LEOPOLDs ANTIKVARIAT

 Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden
 Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 leopoldsantik@gmail.com

Kontakta oss via leopoldsantik@gmail.com med förfrågan eller beställning.

 Skönlitteratur M - S

Skönlitteraturen finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.

 Tillbaka till Leopolds Antikvariat  Tillbaka till Böcker  Beställningsinformation
  Back to Leopolds Antikvariat  Back to Books  How to order

A - F   G - L   M - S   T - Ö

M

Beställn. nr Titel Pris kr
 8.167 Alistair Maclean. Attentat vid Athabasca. Förlag: Forum 1988. Förlagsband.

80

 8.947 Liza Marklund. Den röda vargen. Förlag: Pirat 2003. Förlagsband med skyddsomslag.

80

 6.063 E. Marlitt. Hans andra hustru. Bonniers 1930. Förlagsband.

 80

 6.065 Ana Martinez. På blommigt allvar. Kåserier och historietter i det fantastiska Sverige. Med förord av Lars Forssell. Förlag: Sveriges Radio 1987. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.641 Harry Martinson. Kap farväl! Förlag: Bonniers 1947. Förlagsband med skyddsomslag.

 Såld

 6.271 Harry Martinson. Midsommardalen. Förlag: Bonniers 1938 Orginal upplaga. Häftad. Namnteckning. Något nött.

 140

 6.062 Harry Martinson. Nässlorna blomma. Förlag: Bonniers 1944. Förlagsband.

 80

 6.594 Harry Martinson. Utsikt från en grästuva. Småprosa. Förlag: Bonniers 1964. Häftad. Ouppskuren.

 Såld

 6.061 Harry Martinson. Vägen till Klockrike. Förlag: Bonniers 1948 21-28 tusendet. Häftad.

 120

 8.624 Moa Martinson. Armén vid horisonten. Förlag: Askild & Kärnekull 1974. Förlagsband med skyddsomslag.

80

 8.623 Moa Martinson. Bakom svenskvallen. Förlag: Askild & Kärnekull 1976. Förlagsband med skyddsomslag.

80

 6.056 Moa Martinson. Drottning Grågyllen. Förlag: Folket i bild 1945. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.058 Moa Martinson. Du är den enda. Förlag: Tidens 1954. Förlagsband.

 60

 6.060 Moa Martinson. Klockor vid sidenvägen. Förlag: Tidens 1960. Förlagsband.

 60

 6.057 Moa Martinson. Kungens rosor. Förlag: Tidens 1944. Förlagsband.

 60

 6.059 Moa Martinson. Kyrkbröllop. Förlag: Tidens 1944. Förlagsband. Något nött rygg.

 60

 6.055 Moa Martinson. Livets fest. Förlag: Folket i bild 1952. Förlagsband.

 60

 8.221 John Masters. Fandango Rock. Förlag: Bonniers 1962. Förlagsband.

60

 6.064 Gunnar Mattsson. Prinsessan. Förlag: Bra Böcker 1978. Förlagsband.

 60

 8.861 Mary McCarthy. Kannibaler och misssionärer. Förlag: Bra Böcker 1981. Förlagsband med skyddsomslag.

60

 8.860 Ellis K Meacham. För kung och kompani. Förlag: Bra Böcker 1978. Förlagsband med skyddsomslag.

80

 4.767 Margaret Mitchell . Borta med vinden. förlag: Medéns1940, halvfranskt.band.med främre omslag inbunden, exlibris.

150

 6.047 Vilhelm Moberg. A. P. Rosell, bankdirektör. Förlag: Bonniers 1955. Förlagsband.

 Såld

 6.052 Vilhelm Moberg. Berättelser ur min levnad. Förlag: Bonniers 1968. Förlagsband.

 80

 6.046 Vilhelm Moberg. De knutna händerna. Förlag: Delfinserien 1971. Häftad.

 50

 6.053 Vilhelm Moberg. Din stund på jorden. Förlag: Bonniers 1974 tredje upplagan. Häftad.

Såld

 6.042 Vilhelm Moberg. Förrädarland. En berättelse om människor som historien har glömt. Förlag: Bonniers 1967 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.

 140

 4.351 Vilhelm Moberg. Invandrarna. Förlag: Bonniers 1954. Halvfranskt band med övre guldsnitt. Främre omslag inbunden. Lyxband.

