan. Häftad. | 80 |
| 5.988 | Pär Lagerkvist. Ahasverus död. Förlag: Bonniers 1960 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. Exlibris. | 90 |
| 5.989 | Pär Lagerkvist. Barabbas. Förlag: Bonniers 1951. Förlagsband. | 80 |
| 5.990 | Pär Lagerkvist. Bödeln - Gäst hos verkligheten. Förlag: Bonniers 1951. Förlagsband. | 60 |
| 5.986 | Pär Lagerkvist. Det heliga landet. Förlag: Bonniers 1964 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. | Såld |
| 6.607 | Pär Lagerkvist. Dvärgen. Förlag: Bonniers 1947. Förlagsband. | Såld |
| 5.985 | Pär Lagerkvist. Mariamne. Förlag: Bonniers 1967 Orginal uppplaga. Förlagsband med skyddsomslag. | 90 |
| 5.987 | Pär Lagerkvist. Pilgrim på havet. Förlag: Bonniers 1962 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. | 90 |
| 5.991 | Pär Lagerkvist. Sibyllan. Förlag: Bonniers 1964. Förlagsband. | 60 |
| 6.012 | Selma Lagerlöf. Anna Svärd. Förlag: Bonniers 1978. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. | 80 |
| 6.644 | Selma Lagerlöf. Charlotte Löwensköld. Förlag: Bonniers 1956. Förlagsband. | 60 |
| 6.014 | Selma Lagerlöf. En saga om en saga och andra sagor. Förlag: Bonniers 1908. Dekorerat orginalklotband. Exlibris. Titelporträtt. | 120 |
| 6.015 | Selma Lagerlöf. Ett barns memoarer. (Mårbacka II). Förlag: Bonniers 1930. Inbunden med gulddekor. Främre omslag inbunden. Namnteckning. | Såld |
| 6.016 | Selma Lagerlöf. Gösta Berlings saga. Del 1. Förlag: Vårt Hem 1927. Inbunden med gulddekor. | 60 |
| 6.503 | Selma Lagerlöf. Gösta Berlings saga. Teckningar och akvareller av Hilding Linnqvist. Förlag: Bonniers 1959. Linneband. | 240 |
| 6.018 | Selma Lagerlöf. Jerusalem. Förlag: Bonniers 1958. Förlagsband. | 80 |
| 6.017 | Selma Lagerlöf. Kejsarn av Portugallien. En värmlandsberättelse. Illustrerad av Elbert Engström. Förlag: Bonniers 1914 Orginal upplaga. Inbunden med gulddekor. Främre omslag inbunden. Exlibris. | 140 |
| 6.013 | Selma Lagerlöf. Mårbacka. Förlag: Bonniers 1922 Orginal upplaga. Inbunden med gulddekor. Exlibris. | 100 |
| 9.266 | Guiseppe Tomasi di Lampedusa. Leoparden. Förlag: Forum 1973. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
| 7.614 | Solveig Landquist. Frihet och passioner. Förlag: Natur och kultur orginal upplaga. Häftad. Dedikation av författaren. |
120 |
| 8.859 | Gunnar Larsen. Två misstänkta. Förlag: Folket i bild 1957. Förlagsband. |
80 |
| 7.396 | Gunnar Larsen. Spår mot norr. Förlag: Bonniers 1949. Förlagsband. Namnteckning. |
80 |
| 6.023 | Inga Lena Larsson. Vide ung. Förlag: Tidens 1953. Förlagsband. | 60 |
| 9.803 | Stieg Larsson. Luftslottet som sprängdes. Millennium. Kriminalroman. Förlag: Norstedts 2007. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 7.415 | Sverre Larsson. I går, i dag, i morgon. Fotoill. Förlag: Den kristna bokringen 1980. Förlagsband. |
60 |
| 6.027 | Zenia Larsson. Morfars koppar slantar. Efter sexdagarskriget -en personlig reaktion. Förlag: Rabén & Sjögren 1970 Orginal upplaga. Häftad. Dedikation av författaren. | 120 |
| 7.588 | Halldór Kiljan Laxness. Salka Valka. Förlag: Rabén & Sjögren 1956. Förlagsband. |
80 |
| 8.942 | Leena Lehtolainen. Falska förespeglingar. Kriminalroman. Förlag: Bonniers 2005. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 7.407 | Åke Leijonhufvud. Hemresan. Förlag: Wahlström & Widstrand 1974. Orginalupplaga. Ouppskuren. Häftad. |
90 |
| 6.022 | Ebba L. Lewenhaupt. God afton vackra mask. Förlag: Wahlström & Widstrand 1953 Andra upplagan. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. | 80 |
