LEOPOLDs ANTIKVARIAT |
Sturegatan 44, S-114 36 Stockholm, Sweden |
| Telefon 08/213420, ......Int. + 46 8 213420 | leopoldsantik@gmail.com |
Kontakta oss via leopoldsantik@gmail.com med förfrågan eller beställning.
G
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
8.448 |
Gallerian 20 år. Från riksgrop till köpcentrum. Fotoill. Redaktörer Åke Jungdalen och Bosse Steiner. Utgiven av Galleriansamfälligheten 1996. Förlagsband. |
Såld |
|
10.530 |
Gamla Stan hus för hus. Kulturhistoriska undersökning. Kvarteret Hippomenes. Marianne Aaro - Margareta Cramer - Ulla Joneberg - Lena Lundberg. Utgiven av Stockholmia Förlag 1997. Häftad. Ny. |
80 |
|
6.517 |
Gator, allmänna platser och kvarter i Stockholm. Stadskollegiets utlåtanden och memorial bihang 1935 nr: 15. Officiell förteckning. Årgång 3. K. L. Beckmans boktryckeri 1936. Inbunden. Namnteckning. |
120 |
|
8.106 |
Sven Gerentz - Jan Ottosson. Handel och köpmän i Stockholm under ett sekel. Utgiven med anledning av Stockholms Köpmansklubb 100-årsjubileum. Fotoill. Förlag: Ekerlids 1999. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
3.777 |
C. C. Gjörwell. En Stockholmskrönika ur C. C. Gjörwells brev. 1757-1778. Med en inledning utgiven av Otto Sylwan. 1920. Inbunden med gulddekorerad ryggtitel och pärm. 258 sid. |
180 |
|
2.852 |
Red: Is. Goldmann. Kända Stockholmare. illustrerad med porträtt. 1936. Numrerad upplaga. Klotband. 880 sidor. |
120 |
|
10.528 |
Gertrud Grenander Nyberg. En charkuterifabrik med tradition. Folklivsskildring från 1950-talets Stockholm. Fotoill. Förlag: Liber 1985. Förlagsband. Ny. |
120 |
|
8.903 |
Johan Grönstedt. Det kommunala och politiska lifvet i Stockholm för femtio år sedan 1863. Fotoill. Förlag: Gullbergs 1913. Häftad i två delar. 500 exemplar varav detta nr: 329. Exlibris. Något nött. |
180 |
|
3.602 |
Johan Grönstedt. Stockholm och Stockholmarne för tjugofem år sedan (1892). Del I Officiella-Kommunala-Affärslifvet Del II Stockholms Källare, Schweizerier & Utvärdshus under de senaste femtio åren (1866-1916). ill. 1916-1917. Numrerade exemplar del I 343/500, del II 486/500. Två delar inbunda i ett band. |
90 |
|
7.644 |
Peter Gullers - Torsten Ehrenmark. Foto: Gullers. Förlag: Gullers International 1979. Förlagsband. |
80 |
|
7.611 |
Kerstin Gustafson. Stockholm. och dess historia. Fotoill. Svensk, Tysk och Engelsk text. 2001. Specialutgåva för Familjen Olofsson. Förlagsband. |
130 |
|
7.651 |
Uno Gustafson. Storstockholm och storlandstinget. Expansion och integration i Stockholms län. Fotoill. Utgiven av Stockholms läns landsting 1991. Förlagsband med skyddsomslag. |
180 |
H
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
5.430 |
Helge Hagerman. Alla dessa strand promenader. 50 Stockholms promenader. Fotoill. Förlag: Ordalaget 1997. Andra upplagan. Häftad. |
Såld |
|
2.815 |
Stig Haglund. Kyrkor i Stockholm. illustrerad av Rolf Arensberg. 1979. Häftad. |
60 |
|
7.315 |
Gösta Hahr. Hinrich Hahr. En handelsman från frihetstidens Stockholm. Fotoill. Utgiven av Stockholms stadsmuseum skrifter: I 1966. Häftad. Ouppskuren. |
120 |
|
6.819 |
Lasse Haldenberg. Stockholm i gamla vykort. 1 - Södermalm. Vykortsillustrationer. Förlag: Europeiskt Bibliotek 1997. Förlagsband. |
Såld |
|
6.843 |
Lasse Hallbert mm. Stockholm. Foto av Peter Gullers. Förlag: Gullers 1988. Förlagsband. |