 Såld

 6.044 Vilhelm Moberg. Invandrarna. Förlag: Bonniers 1953. Förlagsband med främre omslag inbunden.

 120

 6.051 Vilhelm Moberg. Långt från landsvägen. Förlag: Folket i bild 1953. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 4.275 Vilhelm Moberg. Nybyggarna. Romanen om utvandrarna. Tredje delen. Förlag: Bonniers 1956. Förlagsband med främre omslag inbunden. Namnteckning.

 120

 6.041 Vilhelm Moberg. Raskens. En soldatfamiljs historia. Förlag: Folket i bild 1951. Förlagsband.

 120

 6.043 Vilhelm Moberg. Sista brevet till Sverige. Romanen om utvandrarna. Fjärde delen. Förlag: Bonniers 1972. Förlagsband med skyddsomslag.

 120

 6.045 Vilhelm Moberg. Sänkt sedebetyg. Förlag: Folket i bild 1952. Förlagsband. Fläck på bakre insida.

 80

 6.066 Erik Müller. Fuga. Förlag: Bra Böcker 1987. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.067 Håkan Mörne. Havets bröd. Förlag: Wahlström & Widstrand 1954. Inbunden med främre och bakre omslag.

 60

N

Beställn. nr Titel Pris kr
 8.770 Loretta Napoleoni. Oheligt krig. Den moderna terrorismens ekonomiska rötter. Förlag: Leopard 2004. Förlagsband med skyddsomslag.

180

 8.273 Håkan Nesser. Kära Agnes! Förlag: Bonniers 2002. Förlagsband med skyddsomslag.

60

 6.098 Fritiof Nilsson (Piraten). Millionären. och andra historier. Förlag: Aldus/Bonniers 1971. Häftad/Pocket.

 50

 6.102 Fritiof Nilsson (Piraten). Vänner emellan. Förlag: Bonniers 1957. Förlagsband.

Såld

 8.943 Åsa Nilsonne. Bakom ljuset. Av författaren till Kyskhetsbältet. Vinnare av Polonipriset 2000. Förlag: Forum 2004. Förlagsband.

80

 6.105 Martin Nilsson. På heder och samvete. Historier och berättelser ritade och nedskrivna. ill. Förlag: Smålänningens 1950. Förlagsband. Något nött.

 80

 6.104 Folke Nordangård. Mjölnaren och vagnarna. Förlag: SAM 1960. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.107 Ludvig Nordström. Firman Nordhammare gifter sig. Petter Svensks historia IV. Förlag: Bonniers 1927. Häftad. Ouppskuren.

 60

 6.106 Ludvig Nordström. Tomas Lack. och hans familj. Förlag: Bonniers 1966. Förlagsband med skyddsomslag.

 120

 6.110 Wiktor Norin. Öppna er portar. Förlag: Harriers 1965. Förlagsband.

 60

 6.108 Emil Norlander. Första Don Basuno-boken. Tokprat och känslopjunk. Förlag: Fröléen & Comp 1908. Inbunden. Namnteckning.

 80

 6.109 Emil Norlander. Originella Johansson. och andra tokstollar. Förlag: Åhlén & Åkerlund 1920. Inbunden.

 80

O

Beställn. nr  

Pris kr

 6.171 Arne Ohlsson. Kall himmel. Förlag: Folket i bild 1953. Förlagsband. Namnteckning.

 60

 6.178 Gunnar Ohrlander. Katten spelar silverflöjt. Förlag: Bra Böcker 1985. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.179 Gunnar Ohrlander. Åsas journal. Förlag: Bra Böcker 1986. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.184 Rune Pär Olofsson. Blomsterkungen. Förlag: Norstedts 1979 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.

 90

 6.182 Rune Pär Olofsson. Där låg ett skimmer. En sannsaga från Gustaf III:s hov. Förlag: Norstedts 1980 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.

 70

 6.180 Rune Pär Olofsson. Ett mycket litet krig. Förlag: Norstedts 1972. Förlagsband med skyddsomslag.

 90

 6.181 Rune Pär Olofsson. Lejonet från norden. Roman kring trettioåriga kriget. Förlag: Vår Bok 1985. Förlagsband med skyddsomslag.

 90

 6.185 Rune Pär Olofsson. Manana. Ett folklustspel eller en erotoman från Sveriges sydligaste skärgård. Förlag: Wahlströms 1975 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.

