LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | E-Mail: leopold@swipnet.se |
Uppdaterad 2010-07-13
Vid förskottsbetalning till vårt plusgirokonto 57 45 85 - 6 tillkommer reducerat porto med 20 kr per bok som kan skickas som brev inom Sverige och väger under 1 kg. Vid leverans av bok som väger mellan 1 och 2 kg tillkommer 50 kr i reducerat porto.
Vid beställning av enstaka böcker som väger över 2 kg tillkommer paketporto med 120 kr vid förskottsbetalning och leverans inom Sverige.
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
3.558 |
Gösta Ahlberg. Befolkningsutvecklingen och urbaniseringen i Sverige 1911-50. Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. 1953. 420 sidor. Häftad. | 120 |
|
4.063 |
Gösta Ahlberg. Stockholms befolkningsutveckling efter 1850. Stockholms utveckling under de senaste hundra åren. Monografier utgivna av Stockholms Kommunalförvaltning Nr 22:1. 1958. Häftad. 210 sidor. Ouppskuren. | 140 |
|
3.559 |
Arvid Ahnfelt. Interiörer ur det literära Stockholmslifvet under förra hälften af vårt århundrade. 1877. Häftad. Lagat omslag. | 40 |
|
4.393 |
Anna von Ajkay. Fersenska Palatset. Tradition och förnyelse på Blasieholmen. illustrerad i färg och svartvitt. 1977. Förlagsband med skyddsomslag. | 160 |
|
2.869 |
Annastina Alkman. När gräset var grönt. Minnen från ett oscarianskt barndomshem. Tecknade illustrationer i färg och svartvitt. 1965. Klotband med nött skyddsomslag. Tillskrift av författaren. | 120 |
|
3.560 |
Jan Allberg. Norrmalm II. ill. 1988. Häftad. | 30 |
|
4.058 |
Henrik Alm. Den Gyldene Freden. Grundad 1722. Restaurerad och given av Anders Zorn till Svenska Akademien. 1947. Illustrationer samt foto av Staffan J Kronborg 1939 och 1947, 1947, Häftad. |
140 |
|
4.040 |
Henrik Alm. Djurgårdsstaden - en trehundraårig idyll. Illustrerad av Jan Afzelius, Hans Norsbo och Evert Taube. 1964. Förlagsband med skyddsomslag. Främre och bakre omslag medbundna. |
120 |
|
9.172 |
Henrik Alm. Firman och dess hus. 26 anrika företag i Gamla Stan. ill. Utgiven av Hembygdsföreningen Gamla Stan 1953. Häftad. |
Såld |
|
3.562 |
Gamla stan. Kommentar till en vandring av Henrik Alm. illustrationer i färg och svartvitt. 1953 3:e upplagan. Häftad. 80 sidor. | 40 |
|
3.563 |
Joh. Ax. Almquist. Stockholms stads ämbetsbok 1419-1544. Utgiven av Kungl. Samfundet för utgifvande af handskrifter rörande Skandinaviens historia med understöd av Stockholms stad och samfundet Sankt Erik. 1927. Häftad. Ouppskuren. | 60 |
|
4.208 |
Joh. Ax. Almquist. Stockholms stads skottebok 1460-1468 samt strödda räkenskaper från 1430-talet och från åren 1460-1473. utgifna af Kungl. Samfundet för utgifvande af handskrifter rörande Skandinaviens historia med understöd af Stockholms stad och samfundet Sankt Erik. 1926. Häftad. Ouppskuren. 568 sidor. | 160 |
|
4.209 |
Joh. Ax. Almquist. Stockholms stads skottebok 1516-1525 samt strödda räkenskaper. utgifna af Kungl. Samfundet för utgifvande af handskrifter rörande Skandinaviens historia med understöd af Stockholms stad och samfundet Sankt Erik. 1935. Häftad. Ouppskuren. 372 sidor. | 160 |
|
3.835 |
Bo Ancker. Bortom stadens yttersta staket. Nr 3 i Billbergs skriftserie. 1965. Häftad. |