140 |
|
3.772 |
Matts Halldin. Södersjukhuset 50 år. Södersjukhusets historia berättad av medarbetare vid sjukhuset. ill. 1994. Förlagsband. 428 sidor. |
160 |
|
6.203 |
red: Björn Hallerdt. Drottninghuset 300 år. En minnesskrift. Fotoill. Förlag: Liber 1986. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
8.954 |
Handelshögskolan i Stockholm 1909-1959. Jubileumsskrift. Fotoill. Häftad. |
Såld |
|
3.399 |
Hans Hansson. Med tunnelbanan till medeltiden. Vad fynden berättar om Stockholms historia. ill. 1960. Inbunden i ryggklotband med skyddsomslag. |
140 |
|
2.120 |
Hans Hansson. Stockholms stadsmurar. Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. Nr 18. illustrerad. 1956. Häftad. Tillskrift från författaren. |
160 |
|
2.121 |
Hans Hansson. Stockholms stadsmurar. Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. Nr 18. illustrerad. 1976. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
|
2.865 |
Frans Hedberg. Stockholmslif och skärgårdsluft. 1886. Klotband. Blekt och fläckad rygg. Tillskrift. |
60 |
|
4.396 |
Thorleif Hellbom. Ett stilla gathörn. Teckningar Hasse Erikson. Förlag: Carlssons 1992. Förlagsband. |
80 |
|
8.115 |
Tore Hellmark. Fragment från 25 år med Folkets hus i Stockholm. Åren 1960-1985. Häftad. |
60 |
|
6.865 |
Alf Henrikson. Fram till Nybroplan. Om kungliga Dramatiska Teatern. Teckningar av Hasse Erikson. Förlag: Wiken 1988. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
4.347 |
Alf Henrikson. Storkyrkan. En svensk krönika. Teckningar Hasse Eriksson. 1979. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
4.051 |
Georg Hesselman. Historik över byggnadsyrket i Stockholm 1250-1950. illustrerad. 1952. Halvklotband med skyddsomslag. |
260 |
|
3.606 |
Stockholms stads skottebok 1502-1510. Utgiven af Kongl. Samfundet för utgifvande af handskrifter rörande Skandinaviens historia med understöd af Stockholms stad genom Hans Hildebrand. 1889. Klotband. Blekt rygg. |
120 |
|
4.029 |
Stockholms stads privilegiebref 1423-1700. Urkunder till Stockholms historia med understöd av stadens medel utgifna af K. Humanistiska Vetenskaps-samfundet genom Karl Hildebrand. 1900-1913. 4 st häften. 576 sidor. Ouppskurna. |
480 |
|
6.516 |
Mårten Holk. Från Tull till Tull. Stockholmsvandringar. Kulturhistoriska Stockholmsbagateller. ill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1945. Häftad. |
80 |
|
10.622 |
red: Ernst Meyer. Holmia. Illustrerad skrift utgiven af Stockholms Nation till förmån för dess byggnadsfond. ill. Förlag: Gernandts 1898. Inbunden. |
500 |
|
4.433 |
Valter Holmqvist m.fl. Sabbatsbergs sjukhus 111 år. 1990. Fotoillustrationer. Dekorerat förlagsband. 336 sidor. |
100 |
|
3.608 |
Paridon von Horn och Fritz Gustaf Sundelöf. Staden sjunger. En stockholmskavalkad i ord, bild och ton av 1860-1909. ill. 1975. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
11.073 |
Kungl. Hovkapellets historia 1526-1926. Minnesskrift. Tobias Norlind - Emil Trobäck. Fotoill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1926. Halvfranskt band. Något nött. |
160 |
|
8.093 |
red: Sulo Huovinen. Mitt sa´finnen om Stockholm. ill. Utgiven av Kulturfonden för Sverige och Finland 1984. Häftad. |
80 |
|
4.397 |