 Såld

 6.183 Rune Pär Olofsson. Min hjärtans aller käraste fränka. Roman om Ebba Brahe och Gustaf II Adolf. Förlag: Bra Böcker 1981 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.

 70

 6.186 Rune Pär Olofsson. Morgonlandet. Förlag: Norstedts 1967 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.

 180

 6.172 Gustav Olson. Tåg ut. Förlag: LT:s 1951. Förlagsband.

Såld

 6.170 Albert Olsson. Goda gudar. Förlag: Folket i bild 1954. Förlagsband.

 60

 6.169 Albert Olsson. Nya fröken. Förlag: Tidens 1954. Förlagsband.

 60

 6.177 Åke Ortmark. Den inre cirkeln. Förlag: Wahlström & Widstrand 1972. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.187 K. G. Ossian-Nilsson. Drottningens kurir. Förlag: Saxon & Lindström 1951. Förlagsband.

 60

 6.173 K. G. Ossian-Nilsson. En äventyrare. Förlag: Bonniers 1912. Inbunden med främre omslag.

 60

 6.176 K. G. Ossian-Nilsson. Havet. Förlag: Bonniers 1910 Orginal upplaga. Häftad. Namnteckning.

 80

 6.175 K. G. Ossian-Nilsson. Prinsessan roar sig. Förlag: Bonniers 1921 Orginal upplaga. Häftad. Namnteckning.

 80

 6.174 K. G. Ossian-Nilsson. Thomas Thorild. Historiskt skådespel i tre akter. Förlag: Svenska Andelsförlaget 1917. Inbunden.

80

P Q

Beställn. nr  

Pris kr

 8.622 Arto Paasilinna. Snablar! Förlag: Brombergs 2006. Förlagsband med skyddsomslag.

80

 6.191 Nils Parling. Av mjölk och honung. Förlag: Bra Böcker 1973. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.192 Nils Parling. Hård höst. Förlag: Bra Böcker 1969. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 9.017 Tony Parsons. Mannen och pojken. Förlag: Prisma 2001. Förlagsband med skyddsomslag.

60

 6.194 Martin Pernemyr. Änglabrödet. Förlag: Berghs 1974 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning.

 80

 6.190 Hans Peterson. Johannes. Förlag: Bra Böcker 1985. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.188 Hans Peterson. Nästan en idyll. Förlag: Bra Böcker 1970. Förlagsband med skyddsomslag.

 Såld

 6.189 Hans Peterson. Skådespelaren. Förlag: Bra Böcker 1971. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.193 Elisabet Peterzen. Mamsell Caroline. Förlag: Bra Böcker 1986. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.195 Amelie Posse. Bygga upp ej riva neder. ill. Förlag: Natur och Kultur 1942. Främre omslag inbunden. Linnéband. Namnteckning.

 80

 8.868 Brian Power. Den siste kejsaren av Kina. ill. Förlag: Forum 1989 femte tryckningen. Förlagsband.

80

R

Beställn. nr   

Pris kr

 6.316 Bunny Ragnerstam. Vredens dag. Dokumentärroman från åren 1884. Förlag: Gidlunds 1977 Orginal upplaga . Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.322 Björn Ranelid. Tusen kvinnor och en sorg. Förlag: Bonniers 1998. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.319 Arne Reberg. Klockan är mycket. Förlag: Askild & Kärnekull 1979. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.311 Ester Riwkin. Ringen som bröts. Förlag: Norstedts 1949 Orginal upplaga. Häftad.

160

 6.306 Lars Rosander. De fyra änglarna. eller Se, Dannebrogen vajar över Kronprinsessegades glädjehus. Anteckningar från år 1910 af GM, kapten och directeur. Förlag: Bra Böcker 1984. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.305 Lars Rosander. Sommar skymnings svalka. En oscarisk episod ur kapten Gustaf Malcolms efterlämnade handlingar. Förlag: Bra Böcker 1980. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning.

 60

 6.304 Lars Rosander. Vargarna och påfågelkungen. eller Invitation till furstligt biläger. Förlag: Askild & Kärnekull 1979. Förlagsband.

 60

 6.318 Bernt Rosengren. Jobbarkompisar. Förlag: Rabén & Sjögren 1975 Orginal upplaga. Häftad.

 80

 6.320 Per E. Rundquist. Farväl till sommaren. Förlag: Gebers 1945. Häftad.

 80

 6.321 Björn Runeborg. Statsbesöket. Förlag: Bonniers 1965 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag inbunden.

