LEOPOLDs ANTIKVARIAT

 Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden
 Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 leopoldsantik@gmail.com

Kontakta oss via leopoldsantik@gmail.com med förfrågan eller beställning.

Skönlitteratur T - Ö

Skönlitteraturen finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.

 Tillbaka till Leopolds Antikvariat  Tillbaka till Böcker  Beställningsinformation
  Back to Leopolds Antikvariat  Back to Books  How to order

A - F   G - L   M - S   T - Ö

T

Beställn. nr  

Pris kr

 6.426 Esaias Tegnér. Fritiofs saga. Förlag: Saxon & Lindströms 1929. Halvfranskt band.

 80

 6.424 Birgit Tengroth. Jungfruburen. Förlag: Wahlström & Widstrand 1951 Andra upplagan. Inbunden med främre omslag.

 80

 6.420 Inga Thelander. Skuggan över Ninas hus. Förlag: Ving 1960. Förlagsband.

 60

 6.427 Zacharias Topelius. Fältskärns berättelser. Fjärde cykeln II. ill. Förlag: Bonniers 1923. Halvfranskt band med marmorerad snitt runt om. Gulddekor.

 90

 6.428 Zacharias Topelius. Fältskärns berättelser. Femte cykeln. ill. Förlag: Bonniers 1923. Halvfranskt band med marmorerad snitt runt om. Gulddekor.

 90

 9.128 Göran Tunström. Berömda män som varit i Sunne. Roman. Förlag: Bonniers 2001. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 7.456 Göran Tunström. Juloratoriet. Förlag: Bonniers 1983. Förlagsband med skyddsomslag.

Såld

 6.421 Göran Tunström. Prästungen. Förlag: Bonniers 1976. Förlagsband med skyddsomslag.

80

 8.224 Ena Twigg - Ruth Hagy Brod. Medium. Inledning av biskop Mervyn Stockwood. Förlag: Lindqvists 1974. Förlagsband med skyddsomslag.

140

U

Beställn. nr  

Pris kr

 9.283 Sigrid Undset. Den trofasta hustrun. Förlag: Norstedt 1944. Förlagsband.

90

 6.431 Edith Unnerstad. Ensam hemma med Johnny. Förlag: Norstedts 1951. Häftad. Nött.

 60

V W

Beställn. nr  

Pris kr

 6.434 Ian Wachtmeister. Ankdammen. ill. Förlag: Timbro 1988. Förlagsband.

 80

 6.455 Anna Wahlenberg. Två hustrur. Förlag: Bonniers 1899. Inbunden.

 80

 6.448 Gunnar Wahlström. Byarna vid floden. Förlag: Westerbergs 1977. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.447 Lydia Wahlström. Sin fars dotter. Förlag: Norstedts 1920. Halvfranskt band.

 Såld

 6.446 Bengt V. Wall. Ascartes. Fragment av ett liv och en roman. Förlag: Ceres/Tiden 1985. Förlagsband med skyddsomslag.

 120

 6.462 Åke Wassing. Dödgrävarens pojke. Förlag: Bonniers 1960. Förlagsband.

 80

 6.456 Eric Wennerholm. Flit och flärd. Minnen. Förlag: Bonniers 1971. Förlagsband.

 60

 6.445 Jacques Werup. Vem är Nora Prentiss?. Förlag: Bra Böcker 1984. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.459 Börje Veslen. Parnass. om den svenska 30:talsparnassen och Josef Kjellgrens roll. Förlag: Actum 1959. Häftad. Ouppsprättad. Dedikation av författaren.

 90

 6.458 Anna Westberg. Sandros resa. Förlag: Bonniers 1986. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 3.237 Dennis Wheatley. Bortbytingen. Mannen som dödade kungen II. 1952, häftad, nött.