N. H. Ossian Håkanson. På kuskbock och vid bilratt. Ur Stockholms trafiklivs historia. Festskrift utgiven av Stockholmsw Automobilförarefackförening vid dess 25-årsjubileum den 24/4 1927. Illustrerad. 1927. Häftad. Delvis ouppskuren. |
140 |
|
10.200 |
Per Hägglund. Söderbutiker. En fotoberättelse om några småbutiker på Södermalm. Inledande text av Ernst Brunner. Förlag: Carlssons 1996. Förlagsband. |
Såld |
|
8.907 |
Staffan Högberg. Stockholms historia I-II. Den medeltida köpstaden. Hans nådes stad. Stormaktens huvudstad. Borgarnas stad. Småstaden. Fabriksstaden. Storstaden. ill. Förlag: Bonniers 1981. Förlagsband med skyddsomslag i två delar i kassett. |
280 |
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
4.023 |
Gunnar Inghe. Fattiga i folkhemmet. En studie av långvarigt understödda i Stockholm. Monografier Nr 24 utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. 1960. Häftad. 678 sidor. Ouppskuren. |
140 |
|
10.984 |
I samhällets utkant. Ur Stockholms sociala historia. Redaktör: Olle Thim. Fotoill. Förlag: Tidens 1989. Förlagsband. |
120 |
J
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
2.842 |
Sten Jacobson. DN 125. Ett axplock av stora och små nyheter under åren 1864 till 1988. Dessutom 125 bilder som var för sig är ett stycke historia. Förlag: DN 1989. Häftad. |
40 |
|
10.341 |
Åke Janhem. Sjöhandel och skeppare i Stockholm. Sjökaptens-Societeten 1732-1982. Fotoill. Blått klotband. |
140 |
|
3.610 |
Arne Jansson. Bördor och bärkraft. Borgare och kronotjänare i Stockholm 1644-1673. Stockholmsmonografier vol. 103. ill. 1991. Förlagsband. |
160 |
|
10.075 |
Stig Johansson. Slottsbyggarna. Illustrerad av författaren. Förlag: Byggförlaget 1995. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
3.612 |
Ulla Johansson. Fattiga och tiggare i Stockholms stad och län under 1700-talet. Stockholmsmonografier nr 56. ill. 1984, Inbunden med skyddsomslag. |
Såld |
|
9.390 |
James H. Johnson. Stadsgeografi. En introduktion. ill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1972. Häftad. |
80 |
|
3.825 |
Bengt Järbe. Arbetsliv i Stockholm. Hantverkare och dagakarlar. ill. 1976. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift. |
120 |
|
3.824 |
Bengt Järbe. Fredrika Bremers Stockholm. ill. 1974. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
|
4.553 |
Bengt Järbe. Krogarnas Stockholm. ill. 1973. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
|
3.613 |
Bengt Järbe. Med Fredika Bremer och flyttkärra i 1800-talets Stockholm. Nr 9 i Billbergs Nokhandels skriftserie. Enstaka illustrationer. 1971. Häftad. 30 sidor. |
60 |
K
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
8.900 |
Erik Karlsson. S D K Stockholms Stadsfullmäktiges Diskussionsklubb. 1891-1951. Häftad. |
140 |
|
3.959 |
Sigvard Karlström. Ett fagert hus i en godan stad. En krönika om Kungsholmen. En rapport om hur Trygg-Hansa fick sitt nya huvudkontor. ill. 1978. Förlagsband med skyddsomslag. |
140 |
|
3.615 |
Karl Kilbom och Fritz O. Johansson. Stockholms Folkets Hus. Sagan som blev verklighet. ill. 1960. Häftad. 80 sidor. |
60 |
|
3.838 |
Johan Knutsson. Flanör i Stockholm. Tecknade illustrationer. 1977. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. |
120 |
|
3.774 |
Wolfram Kock. Kungl. Serafimerlasarettet 1752-1952. En studie i svensk sjukvårdshistoria. ill. 1952. Häftad. 454 sidor. Namnteckning. |
250 |
|
4.398 |