 80

 8.292 Anatolij Rybakov. Arbats barn. Förlag: Brombergs 1987. Förlagsband med skyddsomslag.

120

 6.313 Elsi Rydsjö. Allra kärestan min !. Förlag: Svalan 1991. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.312 Elsi Rydsjö. Kristallen den fina. Förlag: Bonniers 1980. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.314 Karl Johan Rådström. Vänskapsgatan. Förlag: Bonniers 1948. Inbunden.

 60

 6.307 Pär Rådström. Översten. Förlag: Norstedts 1961 Andra upplagan. Förlagsband.

 80

 6.310 H.-K. Rönblom. Höstvind och djupa vatten. Förlag: Ving 1957. Förlagsband.

 80

 6.309 H.-K. Rönblom. Krans åt den sköna. Förlag: Norstedts 1960 Orginal upplaga. Förlagsband.

 80

 6.308 H.-K. Rönblom. Skratta, Pajazzo. Förlag: Ving 1959. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.315 Arnold Rörling. Rallare i by. Förlag: Folket i bild 1952. Förlagsband.

 60

S

Beställn. nr  

Pris kr

 6.337 Sven Edvin Salje. De flyendes eldar. Förlag: Folket i bild 1959. Förlagsband.

 60

 6.335 Sven Edvin Salje. Den söker icke sitt. Förlag: Folket i bild 1955. Förlagsband.

80

 6.336 Sven Edvin Salje. Dessa dina bröder. Förlag: Bonniers 1969. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.338 Sven Edvin Salje. Kustridaren. Förlag: LTs 1960 Fjärde upplagan. Förlagsband.

 80

 6.339 Kurt Salomonson. Nattvandraren. Förlag: Vår bok 1960. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 9.102 Cora Sandel. Alberte och Jakob. Förlag: Forum 1968. Förlagsband med skyddsomslag.

80

 9.103 Cora Sandel. Köp inte Dondi. Interiör med figurer. Förlag: Forum 1974. Förlagsband med skyddsomslag.

60

 6.352 Maria Sandel. Virveln. Förlag: Tidens 1959. Förlagsband.

 60

 6.343 Gustav Sandgren. De uppriktigas klubb. Förlag: Bonniers 1948 Orginal upplaga. Häftad.

 80

 6.350 Gustav Sandgren. Du bittra bröd. Förlag: Bonniers 1935 Orginal upplaga. Häftad.

 80

 6.351 Gustav Sandgren. Livet är rikt. Förlag: Folket i bild 1947. Förlagsband.

 80

 6.344 Gustav Sandgren. Maria. Förlag: Bonniers 1942 Orginal upplaga. Häftad. Namnteckning.

 80

 6.347 Gustav Sandgren. Sjung, Clary, Sjung!. Förlag: Bonniers 1946 Orginal upplaga. Häftad.

 80

 6.345 Gustav Sandgren. Svensk amour. Förlag: Bonniers 1943 Orginal upplaga. Häftad.

 120

 6.348 Gustav Sandgren. Svensk ensamhet. Förlag: Bonniers 1946 Orginal upplaga. Häftad.

 80

 6.346 Gustav Sandgren. Tre dagar i solen. Förlag: Bonniers 1953 Orginal upplaga. Häftad. Lagat omslag.

 60

 6.349 Gustav Sandgren. Ömhetens portar. Förlag: Tidens 1957 Orginal upplaga. Förlagsband. Namnlapp.

 80

 9.104 Arthur Schnitzler. Anatol och andra enaktare. Förlag: Forum 1965. Förlagsband med skyddsomslag.

120

 6.354 Rönnog Seaberg. Återresan. Förlag: Rabén & Sjögren 1985. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.355 Carl Magnus von Seth. Järnburen. Förlag: Bra Böcker 1983. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 8.941 Sidney Sheldon. Tracys hämnd. Förlag: Bonniers 1985. Förlagsband med skyddsomslag.

80

 8.290 Nevil Shute. Under norrskenet. Förlag: Gebers 1959. Förlagsband med främre omslag inbunden.

90

 6.356 Cecilia Sidenbladh. Apotekare Brandts sista år. Förlag: Bra Böcker 1976. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 4.766 Georges Simenon. Klockorna i Bicétre. förlag: Bonniers1967, inbunden.