60

 3.239 Dennis Wheatley. En dotter åt djävulen. 1965, inb. med skyddsomslag.

80

 3.240 Dennis Wheatley..Farliga makter. 1951. häftad. ouppskuren.

Såld

 3.241 Dennis Wheatley. Fienden i mörkret. 1958. häftad. ouppskuren.

Såld

 3.243 Dennis Wheatley Fångar på Mars. 1959, häftad.

Såld

 3.258 Dennis Wheatley Fången med masken. 1958. häftad.

60

 3.245 Dennis Wheatley Gyllene Skinnet. 1946, häftad.

Såld

 3.247 Dennis Wheatley Helvetets port. 1972, inb. med skyddsomslag.

Såld

 3.249 Dennis Wheatley I spindelns nät. 1947, häftad.

60

 3.251 Dennis Wheatley Linda Lee lever farligt. 1974. Inbunden med skyddsomslag.

Såld

 6.916 Dennis Wheatley Liv eller död. 1957. häftad.

Såld

 3.255 Dennis Wheatley Ondskans redskap. 1949, häftad, nött.

60

 3.257 Dennis Wheatley Satans utsände. 1976, pocket.

60

 3.267 Dennis Wheatley Star of Ill-Omen. Hutchinson, London, u.å., inb. engelsk text.

Såld

 3.260 Dennis Wheatley Stormen rasar. Mannen som dödade Napoleon I. 1952, häftad, nött.

Såld

 3.265 Dennis Wheatley Vendetta i Spanien. 1961, häftad, nött.

Såld

 3.266 Dennis Wheatley Öns hemlighet. Förlag: Skoglunds 1955 orginal upplaga. Inbunden med främre och bakre omslag.

Såld

 5.450 Lars Widding. 1812. Teckningar av Gunnar Brusewitz. Förlag: Gebers 1970 originalupplaga. Förlagsband. Namnteckning.

Såld

 5.470 Lars Widding. Då tystnar sången. En småstadskrönika. Förlag: Norstedts 1981. Förlagsband.

90

 6.647 Lars Widding. En tid för hjältar. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Översiktskartor av Magnus Gerne. Förlag: AWE/Gebers 1974 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.

 Såld

 5.451 Lars Widding. En tid för vreden. Teckningar av Gunnar Brusewitz. Förlag: Almqvist & Wiksell 1975. Första upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.

  90

 5.452 Lars Widding. Galgfågeln. En berättelse från 1800-talets Sverige. Teckningar av Gunnar Brusewitz. Förlag: Almqvist & Wiksell 1969. Första upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 5.453 Lars Widding. Guldfeberns folk. En äventyrsroman. Förlag: VårBok 1985. Förlagsband med skyddsomslag.

  80

 5.471 Lars Widding. Herrskapet och evigheten. En småstadskrönika. Förlag: Norstedts 1988. Förlagsband.

 90

 6.143 Lars Widding. Leoparderna. Förlag: Norstedts 1986. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.751 Lars Widding. Lockfågeln. En berättelse från Bellmans tid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Förlag: Almqvist & Wiksell 1971. Förlagsband med skyddsomslag.

 Såld

 5.458 Lars Widding. Majors avsked. Teckningar av Hasse Erikson. Förlag: Almqvist & Wiksell 1971. Förlagsband.

  90

 5.469 Lars Widding. Pigan och härligheten. En småstadskrönika. Förlag: Norstedts 1988. Förlagsband.

  90

 5.459 Lars Widding. På ryttmästarns tid. Teckningar av Hasse Erikson. Förlag: Bonniers 1971. Förlagsband. Namnteckning.

 Såld

 5.460 Lars Widding. Rovfågeln. En berättelse från tiden för mordet på Gustaf III. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Förlag: Bra Böcker 1975. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.144 Lars Widding. Rödaste smultron. Förlag: Norstedts 1991. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.432 Lars Widding. Två berättelser. En berättelse från min ungdom. Förlag: Norstedts 1982. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 5.468 Lars Widding. Visst gör det ont. Förlag: Norstedt 1974. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.449 Barbro Widebäck. Lekkamraterna. Förlag: Bra Böcker 1977. Förlagsband.