| 5.983 | Sara Lidman. Bära mistel. Förlag: Bonniers 1960. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 80 |
| 5.980 | Sara Lidman. Din tjänare hör. Förlag: Bonniers 1977 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.982 | Sara Lidman. Hjortron landet. Förlag: Bonniers 1955. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. | 120 |
| 5.979 | Sara Lidman. Jag och min son. Förlag: Bonniers 1963. Förlagsband. | 60 |
| 5.984 | Sara Lidman. Lifsens rot. Förlag: Bonniers 1996. Förlagsband med skyddsomslag. | 90 |
| 5.978 | Sara Lidman. Med fem diamanter. Förlag: Bonniers 1964. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden. | 80 |
| 5.977 | Sara Lidman. Regnspiran. Förlag: Bonniers 1958. Förlagsband. | 90 |
| 5.981 | Sara Lidman. Tjärdalen. Förlag: Bonniers 1955. Förlagsband. | 60 |
| 6.021 | Sven Lidman. Gossen i grottan. Förlag: Natur och Kultur 1952. Förlagsband. | 90 |
| 6.753 | Sven Lidman. Huset med de gamla fröknarna. En berättelse om helgon och hjältar. Förlag: Bonniers 1940. Förlagsband. | 60 |
| 6.646 | Gertrud Lilja. Kvinnorna i släkten. En berättelse från Småland. Förlag: Bonniers 1947. Förlagsband med skyddsomslag. | Såld |
| 6.008 | Gertrud Lilja. När sommaren är förliden. Noveller. Förlag: Bonniers 1951. Häftad. | 60 |
| 5.992 | Bennie Liljenfors. Överläkaren. Förlag: Prisma 1990. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 7.536 | Francoise Linares. Blomma och gevär. Förlag: Hökerbergs 1966. Förlagband. |
80 |
| 6.024 | Sonja Lindbergh. Bågen i skyn. Förlag: Bra Böcker 1981. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 6.671 | Torgny Lindgren. Hummelhonung. Förlag: Norstedts 1995. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 6.151 | Torgny Lindgren. Ljuset. Förlag: Norstedts 1987. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 6.006 | Ester Lindin. Tänk, om jag gifter mig med prästen. Förlag: Hökerbergs 1942. Halvfranskt band med övre guldsnitt. Främre och bakre omslag inbunden. Något nött. | 80 |
| 8.944 | Herman Lindqvist. Krokodilen. En äventyrsroman. Förlag: Norstedts 2003. Förlagsband. |
80 |
| 5.996 | Sven Lindqvist. En älskares dagbok. Förlag: Bonniers 1981 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 7.561 | Oddm Ljone. Män från havet. Förlag: LTs 1957. Förlagsband. Namnteckning. |
80 |
| 5.993 | Walter Ljungquist. Källan. Förlag: Aldus 1975. Häftad/Pocket. Namnteckning. | 50 |
| 5.994 | Walter Ljungquist. Nycklar till okänt rum. Förlag: Bonniers 1957. Förlagsband. | 80 |
| 5.995 | Walter Ljungquist. Ombyte av tåg. Förlag: Bonniers 1933 Orginal upplaga. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 280 |
| 4.276 | Walter Ljungquist. Revolt i grönska. Förlag: Bonniers 1951 Orginal upplaga. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. | Såld |
| 5.973 | Ivar Lo-Johansson. Bara en mor. Förlag: Bonniers 1956. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.974 | Ivar Lo-Johansson. Geniet. En roman om pubertet. Förlag: Bonniers 1964. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.976 | Ivar Lo-Johansson. Godnatt, jord. Del II Eliten. Förlag: Bonniers 1944. Häftad. Andra delen. | 60 |
| 5.971 | Ivar Lo-Johansson. Gårdfarihandlaren. Förlag: Bonniers 1954. Förlagsband. | 60 |
| 7.383 | Ivar Lo-Johansson. Måna är död. Förlag: Folket i bild 1944. Förlagsband. Namnteckning. |
60 |