60

 6.365 Sigfrid Siwertz. Att vara ung. Minnen. Förlag: Bonniers 1949. Häftad.

 80

 6.361 Sigfrid Siwertz. Jonas och draken. Förlag: Bonniers 1961. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris.

 120

 6.359 Sigfrid Siwertz. Lågan. Förlag: Bonniers 1937. Inbunden.

 80

 6.364 Sigfrid Siwertz. Mälarpirater. Förlag: Bonniers1945. Halvfranskt band.

60

 6.357 Sigfrid Siwertz. Pagoden. Förlag: Bonniers 1954 Orginal upplaga. Inbunden med främre omslag.

 80

 6.362 Sigfrid Siwertz. Spegeln med amorinerna. Förlag: Bonniers 1947. Häftad.

 80

 6.363 Sigfrid Siwertz. Trappan och Eurydike. En novellcykel. Förlag: Bonniers 1966. Inbunden med främre omslag. Fläckig pärm.

 80

 6.358 Sigfrid Siwertz. Trådar i en väv. Förlag: Bonniers 1957 Orginal upplaga. Inbunden med främre omslag.

 80

 6.366 Peder Sjögren. Jag vill gå ned till Thimnath. Förlag: Medéns 1947 Orginal upplaga. Inbunden med främre och bakre omslag.

 80

 6.367 Henning Sjöström. Männen från byn. Förlag: Bonniers 1974. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning.

 80

 6.368 Henning Sjöström. Mördaren i byn. I samarbete med Gunnar Sjöström. Förlag: Bonniers 1976. Förlagsband.

 80

 6.369 Elisabet Sjövall. Barlast. Förlag: Bonniers 1948. Förlagsband.

 60

 6.370 Ejnar Smith. Britt-Marie Colstrup. Illustrerad upplaga med tecknningar och bokutstyrsel av Einar Nerman. Förlag: Åhlén & Åkerlund 1923. Förlagsband.

 80

 6.374 Birgit TH. Sparre. Herrgårdsromans. Förlag: Norstedts/Vår bok 1981. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.375 Berit Spong. Nävervisan. Förlag: Vår bok 1960. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.379 Yrsa Stenius. Makten och kvinnligheten. Förlag: Brombergs 1993 Tredje upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 6.380 Stenson Carl. Livkuskens berättelse. Fotoill. Förlag: Bonniers 1977. Förlagsband.

Såld

 8.858 Richard Martin Stern. Tornet. Förlag: Bra Böcker 1975. Förlagsband.

60

 8.220 Mary Stewart. Sanningen, madame! Förlag: Bonniers 1959. Förlagsband.

90

 6.396 Sven Stolpe. Döbeln. En berättelse från 1813. Förlag: Askild & Kärnekull 1975. Förlagsband.

 80

 6.395 Sven Stolpe. I dödens väntrum. Förlag: Bra Böcker 1975. Förlagsband med skyddsomslag. Smutssidan klippt.

 80

 6.220 Sven Stolpe. Järnbröderna. En skälmroman. Förlag: Saxon & Lindströms 1953. Förlagsband. Namnteckning.

 60

 6.397 Jol Strand. Jussinaho. Förlag: LT:s 1948. Förlagsband med främre omslag inbunden.

 60

 6.384 Jol Strand. Vädershus. Förlag: LTs 1960. Förlagsband.

 80

 6.385 August Strindberg. Giftas. Äktenskapshistorier 1-2. Förlag: Bokhuset 1973. Förlagsband. Namnteckning.

 60

 6.386 August Strindberg. Gustaf Adolf. Skådespel i fem akter. Lämpad för scenen av författaren. Förlag: Bonniers 1912. Inbunden med marmorerade kanter runt om.

 140

 6.387 August Strindberg. Götiska rummen. Släktöden från sekelslutet. Förlag: Bonniers 1920. Förlagsband.

 60

 6.388 August Strindberg. Hemsöborna. Skärgårdsberättelse. Förlag: Bonniers 1959. Häftad.

 80

 6.390 August Strindberg. Mäster Olof. Prosaupplagan. Tryckt efter första manuskriptet 1872. Skådespel i fem akter. Förlag: Bonniers 1949. Häftad.