 60

 6.222 Albin Widén. Nu blommar prärien. Förlag: Saxon & Lindströms 1951. Förlagsband. Namnteckning.

 60

 6.450 Bo Widerberg. Erotikon. Förlag: Bonniers 1957. Förlagsband med främre omslag inbunden.

 90

 8.239 Joseph Viertel. Släktband. Förlag: Bra Böcker 1984. Förlagsband med skyddsomslag.

60

 6.435 Albert Viksten. Blå gryning. Förlag: Folket i bild 1954. Förlagsband. Namnteckning.

 60

 6.438 Albert Viksten. Byfolket. Förlag: Folket i bild 1941. Förlagsband.

 60

 6.437 Albert Viksten. Stor-Nils. Förlag: Folket i bild 1940. Förlagsband.

 60

 6.436 Albert Viksten. Timmer. Förlag: Folket i bild 1949. Förlagsband.

 60

 6.460 Ragnar Vilhelm. Asfaltvägen. Förlag: Tidens 1956. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation av författaren.

 90

 6.457 Barbara Winckelmann. Din vredes dag. Förlag: Bra Böcker 1979. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.433 Herta Wiren. En bit bröd med Anna - Dofta vildblomma röd. Förlag: Tidens 1987. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning.

 80

 4.764 P.G. Wodehouse. Farbror Fred på vårhumör. förlag: Bonniers 1959, inbunden.

90

 10.975 P.G. Wodehouse. Fina papper. Förlag: Fritzes 1936. Häftad. Namnteckning.

120

 7.531 P.G. Wodehouse. Jeeves klarar skivan. Förlag: Bonniers 1982. Förlagsband med skyddsomslag.

80

 4.759 P.G. Wodehouse. Psmith ordnar saken. förlag: Bonniers 1959, inbunden.

90

 9.020 P.G. Wodehouse. Som det anstår en Wooster. Förlag: Bonniers 1955. Förlagsband.

80

 4.760 P.G. Wodehouse. Åska i luften. förlag: Bonniers 1959, inbunden.

90

 6.453 Elin Wägner. Camillas äktenskap. Förlag: Bonniers 1915. Klotband.

 60

 6.451 Elin Wägner. De fem pärlorna. Förlag: Bonniers 1927 Orginal upplaga. Häftad.

 90

 6.454 Elin Wägner. Vinden vände bladen. Förlag: Bonniers 1954. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.154 Per Wästberg. Bergets källa. Förlag: Wahlström & Widstrand 1987. Förlagsband med skyddsomslag.

  80

 6.444 Per Wästberg. Förbjudet område. Förlag: Bonniers 1963. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.439 Per Wästberg. Halva kungariket. Förlag: Wahlström & Widstrand 1955 Orginal upplaga. Häftad.

 120

 6.440 Per Wästberg. Jordmånen. Förlag: Wahlström & Widstrand 1973 Fjärde upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning.

 80

 6.442 Per Wästberg. Pojke med såpbubblor. Förlag: Wahlström & Widstrand 1949 Andra upplagan. Häftad. Namnteckning. Något blekt omslag.

 90

 6.443 Per Wästberg. På svarta listan. Förlag: Bonniers 1964. Förlagsband.

 60

 6.441 Per Wästberg. Vattenslottet. Förlag: Wahlström & Widstrand 1968 Tredje upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.

 Såld

Y Z

Beställn. nr  

Pris kr

 8.871 Margaret Yorke. Syndens lön. Förlag: Norstedts/Pan 2001. Förlagsband.

70

 8.857 Ernst Zahn. Kvinnorna i Tanno. Förlag: Lindblads 1920 andra upplagan. Halvfransktband med marmorerat snitt runt om. Främre omslag inbunden.

80

 7.527 Ernst Zahn. Sjögården. Förlag: Lindblads 1926. Halvfranskt band med främre omslag inbunden. Marmorerad snitt runt om.

140

 6.474 Tore Zetterholm. Den röde Buddha. Förlag: Bra Böcker 1983. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

A - F   G - L   M - S   T - Ö

Skönlitteraturen finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.

 Tillbaka till Leopolds Antikvariat  Tillbaka till Böcker  Beställningsinformation
  Back to Leopolds Antikvariat  Back to Books  How to order