| 7.619 | Ivar Lo-Johansson. Nunnan i Vadstena. Sedeskildringar. Förlag: Bonniers 1983. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 5.972 | Ivar Lo-Johansson. Passioner i urval. Inledning av Bengt Sjönander. Med illustrationer av svenska konstnärer. Förlag: Bra Böcker 1976. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 6.029 | Ivar Lo-Johansson. Passionerna. Älskog. Förlag: Bonniers 1981. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.970 | Ivar Lo-Johansson. Romanen om Måna. En bok om kärleken och äran. Måna är död - Astronomens hus. Förlag: Bra Böcker 1976. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.975 | Ivar Lo-Johansson. Stockholmaren. Självbiografisk berättelse. Förlag: Bonniers 1956. Förlagsband. | 60 |
| 5.969 | Ivar Lo-Johansson. Traktorn. Förlag: Bra Böcker 1973. Förlagsband. | 60 |
| 6.597 | Ivar Lo-Johansson. Vagabondliv i Frankrike. Förlag: Folket i bild 1950. Förlagsband med främre omslag inbunden. | 60 |
| 6.019 | Ulla-Lena Lundberg. Ingens Anna. Förlag: Alba 1984. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 6.020 | Axel Lundegård. Mouche. En roman från Heines dödsläger. Förlag: Ljus 1906 Tredje upplagan. Inbunden med marmorerad snitt runt om. | 80 |
| 6.025 | Ulf Lundell. Kyssen. Förlag: Wahlström & Widstrand 1983. Förlagsband. | 80 |
| 6.026 | Ulf Lundell. Sömnen. Förlag: Wahlström & Widstrand 1983. Förlagsband. | 80 |
| 6.257 | Ulf Lundell. Tårpilen. Förlag: Wahlström & Widstrand 1987. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. | 80 |
| 9.105 | Arne Lundgren urval och översättning. Skördefolket och andra berättelser. Portugisisk prosa från 1850 till våra dagar. Förlag: Forum 1976. Förlagsband med skyddsomslag. |
60 |
| 6.932 | Max Lundgren. BK Framåt. Illustrationer av Jockum Nordström. Förlag: Tidens 1989. Förlagsband. Dedikation av författaren. | 120 |
| 6.640 | Max Lundgren. Inga Eliasson affärsbiträde. Förlag: Skriftställarnas 1980. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.997 | Åke Lundgren. En stilla vrede. Förlag: Trevi 1990. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 6.628 | Åke Lundgren. Furstens hus. Förlag: Trevi 1992. Förlagsband med skyddsomslag. | 90 |
| 6.624 | Åke Lundgren. Polykarpus dröm. Förlag: Trevi 1993. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 9.975 | Lars Bill Lundholm. Skärgårds doktorn. Den första sommaren. Förlag: Forum 1998 andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
| 6.002 | Artur Lundkvist. En gång i Nineve. Förlag: Coeckelberghs 1977 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.999 | Artur Lundkvist. Floderna flyter mot havet. Förlag: Folket i bild 1952. Förlagsband. Namnteckning. Något nött. | 60 |
| 6.001 | Artur Lundkvist. Slavar för särkland. Förlag: Bonniers 1979. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 6.000 | Artur Lundkvist. Snapphanens liv och död. En prosaballad. Förlag: Bonniers 1968. Förlagsband. | 60 |
| 6.031 | Evert Lundström. Stormsvalan. En roman från Napoleons tid. Förlag: Bonniers 1974. Förlagsband. Namnteckning. | 80 |
| 5.953 | Alice Lyttkens. All livets härlighet. En berättelse från 1700-talets senare del. Förlag: Bonniers 1976 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.968 | Alice Lyttkens. Att vara någon. Förlag: Bonniers 1970 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.951 | Alice Lyttkens. Det är dit vi längtar. Förlag: Bonniers 1949. Förlagsband. | 60 |
| 5.958 | Alice Lyttkens. Dygdeövning. Förlag: Wahlströms 1979 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.967 | Alice Lyttkens. Fader: okänd. En berättelse från 1700-talets senare del. Förlag: Bonniers 1975 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 5.965 | Alice Lyttkens. Flickan som inte bad om lov. Förlag: Bonniers 1969 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 6.755 | Alice Lyttkens. Hasard med guldmynt. Förlag: Bonniers 1970. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.959 | Alice Lyttkens. Herdinnelek. Förlag: Wahlströms 1979 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. | 60 |