Kommunal författningshandbok för Stockholm. 3. Författningar rörande Stockholms Ordnings- och Polisväsen 1931. Utarbetad av Stockholms stads statistiska kontor. 1931. Ryggklotband. 1178 sidor. Nött. |
90 |
|
4.985 |
Konsten i Regeringskansliet. red: Patrik Förberg och Mailis Stensman. Fotoill. Utgiven av Statens konstråd 1998. Förlagsband med pappomslag och skyddskassett. |
120 |
|
6.071 |
Edit Krantz - Anton Gustafsson. Seglora kyrka på Skansen. Fotoill. Utgiven av Nordiska museet 1949. Inbunden. |
80 |
|
6.097 |
Bertil Kumlien. Segla i hamn. Skisser från Stockholms sjösida. ill. Förlag: Awe/Gebers 1979. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
L
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
3.616 |
Bo Lagercrantz och Mats Rehnberg. Kungens glada dagar. Bilder från Carl XV:s tid. ill. 1987. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
6.115 |
red: Christian Laine. Rosendals slott. Fotoill av Ingalill Snitt. Förlag: Kultur 2003. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. |
400 |
|
3.617 |
Martin Lamm. August Blanche som Stockholmsskildrare. ill. 1950. Förlagsband. Blekt rygg och pärm. |
80 |
|
3.620 |
Nils-Erik Landell. Den gröna staden. ill. 1979. Förlagsband. |
80 |
|
3.619 |
Nils-Erik Landell. Den vita staden. ill. 1980. Förlagsband. |
80 |
|
3.622 |
Nils-Erik Landell. Stockholms gröna hjärta. Foto: Nils-Erik Landell. Målningar av Nisse Sandström. 1983. Förlagsband. |
80 |
|
8.422 |
Nils-Erik Landell. Stockholms kartor. Kartillustrationer. Förlag: Rabén & Sjögren 1992. Förlagsband med skyddsomslag. Kassett. |
Såld |
|
6.093 |
Nils-Erik Landell. Stockholms solitärer. Växter och djur som levande kultur. Fotoill. Förlag: Interpublishing 1986. Förlagsband. Dedikation av författaren. |
120 |
|
5.494 |
Sven-Arne Larsson. Från smeder till yrkesdansare. Fotoill. Förlag: Stockholmia 1996. Förlagsband. |
140 |
|
2.863 |
Yngve Larsson. Mitt liv i Stadshuset. Stockholmsmonografier nr 22:IV 3 i 2 delar. Stockholms utveckling under de senaste hundra åren. 2 klotband med skyddsomslag och främre och bakre omslag medbundna. ill. 1977. |
160 |
|
3.734 |
Carl G. Laurin. Stockholm genom konstnärsögon. ill. i färg och svartvitt. 1912. Blått dekorerat klotband. |
120 |
|
3.625 |
Sigfrid Leander. Bildningsborgen i Klara. Stockholms arbetareinstitut 1965-1970. 1970. Häftad. Ouppskuren. |
Såld |
|
7.289 |
Sigfrid Leander. Kring kvarteret Bonde och Södööska huset. ill. 1970. Häftad. |
160 |
|
10.487 |
Christer Leijonhufvud. Stockholm på 1940-talet. Beredskapsår och efterkrigstid i unika färgbilder. Foto: Lennart Welander. Utgiven av Trafik-Nostalgiska förlaget 2009. Förlagsband. Förlagsny. |
220 |
|
10.488 |
Christer Leijonhufvud. Stockholmarnas 50-tal. Fotoill. Utgiven av Trafik-Nostalgiska förlaget 2003. Förlagsband. Förlagsny. |
Såld |
|
10.489 |
Christer Leijonhufvud. Stockholmarnas 60-tal. Fotoill. Utgiven av Trafik-Nostalgiska förlaget 2008. Förlagsband. Förlagsny. |
Såld |
|
2.595 |
Manne Lind. Norra Smedjegatan. De sista åren. Inledning av Kurt Bergengren. Fotoill. Förlag: Norstedts 1970. Förlagsband. |
Såld |
|
6.557 |
Folke Lindberg. Växande stad. Stockholms utveckling under de senaste hundra åren. Stockholms stadsfullmäktige 1862-1900. Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 22:IV 1. Förlag: Liber 1980. Förlagsband med främre och bakre omslag inbunden. |
140 |
|