80 |
|
3.343 |
Bo Ancker. I radions kvarter. 1981. Fotoill. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
2.858 |
Bo Ancker. I sommarstaden. En bok om Stockholm. Fotoillustrationer i färg och svartvitt av André och Irène Reisz. 1967. Klotband med skyddsomslag. |
70 |
|
2.643 |
Bo Ancker. Mormors porter. Stockholmsminnen från 20-talet. illustrerad. 1965. Inbunden. |
80 |
|
3.564 |
Bo Ancker. Mörka Kroken. Berättelser. Teckningar av Björn Gidstam. 1982. Förlagsband med skyddsomslag. | 80 |
|
3.822 |
Bo Ancker. Turkiska paviljongen. Berättelser från Stockholm med omnejd. Teckningar av Björn Gidstam. 1978. Förlagsband med skyddsomslag. | 120 |
|
4.849 |
Bo Ancker. Vaktparaden kommer. En taktfast rapsodi. ill. Förlag: Bok och bild 1970. Förlagsband. | 120 |
|
4.057 |
Carl Albert Anderson. Stockholms Stads 700-årsjubileum år 1953. Minnesskrift. illustrerad. 1953. Häftad. 116 sidor. | 80 |
|
2.423 |
Stockholmsbyggnader. En bok om arkitektur och stadsbild i Stockholm av Henrik O Andersson och Fredric Bedoire. Fotoillustrationer. 1982. Tredje upplagan. illustrerat förlagsband. |
160 |
|
4.938 |
Ivar Andersson. Svenska Dagbladets historia. Del I 1884-1940. ill. Förlag: Norstedt & Söner 1960. Halvfranskband. Namnteckning. | 240 |
|
7.225 |
Catrine Arvidsson. Kina slott. Dröm och verklighet. Foto: Max Plunger. Akvareller: Magnus Bard. Förlag: Bygg 1995. Häftad. | 120 |
|
4.771 |
Gunnar Arvidson - Peter Gullers. Vad händer på Slottet. ill. Förlag: Gullers 1991. illustrerat förlagsband. | 60 |
|
7.471 |
Bertil Asker. Stockholms parker. Innerstaden. Stockholms tekniska historia. Fotoill. Utgiven av Stockholms stad 1986. Förlagsband. | 180 |
|
9.297 |
Erik Asklund. En kille från Hornstull. Illustrationer av Mats Nilsson. Förlag: Rabén & Sjögren 1968. Förlagsband med skyddsomslag. |
180 |
|
3.566 |
Erik Asklund. Teckningar av Gunnar Erkner. Staden mellan broarna. 1965. Ryggklotband. |
90 |
|
8.898 |
B. O. Aurelius och H. Secher. Stockholms kyrkor. I ord och bild. Fotoill. Förlag: Norstedts 1914. Inbunden med främre omslag. Exlibris. | 90 |
B
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
4.343 |
Boken om Skansen. Redaktör: Nils Erik Baerendtz. Färgill. 1980. Bra Böcker. Förlagsband med skyddsomslag. | 160 |
|
3.569 |
Leif Beckman. Humor från Stockholm. En kavalkad i ord och bild. Illustrerad av Fritz von Dardel, Edvard Forsström, Oscar Andersson (O.A.), Nils Ringström, Jan Erik Garland (Rit-Ola). Förlag: Bernces 1964. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
4.021 |
Kurt Bergengren. När skönheten kom till city. ill. 1976. Förlagsband med skyddsomslag. | 100 |
|
3.840 |
Kurt Bergengren. Ro i Österled. ill. Förlag: Billbergs 1966. Tryckt i 1.000 ex. Häftad. |
80 |
|
4.041 |
Sven O. Bergkvist/Dan Mellin. I Klarabohemernas värld. ill. 1993. Dekorerat förlagsband. | 140 |
|
9.092 |
Bosse Bergman - Sten Leijonhufvud. Längs drakens rygg. Med Malmskillnadsgatan genom maktens city. Fotoill. Förlag: Carlssons 1985. Häftad. |
140 |
|
7.866 |
Bosse Bergman. Stockholm -en vykortsdröm. Ett fotografiskt stadsporträtt från 1930- och 1940-talen. Vykortsillustrationer. Förlag: Allmänna 1987. Förlagsband. |