| 5.950 | Alice Lyttkens. Himlabröd. Förlag: Bonniers 1957. Förlagsband. | 60 |
| 6.868 | Alice Lyttkens. Kvinnan söker sin väg. Den svenska kvinnans historia från liberalismen till vår tid. Fotoill. Förlag: Bonniers 1976. Förlagsband. | 80 |
| 5.966 | Alice Lyttkens. Kärlekens gyckelspel. Förlag: Bonniers 1960 Orginal upplaga. Häftad. Namnteckning. | Såld |
| 5.949 | Alice Lyttkens. Kärleksbesvär. Förlag: Bonniers 1962. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.954 | Alice Lyttkens. Ljug mej en saga. Förlag: Bonniers 1971 Orginal upplaga. Förlagsband. | 80 |
| 5.947 | Alice Lyttkens. Lyckans tempel. 1 Österlånggatan. Förlag: Wahlströms 1977 Fjärde upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.948 | Alice Lyttkens. Lyckans tempel. 2 Charlottenhof. Förlag: Wahlströms 1973. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.962 | Alice Lyttkens. Längtans blåa blomma. 1 Guss eget mästerverk. Förlag: Wahlströms 1977 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.963 | Alice Lyttkens. Längtans blåa blomma. 2 Du droppe himladagg. Förlag: Wahlströms 1978 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.956 | Alice Lyttkens. Nya stjärnor tändas. 1 Gustav Tollmans anfäktelse. Förlag: Wahlströms 1978 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.957 | Alice Lyttkens. Nya stjärnor tändas. 2 Tro på hennes ögas glans. Förlag: Wahlströms 1979 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.964 | Alice Lyttkens. Omaka blir makar. Roman från sjuttonhundratalets slut. Förlag: Bra Böcker 1986. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.946 | Alice Lyttkens. Slumplycka. Förlag: Wahlströms 1979 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.952 | Alice Lyttkens. Statt upp min älskade. Förlag: Bonniers 1947 Orginal upplaga. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. | 80 |
| 6.638 | Alice Lyttkens. Syndafall. Förlag: Bonniers 1947. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.960 | Alice Lyttkens. Tag lyckan fatt. 1 Ett hus likt många andra. Förlag: Wahlströms 1979 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.961 | Alice Lyttkens. Tag lyckan fatt. 2 Ett hus likt inga andra. Förlag: Wahlströms 1979 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. | 60 |
| 5.955 | Alice Lyttkens. Vårens tid är inne. Förlag: Bonniers 1968 Orginal upplaga. Förlagsband. | 80 |
| 9.696 | Camilla Läckberg. Tyskungen. Förlag: Bonniers 2008. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 6.004 | Olle Länsberg. Adamsson i Sverige. Förlag: Bonniers 1964. Förlagsband. Dedikation av författaren. | 80 |
| 6.003 | Olle Länsberg. Käre John. Förlag: Folket i bild 1965. Förlagsband. Namnteckning. | 60 |
| 6.005 | Olle Länsberg. Restaurant Intim. Förlag: Folket i bild 1954. Förlagsband. | 60 |
| 9.872 | Viveca Lärn. Midsommarvals. Roman. Förlag: Wahlström & Widstrand 2001. Förlagsband. |
60 |
| 9.717 | Viveca Lärn. Sol och vår. Roman. Förlag: Wahlström & Widstrand 2002. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
| 6.007 | Tomas Löfström. Gryningsflickan. Förlag: Bra Böcker 1986. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
| 6.028 | Emil Löwendahl. Malmens på Näset. Förlag: Harriers 1958. Främre omslag inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. | Såld |