 80

 6.389 August Strindberg. Om det allmänna missnöjet. Dess orsaker och botemedel. Förlag: Bonniers 1884. Inbunden.

 240

 6.391 August Strindberg. Svarta fanor. Sedeskildringar från sekelskiftet. Förlag: Åhlén & Åkerlund 1910. Halvfranskt band.

 260

 6.392 August Strindberg. Svenska öden och äventyr. Berättelser från alla tidehvarf. Utgiven 1907. Rött inbundet band med gulddekor.

 160

 6.393 August Strindberg. Tjänstekvinnans son I. En själs utvecklingshistoria. Med förord av Gunnar Ollén. 1849-1867. Förlag: Trevi 1980. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.394 August Strindberg. Tjänstekvinnans son II. En själs utvecklingshistoria. Med förord av Gunnar Ollén. 1867-1872. Förlag: Trevi 1980. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.405 Leonard Strömberg. Dramat vid gruvan. Förlag: Harriers 1959. Förlagsband med främre omslag inbunden.

 80

 6.404 Leonard Strömberg. Fingal Värnsköld. Förlag: Harriers 1959. Förlagsband med främre omslag inbunden.

 80

 6.399 Leonard Strömberg. Harald Winge. Förlag: Harriers 1959 Åttonde upplagan. Förlagsband med främre omslag inbunden.

 80

 6.401 Leonard Strömberg. Inspektor Lindner. Förlag: Harriers 1959. Förlagsband med främre omslag inbunden.

 80

 6.400 Leonard Strömberg. I vildmarken. Förlag: Harriers 1959. Förlagsband med främre omslag inbunden.

 Såld

 6.403 Leonard Strömberg. Livets skuggspel. Förlag: Harries 1959 Tredje upplagan. Förlagsband med främre omslag inbunden.

Såld

 6.402 Leonard Strömberg. Olycksbarnet. Förlag: Harriers 1959. Förlagsband med främre omslag inbunden.

 Såld

 6.406 Leonard Strömberg. Tiggar drottningen I-II. Förlag: Harriers 1959 Fjärde upplagan. Förlagsband med främre omslag inbunden. 2 st delar.

 Såld

 6.398 Leonard Strömberg. Änkans son. Förlag: Harriers 1959. Förlagsband med främre omslag inbunden.

 80

 6.409 Stig Strömholm. Annat folk. Sex berättelser. Förlag: Norstedts 1983 Orginal upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 6.411 Margareta Suber. Mot rött ljus. Förlag: Norstedts 1945 Andra upplagan. Inbunden med främre och bakre omslag. Namnteckning.

 120

 6.412 Per Olof Sundman. Jägarna. Förlag: Ving 1959. Förlagsband.

 60

 6.413 J. R. Sundström. "Tjo flöjt" sa Janne Vängman. Förlag: Bonniers 1950. Förlagsband.

 60

 6.410 Olle Svenning. Inte bli som vi. Förlag: Tiden 1979. Häftad.

 60

 6.414 Carl Svenson-Graner. Yttersta domen. och andra berättelser. Förlag: Vårt Hem 1930. Halvfranskt band med övre guldsnitt.

 80

 8.168 Julian Symons. Döden går på vernissage. Förlag: Fahlcrantz 1949. Häftad. Ouppsprättad.

70

 9.074 Julian Symons. Ett trepiporsproblem. Förlag: Bra Börcker 1976. Förlagsband med skyddsomslag.

 80

 5.474 Hjalmar Söderberg. Doktor Glas. Förlag: Bonniers 1949. Förlagsband.

 Såld

 5.475 Hjalmar Söderberg. Martin Bircks ungdom. Förlag: Bonniers 1937. Första upplaga. Nött.

 90

 6.416 Bengt Söderbergh. Våren. Förlag: Norstedts 1964. Häftad.

 60

 6.417 Margit Söderholm. Bärgad skörd. Förlag: Bonniers 1958. Förlagsband.

 60

 6.418 Ole Söderström. Röda huset. En roman om Strindbergs sista äktenskap. Förlag: Norstedts 1983. Förlagsband med skyddsomslag.

 60

 

A - F   G - L   M - S   T - Ö

 

Skönlitteraturen finns inte i butiken utan måste beställas för att skickas per post eller avhämtas i butiken.

 

 Tillbaka till Leopolds Antikvariat  Tillbaka till Böcker  Beställningsinformation
  Back to Leopolds Antikvariat  Back to Books  How to order