140 |
|
3.091 |
Bo Bergman. Stockholmsdikter med illustrationer av Yngve Berg. 1947. Ryggklotband med skyddsomslag. Främre och bakre omslag medbundna. | 260 |
|
5.667 |
Bo Bergman. Vi vandrare. Förlag: Bonniers 1967. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. | 80 |
|
9.005 |
Jan Bergman. Mina egna Stockholmspärlor. 70-talet. Fotoill. Förlag: Norstedts 2005. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
2.880 |
red: Ulf Bergqvist. Stockholm. En bok om den moderna storstadens miljöer, historia och människor. Fotoill. Förlag: Brevskolan 1988 tredje reviderade upplagan. Förlagsband. |
60 |
|
6.205 |
Helga Bergvall. Jungfruskär. En roman från 20-talets Stockholm. Förlag: Lindblads 1975. Femte upplagan. | 60 |
|
2.657 |
Red: Hans Beskow och Eriik Liljeroth. Stockholm. Allhems förlag 1967. Rött halvfranskt band med övre guldsnitt. Nött skyddsomslag. | 500 |
|
3.571 |
Ulla Beyron. Stockholm i gasljus. Teckningar av Kurt Jungstedt. 1962. Ryggklotband med främre omslag medbundet. | 80 |
|
3.823 |
Arne Biörnstad. Djurgårdsbron 1690-1977. ill. 1977. Förlagsband med skyddsomslag. | 120 |
|
7.645 |
Arne Biörnstad. Skansen under hundra år. Fotoill. Förlag: Wiken 1991. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
3.108 |
Nationalmuseum Stockholm. Förord av Per Bjurström. illustrationer i färg. 1984. Inbunden med skyddsomslag. |
200 |
|
3.572 |
Gustaf B....M (Bjurström). Nya bilder ur Stockholmslifvet. 1876. Ryggklotband. Nött rygg. | 70 |
|
3.573 |
Christine Bladh. Månglerskor. Att sälja från korg och bod i Stockholm 1819-1846. Stockholmsmonografier vol 109. illustrerad. 1991. Inbunden. | 150 |
|
4.768 |
August Blanche. Bilder ur Stockholmslivet. I urval och med förord och noter av Thomas Tottie. ill. Förlag: Rabén & Sjögren 1961. Förlagsband. Namnteckning. | 120 |
|
2.801 |
August Blanche. Hyrkuskens berättelser med inledning av Per Wästberg. Teckningar av Gösta Kriland. 1957. Inbunden med skyddsomslag. | 160 |
|
2.857 |
Gunni Blomé och Rakel G. Azmier. Gå & Cykla kring Stockholm. illustrerad. 1980. Häftad. | 40 |
|
4.913 |
Bertil Boëthius. Vägvisare till kyrkorna i Stockholms län. ill, Förlag: Liber 1980. Häftad. | 60 |
|
7.322 |
Albert Bonniers förlag 100 år. 1837-1937. En krönika i bild. Förlag: Bonniers 1937. Linnéband med främre omslag inbunden. Marmorerad snitt runt om. Namnteckning. | 300 |
|
2.599 |
Th. Borell, Gösta Forssell och Einar Key. Karolinska Sjukhuset. Redogörelse för första etappen av Karolinska Institutets nybyggnader å Norrbacka vid Stockholm. Fotoillustrationer, planscher och ritningar. 1944. Inbunden. Tillskrift. | 140 |
|
4.044 |
Röster i Stockholm. En antologi av Heidi von Born. ill. 1997. Dekorerat förlagsband. | 50 |
|
3.579 |
Kjell Boström. Jacob Matham och vädersolarna över Stockholm. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens handlingar. Antikvariska serien. Sjunde delen. ill. 1958. Häftad med skyddsomslag. | 120 |
|
2.817 |
Gustaf Brandt. Några Blad Ur Skeppsholms Församlings Historia ill. 1942. Inbunden med främre och bakre omslag. Nr 9 av 100 numrerade ex. Tillskrift av författaren. | 260 |
|
2.812 |