2.821 |
Eric Lindblad. Djurgårdsår. Tecknade illustrationer. 1956. Häftad. Tillskrift av författaren. |
40 |
|
4.403 |
Gustaf Lindgren. Waldemarsudde. Slottet, Parken, konstamlingarna. illustrerad. Häftad. |
40 |
|
9.155 |
Bo Lindwall. Prins Eugen och Djurgården. ill. Förlag: Billbergs 1979. Häftad. 1.000 exemplar. |
60 |
|
4.400 |
Claës Lundin. En gammal stockholmares minnen. Förlag: Gebers 1904,1905. Halvklotband i två delar. |
Såld |
|
2.886 |
Claës Lundin. En Stockholmspromenad på 1880-talet. Med inledning av Per Anders Fogelström.tecknade illustrationer. 1963. Häftad med skyddsomslag. 38 sidor. |
120 |
|
4.052 |
Claes Lundin och August Strindberg. Gamla Stockholm. Anteckningar ur tryckta och otryckta källor framletade, samlade och utgivna. ill. 1974. Dekorerat pappband. |
120 |
|
3.628 |
Claës Lundin. Nya Stockholm. 1890. ill. Faksimilupplaga 1987. illustrerat kartongband. |
Såld |
|
4.360 |
Claës Lundin. Stockholm och Stockholmare. Minnen från en resa i Sverige. 1869. Halvklotband. 140 sidor. Exlibris. |
260 |
M
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
3.748 |
Sophie Mai. Sture-Familjen eller Blodbadet i Stockholm. Historisk roman från Sextonde Århundradet. 1835. Inbunden i två delar i ett band. |
80 |
|
7.436 |
J. Mankell. Stockholm i forna dagar. Tiden från Gustaf Wasa till tiden för Karl XI:s förmyndarregering. ill. 1963. Bibliofilupplaga på 600 ex varav denna nr: 63. Inbunden med skyddsomslag i två band. |
180 |
|
5.236 |
Stockholm Vision Works. Fotografier av Andrew Megarry. Förlag: Wahlström & Widstrand 1987. Engelsk, Fransk och Tysk text. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
4.049 |
Hjalmar Mehr m.fl. Ur Stockholms historia 1863-1963. Utgiven av Stadskollegiets Reklamkommitté. illustrerad 1963. Klotband med skyddsomslag. |
120 |
|
4.463 |
Rebecka Millhagen och Per Wästberg. Sagerska huset Strömgatan 18. En modern bostad i ett säreget sekelskifteshus. Ill. i färg och svartvitt. 1995. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. |
150 |
|
4.484 |
Minnesskrift vid Stockholms stadsfullmäktiges 50-årsjubileum 1863-1913. Biografier och porträtt samlade av Viktor Millqvist. Stockholms stads utveckling efter tillkomsten av 1862 års kommunalförordning. Historisk-statistisk översikt redigerad av J. Guinchard. 1913. illustrationer. 3 st kartor i ficka. Plan öfver Stockholm år 1913. Trakten omkring Stockholm utgiven 1861 och Stockholms stads landtegendomar vid början af år 1913. Häftad. Delvis ouppskuren. |
Såld |
|
3.635 |
Thomas Millroth. Utsmyckningen av Centralstationen i Stockholm 1994. foto: Pelle Stackman. 1994. Häftad med skyddsomslag. |
120 |
|
4.033 |
Arne Munthe. Hundra år i Hantverkets tjänst. Stockholms Stads Hantverksförenings historia. ill. 1947. Nordisk Rotogravyr. Häftad. |
80 |
|
4.059 |
Robert Murray. Stockholms kyrkostyrelse intill 1630-talets mitt. Samlingar och studier till svenska kyrkans historia. utg. av Hilding Pleijel. Lund Nr.20. Acta Historico-Ecclesiastica Suecana 20. Mit einer Zusammenfassung in Deutscher Sprache. 1949. Häftad. 276 sidor. |
120 |
|
4.205 |
Jan Mårtenson. Slottet i staden. En krönika om Stockholms slott. Illustrtioner i färg och svartvitt. 1989. Dekorerat blått klotband med skyddsomslag. |
Såld |
N
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
6.841 |