August Brunius. Det nya Stockholm. illustrerad efter fotografier av C.G. Rosenberg.1926. Häftad. | 160 |
|
7.603 |
Gunnar Brusewitz - Henrik Ekman. Ekoparken. Djurgården - Haga - Ulriksdal. Illustrerad av författaren. Förlag: Wahlström & Widstrand 1995. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
|
5.257 |
Ingegerd Brusewitz. Ett fönster mot Riddarfjärden. Stockholm i ett vattenperspektiv. Illustrerad av Torsten Brusewitz. Förlag: Fingraf 1997. Förlagsband. |
120 |
|
2.871 |
Gunnar Brusewitz. Stockholm staden på landet. illustrationer i färg och svartvitt av Gunnar Brusewitz. 1969. Inbunden med skyddsomslag. | 140 |
|
9.171 |
Gustaf Brynnel. Stock, Stocken, Stockholm. Ett ortnamnselement i ny belysning. Fotoill. Utgiven av Gummessons 1965. Häftad. |
60 |
|
9.441 |
Anders Burius mm.mm. Kungl. biblioteket. Byggnaden & samlingarna. Fotoill. Förlag: Byggförlaget 1998. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
9.153 |
Olof Byström. Med Bellman på Haga och Norra Djurgården. Fotoill. Utgiven av Stockholms Stadsmuseum småskrifter nr: 4 1965. Häftad. |
80 |
C
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
3.581 |
Celestin (Beyron Carlsson). Stockholmskan. Åhlén & Åkerlunds En-kronas böcker. 1915. Häftad. Nött. |
30 |
|
2.837 |
Lars Carlzon. 75 år med Sjömansinstitutet. Utgiven 1992. Häftad. |
50 |
|
3.580 |
Carl Olof Cederlund. Folket som byggde Wasa. En bok om Stockholms skeppsgård. ill. 1978. Förlagsband. |
60 |
|
4.043 |
Magnus O. Celsius. Kort historia över Kungl. Biblioteket i Stockholm. Inklistrade färgplanscher i färg och svartvitt. 1961. Häftad. |
120 |
|
7.280 |
Stig Claesson. Nya Stockholmsbilder. Illustrerad av Svenolov Ehrén. 1987. Inbunden med skyddsomslag. |
Såld |
|
2.850 |
Stig Claesson. Stockholmsbilder. Illustrerad av Svenolov Ehrén. 1975. Inbunden med skyddsomslag. |
160 |
|
3.582 |
Red: Helge Cohn. Kring Brunkebergstorg. En liten Stockholmsrapsodi i ord och bild. Fotoill. 1965. Häftad. |
80 |
|
4.022 |
Carl-Fredrik Corin. Självstyre och kunglig maktpolitik inom Stockholms stadsförvaltning 1668-1697. Monografier Nr 21 utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. 1958. Häftad. 670 sidor. Ouppskuren. |
140 |
|
4.053 |
Två kvarter i södra Klara. Margareta Cramér m.fl. Fotoillustrationer i färg och svartvitt. 1988. Dekorerat klotband. |
80 |
|
2.873 |
Monica Cronström. Inom Tullarna. En bilderbok om Stockholm. Tecknade illustrationer. 1978. Förlagsband med skyddsomslag. | 150 |
D
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
3.888 |
Dagens Nyheter. Stockholm då... Fotoill. 1969. Häftad. |
120 |
|
8.107 |
En krönika i två delar om Dagens Nyheter 1946-1989. red: Bengt Nordell. Tingstens tid 1946-1963. Stormarnas hus 1964-1989. Utgiven av DN 1989. Förlagsband med skyddsomslag i två delar med kassett. |
160 |
E
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
5.242 |
Ralf Efraimsson. Blomsteråret på Waldemarsudde. Foto av Sven Samelius. Förlag: LT 1982. Förlagsband. |
90 |
|
9.688 |
Ulla Ehrensvärd. Kungl. Humlegården. Fotoill. Förlag: Billbergs 1970. 1.000 ex. Häftad. |
60 |
|
9.320 |
Gustaf Fr. Ek. Stockholms gatuskyltar berätta. Förlag: Hugo Gebers 1933. Inbunden med marmorerad snitt runt om. Främre omslag inbunden. |