Birger Nerman. Det forntida Stockholm. ill. Föreningen för svensk kulturhistoria nr: 3. 1922. Häftad. |
80 |
|
9.112 |
Ernst Nilsson. Stockholm skärgårds-ringväg. Ett framtidsperspektiv. Fotoill. 1943. Häftad. Dedikation av författaren. |
Såld |
|
2.814 |
John Nilsson. Omkring en kyrka. Engelbrektskyrkans 50-års jubileum. ill. 1964. Inbunden med skyddsomslag. |
80 |
|
8.244 |
Huvudredaktör: Lars Nilsson. Staden på vattnet. Del I: 1252-1850. Del 2: 1850-2002. Fotoill. Förlag: Stockholmia 2002. Förlagsband med skyddsomslag i två delar med kassett. Medföljande cd-skiva. |
500 |
|
3.642 |
Nils Nordberg. Johanneshovsbron. Reportage om ett brobygge. Fotoill: Martin Nauclér. 1984. Klotband med skyddsomslag. Skadat försättsblad. |
140 |
|
10.946 |
Nils Nordberg. Resa Kungligt. Fotoill. Förlag: Rabén & Sjögren 1976. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
10.566 |
Tord O:son Nordberg. Gamla stan i Stockholm. Kulturhistorisk beskrivning hus för hus kvarteren Achilles-Glaucus. Fotoill. Monografier utgivna av Stockholms Kommunalförvaltning nr: 35 1975. Inbunden med skyddsomslag. |
240 |
|
4.529 |
Carl Nordenfalk. Museistaden Stockholm. ill. Bonniers 1969. Förlagsband,med skyddsomslag. |
120 |
|
9.831 |
Karl Nordlander. Stickspår i Stockholm. Illustrationer av Christine Clifstock. Förlag: Lind & Co 2001. Förlagsband med skyddsomslag. |
90 |
|
6.512 |
Barbro Norén-Brunbäck - Rebecka Tarschys - Alf Åberg. Stockholmsperspektiv. Utgiven med anledning av Stockholms Byggmästarförenings hundraårsjubileum 1989. Förlag: Byggförlaget 1989. Förlagsband. |
160 |
|
9.150 |
Redogörelse för Nya Elementarskolan för flickor. (Ahlströmska skolan). Läsåret 1949-1950. Fotoill. 1950. Häftad. |
90 |
|
9.151 |
Redogörelse för Nya Elementarskolan för flickor. (Ahlströmska skolan). Läsåret 1950-1951. Fotoill. 1951. Häftad. |
90 |
|
3.348 |
Minne och Munterhet. Stockholmiana med porträtt och teckningar samlade av Fredrik Nycander sekreterare i Sällskapet Stallmästaregårdens Vänner vars femårsperiod 1928-1933 här hugfästes. 1934. ill med porträtt och teckningar. Klotband. Blekt rygg. |
60 |
|
6.874 |
Hilding Nyman. Komik. Stockholmsteckningar och historier. Tryckta tuschbilder ur Strix och andra publikationer 1899-1930. Utgiven av Stockholms Stadsmuseum 1979. Häftad. |
60 |
|
8.902 |
Olle Nystedt. Stockholmspräster. Minnesteckningar vid prästmötet i Stockholm den 21-23 september 1937. Utgiven av Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag 1937. Häftad. |
Såld |
|
7.653 |
Marianne Nyström. Trehundra år i Rosenbad. En krönika. Fotoill. Förlag: Kultur 1999. Förlagsband med skyddsomslag. |
120 |
|
2.802 |
Erik Näslund, Elisabeth Sörenson m.fl. Kungliga Dramatiska Teatern 1788-1988. Jubileumsföreställning i fyra akter. ill. 1988. Förlagsband med skyddsomslag. |
160 |
|
6.547 |
red: Yngve Näsman - Thorleif Hellbom. 10 år På Stan. En jubileumsbok från Dagens Nyheter. Fotoill. Förlag: AB Marieberg 1985. Bibliofilupplaga i 1800 ex varav denna nr 1549. Förlagsband. |
160 |
O
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
9.730 |
Åke Ohlmarks. Boken om Gamla Stan. En jubileumsskrift. Fotoill + kartor + teckningar. Utgiven av förlagsaktiebolaget Boken 1953. Helfransktband med guldsnitt runt om. |
400 |
|
7.293 |
Jan Ohlsson - Lars Ryding. Vägvisare till konsten i tunnelbanan. Fotoill. Förlag: Liber 1979. Häftad. |
80 |
|
3.643 |
Ivan Oljelund. Det hände på Kungsholmen. Roman. Förlag: LTs 1951 andra upplagan. Häftad. Något nött. |
60 |
|
3.098 |
Urval och kommentarer av Jan Olof Olsson. Det glada Stockholm. Teckningar av Stig Claesson. 1979. Förlagsband med skyddsomslag. |
Såld |
|
2.876 |
Jan-Olof Olsson. Stockholm. Svensk, engelsk, tysk och fransk text. Teckningar i färg och svartvitt av Jan Lundqvist. 1968. Häftad. 58 sidor. |
120 |
|
4.054 |
Jan-Olof Olsson. Stockholm. Svensk, engelsk, fransk och tysk text. Teckningar i färg och svartvitt av Jan Lundqvist. 1963. Häftad. 32 sidor. |
120 |
|
8.960 |
OV-Revyns årsbok 95/96. Operavännerna vid kungliga teatern i Stockholm. Redaktör Birgitta Beeck mm. Fotoill. Häftad. |
80 |
P Q
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
9.225 |
Alice Quensel. Äldsta dotter. Minnen av Stockholm och ämbetsmannafamilj. Fotoill. Förlag: Wahlström & Widstrand 1958. Häftad. |
80 |
R
| Beställn. nr |
Pris kr | |
|
4.401 |
Olof Rabenius. Mellan Stockholms strömdrag. Glimtar från pressens, teaterns, musikens, skolans och sällskapslivets värld. Illustrerad. 1943. Häftad. Nött. |
60 |
|
7.654 |
Ludvig Rasmusson. Författarmiljöer i Stockholm. Foto: Ulla Montan. Förlag: Lind & Co 2002. Förlagsband med skyddsomslag. |
180 |
|
4.486 |
Märta Helena Reenstierna. Årstadagboken, del II 1813-1825. Utgivna genom Sigurd Erixon, Arvid Stålhane och Sigurd Wallin. Illustrerad. 1949. Häftad. |
240 |
|
3.099 |
Gerd Reimers. Diktens Stockholm. Staden som icke är. ill. Förlag: Legenda 1993. Förlagsband med skyddsomslag. |
80 |
|
7.915 |
Lennart Revborn. Sjömanshuset i Stockholm. Om sjömanshusorganisationen och om sjömanshusen i Stockholm, Södertälje, Uppsala, Västerås och i Finland. ill. Utgiven av Stiftelsen Sveriges Sjömanshus 1999. Häftad. |
160 |
|
9.337 |
Riksbron 19 19/12 31. Utgiven till invigningen av den nya Riksbron. Fotoill + ritning. 1931. Häftad. |
Såld |
|
3.646 |
Inga Rippe. Lycka, Lustgård och Paradis. Tre kvarter på Kungsholmen. Fotoill. 1969. Förlagsband. |
80 |
|
2.420 |
Albin Roosval. Stockholm i tusen bilder. Under medverkan av Ragnar Josephson och Gösta Selling. Fotoillustrationer. 1930. Halvfranskt band med övre guldsnitt. |
700 |
|
3.649 |
Bo Rosén. Stockholm. Huvudstaden. Klassbibliotekets Landskapsböcker 20. illustrerad med karta. 1961. Häftad. |
60 |
|
5.261 |
red: Ludvig Rosenbaum. Karta och förteckning över Gator, Allmänna platser och kvarter i Stockholm 1950. Kartor. Utgiven av Stockholm stad 1950. Häftad. |
Såld |
|
9.113 |
Carl Fr. Rothlieb. Beskrifning öfver Kongl. Riddarholmskykan. ill. Tryckt hos J. P. Lindhs enka 1822. Pappband. Nött rygg. Namnteckning. |
300 |
|
3.651 |
Thure Gustaf Rudbeck. Stockholm. Skildring af Hufvudstadens Historia från äldsta till närvarande dagar. ill. Facsimilupplaga 1975 av originalupplagan som utgavs 1855. Kartongband. Exlibris. |
80 |
|
9.140 |
Marianne Råberg. Södermalms stadsplan under 1600- och 1700-talen. Fotoill. Utgiven av Stockholms Stadsmuseums småskrifter nr: 3 1966. Häftad. |
120 |
|
5.843 |
Niklas Rådström. Stockholm. De fyra årstiderna. Fotoill av Hans Hammarskiöld. Förlag: Gedins 1997. Förlagsband med skyddsomslag. |
180 |
|
7.226 |
Lars Räf. En jubileumsbok om S:t Görans sjukhus. Från kurhus i utmarken till sjukhus i centrum 1888-1988. Fotoill. Häftad. |
Såld |