140 |
|
3.585 |
Arne Ekenberg. Strövtåg i grändstaden. En bok om Gamla Stan's gator, gränder och historia. ill. 1969. 5:e upplagan. Häftad. |
40 |
|
5.493 |
AB Karl Ekesiöö Stockholm. Tjugo år till allmänhetens tjänst 1922-1942. Jubileumsskrift. Häftad med snörband. |
160 |
|
3.586 |
Hans Eklund och Barbro Stribolt. Bollhuset och Dramaten. Kungliga teaterbyggen. Från Adelcrantz till Lilljekvist 1753-1908. ill. 1978. Häftad. |
60 |
|
7.224 |
Hans Eklund. Från Humlan till Intiman. Stockholms privatteatrar. Med bidrag av Barbro Stribolt och Bengt Wittström. Fotoill. Förlag: Signum 1990. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
8.920 |
Hans Eklund - Lars Lindström. Jazzen i Stockholm. 1920-1960. Fotoill. Förlag: Natur och Kultur 1983. Förlagsband. |
Såld |
|
3.587 |
Hans Eklund. Se på Slussen. Från Söderbro till Karusellen - Historik, projekt, framtidsperspektiv. ill. 1981. Häftad. |
60 |
|
7.228 |
Hans Eklund. Stadens skyltar. Gamla skyltmålningar och gatutexter i Stockholm. Fotoill. Utgiven av Stockholms stadsmuseum 1976. Häftad. |
Såld |
|
4.345 |
Stockholmstavlor av Hans Eklund. Svartvita illustrationer och inklistrade färgplanscher. 1975. Förlagsband. 84 sidor. |
60 |
|
4.395 |
Hans Eklund. Erik Wessel-Fougstedts Stockholmsbilder. Billbergs skriftserie nr 19. ill. 1972. Häftad. |
90 |
|
3.767 |
Sigvard Ekstrand. Karlberg, Kungl. Krigsakademiens och Kungl. Krigsskolans historia 1792-1936. ill. 1937. Dekorerat linneband. Tillskrift. |
180 |
|
4.752 |
red: Inga Elmqvist. Kunskapens kvarter Husen runt Observatorielunden. ill. Förlag: Stockholms Stadsbibliotek 2000. Förlagsband. |
80 |
|
5.108 |
Kjell Engström. Stockholms Fågelliv. ill. Förlag: Ljus 1956. Häftad. |
50 |
|
3.589 |
Lars Ericson. Borgare och byråkrater. Omvandlingen av Stockholms stadsförvaltning 1599-1637. Stockholmsmonografier 84. ill. 1988. Inbunden. |
140 |
|
6.033 |
Eva Eriksson. Den moderna stadens födelse. Svensk arkitektur 1890-1920. Fotoill. Förlag: Ordfront 1998. Förlagsband. |
220 |
|
8.901 |
Monica Eriksson. Södermalm. Åtta kulturhistoriska vandringar. Fotoill. Förlag: Utbildningsförlaget 1997. Häftad. Namnteckning. |
80 |
|
5.253 |
Sigurd Erixon. Stockholms hamnarbetare. Före fackföreningsrörelsens genombrott. En etnologisk studie. Fotoill. Förlag: Nordisk Rotogravyr 1949. Häftad. |
130 |
|
3.557 |
red: Gunnar Etzler m.fl. En levande stad. En bok om Stockholm tillägnad Carl Albert Anderson den 19 juli 1959. Teckningar av Adolf Hallman. 1959. Ryggklotband. Namnteckning. |
80 |
F
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
2.828 |
Elis Flodh. Hur vi gjorde Stockholm beboelig. Stockholms komunalarbetares samorganisation under 60 år. Fotoill. 1960. Inbunden. |
120 |
|
1.393 |
Per Anders Fogelström. Besittarna. 1977. Orginal upplaga. Inbunden med skyddsomslag. |
120 |
|
3.097 |
Per Anders Fogelström. En bok om Kungsholmen. Illustrationer av Stig Classon. Förlag: Bonniers 1980. Förlagsband. Namnteckning. |
150 |
|
1.392 |
Per Anders Fogelström. Erövrarna. 1975. Orginal upplaga. Inbunden med skyddsomslag. |
120 |
|
6.966 |
Per Anders Fogelström. Ett berg vid vattnet. En bok om Fjällgatan och trakten däromkring. ill. Förlag: Bonniers 1969. Förlagsband. |
140 |
|
9.338 |
Per Anders Fogelström - Arne Biörnstad. Gubbhyllan. Skrifter från Skansen 2. Fotoill. Utgiven av Stiftelsen Skansen 1965. Häftad. |
80 |
|
1.398 |
Per Anders Fogelström. Komikern. Roman om en teaterfamilj. 1989. Inbunden med skyddsomslag. |
80 |
|
3.096 |
Per Anders Fogelström. Kring Strömmen. Stockholmska bilder med teckningar av Stig Claesson. 1962. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
3.591 |
Per Anders Fogelström. Okänt Stockholm. En antologi. ill. 1967. Förlagsband med nött skyddsomslag. |
130 |
|
1.391 |
Per Anders Fogelström. Revoltörerna. 1973. Orginal upplaga. Inbunden med skyddsomslag. |
120 |
|
3.590 |
Per Anders Fogelström. Stad i bild. ill.1970. Förlagsband med skyddsomslag. |
180 |
|
3.093 |
Per Anders Fogelström. Stockholm stad i förvandling. Foto: Axel och Victor Malmström. Förlag: Natur och Kultur 1963. Förlagsband. Namnteckning. |
280 |
|
3.592 |
Per Anders Fogelström. 300 år på Kungsholmen. Kungsholms församling 1672-1972. Tecknade och fotoillustrationer. 1972. Inbunden. |
150 |
|
6.826 |
Per Anders Fogelström. Ur det försvunna. -stockholmska spår och tecken. Fotoill. Förlag: Bonniers 1995. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. |
120 |
|
7.231 |
Per Anders Fogelström. Utsikt över stan. Stockholmska bilder. Fotoill. Förlag: Bonniers 1974. Förlagsband. Namnteckning. |
80 |
|
4.039 |
Det levande huset. Redaktör: Vidar Forsberg m.fl. Fotoillustrationer. Huvudfotograf Lennart af Petersens. 1981. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
3.837 |
Carl Forsstrand. Köpmanshus i Gamla Stockholm. Nya bidrag till Skeppsbroadelns historia. ill. Förlag: Gebers 1917. Häftad. |
80 |
|
3.596 |
Carl Forsstrand. Linné i Stockholm. ill. 1915. Halvfransktband. |
150 |
|
8.075 |
Carl Forsstrand. Spåkvinnor och Trollkarlar. ill. Förlag: Gebers 1913. Halv franskt band med marmorerad snitt runt om. Blekt rygg. |
180 |
|
9.687 |
Berndt Friberg. Fartyg på Stockholmsvatten. ill. Förlag: Billbergs 1973. 1.000 ex. Häftad. |
80 |
|
4.032 |
Nils Friberg. Stockholm i bottniska farvatten. Stockholms bottniska handelsfält under senmedeltiden och Gustav Vasa. En historisk-geografisk studie i samarbete med Inga Friberg. Stockholmsmonografier utgivna av Stockholms kommun Nr 53. Summary in English. illusterad. 1983. Förlagsklotband med främre och bakre omslag medbundna samt skyddsomslag. |
280 |
|
4.042 |
Red: Gunnar Frick. Pressbyrån 75 år. illustrationer i färg och svartvitt. 1974. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
4.346 |
Elva Stockholmsvandringar. Helena Friman, Lena Högberg, Ingrid Söderlind. Illustrationer av Helena M Henschen. Prisma 1989. Förlagsband. Namnteckning och anteckningar. |
80 |
|
3.763 |
Officina Topographica Anno 1483. Sveriges första tryckeri på Gråmunkeholmen i Stockholm . En jubileumsintervju med Sveriges förste boktryckare Lärpojke i Johann Snells tryckeri på Gråmunkeholmen Pappersresan till hansestaden Lübeck berättad av Ingrid Frostell. ill. 1983. Förlagsband. |
60 |
|
3.597 |
Dan Frölén. Bland storborgare och småfolk i det gamla Stockholm. 1935. Häftad. |
60 |